ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"27" вересня 2021 р. Справа № 300/4795/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування рішень, -
01.09.2021 Управління соціального захисту населення Калуської міської ради звернулося з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування постанов відповідача від 10.08.2021 ВП №66451147 «Про стягнення виконавчого збору», «Про відкриття виконавчого провадження» та «Про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 позовну заяву Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування рішень залишено без руху.
Згідно даної ухвали позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом: подання оригіналу документа про сплату (доплату) судового збору в сумі 2 270 грн.; подання заяви про поновлення строку звернення до суду, з обгрунтуванням поважності причин пропуску строку звернення до суду; обґрунтування звернення із позовними вимогами до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) або належним чином оформленої позовної заяви із зазначенням належного відповідача.
Судом встановлено, що вищевказана ухвала отримана позивачем 10.09.2021 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом про відстеження поштових відправлень.
Усуваючи недоліки позовної заяви позивачем 20.09.2021 року подано, зокрема, заяву про поновлення строку звернення до суду, яка мотивована тим, що відповідно до частини 5 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення посадових осіб органів державної виконавчої влади можу бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня коли особа дізналася про порушення її прав. Так, оскільки позивач отримав оскаржувані постанови 13.08.2021 року, а з урахуванням вихідних днів, останнім днем звернення до суду є 30.08.2021 року, то звернувшись 26.08.2021 року до суду строк позивачем не пропущено.
Проте суд вважає помилковими доводи позивача про те, що строк оскарження рішень держаного виконавця до суду встановлений частиною п'ятою статті 74 Закону №1404-VIII та становить 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, виходячи з такого.
Частиною першою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За нормами частини п'ятої статті 74 Закону №1404-VIII, рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Водночас частиною першою статті 287 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Пунктом 1 частини другої статті 287 КАС України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Конституційний Суд України у рішенні від 07.07.1998 №11-рп/98 у справі щодо офіційного тлумачення частин другої і третьої статті 84 та частин другої і четвертої статті 94 Конституції України (справа щодо порядку голосування та повторного розгляду законів Верховною Радою України) зазначив: «Термін «дні», якщо він вживається у зазначених правових актах без застережень, означає лише календарні дні».
З огляду на встановлений статтею 120 КАС України, порядок обчислення процесуальних строків, зазначений десятиденний строк слід обчислювати в календарних днях. Такий порядок обчислення строків є єдиним для всіх норм КАС України та застосовується й у інших процесуальних кодексах України.
Згідно з частиною першою статті 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
КАС України регулює порядок оскарження саме до адміністративного суду рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Стаття 74 Закону №1404-VIII, регулює оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця не тільки до суду, а й до інших органів. Так, відповідно до частини третьої статті 74 Закону №1404-VIII рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Також стаття 74 Закону №1404-VIII, регулює відносини з оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців при виконанні не тільки судових рішень, але й інших виконавчих документів. Так, у частині першій статті 3 цього Закону серед інших виконавчих документів, примусове виконання яких здійснюється державною виконавчою службою, перераховано: виконавчі написи нотаріусів; посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанови державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанови приватних виконавців про стягнення основної винагороди; постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; рішення інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України; рішення (постанов) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.
Таким чином, стаття 74 Закону №1404-VIII, є загальною нормою по відношенню до статті 287 КАС України, адже застосовується до більш широкого кола відносин: 1) відносин, які виникають при оскарженні дій щодо виконання будь-якого виконавчого документа, а не тільки рішення суду; 2) відносин, які виникають при оскарженні дій державного виконавця не тільки до суду, але й до органів державної виконавчої служби.
Зазначена правова позиція узгоджується із правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.03.2019 у справі №920/149/18 та Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08.10.2019 у справі №440/1290/19.
Отже, в спірних правовідносинах адміністративний суд повинен застосовувати спеціальну норму, якою визначено порядок обчислення строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою, тобто КАС України, а не Закон України «Про виконавче провадження».
Так в даному випадку для обчислення строку звернення до адміністративного суду слід керуватися нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи те, що позивач міг звернутися до суду в межах 10 календарних днів з дати отримання оскаржуваної постанови, до суду звернувся із цим позовом 28.09.2021 шляхом здачі позовної заяви та доданих документів на пошту, що підтверджується конвертом з відміткою відділу поштового зв'язку про його отримання.
Як встановлено судом оскаржувані постанови отримані позивачем 13.08.2021 року, а тому останнім днем строку звернення до суду є 23.08.2021 року (зважаючи на можливий 23.08.2021 вихідний день - 25.08.2021). Даний позов надісланий до суду поштою 28.08.2021 року, а тому десятиденний строк звернення до суду позивачем пропущено.
Суд вважає також неповажними такі причини пропуску строку звернення до суду як відсутність коштів для сплати судового збору та перебування юриста позивача у відпустці, оскільки платіжне доручення №262 про оплату судового збору датоване 19.08.2021 року (оплата проведена казначейським органом 20.08.2021 року), тобто ще до закінчення строку звернення до суду, а юрист позивача, відповідно до наданого наказу перебував у відпустці тільки один день - 20.08.2021 року.
Враховуючи те, що позивач міг звернутися до суду в межах 10 календарних днів з дати отримання оскаржуваних постанов, до суду звернувся із цим позовом тільки 28.08.2021, що підтверджується конвертом з відміткою відділу поштового зв'язку про отримання поштового відправлення.
Враховуючи все вищенаведене, зазначені позивачем підстави пропуску строку звернення з даною позовною заявою суд вважає неповажними.
Згідно частини 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до п.9 ч.4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
На підставі наведеного та керуючись статями 120, 122, 123, 169, 243, 248, 256, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позовну заяву Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування рішень повернути позивачам з усіма доданими документами.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.