Рішення від 28.09.2021 по справі 300/2561/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2021 р. справа № 300/2561/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

01.06.2021 ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (надалі - третя особа) про зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу домоволодіння, придбаного позивачем вперше, сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості такого нерухомого майна в розмірі 11 980 грн. згідно квитанції №0013757 від 20.03.2021 року. На переконання представника позивача, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у підготовці подання про повернення помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1%. Представник позивача просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області подання про повернення ОСОБА_1 11 980 грн. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно квитанції №0013757 від 20.03.2021 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

29.06.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України надійшов відзив на адміністративний позов за №0900-0802-7/21970 від 24.06.2021 року. У відзиві представник відповідача зазначила, що від сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування при придбанні нерухомого майна звільняються особи, які придбали житло вперше. Однак позивач будь-яких доказів, які б підтверджували факт відсутності реєстрації за нею іншого житла, внаслідок його придбання до 01.01.2013, не надала. Так, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, містить дані лише з 01.01.2013 року. Представник відповідача зазначила, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не володіє інформацією стосовно права власності громадян на нерухоме майно та позбавлене можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Просила суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

15.06.2021 третя особа отримала копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується звітом про відправлення повідомленням на електронну адресу Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області. Заяв чи клопотань третя особа суду не подала, правом на подання пояснень щодо позову, не скористалася. Також третьою особою не повідомлено суд про поважність причин ненадання таких пояснень.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні письмові докази, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.

Судом встановлено, 20.03.2021 ОСОБА_2 як продавець та ОСОБА_1 як покупець, уклали договір купівлі-продажу домоволодіння під АДРЕСА_1 . Ціна вказаного домоволодіння 1 198 000 грн. Вказаний договір від 20.03.2021 посвідчений приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дзерою Мар'яною Любомирівною та зареєстрований в реєстрі за №690.

Факт державної реєстрації права власності ОСОБА_1 на вищевказане домоволодіння підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 20.03.2021 за №249123111. Як вбачається з даного витягу, відомості про придбання позивачем іншого нерухомого майна відсутні.

Суд встановив, що перед укладенням вищезазначеного договору купівлі-продажу позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості квартири, що становить 11 980 грн. Дана обставина підтверджується дослідженою судом в якості належного письмового доказу копією квитанції за №0013757 від 20.03.2021 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, звернулася 25.03.2021 до відповідача із заявою, в якій просила сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській подання про повернення надмірно сплачених коштів в розмірі 11 980 грн. у зв'язку з помилковою сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача про відсутність законних підстав та відповідних повноважень для повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У зв'язку із відмовою відповідача в поверненні ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 11 980 грн., позивач звернулася із даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 за №400/97-ВР (надалі - Закон №400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (надалі - Порядок).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пункт 15-3 Порядку передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів встановлена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787 (надалі - Порядок № 787), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182.

Відповідно до пункту 5 глави I Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Згідно з пунктом 10 Порядку №787 заява та подання або копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів, з урахуванням норм частини другої статті 255 Цивільного кодексу України.

Пунктом 18 Порядку №1740 визначено, що облік сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій ведеться відповідно до законодавства. Повернення помилково або надміру сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Суд приймає до уваги, що 23 вересня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (надалі - Постанова №866), відповідно до якої, серед іншого, доповнив Порядок №1740, а саме: пункт 15-2 підпунктами «в» і «г», відповідно до яких збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:

«в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);

г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов».

Пункт 15-3 доповнено абзацом такого змісту:

«Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд зазначає, що Постанова №866 набрала чинності 26 вересня 2020 року.

Таким чином, на переконання суду, починаючи з 26 вересня 2020 року, шляхом внесення змін до Порядку №1740 держава створила дієвий механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше (відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого житла), при поданні нотаріусу необхідних документів звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу такого житла.

Для цього фізична особа повинна подати нотаріусу:

1) заяву про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя);

2) відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло;

3) дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).

Таким чином, виключно за умови отримання від фізичної особи перелічених документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то, на думку суду, така особа може скористатися таким самим порядком вже після посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу житла, подавши територіальному органу ПФУ визначені підпунктами «в» і «г» пункту 15-2 Порядку №1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують наявність підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як зазначено ОСОБА_1 у позовній заяві, вона не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розумінні пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, оскільки придбала нерухоме майно вперше.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 20.03.2021 за №249123111, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться лише відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , придбаного на підставі договору купівлі-продажу від 20.03.2021, що посвідчений приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності за №690.

Як вбачається з матеріалів справи, до заяви від 25.03.2021, поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, позивач долучила наступні документи: 1) копію договору купівлі-продажу; 2) копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; 3) копію квитанції про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином позивач не подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області необхідних документів, зазначених у підпункті «в» пункту 15-2 цього Порядку, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин, у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правові підстави для формування Подання про повернення позивачці сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна відсутні.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що в порушення ч.1 ст. 77 КАС України ОСОБА_1 не доведено суду дотримання нею передбаченої Порядком №1740 процедури ні при укладенні договору купівлі-продажу квартири, ні при зверненні до відповідача про повернення помилково сплаченого збору.

Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.

За таких обставин суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Згідно з ст.139 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.

На підставі статей 19, 129-1 Конституції України, Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись статтями 77, 139, 244-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ,76018;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 37951998, вул. Дністровська, 14, м. Івано-Франківськ,76018.

Суддя Гундяк В.Д.