Рішення від 27.09.2021 по справі 280/7002/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 вересня 2021 року Справа № 280/7002/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощенного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Сервіс-2004» (69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського 11, 97 код ЄДРПОУ 32889812) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги №0044944-1305-0829 від 07 липня 2021 року,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Сервіс-2004» (далі - позивач) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (далі-відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправною та скасувати податкову вимогу №0044944-1305-0829 від 07 липня 2021 року в частині зайво донарахованої пені в сумі 101 011,66 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 09 січня 2020 року від Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області TOB «Монтаж-Сервіс-2004» було отримано податкову вимогу №60474-50/829 від 10 грудня 2019 року. Згідно даної податкової вимоги станом на 09 грудня 2019 року сума податкового боргу з податку на прибуток у TOB «Монтаж-Сервіс-2004» складає 340 057,73 грн., з них: 184 609,86 грн. основного боргу з податку на прибуток, 6 059,50 грн. штрафні (фінансові санкції) та 149 388,37 грн. пені. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року по справі №280/1070/20, залишеним в силі Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2021 року було задоволено позов TOB «Монтаж-Сервіс-2004» до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги №60474-50/829 від 10 грудня 2019 року в частині зайво донарахованої пені в сумі 107 150,65 грн. Зокрема, Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року по справі №280/1070/20 було встановлено, що «Головним управління ДФС у Запорізькій області, на підставі акту перевірки №249/08-01-14-09/32889812 від 23 квітня 2018 року, прийняте податкове повідомлення-рішення М90013741406 від 03 вересня 2018 року, відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 190669,50 грн. Позивачем у встановлений строк (15.11.2018) податкове зобов'язання не сплатив, у зв'язку із чим відповідачем 10.12.2019 винесено позивачу вимогу №960474-50/829, відповідно до якої сума податкового боргу з податку на прибуток у TOB «Монтаж-Сервіс-2004» складає 340057,73 гри., з них: 184609,86 грн. основного боргу з податку на прибуток, 6059,50 грн. штрафні (фінансові санкції) та 149388,37 грн. пені. Судом встановлено, що у зв'язку із несплатою у встановлений строк податкового зобов'язання, відповідач з 16.11.2018 нараховував позивачу пеню.» Також судами під час розгляду справи №280/1070/20 встановлено, що розмір пені, нарахованої на грошове зобов'язання 190 669,50 грн. за період з 16.11.2018 по 10.12.2019 становить 42 237,72 грн. Відповідно до п. п. 60.1.5 п. 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України, податкова вимога вважається відкликаною, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі. Отже, відповідно до п. п. 60.1.5 п. 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України, навіть часткове скасування податкової вимоги призводить до її повного відкликання. Відповідно до п. 60.4 ст. 60 Податкового кодексу України, у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкова вимога вважається відкликаною з дня надходження до платника податків податкової вимоги, яка містить зменшену суму податкового боргу. Таким чином, відповідно до п. 60.4 ст. 60 Податкового кодексу України, нова податкова вимога (в даному випадку спірна) повинна містити зменшену суму податкового боргу. Тобто, податкова вимога №0044944-1305-0829 від 07 липня 2021 року повинна містити суму податкового боргу вже з урахуванням висновків, викладених в Рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року по справі №280/1070/20. Позовні вимоги просить задовольнити. Додаткові пояснення по суті предмету позову подано позивачем у відповіді на відзив (вх.. №54000 від 20.09.2021).

Ухвалою суду від 16.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/7002/21.

08.09.2021 представником відповідача подано відзив на адміністративний позов (вх.. №51793), в якому зазначає, що ГУ ДПС у Запорізькій області за результатами планової виїзної документальної перевірки TOB «МОНТАЖ-СЕРВІС-2004» складено акт № 249/08-01-14-09/32889812 від 23.04.2018 та 03.09.2018 прийняті податкові повідомлення-рішення в т.ч. з податку на прибуток № 0013741406 (форма «Р») на загальну суму 190 669,50 грн. (основний платіж - 184 610 грн., штрафна санкція - 6 059,50 грн.). TOB «МОНТАЖ-СЕРВІС-2004» податкові повідомлення-рішення, прийняті 03.09.2018 за актом перевірки, в т.ч. з податку на прибуток, були оскаржені в судовому порядку. Згідно з вимогами п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). Відповідно до п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк). Керуючись вимогами п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України та п.3.1 розділу III Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 № 610 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 24.07.2017 № 902/30770, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області сформовано та направлено TOB «Монтаж-Сервіс-2004» (код ЄДРПОУ 32889812) податкову вимогу від 07.07.2021 № 0044944-1305-0829. Відповідно до п.60.1. ст.60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення- рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі. Так, станом на 26.08.2021 у TOB «Монтаж-Сервіс-2004» наявний податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 334 938,72 грн., який виник 04.11.2019 на підставі несплати донарахованих штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням (форма 'Р') № 0013741406 від 03.09.2018, у тому числі пені у сумі 149388,37 грн. після оскарження у судовому порядку.Крім того зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2019 по справі № 280/4773/18 адміністративний позов TOB «Монтаж-Сервіс-2004» було задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0013741406 від 03.09.2018. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.06.2019 апеляційну скаргу ГУ ДФС у Запорізькій області задоволено. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2019 в адміністративній справі № 280/4773/18 скасовано. В задоволенні адміністративного позову TOB «Монтаж-Сервіс-2004» відмовлено. Постановою Верховного суду від 02.10.2019 касаційну скаргу TOB «Монтаж-Сервіс- 2004» залишено без задоволення, а постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі №280/4773/18 - без змін. Враховуючи вищенаведене, податкова вимога від 07.07.2021 № 0044944-1305-0829 є правомірною, а податкове повідомлення-рішення (форма P) № 0013741406 від 03.09.2018, на підставі якого виник податковий борг є узгодженим. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 4 с. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.

Головним управління ДФС у Запорізькій області, на підставі акту перевірки №249/08-01-14-09/32889812 від 23 квітня 2018 року, прийняте податкове повідомлення-рішення №0013741406 від 03 вересня 2018 року, відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 190 669,50грн.

Позивачем у встановлений строк (15.11.2018) податкове зобов'язання не сплатив, у зв'язку із чим відповідачем 10.12.2019 винесено позивачу вимогу №60474-50/829, відповідно до якої сума податкового боргу з податку на прибуток у TOB «Монтаж-Сервіс-2004» складає 340 057,73 грн., з них: 184 609,86 грн. основного боргу з податку на прибуток, 6 059,50 грн. штрафні (фінансові санкції) та 149 388,37 грн. пені.

Не погоджуючись із нарахуванням пені, позивач звернувся до суду із позовом про скасування податкової вимоги у частині нарахованої пені у сумі 107150,65грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 у справі №280/1070/20, зокрема, визнано протиправною та скасувано податкову вимогу № 60474-50/829 від 10.12.2019 в частині нарахованої пені в сумі 107150,65 грн. Постановою Третього адміністративного апеляційного суду від 28.01.2021 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишено без задоволення, Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року в адміністративній справі №280/1070/20 - залишено без змін.

07.07.2021 Головним управління ДПС у Запорізькій області винесено позивачу вимогу №0044944-1305-0829, відповідно до якої визначено суму податкового зобов'язання з податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 334938,72 грн., з них 183285,36 грн. - основного боргу з податку на прибуток, 2000 грн. - штрафні (фінансові санкції) та 149653,36 грн. - донарахована пеня.

Не погоджуючись з розміром донарахованої пені в частині суми 101011,66 грн. позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 129.1.1 п.129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згідно із п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до приписів п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України, на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Крім того, абзацом 11 п. 521 підрозділу 10 Розділу XX «Прикінцеві та перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, період за який може бути нарахована пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання визначеного податковим повідомленням-рішенням №000013741406 від 03 вересня 2018 року розпочинається з 16 листопада 2018 року та закінчується 29 лютого 2020 року (включно).

Відповідно до приписів п. 129.4 ст. 129 ПК України, на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

В період з 16 листопада 2018 року по 29 лютого 2019 року діяли наступні облікові ставки Національного банку України:

з 16.11.2018 по 25.04.2019- 18,00%;

з 26.04.2019 по 18.07.2019 - 17,50%;

з 19.07.2019 по 05.09.2019 - 17,00%;

з 06.09.2019 по 24.10.2019 - 16,50%;

з 25.10.2019 по 12.12.2019 - 15,50%;

з 13.12.2019 по 30.01.2020- 13,50%;

з 31.01.2020 по 01.03.2020- 11,00%;

Таким чином, сума пені, нарахована на грошове зобов'язання 190 669,50 грн. за період з 16.11.2018 по 01.03.2020 становить 48 641,70 грн., виходячи з наступного розрахунку:

з 16.11.2018 по 25.04.2019 - 190669,50 грн. х18% х 120% / 365 днів х 161 день = 18166,36 грн.;

з 26.04.2019 по 18.07.2019 - 190669,50 грн. х 17,5% х 120% / 365 днів х 84 дні - 9214,82 грн.;

з 19.07.2019 по 05.09.2019 - 190669,50 грн. х 17% х 120% / 365 днів х 49 дні - 5221,73 грн.;

з 06.09.2019 по 24.10.2019 - 190669,50 грн. х 16,5% х 120% / 365 днів х 49 днів = 5068,15 грн.;

з 25.10.2019 по 12.12.2019 - 190669,50 грн. х 15,5% х 120% /365 днів х 49 днів - 4760,99 грн.;

з 13.12.2019 по 30.01.2020 - 190669,50 грн. х 13,5% х 120%/ 365 днів х 49 днів = 4146,67 грн.;

з 31.10.2020 по 01.03.2020 - 190669,50 грн. х 11,0% х 120% /365 днів х 30 днів = 2062,98 грн.

Суд зазначає, що у відзиві відповідач жодним чином не спростував доводи позивача, не надав свій контррозрахунок, не заперечив проти дати, коли мало бути розпочато нарахування пені, не зазначив, які діяли облікові ставки у спірному періоді. У відзиві відповідач зазначив лише про факт наявності у позивача податкового боргу (що позивач в свою чергу не заперечує).

Відповідно до ст. 162 КАС України, у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову.

Відзив повинен містити, зокрема, заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права;

Суд зазначає, що у відзиві відповідача не висловлено жодних заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, не наведено посилань на відповідні докази та норми права, які б обґрунтовували відзив.

Отже, відповідач не надав жодних контраргументів на доводи, що викладені у позовній заяві.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 5024, що підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Сервіс-2004» (69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського 11, 97 код ЄДРПОУ 32889812) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги №0044944-1305-0829 від 07 липня 2021 року, - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу №0044944-1305-0829 від 07 липня 2021 року в частині зайво донарахованої пені в сумі 101 011,66 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Сервіс-2004» судовий збір у розмірі 5024 (п'ять тисяч двадцять чотири) гривні 08 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 27.09.2021.

Суддя О.О. Артоуз