Рішення від 27.09.2021 по справі 280/6988/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 вересня 2021 року Справа № 280/6988/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, ЄДРПОУ 39396146), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі-відповідач), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі -третя особа ) відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби України у Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з врахуванням додаткових та одноразових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу у розмірі 8460 грн., окладу за спеціальним званням полковнику розмірі 1480 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50 відсотків у розмірі 4970 грн., надбавки згідно п.2.1 «в» ПКМУ №268 від 09.03.2006 р. 50 відсотків у розмірі 7455 грн., надбавки згідно п.8 ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 р. 25 відсотків у розмірі 3727,5 грн., доплати від належної суми пенсії згідно п.5.1 «г» ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 р. 25 відсотків у розмірі 9391,15 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15 відсотків у розмірі 1269 грн., місячної премії, нарахованої та виплаченої за травень 2011 року в розмірі 169,1 відсотків посадового окладу -14305,86 грн. та індексації - 71,08 грн., для здійснення обчислення та перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України у Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. з врахуванням додаткових та одноразових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу у розмірі 8460 грн., окладу за спеціальним званням полковнику розмірі 1480 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50 відсотків у розмірі 4970 грн., надбавки згідно п.2.1 «в» ПКМУ №268 від 09.03.2006 р. 50 відсотків у розмірі 7455 грн., надбавки згідно п.8 ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 р. 25 відсотків у розмірі 3727,5 грн., доплати від належної суми пенсії згідно п.5.1 «г» ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 р. 25 відсотків у розмірі 9391,15 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15 відсотків у розмірі 1269 грн., місячної премії, нарахованої та виплаченої за травень 2011 року в розмірі 169,1 відсотків посадового окладу - 14305,86 грн. та індексації - 71,08 грн., для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.

Ухвалою від 16.08.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати виникло право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ. Згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 127 від 01.09.2020, наданої позивачу ГУ ДФС в Запорізькій області, станом на 05.03.2019 посадовий оклад за посадою заступник начальника УПМ - начальник слідчого відділу податкової міліції ДПА в Запорізькій області становить 8460 грн., оклад за спеціальним званням полковник - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50 відсотків - 4970 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 відсотків - 1269 грн., премія 10% - 846 грн., індексація - 71,08 грн. Таким чином, при наданні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 ГУ ДФС в Запорізькій області не було враховано: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 50% з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років (згідно п.2.1 «в» постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006) у розмірі: (8460 грн. + 1480 грн.+4970 грн.)*50% = 7455 грн.; премія 169,1% посадового окладу у розмірі 14305,86 грн.; щомісячну надбавку до окладів грошового утримання 25% (згідно п.8 постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996) у розмірі: (8460 грн. + 1480 грн.+4970 грн.)*25% = 3727,5 грн.; доплату від належної суми пенсії 25% (згідно п.5.1 «г» постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996) у розмірі: ((8460 грн. + 1480 грн. + 4970 грн. + 1269 грн. + 7455 грн. + 14305,86 грн. + 3727,5 грн. + 71,08 грн.)*90%)*25% = 9391,15 грн Позовні вимоги просиь задовольнити.

Відповідач Головне управління ДФС у Запорізькій області позов не визнав, надав до суду відзив (вх. №50152 від 01.09.2021), в якому зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іфших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. На вимогу ОСОБА_1 , відповідачем складено та надано заявникові, довідку від 01.09.2020 № 127 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії - 05.03.2019. Названу довідку, складено з урахуванням положень Порядку № 45, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 та рішення суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19 Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. У свою чергу, Кабінет Міністрів України, прийняв постанову від 30.08.2017 № 704, якою затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового, окладу надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, постановою встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.п. 6 п. 6 Постанови № 704). При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

03.09.2021 третьою особою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області надано пояснення, відповідно до якого зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно Порядку № 45, містить складові грошового забезпечення у розмірах на момент виникнення права на перерахунок. Стосовно вимоги про виготовлення довідки відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704. з 29 січня 2020 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 пункт 6 постанови КМУ №103 втратив чинність та була відновлена дія пункту 4 постанови КМУ №704 у первісній редакції.Правова позиція, висловлена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 року у справі № 306/755/17, від 30 листопада 2020 року у справі № 1240/2764/18. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спе При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Крім того, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Виходячи з викладеного, задоволення вимоги видати довідку з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії до 01.03.2018, надбавки за високі досягнення у праці (постанова Кабінету Міністрів України № 268 пункт 2.1 «в») в розмірі 50%, надбавки (постанови Кабінету Міністрів №1592 п. 8) в розмірі 25%, доплати від належної суми пенсії (постанова Кабінету Міністрів №1592 п.5.1«г»), місячної премії, нарахованої та виплаченої за травень 2011 року у розмірі 169,1 %, за роботу в умовах належної суми пенсії (постанова Кабінету Міністрів №1592 п.5.1«г»), місячної премії, нарахованої та виплаченої за травень 2011 року у розмірі 169,1 %, за роботу в умовах режимних обмежень (постанова Кабінету Міністрів України № 414) в розмірі 15%, є протиправним та безпідставним. У задоволенні позову просить відмовити.

06.09.2021 позивачем надано відповідь на відзив, відповідно до якого зазначає, що зазначені у відзиві твердження є хибними та н спростовують наданих доказів та аргументів щодо протиправності дій відповідача. Зазначває, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуюючих прав і свобод. Просить позов задовольнити.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини п'ятої 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.06.2011 є пенсіонером податкової міліції України за вислугу років.

У 2018 році відповідно до постанови КМУ №103 від 21.01.2018 ГУ ПФУ в Запорізькій області позивачу було проведено перерахунок пенсії згідно наданої ГУ ДФС в Запорізькій області довідки, в якій було враховано лише посадовий оклад, оклад за звання та процентна надбавка за вислугу років.

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та скасовано пункти 1,2 постанови КМУ №103.

У зв'язку з цим, ДФС в Запорізькій області на звернення звернення позивача у серпні 2020 року надало довідку за № 127 від 01.09.2020., в якої були враховані наступні складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 8460,00 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 1480,00 грн.;

надбавка за вислугу років 50 відсотків - 4970,00 грн.;

надбавка за особливості проходження служби - 0,00 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 відсотків - 1269,00 грн.;

премія 10% - 846,00 грн.;

індексація - 71,08 грн.;

матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 0,00 грн.;

допомога на оздоровлення - 0,00 грн.

Не погоджуючись з вказаною довідкою позивач зазначає, що у 2011 році крім вищевказаних сум грошового забезпечення було враховано також щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення, на які було нараховані страхові внески до ПФУ, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Так, згідно грошового атестату №7 від 01.06.2011 в травні 2011 року позивачу були нараховані та виплачені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням полковник, відсоткову надбавку за вислугу років, надбавку згідно п.2.1 «в» ПКМУ №268 від 09.03.2006 р. 50 відсотків, надбавку згідно п.8 ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 р. 25 відсотків, доплату від належної суми пенсії згідно п.5.1 «г» ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 р. 25 відсотків, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 15 відсотків, місячну премію, нараховану та виплачену за травень 2011 року в розмірі 169,1 відсотків.

04.08.2021 позивач звернувся із заявою до ГУ ДПС у Запорізькій області про надання нової довідки для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з врахуванням додаткових та одноразових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням полковник, відсоткової надбавки за вислугу років 50 відсотків, надбавки згідно п.2.1 «в» ПКМУ №268 від 09.03.2006 50 відсотків, надбавки згідно п.8 ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 25 відсотків, доплати від належної суми пенсії згідно п.5.1 «г» ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 25 відсотків, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15 відсотків, місячної премії, нарахованої та виплаченої за травень 2011 року в розмірі 169,1 відсотків.

07.08.2021 позивачем отримано відповідь на вказану заяву від ГУ ДФС у Запорізькій області за № 160/14/08-97-08 від 06.08.2021, у якій було повідомлено про відмову у задоволенні вимог та вказано про те, що підстави для включення до видів грошового забезпечення надбавок та доплат по не чинним законодавчим актам, які застосовувались до тарифної сітки і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу податкової міліції, які були встановлені до 01.03.2018, відсутні, а отже зазначити їх у довідці для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р. неможливо.

Позивач, не погодившись з діями відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Щодо визначення розміру додаткових видів грошового забезпечення в оновленій довідці суд зазначає, що згідно пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Суд зазначає, що відповідно до пунктів 5 та 6 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі для грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою.

При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.

Порядок та умови виплати надбавки за особливості проходження служби в органах податкової міліції визначаються Порядком затверджений наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 № 616 (далі - Порядок №616).

Відповідно до пп.2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку №616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.

Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Надбавка встановлюється та виплачується на підставі наказу.

У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується.

У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається.

Надбавку може бути переглянуто у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.

Таким чином, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від асигнувань державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.

Згідно з абз. 1 п.5 Порядку №45, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовується такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років на момент виникнення права (а це саме на 05.03.2019 року) на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням.

Тобто, так як позивач вийшов на пенсію у червні 2011 року, а тому і не отримував жодного грошового забезпечення 05.03.2019, тому керуючись вищевказаною нормою довідка видано за аналогічною посадою станом на 05.03.2019 з цифрами, що отримали посадові особи за аналогічною/прирівняною посадою та званням.

При цьому суд зазначає, що визначення конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення у спірних правовідносинах є дискреційними повноваженнями відповідача. У даному випадку суд лише може перевірити чи визначено відсоткове значення надбавки та премії в межах визначених законодавством розмірів. Суд встановив, що вказані в довідці №127 від 01.09.2020 розміри грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, зазначені в межах, встановлених Постановою № 704.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для повного задоволення позовних вимог.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не вирішується з огляду на відмову у задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, ЄДРПОУ 39396146), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.09.2021.

Суддя О.О. Артоуз