Справа № 758/1484/21
3/758/2337/21
21 вересня 2021 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Рибалка Ю. В., розглянувши матеріали, які надійшли із Департаменту з питань запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , керівника відділу внутрішнього аудиту політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» за ст. 21221 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, ОСОБА_1 порушив порядок подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а саме: подав Звіт без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи; не відобразив у п. 1.1 «Фінансові зобов'язання політичної партії» Розділу V Звіту різницю між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань - 45 000,00 грн.
Своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
В судовому засіданні захисник адвокат Філімоненко А.С. просив провадження про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП заперечував, з підстав викладених у письмових поясненнях.
Зокрема, ОСОБА_1 зазначив, що різниця між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань в 45 000, 00 грн. пояснюється технічною опискою в таблиці звіту, з урахуванням значного об'єму інформації, що подається у Звіті, а також великою кількістю місцевих організацій партії. Окрім того, ОСОБА_1 вказав, що усі документи, які підтверджують вказану заборгованість у сумі 45 000, 00 грн., були долучені до Звіту партії в додатках, а відтак, є невід'ємною складовою Звіту, про що повідомлялось під час перевірки НАЗК.
Щодо подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо місцевої організації, а саме Міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), пояснив, що вказана юридична особа ніколи не входила до складу структури політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» та не обліковувалась, як місцева партійна організація.
Вислухавши пояснення захисника - адвоката Філімоненка А.С., дослідивши письмові пояснення ОСОБА_1 , додаткові пояснення ОСОБА_1 , додані до них документи, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року та матеріали додані до нього, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, у звіті політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» за І квартал 2020 року не відображено в п. 1.1 «Фінансові зобов'язання політичної партії» Розділу V Звіту різницю між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань - 45 000,00 грн., що є порушенням ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, довідкою установи банку про рух коштів на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Правекс Банк», за період січень-березень 2020 року партією перераховано на користь ТОВ «ФІНЕЙТ» 3 189 959,10 гривень. До Звіту політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» додано документи (акти та накладні) на суму витрат 3 234 959,10 гривень, проте, різниця між сумою витрат та сумою здійснених перерахувань - 45 000,00 грн., не відображена політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у пункті 1.1 «Фінансові зобов'язання політичної партії» розділу V Звіту.
Крім того, на запит Національного агентства з питань запобігання корупції Партією було надано відповідь, якою підтверджена кредиторська заборгованість перед ТОВ «ФІНЕЙТ» у сумі 45 000,00 грн. та надано копії акту звірки взаємних розрахунків, який містить інформацію про заборгованість на користь ТОВ «ФІНЕЙТ» у розмірі 45 000,00 грн.
Водночас, як вбачається із наданих суду документів, вся первинна документація, яка відображає наявність заборгованості політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» перед ТОВ «Фінейт» була надана політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у вигляді додатків разом зі Звітом Партії за І квартал 2020 року у відповідності до вимог п.10 та п.12. розділу ІІ «Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» від 28.07.2016 №2, а у Звіті Партії мала місце технічна помилка, яка відбулась при заповненні Звіту Партії (таблиці).
Так, згідно п.12 Розділу ІІ «Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» від 28.07.2016 №2, додатки є складовими частинами Звіту та подаються виключно політичною партією.
Суд ураховує, що посадові особи політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на відповідний запит Національного агентства з питань запобігання корупції надали усі підтверджуючі документи, що стосується вказаної описки, відтак, мала місце технічна описка при заповненні звіту, що, в силу доданих до звіту документів та наданих пояснень, не може тлумачитись як порушення ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Відтак, факт не зазначення різниці між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань у сумі 45 000,00 грн., не може свідчити про порушення ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», оскільки Партією до Звіту додано підтверджуючі документи (акти та накладні), які відображають вказану різницю у сумі 45 000,00 грн. у повному обсязі, тому суд погоджується з твердженням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про те, що відбулась технічна описка при заповненні звіту Партії.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, Звіт політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» за І квартал 2020 року подано без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, а саме Міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528).
Щодо таких даних вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, суд приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів наданих суду, політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» не вважає Міську партійну організацію Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528) своїм структурним утворенням.
Про вказані обставини політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» повідомляла Національне агентство з питань запобігання корупції листом від 21.10.2020 року №13-55-3312.
Тобто, юридична особа (політична партія «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина») до структури якої Національне агентство з питань запобігання корупції відносить Міську партійну організацію Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), офіційно повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції, що Міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки не входить до її структури.
Окрім того, політична партія «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» подавала звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру починаючи з 2016 року, з урахуванням внесених змін до Законів України "Про запобігання корупції" Закону України "Про політичні партії в Україні", у яких ніколи не відображала у своїй структурі Міську партійну організацію Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528).
Проте, з моменту подачі першого звіту політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у 2016 році до подання звіту за І квартал 2020 року, незважаючи на відсутність даних у звіті про Міську партійну організацію Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), Національне агентство з питань запобігання корупції не ідентифікувало Міську партійну організацію Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки з політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», і на наявність будь-яких порушень з боку політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» не вказувало.
Крім того, Київська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» починаючи з 2013 року зверталася з листом (від 12.07.2013 року) та реєстраційною карткою форми №7 з відповідними додатками до державного реєстратора реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції у Київській області щодо проведення дії з припинення такої міської партійної організації та внесення відповідного запису, згідно з рішенням від 10.07.2013 року «Щодо припинення діяльності міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки».
Підставою відповідного рішення було те, що така організація не виконувала статутні завдання політичної партії, розпорядження вище стоячих партійних організацій.
Будь-яких відповідей отримано не було. Як з'ясувалося така юридична особа припинена не була, тому відповідні дії направлені на її припинення політичною партією «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» продовжували здійснюватися аж до 2020 року. Однак заявники отримували відмови у припиненні реєстрації такої особи.
Відтак, суд приходить до висновку, що Національним агентством з питань запобігання корупції, у протоколі про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року безпідставно визначено порушенням, подання Звіту за І квартал 2020 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), оскільки така організація була не підзвітна та не підконтрольна партії, не відноситься до її структури.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері встановленого порядку управління.
Об'єктивна сторона цього правопорушення виражається у формі порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Суб'єктами вказаного правопорушення є керівні особи політичних партій.
Суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу, тобто особа повинна усвідомлювати протиправний характер своєї дії, передбачати її шкідливі наслідки і бажати їх або свідомо допускати настання цих наслідків
Згідно ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції чинній на момент подання звіту) політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції, відповідно до ч. 10 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Згідно з ч. 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Форма звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затверджена рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 09 червня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 червня 2016 року за № 904/29034 (чинне на момент подання звіту).
Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджене рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 28 липня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2016 року за № 1185/29213 (чинне на момент подання звіту).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, політичні партії щокварталу, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язані подати до Національного агентства Звіт (за підписами керівника політичної партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку), засвідченими печаткою політичної партії) у паперовій формі та в електронному вигляді.
Відповідно до п.п. 1 п. 10 Розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру до Звіту додаються інформація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. Ця інформація додається шляхом заповнення відповідних розділів Звіту, що стосуються місцевої організації партії та обов'язково додається разом із Звітом політичної партії.
Згідно абз. 2 п. 1 Розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відомості щодо майна, доходів, витрат і зобов'язань місцевої організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, є обов'язковими для подачі в Звіті політичної партії.
Тобто, керівник політичної партії (уповноважена особа) і головний бухгалтер (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) подають до Національного агентства Звіт із даними та додатками, які отримують від місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, тобто від окремих юридичних осіб.
Відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Єдиного реєстру громадських формувань (пошук за ознакою «політична партія» не містять відомості про повний перелік місцевих партійних організацій відповідної політичної партії.
Суд ураховує, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань пошук здійснюється за назвою і не відображає взаємозв'язку між окремими організаціями та партією в цілому.
Відтак, керівник політичної партії (уповноважена особа) і головний бухгалтер (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) можуть зазначати у Звіті політичної партії лише ті відомості та додавати ті додатки, які отримані від місцевих організацій партії.
Тобто, у випадку відсутності у внутрішньому обліку політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), а також не отримання від такої юридичної особи Звіту та додатків до нього, керівник політичної партії (уповноважена особа) і головний бухгалтер (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) не мали можливості та необхідності вказувати дані такої юридичної особи у Звіті, що подається до Національного агентства, а відтак умисел, щодо ненадання відомостей у Звіті про Міську партійну організацію Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» міста Українка (ідентифікаційний код 36890528) - відсутній.
Усі сумніви в даному випадку суд, у відповідності до ст. 62 Конституції України, трактує на користь особи, яка притугається до адміністративної відповідальності та приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Ураховуючи вищевикладені обставини справи, оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, а також враховуючи відсутність умислу у ОСОБА_1 , направленого на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, настання будь-яких шкідливих наслідків, суд встановив відсутність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, що згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247 КУпАП, суд,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю. В. Рибалка