16 вересня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/1280/21 пров. № А/857/9644/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Глушка І.В., Матковської З.М.,
при секретарі судового засідання: Волошин М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року ( суддя Кухар Н.А., ухвалене в м. Львові) у справі №380/1280/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними рішень та зобов'язання до вчинення дій,-
В лютому 2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансавто+"звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування: рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032075/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №150 від 24.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032074/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №152 від 24.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032069/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №136 від 22.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032068/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №139 від 22.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032070/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №193 від 21.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032071/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №128 від 21.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032072/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №129 від 21.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032073/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №130 від 21.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.09.2020 №1932383/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №89 від 16.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2033042/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №109 від 17.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.10.2020 №2037272/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №119 від 20.07.2020 року; рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.09.2020 №1933840/40033707 про відмову в реєстрації податкової накладної №135 від 22.07.2020 року. Зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну №150 від 24.07.2020 року; податкову накладну №152 від 24.07.2020 року; податкову накладну №139 від 22.07.2020 року; податкову накладну №136 від 22.07.2020 року; податкову накладну №193 від 21.07.2020 року; податкову накладну №128 від 21.07.2020 року; податкову накладну №129 від 21.07.2020 року; податкову накладну №130 від 21.07.2020 року; податкову накладну №89 від 16.07.2020 року; податкову накладну №109 від 17.07.2020 року; податкову накладну №119 від 20.07.2020 року; податкову накладну №135 від 22.07.2020 року;
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, його оскаржив відповідач - Головне управління ДПС у Львівській області, подавши апеляційну каргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду, в якій покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що позивачем не було надано суду належних та допустимих доказів про те, що на момент винесення відповідачем спірних рішень про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, було надано весь пакет документів до органу ДПС, а також зазначили, що такі документи були подані лише в судовому засіданні та долучені до матеріалів справи. Відтак, апелянт зазначає, що у Головного управління ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому такі є правомірними. Просить апеляційну скаргу задовольнити.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законим та просить залишити його без змін.
В судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав, просив таку задовольнити та відмовити в позові.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги заперечив просив таку відхилити.
Відповідач Державна податкова служба України будучи повідомленими про час та місце розгляду справи явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечили, що відповідно до що відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.
Протокольною ухвалою суду від 16.09.2021 продовжено строк розгляду справи на 15 днів.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" зареєстроване як юридична особа з 28 вересня 2015 року; основним видом діяльності згідно КВЕД є 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний).
Як вбачається з матеріалів справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" (Експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Індустріальні та дистрибуційні системи” (Замовник) 16 липня 2019 року укладено договір експедиційного обслуговування № 447 відповідно до якого Експедитор зобов'язується за плату та, згідно із заявкою поданою Замовником, виконати або організувати виконання послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу, визначених Договором.
Пунктом 5.1 вказаного Договору передбачено, що вартість послуг (перевезення вантажу і розмір винагороди) Експедитора розраховується щомісячно на підставі затверджених в Додатку №2 до Договору тарифів, розмір яких включає плату за перевезення вантажу та винагороду Експедитора. Оплата здійснюється по передоплаті або протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дати підписання акту приймання-передачі наданих послуг обома Сторонами без зауважень (п. 5.2 Договору № 447 від 16.07.2019 року).
Судом встановлено, що на виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001111 від 24.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №150 від 24.07.2020 року на суму 89 630,00 грн., в т.ч. ПДВ - 14 938,33 грн. Вище вказану податкову накладну 22 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001111 від 24.07.2020 року, платіжне доручення №7204 від 24.07.2020 року, Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032075/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №150 від 24.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
На виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001114 від 24.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №152 від 24.07.2020 року на суму 36350,00 грн., в т.ч. ПДВ - 6058,33 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001114 від 24.07.2020 року, платіжне доручення №7204 від 24.07.2020 року, Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032074/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №152 від 24.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001102 від 22.07.2020 року. У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №139 від 22.07.2020 року на суму 23 900,00 грн., в т.ч. ПДВ - 3 983,33 грн. Дану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001102 від 22.07.2020 року, платіжне доручення №7113 від 22.07.2020 року. Разом з тим рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032068/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №139 від 22.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також, на виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001096 від 22.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №136 від 22.07.2020 року на суму 77 250,00 грн., в т.ч. ПДВ - 12 875,00 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001096 від 22.07.2020 року, платіжне доручення №7113 від 22.07.2020 року. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032069/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №136 від 22.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Окрім цього, на виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001194 від 21.07.2020 року. У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №193 від 21.07.2020 року на суму 24 000,00 грн., в т.ч. ПДВ -4 000,00 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001194 від 21.07.2020 року, платіжне доручення №7118 від 21.07.2020 року, Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032070/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №193 від 21.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
На виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №00000001087 від 21.07.2020 року. У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №128 від 21.07.2020 року на суму 88 320,00 грн., в т.ч. ПДВ - 14 720,00 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001087 від 21.07.2020 року, платіжне доручення №7118 від 21.07.2020 року, Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032071/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №128 від 21.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №00000001088 від 21.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №129 від 21.07.2020 року на суму 52650,00 грн., в т.ч. ПДВ - 8 775,00 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001088 від 21.07.2020 року, платіжне доручення №7118 від 21.07.2020 року. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032072/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №129 від 21.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, на виконання Договору експедиційного обслуговування № 447 від 16 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №00000001089 від 21.07.2020 року. У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №130 від 21.07.2020 року на суму 32 850,00 грн., в т.ч. ПДВ - 5 475,00 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001089 від 21.07.2020 року, платіжне доручення №7118 від 21.07.2020 року. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2032073/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №130 від 21.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також, як вбачається з матеріалів справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" та Приватним акціонерним товариством “Карлсберг Україна” 01 березня 2020 року укладено договір про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv_ відповідно до якого Позивача надає ПрАТ “Карлсберг Україна” послуги пов'язані з перевезенням вантажів.
Пунктом 5.1 вказаного Договору передбачено, що вартість послуг (перевезення вантажу і розмір винагороди) Експедитора розраховується щомісячно на підставі затверджених в Додатку №2 до Договору тарифів, розмір яких включає плату за перевезення вантажу та винагороду Експедитора. Оплата здійснюється по передоплаті або протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дати підписання акту приймання-передачі наданих послуг обома Сторонами без зауважень (п. 5.2 Договору № 447 від 16.07.2019 року).
На виконання Договору про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv_ від 01 березня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001036 від 16.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №89 від 16.07.2020 року на суму 9187,00 грн., в т.ч. ПДВ - 1 531,17 грн. Вище вказану податкову накладну 22 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv від 01.03.2020 року, товарно-транспортна накладна №б/н від 09.07.2020 року, товарно-транспортна накладна №б/н від 08.07.2020 року,платіжне доручення №023540 від 11.08.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001036 від 16.07.2020 року, платіжне доручення №023450 від 11.08.2020 року, товарно-транспортна накладна №б/н від 09.07.2020 року, договір перевезення №201216 від 17.04.2018 (між ТОВ “Трансавто+” та ТОВ “Партнер Дістріьюшн”). Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 15.09.2020 №1932383/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №89 від 16.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також, на виконання Договору про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv_ від 01 березня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001066 від 17.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №109 від 17.07.2020 року на суму 14148,62 грн., в т.ч. ПДВ - 74 053,68 грн. Дану податкову накладну 25 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv від 01.03.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001066 від 17.07.2020 року, платіжне доручення №027373 від 17.07.2020 року. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 13.10.2020 №2033042/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №109 від 17.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Окрім цього, на виконання Договору про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv_ від 01 березня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001078 від 20.07.2020 року, та у зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №119 від 20.07.2020 року на суму 24824,03 грн., в т.ч. ПДВ - 4137,34 грн. Дану податкову накладну 25 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv від 01.03.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001078 від 16.07.2020 року, платіжне доручення №027375 від 20.07.2020 року. Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 15.10.2020 №2037272/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №119 від 20.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
На виконання Договору про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv_ від 01 березня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" надано транспортні послуги Контрагенту та підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001095 від 22.07.2020 року. У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" складено податкову накладну №135 від 22.07.2020 року на суму 17859,04 грн., в т.ч. ПДВ - 2 976,51 грн. Вище вказану податкову накладну 12 серпня 2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано наступні пояснення: ТОВ “Трансавто+” надає експедиційні послуги підприємствам відповідно кодам ДКПП, підприємством була надана послуга згідно договору № 447 від 16.07.2019 року. Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv від 01.03.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001095 від 22.07.2020 року, платіжне доручення №024077 від 18.08.2020 року, товарно-транспортна накладна на переміщення алкогольних напоїв від 15.07.2020 року, договір перевезення №201216 від 17.04.2018 (між ТОВ “Трансавто+” та ТОВ “Партнер Дістрібюшн”). Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 15.09.2020 №1933840/40033707 відмовлено у реєстрації податкової накладної №135 від 22.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансавто+" не погоджуючись із такими діями і прийнятими рішеннями відповідача, звернулося в суд з даним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Згідно з п.п. а, б п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України ( далі ПК України), об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Пунктом 188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Відповідно до пункту 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) пунктом 2 якого передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пунктів 11-13 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку. Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200.1.9 статті 200.1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", “Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246). За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 201.16. статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Як вірно зазначено судом першої інстанції на виконання цієї норми 11.12.2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1165 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”. Цією постановою затверджено Порядок, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів (далі Порядок № 1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), пунктом 3 якого передбачено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Пунктами 6,7,8,10,11 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що контролюючим органом виконано підпункт 2 пункту 11 Порядку №1165, зазначивши у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкових накладних, а саме пункт 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також квитанцією запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, наказом Міністерства фінансів України №520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктами 3-7 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “;Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 9-13 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Разом з тим як вірно зазначено судом першої інстанції, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначена Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 та передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.
Враховуючи наведені правові норми колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи підставою зупинення реєстрації податкових накладних №150 від 24.07.2020 року, №152 від 24.07.2020 року, №139 від 22.07.2020 року, №136 від 22.07.2020 року, №193 від 21.07.2020 року, №128 від 21.07.2020 року, №129 від 21.07.2020 року, №130 від 21.07.2020 року, №89 від 16.07.2020 року, №109 від 17.07.2020 року, №119 від 20.07.2020 року, №135 від 22.07.2020 року стало те, платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
З матеріалів справи видно, що позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Для підтвердження інформації зазначених податкових накладних було долучено наступні документи: договір оренди приміщення №0107/1 від 01.07.2020 року, договір № 447 від 16.07.2019 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001111 від 24.07.2020 року, платіжне доручення №7204 від 24.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001114 від 24.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001102 від 22.07.2020 року, платіжне доручення №7113 від 22.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001096 від 22.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001194 від 21.07.2020 року, платіжне доручення №7118 від 21.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001087 від 21.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001088 від 21.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001089 від 21.07.2020 року, договір про надання послуг з організації перевезень та послуг перевезень № 0168/20.Tr.Lv від 01.03.2020 року, товарно-транспортна накладна №б/н від 09.07.2020 року, товарно-транспортна накладна №б/н від 08.07.2020 року,платіжне доручення №023540 від 11.08.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001036 від 16.07.2020 року, платіжне доручення №023450 від 11.08.2020 року, товарно-транспортна накладна №б/н від 09.07.2020 року, договір перевезення №201216 від 17.04.2018 (між ТОВ “Трансавто+” та ТОВ “Партнер Дістрібюшн”), акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001066 від 17.07.2020 року, платіжне доручення №027373 від 17.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001078 від 16.07.2020 року, платіжне доручення №027375 від 20.07.2020 року, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 00000001095 від 22.07.2020 року, платіжне доручення №024077 від 18.08.2020 року, товарно-транспортна накладна на переміщення алкогольних напоїв від 15.07.2020 року, договір перевезення №201216 від 17.04.2018 (між ТОВ “Трансавто+” та ТОВ “Партнер Дістрібюшн”).
Зі змісту оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних вбачається, що підставою для їх прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)".
Враховуючи наведене колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що у спірному рішенні податковий орган мав чітко зазначити, шляхом відповідного підкреслювання, яких документів не надано платником податків, який подав на реєстрацію ПН, та відсутність яких позбавляє можливості здійснити відповідну реєстрацію.
Разом із тим, судом першої інстанції вірно зазначено, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентами та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Також судом першої інстанції вірно зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Відтак, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати подані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то варто звернути увагу на те, що оскільки обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних №150 від 24.07.2020 року, №152 від 24.07.2020 року, №139 від 22.07.2020 року, №136 від 22.07.2020 року, №193 від 21.07.2020 року, №128 від 21.07.2020 року, №129 від 21.07.2020 року, №130 від 21.07.2020 року, №89 від 16.07.2020 року, №109 від 17.07.2020 року, №119 від 20.07.2020 року, №135 від 22.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено, відтак з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати вищевказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи наведене колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки відповідачі як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної даний позов підставний до задоволення.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
За правилами ст.139 КАС України підстав для розподілу судових витрат у цій справі немає.
Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 322, 325, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року у справі №380/1280/21без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді І. В. Глушко
З. М. Матковська
Повне судове рішення складено 27.09.2021