Постанова від 22.09.2021 по справі 460/9392/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2021 рокуЛьвівСправа № 460/9392/20 пров. № А/857/7486/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Мікули О. І.,

суддів - Кушнерика М. П., Пліша М. А.,

з участю секретаря судового засідання - Волошин М. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року у справі № 460/9392/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

суддя в 1-й інстанції - Жуковська Л. А.,

час ухвалення рішення - 02.03.2021 року,

місце ухвалення рішення - м. Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 02.03.2021 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягала у вилучені з 01 січня 2018 року з обрахунку пенсії таких складових грошового забезпечення як надбавки: за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - 100%, за особливі умови служби 50%, які відновлені рішенням Рівненського міського суду від 10.07.2008 по справі №2а - 4191/2007 з зобов'язанням подальшої їх виплати при наступних перерахунках; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області: здійснити перерахунок пенсії пенсіонеру податкової міліції в період з 01 січня 2018 року, в якому обрахувати складову грошового забезпечення: надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - в розмірі 100%, за особливі умови служби в розмірі 50%, тим самим зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити виконання рішення Рівненського міського суду №2а - 4191/2007 по справі - виплатити пенсіонеру податкової міліції різницю між такою перерахованою пенсією та раніше виплаченою сумою пенсії за період з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягала у відмові в здійсненні перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року, відмові подальшої сплати перерахованої пенсії та відмові виплати різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсію за весь період сплати меншої пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області: здійснити перерахунок пенсії пенсіонеру податкової міліції з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 03 січня 2018 року, із врахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких обраховувалась йому пенсія на грудень 2017 року (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 100%, надбавка за особливі умови праці 50%, доплата (премія 19,44% вiд посадового окладу), доплати до основного розміру пенсії, з застосуванням змінених у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб" розмірів таких складових на 01 січня 2018 року (посадовий оклад - 7610,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 40 % - 3608,00 грн); виплатити пенсіонеру податкової міліції різницю між такою перерахованою пенсією та раніше виплаченою сумою пенсії за період з 05 березня 2019 року по день розрахунку; сплачувати пенсіонеру податкової міліції таку перераховану пенсію в даному обрахунку з врахуванням вищевказаних складових в подальшому до виникнення нових підстав для перерахунку пенсії.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, за період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахування раніше виплачених сум та до виникнення нових підстав для перерахунку пенсії. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що рішення Рівненського міського суду від 03 липня 2007 року у справі №2-а- 4191/2007, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок призначеної йому пенсії з 01 квітня 2006 року з відновленням виключених надбавок «за особливі умови служби» в розмірі 50 відсотків, грошового забезпечення та надбавки «за професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань» -100% грошового забезпечення внесенням їх до пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з подальшою виплатою при наступних перерахунках, є актом застосування права індивідуальної дії, обгрунтованим, вмотивованим та прийнятим на конкретних обставинах відсутності (невключення) виду грошового забезпечення в довідку про розмір грошового забезпечення. Зазначає, що вищезазначене рішення Рівненського міського суду від 03 липня 2007 року по справі № 2-а-4191/2007, з листа ГУ ПФУ в Рівненській області від 23 жовтня 2020 року за № 8487-8676/Ю- 03/8-1700/20 з доданими документами, відповідач (ГУ ПФУ в Рівненській області) з 01 травня 2009 року і до 01 січня 2018 року виконував дане рішення, в тому числі і при наступних перерахунках пенсії з 01 грудня 2015 року, з 01 грудня 2017 року, при цьому нові довідки про розмір грошового забезпечення відповідачу не надходили, а використовувалась Довідка ДПА в Рівненській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №126/05-25 від 09 квітня 2008 року, в якій такі складові як надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт» - 100%, «за особливі умови служби» 50%. - не включені. Таким чином, вважає, що законних підстав для припинення виконання рішення суду по справі №2- а-4191/2007 з 01 січня 2018 року не з'явилось, натомість очевидно, що відповідачем використаний був для цього як привід п.1 Постанови №103, який торкався питань перерахунку пенсій з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704, і ніяким чином не запроваджував/змінював пенсійне законодавство в аспекті предмету судового спору у справі № 2-а-4191/2007, а з 05 березня 2019 року ще й визнаний протиправним та нечинним. Вважає, що відповідачем повторно, як і з травня 2007 року, самостійно і безпідставно було виключено з обрахунку пенсії з 01 січня 2018 року надбавку за безперервну службу в розмірі 50 відсотків, цього разу незважаючи на судове рішення в справі № 2-а-4191/2007, а суд оскаржуваним рішенням в справі №460/9392/20 легітимізував таку протиправну дію відповідача, чим нівелював процесуальний принцип обов'язковості судових рішень (ст.370 КАС України). Також зазначає, що, визначаючи виключність виникнення у відповідача обов'язку у перерахунку пенсії тільки після отримання належної довідки, суд не звернув увагу на наявні у справі докази, що відповідач здійснював перерахунки пенсії без отримання довідок і наявності факту збільшення будь-якої складової грошового забезпечення, - з 01 грудня 2015 року з підстави «індексація пенсії», з 01 грудня 2017 року з підстави «ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» про що зазначено у листі ГУ ПФУ в Рівненській області від 23 жовтня 2020 року за № 8487-8676/Ю-03/8-1700/20 з доданими документами). Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Відзив на апеляційну скаргу відповідачем поданий не був. Відповідно до ч.4 ст.304 КАС України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження судом першої інстанції.

Позивач (апелянт) - ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, а тому суд вважає можливим проведення розгляду справи без участі представника за наявними в справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Рівненського міського суду від 03 липня 2007 року у справі №2а-4191/2007, яка залишено без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2007 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок призначеної пенсії з 01 червня 2006 року з урахуванням розміру посадового окладу, надбавки за особливі умови служби -50% грошового забезпечення, надбавки за професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань - 100% грошового забезпечення. Також зазначеним рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду виплатити різницю пенсії, перерахованої починаючи з 01 квітня 2006 року по день проведення перерахунку, та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до перерахунку (а.с.24-28).

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії.

Розмір пенсії позивача після проведення перерахунку становив 12628,00 грн (з надбавками) та складався з 80 % грошового забезпечення від:

- посадового окладу - 7610,00 гривень;

- окладу за військовим званням - 1410,00 гривень;

- надбавки за вислугу років 40% - 3608,00 гривень;

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, підвищення пенсії позивача складало 5849,17 грн.

З них виплачувалося: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення 2924,59 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення 4386,88 грн; з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення 5849,17 грн (а.с.23).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п.1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

27 жовтня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив: здійснити перерахунок та виплату різниці з врахуванням раніше виплачених сум пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням за особливі умови служби в розмірі 50% та надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 100% грошового забезпечення, які входили складовою для обрахунку пенсії станом на грудень 2017 року, які відновленні рішенням Рівненського міського суду від 03 липня 2007 року у справі №2а-4191/2007 та внесені цим рішенням до пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з подальшою виплатою при наступних перерахунках та відповідно такі, на які не могли розповсюджуватися діючі в період до 05 березня 2019 року норми постанови КМУ №103, що обмежували складові грошового забезпечення для перерахунку пенсій лише посадовим окладом, окладом за військове звання, процентною надбавкою за вислугу років без додаткових видів грошового забезпечення та доплат; з 05 березня 2020 року з врахуванням всіх складових, з яких обраховувалася пенсія на грудень 2017 року (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за особливі умови служби 50%, надбавка за професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань 100% грошового забезпечення, доплата до пенсії), з застосуванням змінених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб" розмірів таких складових на 01 січня 2018 року (посадовий оклад 7610,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник 1410 грн, надбавка за вислугу років 40% - 3608,00 грн). При обрахуванні підлягаючій сплаті різниці врахувати, що з цього терміну (05 березня 2019 року) перерахована пенсія має сплачуватися з урахуванням 100% сум підвищення пенсії (а.с.31-32).

Листом від 30 листопада 2020 року №9140-8777/Ю-03/8-1700/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивачу, що оскільки основний розмір пенсії перерахованої на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" склав 12628,00 грн, підстав для продовження виплати пенсії в розмірі обчисленому відповідно до перерахунку, визначеного рішенням суду від 03 липня 2007 року у справі 2-а-4191, немає. Крім того, в цьому листі зазначено, що резолютивна частина рішення суду не містить зобов'язання щодо вирахування додаткових видів грошового забезпечення при зміні законодавчих актів, які регламентують порядок перерахунку чи визначають розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Відповідно, у Головного управління відсутні підстави для врахування вказаних у заяві видів грошового забезпечення при подальших перерахунках пенсії (а.с.33-33а).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягала у відмові в здійсненні перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії пенсіонеру податкової міліції з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 03 січня 2018 року, із врахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких обраховувалась йому пенсія на грудень 2017 року (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 100%, надбавка за особливі умови праці 50%, доплата (премія 19,44% вiд посадового окладу), доплати до основного розміру пенсії, з застосуванням змінених у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб" розмірів таких складових на 01 січня 2018 року (посадовий оклад - 7610,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 40 % - 3608,00 грн); виплати пенсіонеру податкової міліції різницю між такою перерахованою пенсією та раніше виплаченою сумою пенсії за період з 05 березня 2019 року по день розрахунку підлягають до задоволення частково, а саме шляхом: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, за період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахування раніше виплачених сум. Разом з тим, позовні вимоги про визнання протиправною діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягала у вилучені з 01 січня 2018 року з обрахунку пенсії таких складових грошового забезпечення як: надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - 100%, за особливі умови служби 50%, які відновлені рішенням Рівненського міського суду від 10 липня 2007 року по справі №2а - 4191/2007 з зобов'язанням подальшої їх виплати при наступних перерахунках; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії пенсіонеру податкової міліції в період з 01 січня 2018 року, в якому обрахувати складову грошового забезпечення: надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - в розмірі 100%, за особливі умови служби в розмірі 50%, тим самим зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити виконання рішення Рівненського міського суду №2а - 4191/2007 по справі - виплатити пенсіонеру податкової міліції різницю між такою перерахованою пенсією та раніше виплаченою сумою пенсії за період з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року задоволенню не підлягають, оскільки матеріали справи не містять доказів звернення позивача до органу, з якого його було звільнено із служби та доказів отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Даючи правову оцінку вказаним висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Ст.46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулює Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

П.1 цього Порядку №45 передбачає, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.2, 3 вищезазначеного Порядку №45, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п.3 Порядку №45).

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII№45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Також п.6 Постанови №103 було внесено зміни до Порядку №45.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції Постанови №103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаних норм Головним управлінням ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 20 березня 2018 року №73/17-00-05-35. Зі змісту цієї довідки вбачається, що відповідно до постанови КМУ від 21 серпня 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 05 березня 2018 року, за посадою нач. відділу б-би з незаконним обігом підакцизних товарів УПМ ДПА в Рівненській області становить усього 12628,00 грн, з них: посадовий оклад 7610,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 3608,00 грн (а.с.20).

На підставі вищезазначеної довідки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року (а.с.23).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 20 березня 2018 року №73/17-00-05-35, оскільки інших довідок з іншими складовими до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області не надходило, відповідач не міг самостійно врахувати інші додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.

Тобто, з 05 березня 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

Матеріалами справи підтверджується і не заперечується позивачем та обставина, що він не звертався до органу, з якого його було звільнено із служби для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, колегія суддів зазначає, що порядок дій, які повинні вчинити орган, який видає довідку, та Управління Пенсійного фонду, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 не змінився. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п.3 Порядку №45).

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про визнання протиправною діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягала у вилучені з 01 січня 2018 року з обрахунку пенсії таких складових грошового забезпечення як: надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - 100%, за особливі умови служби 50%, які відновлені рішенням Рівненського міського суду від 10 липня 2007 року по справі №2а - 4191/2007 з зобов'язанням подальшої їх виплати при наступних перерахунках; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області: - здійснити перерахунок пенсії пенсіонеру податкової міліції в період з 01 січня 2018 року, в якому обрахувати складову грошового забезпечення: надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт - в розмірі 100%, за особливі умови служби в розмірі 50%, тим самим зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити виконання рішення Рівненського міського суду №2а - 4191/2007 по справі - виплатити пенсіонеру податкової міліції різницю між такою перерахованою пенсією та раніше виплаченою сумою пенсії за період з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року задоволенню не підлягають, оскільки матеріали справи не містять доказів звернення позивача до органу, з якого його було звільнено із служби та доказів отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії пенсіонеру податкової міліції з 05 березня 2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, то колегія суддів зазначає наступне.

01 березня 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою встановлено нові (підвищені) розміри складових грошового забезпечення військовослужбовців.

На виконання вимог ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою визначався порядок перерахунку встановлених Постановою №704 складових грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Вказаною Постановою, а саме: п.2 було передбачено поетапність виплат перерахованих відповідно до п.1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), яка проводиться з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців на підставі ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови №103.

Матеріалами справи підтверджується, що 01 січня 2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 з 01 січня 2018 року та основний розмір пенсії складає 80% грошового забезпечення, у підсумку 13258,80 грн.

При цьому, згідно з Постановою №103 підвищення пенсії позивача складає 5849,17 грн, з них виплачувалося: 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення 2924,59 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення 4386,88 грн; з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення 5849,17 грн (а.с.23).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції, Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року, серед іншого вказав на те, що зміст ст.51, 52, 55, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії, що не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Таким чином, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року.

При цьому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів, а також наслідки задоволення позову визначені ст.264, 265 КАС України. Згідно з наведеними нормами КАС України суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.

У законодавстві України розрізняються поняття “визнання нечинним” та “скасування”.

Скасування акта - визнання в установленому законодавством порядку недійсним акта з моменту його прийняття.

Втрата чинності акта - визнання в установленому законодавством порядку недійсним акта на майбутнє, іншими словами, акт втрачає чинність з моменту прийняття відповідного рішення уповноваженим органом.

Кодекс адміністративного судочинства України також розрізняє ці поняття.

Відповідно до п.1,2 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. Аналогічні положення містяться у ст.5 КАС України.

Отже, аналіз вказаних норм свідчить, що суд має право скасовувати індивідуальний акт, а нормативно-правовий акт лише визнати протиправним та нечинним.

Згідно з ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Тобто, набрання з 05 березня 2019 року рішенням суду законної сили, яким визнано нечинним п.2 Постанови №103, не впливає на спірні правовідносини за період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року, оскільки у вказаний період відповідні норми Постанови №103 були чинними, а тому відповідач при здійсненні перерахунку та виплаті позивачу пенсії в період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року діяв відповідно до вимог чинного на той час законодавства.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що 14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийнято постанову №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яка набрала чинності 04 вересня 2019 року, відповідно до п. 1 якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

З огляду на те, що вказана постанова набрала чинності 04 вересня 2019 року, колегія суддів вважає, що виплата позивачу пенсії в розмірі 75% суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно).

Таким чином, колегія суддів зазначає про наявність підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії позивачу з урахуванням 100% підвищення (перерахованого з 01 січня 2018 року) суми пенсії з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2020 року в справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року, визнано неправомірними дії Кабінету Міністрів України при прийнятті постанови від 14 серпня 2019 року №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, та визнано цю постанову протиправною та нечинною повністю.

Однак скасування у судовому порядку Постанови №804 не впливає на результат вирішення цієї справи, тому позовні вимоги щодо перерахунку та виплату пенсії за період з 04 вересня 2019 року задоволенню не підлягають, оскільки відповідач протиправних дій при виплаті позивачу пенсії, перерахованої на підставі Постанови № 804, не вчиняв, а сама постанова визнана нечинною лише у 2020 році.

Разом з тим, суд першої інстанції не звернув на вказані обставини належної уваги, не дослідив їх належним чином та не надав їм відповідної правової оцінки, а тому дійшов помилкового висновку в частині визначення відсотків суми підвищення пенсії при здійсненні перерахунку з 05 березня 2019 року, а тому рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про підставність задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахування раніше виплачених сум.

Крім того, колегія суддів зазначає, що інші зазначені позивачем в апеляційній скарзі обставини, крім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Згідно з п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи наведені вище обставин, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції у відповідній частині та ухвалення нового судового рішення із урахуванням висновків, зазначених у мотивувальній частині цього рішення; у решті рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін.

Керуючись ст.242, 243, 250, 310, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Абзац 2 та 3 резолютивної частини рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року у справі № 460/9392/20 скасувати та прийняти нову постанову у цій частині, виклавши їх в такій редакції:

«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахування раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити».

У решті рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року у справі № 460/9392/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя О. І. Мікула

судді М. П. Кушнерик

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 27 вересня 2021 року.