Ухвала від 22.09.2021 по справі 914/71/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

22.09.2021 Справа№ 914/71/19

Господарський суд Львівської області, розглянувши матеріали заяви: Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія», м. Борислав, Львівська область

про: банкрутство Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» (вул. Коваліва, 14а, м. Борислав, Львівська область; ідентифікаційний код 22401917)

Суддя В.М. Артимович,

секретар судового засідання Н.Р. Когут

За участю представників:

ліквідатор: не з'явився;

від кредитора (Головне управління ДПС у Львівській області): Кісіль Р.Л. - представник;

від Бориславської міської ради: Мельник А.І. - представник.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа № 914/71/19 за заявою Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» про його банкрутство.

Ухвалою суду від 05.02.2019 відкрито провадження у справі про банкрутство Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія», справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 18.02.2019.

В судовому засіданні 18.02.2019 суд постановив: Державне комунальне підприємство по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» визнати банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру, призначити ліквідатором Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» арбітражного керуючого Голінного А.М., ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута, судове засідання призначено на 27.03.2019, оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення (повідомлення) про визнання Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається.

12.11.2019 від ліквідатора Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» надійшла заява про притягнення власника банкрута до субсидіарної відповідальності.

Ухвалою суду від 20.11.2019 прийнято заяву ліквідатора Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» арбітражного керуючого Голінного А.М. про притягнення власника банкрута до субсидіарної відповідальності до розгляду, залучено до участі у справі № 914/71/19 представника Бориславської міської ради як учасника у справі про банкрутство.

11.12.2019 від Бориславської міської ради надійшло пояснення на заяву ліквідатора про притягнення власника банкрута до субсидіарної відповідальності.

23.12.2019 від ліквідатора найшла відповідь на відзив щодо позиції Бориславської міської ради на заяву ліквідатора про притягнення власника банкрута до субсидіарної відповідальності.

17.03.2021 від Бориславської міської ради надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

13.04.2021 ліквідатором подано докази повідомлення кредитора та Бориславську міську раду про дату наступного судового засідання.

26.04.2021 на електронну адресу суду від арбітражного керуючого Голінного А.М. надійшло клопотання про участь у судовому засіданні, призначеному на 09.06.2021 в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 27.04.2021 задоволено клопотання арбітражного керуючого Голінного А.М. про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції.

09.06.2021 на електронну адресу суду від ліквідатора надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

22.09.2021 на електронну адресу суду від ліквідатора надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

В судове засідання 22.09.2021 з'явилися представники податкового органу та Бориславської міської ради, надали пояснення. Представник податкового органу клопотання про процесуальне правонаступництво підтримав в повному обсязі. Представник Бориславської міської ради просив суд відкласти розгляд клопотання ліквідатора про затвердження розміру основної грошової винагороди з метою висловлення своєї позиції з приводу заявленого ліквідатором клопотання. Ліквідатор в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.

Як вбачається з пункту першого прохальної частини клопотання від 19.04.2021, представник Головного управління ДПС у Львівській області просить провести процесуальну заміну ГУ ДФС у Львівській області (ідентифікаційний код 39462700) на правонаступника ГУ ДПС у Львівській області (ідентифікаційний код 43143039).

Відповідно до ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); правонаступництва; виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); виконання обов'язку боржника третьою особою. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.

Самостійною підставою заміни кредитора у зобов'язанні є правонаступництво, на підставі якого до правонаступника переходить весь обсяг прав та обов'язків попереднього суб'єкта, в тому числі права кредитора в окремому зобов'язанні.

Припинення юридичної особи з правонаступництвом або реорганізація юридичної особи може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу тощо. В такому випадку права кредитора у зобов'язанні переходять до правонаступника за передавальним або розподільчим балансом.

Відповідно до вимог ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.

Згідно ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Питання правонаступництва у справі про банкрутство врегульовано ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до якої у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 за № 1200 постановлено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу та установлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 за № 537 постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи державної податкової служби, в тому числі і ГУ ДПС у Львівській області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 за № 682-р функції і повноваження Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Наказом ГУ ДПС у Львівській області від 03.09.2019 року № 8 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Львівській області функцій та повноважень Головного управління ДФС у Львівській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Відтак, законодавчим актом здійснено правонаступництво Державної фіскальної служби на Державну податкову службу та передано такій усі права та обов?язки, в т.ч. й відповідно до ГУ ДПС у Львівській області.

З огляду на викладене, клопотання Головного управління ДПС у Львівській області в частині проведення процесуальної заміни кредитора Головного управління ДФС у Львівській області на її правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області підлягає до задоволення.

У п. 2 прохальної частини зазначеного вище клопотання, представник ГУ ДПС у Львівській області просить замінити ГУ ДПС у Львівській області (ідентифікаційний код 43143039) на ГУ ДПС у Львівській області (ідентифікаційний код ВП 43968090).

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно ч. 3 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням.

Частиною 4 статті 44 ГПК України передбачено, що юридична особа набуває процесуальних прав та обов'язків у порядку, встановленому законом, і здійснює їх через свого представника.

Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Згідно із п. 11 ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, дані про відокремлені підрозділи юридичної особи.

Постановою від 30.09.2020 за № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» Кабінет Міністрів України постановив: п. 1. Ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (серед яких є Головне управління ДПС у Львівській області; п. 2. Установити, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи;

Згідно із положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 за № 227: п.4. ДПС відповідно до покладених на неї завдань: 12) здійснює адміністрування податків, зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проводить відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску); 18) здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; 24) забезпечує стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами з бюджету в порядку, визначеному Податковим кодексом України та іншими законами; п. 5. ДПС з метою організації своєї діяльності: 15) забезпечує самопредставництво ДПС у судах через Голову ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС через його заступників та державних службовців самостійних структурних підрозділів апарату ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС; п. 7. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення); п. 15. ДПС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства і банках.

Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.

Правонаступництво це є перехід прав і обов'язків від однієї особи до іншої. Такий перехід можливий лише у випадку реорганізації юридичної особи або внаслідок передання права вимоги від однієї особи до іншої (ст. 52 ГПК України і ст. 43 Кодексу Кодексу України з процедур банкрутства).

В обох випадках правонаступник стає володільцем прав і обов'язків особи, яку правонаступник замінив.

Будь-які ж права і обов'язки кредитора стосовно боржника у справі про банкрутство засвідчуються відповідними документами про право вимоги чи про зобов'язання.

Право грошової вимоги держави у особі контролюючого органу (а саме податкового органу - яким є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та його територіальні органи) до боржника ґрунтується на зобов'язанні боржника сплатити кредитору (державі) певну грошову суму, що підтверджується відповідними документами.

Перехід права вимоги до боржника означає фізичне переміщення документів про право вимоги до особи, яку правонаступник замінив. "Залишення" документів про право вимоги до боржника Головним управлінням ДПС у Львівській області (яке ліквідується як юридична особа) і "вступ у володіння" цими документами Державною податковою службою України у особі її філії, Головного управління ДПС у Львівській області і є переходом права вимоги.

Тобто правонаступництво можливе лише внаслідок реорганізації юридичних осіб, але не внаслідок ліквідації, і органи державної влади є лише різновидом юридичної особи - інше може бути визначено лише спеціальним законом.

Межі ж, у яких до Державної податкової служби України (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 за № 227) переходять права і обов'язки Головного управління ДПС у Львівській області, яке ліквідується, передбачають перехід права вимагати "погашення податкового боргу" та "стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою". Тобто, такий перехід відповідно означає перехід до Державної податкової служби України, права вимагати від боржника у цій справі погашення податкового боргу перед державою.

Установлені обставини правонаступництва є підставою для задоволення вимог заявника.

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, дані про відокремлені підрозділи юридичної особи. Відомості з Єдиного державного реєстру, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах (ч. 4 ст. 10).

Отже відокремлений підрозділ - це підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням, здійснює всі або частину її функцій, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відокремлений підрозділ не є юридичною особою. Такий підрозділ наділяється майном юридичної особи, що його створила, і діє на підставі затвердженого нею положення. Відомості про відокремлені підрозділи юридичних осіб містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб. фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і їм присвоюється ідентифікаційний код.

У витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься запис про таку юридичну особу як Державна податкова служба України (місцезнаходження - 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; ідентифікаційний код 43005393), а також дані про його відокремлені підрозділи, в тому числі Головне управління ДПС у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ідентифікаційний код ВП: 43968090).

Отже, відокремлений підрозділ Головне управління ДПС у Львівській області, як структурний підрозділ Державної податкової служби України (юридичної особи), не має права юридичної особи, тому не є самостійною особою в цивільному обороті відповідно до ЦК України.

За вказаних обставин, суд вважає за можливе здійснити заміну кредитора, Головного управління ДПС у Львівській області на його правонаступника Державну податкову службу України в особі Головного управління Державної податкової служби у Львівській області.

Відповідно до ст. 124, п. п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема статтями 7, 13, визначено, що кожна сторона має рівні права, а суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Господарським процесуальним кодексом України.

З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, для забезпечення рівних прав усіх учасників справи, для надання можливості ліквідатору здійснювати процедуру ліквідації банкрута у відповідності з вимогами Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1, 2, 43, 58-67 Кодексу України з процедур банк-рутства, ст. ст. 52, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про процесуальне правонаступництво та заміну кредитора задовольнити.

Замінити кредитора Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області (ідентифікаційний код 39462700) на правонаступника - Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8; ідентифікаційний код 43005393) в особі Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ідентифікаційний код ВП 43968090).

2. Розгляд справи відкласти на 20.10.2021 о 15:00 год. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 128, 2-ий поверх.

3. Зобов'язати ліквідатора надати суду:

- надати суду звіт про виконану роботу за весь період діяльності з усіма підтверджуючими документами, а після завершення заходів щодо ліквідації банкрута - звіт та ліквідаційний баланс на затвердження.

4. Державній податковій службі України в особі Головного управління Державної податкової служби у Львівській області та Бориславській міській раді:

- надати суду письмові пояснення на клопотання ліквідатора про затвердження розміру основної грошової винагороди від 25.03.2021 за № 914/71/19/211.

5. Участь у судовому засіданні ліквідатора та представників кредиторів на власний розсуд.

6. Зобов'язати ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Голінного А.М. направити копію даної ухвали усім учасникам справи про банкрутство Державного комунального підприємства по побутовому обслуговуванню населення «Мрія» (ідентифікаційний код 22401917); докази направлення надати суду.

7. Запропонувати учасникам у справі про банкрутство:

- подавати всі необхідні документи (позовні заяви, заяви, клопотання, відзиви, пояснення тощо) до господарського суду через електронну пошту, відкриту на сайті «mail.gov.ua» або через особистий кабінет, відкритий у системі «Електронний суд». Суд звертає увагу, що відкриття електронної пошти на сайті «mail.gov.ua» чи відкриття особистого кабінету в системі «Електронний суд» дозволяють учасникам у справі про банкрутство оперативно отримувати усі процесуальні документи, постановлені судом.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтер-нет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - lv.arbitr.gov.ua/sud5015/.

Повний текст ухвали складено 27.09.2021.

Суддя В.М. Артимович