Справа № 3/593/542/2021
Бережанський районний суд Тернопільської області
"22" вересня 2021 р. м.Бережани Тернопільської області
Суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Німко Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Урмань Бережанського району Тернопільської області, громадянина України, українця, непрацюючого, неодруженого, проживаючого по АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,-
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №516464 від 20 вересня 2021 року вбачається, що «18.09.2021 року о 21 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 , 1994 р.н. жит. с.Урмань Тернопільського р-ну, ухилився від виконання батьківських обов'язків за місцем спільного проживання, як це передбачено законодавством, а саме ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства» та ст.180, ст.150 СКУ щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання своїх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Під час вчинення домашнього насильства психологічного х-ру відносно співмешканки ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_1 виражався нецензурними словами та словесно погрожував фізичною розправою в присутності спільних дітей».
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП не заперечив.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього докази, суд прийшов до такого.
Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1, 2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Як вбачається із матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП складено відносно ОСОБА_1 .
Згідно диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП, адміністративна відповідальність за даною нормою закону настає для батьків або осіб, які їх замінюють.
Як вбачається із свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьком є ОСОБА_5 .
Як вбачається із свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , його батьком є ОСОБА_5 .
Суд констатує, що адміністративна справи не містить відомостей про те, що ОСОБА_1 є особою, яка замінює батька згаданим неповнолітнім особам.
Відтак, у матеріалах справи відсутні та у ході судового розгляду справи не здобуті докази того, що ОСОБА_1 є батьком (чи особою, яка замінює батька) ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП, яке мало місце 18 вересня 2021 року.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України). Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за відсутності складу адміністративного правопорушення (ст. 247 ч. 1 п. 1 КУпАП).
Таким чином, враховуючи положення ст. 62 Конституції України, відповідно до яких, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КупАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 247, 283-285 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП закрити за відсутністю у його діях складу такого адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області.
Суддя Бережанського районного
суду Тернопільської області Н.П. Німко