ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
21 червня 2010 року 10:43 № 2а-6836/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
до ОСОБА_1
про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця
в судове засідання прибув представник позивача Мазніченко О.В. (дов.від 11.12.08р. №6225/9/10-130) суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 про скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.06.2010 року о 10 год. 43 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва звернулася до суду з позовом про скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач зареєстрований Шевченківською районною у місті Києві державно адміністрацією 11.03.2003р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за адресою АДРЕСА_1. Як платник податків перебуває на податковому обліку у ДПІ Шевченківського району м. Києва.
За результатами перевірки встановлено, що відповідач з 4 кварталу 1 кварталу 2007 року до ДПІ не звітує, податкових декларацій та документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків не подає. На думку позивача, відповідач порушив вимоги абз.5 п.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб -підприємців», відповідно до якої, за неподання звітності протягом року до органів податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи. А тому просить суд скасувати (припинити) державну реєстрацію відповідача у зв'язку з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач в судове засідання прибув, проти позовних вимог не заперечував.
Згідно з ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.01р. №1251, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність, забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач з 4 кварталу 2007 року не подає податкових декларацій та документів бухгалтерської звітності, заборгованість перед бюджетом відсутня.
Згідно з абз.4 п.2 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця.
Згідно діючої на той час редакції п.15 ст. 58 ГК України скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарюванню здійснюється на підставі рішення суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративного-господарські санкції, тобто заходи майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Ст. 239 ГК України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, однією з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Згідно ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до вимог ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Однією з підстав для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За таких обставин судом встановлено, порушення відповідачем вищезазначених вимог законодавства України.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Право органу державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності передбачене п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 160-163, 186 КАС України, ст.ст. 238, 239, 247 Господарського кодексу України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Скасувати (припинити) державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний код -НОМЕР_1, юридична адреса: АДРЕСА_1)
3. У день набрання постановою законної сили направити її державному реєстратору Шевченківського району м. Києва для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення та для здійснення заходів по ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності у встановленому законом порядку.
4. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст.184-187 КАС України.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -25.06.2010 року.
Суддя І.А. Качур