№ 2а-1957/10/2370
16.06.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
при секретарі -Левчуку А.С.,
за участю: прокурора -Шестакова С.М.; представників: позивача -Павленко М.В. за довіреністю; відповідача -Осадчої Н.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Соснівського району м. Черкаси в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Черкаси до приватного підприємства «Вулкан-2»про стягнення податкового боргу,
Прокурор Соснівського району м. Черкаси звернувся до суду з позовом в інтересах ДПІ у м. Черкаси, Черкаської міської ради про стягнення з ПП «Вулкан-2»201 824 грн. 11 коп., посилаючись на наявність у відповідача податкового боргу із сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
В подальшому прокурор уточнив позовні вимоги, зазначивши, що позов подано в інтересах ДПІ у м. Черкаси, та збільшив розмір позовних вимог і просив стягнути з відповідача заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 238 499 грн. 72 коп.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали.
Відповідач позов не визнав. Заперечуючи проти позову відповідач стверджував, що з адміністративним позовом звернулась не та особа, якій належить право вимоги. Зокрема, відповідач стверджував, що прокурор не мав права звертатися до суду, оскільки органи прокуратури повинні захищати права юридичних осіб. Далі відповідач зазначав, що один з договорів оренди землі був розірваний в березні 2009 р., проте прокурор не врахував цю обставину при розрахунку суми позову. Насамкінець відповідач наполягав на тому, що ним частково погашена заборгованість по орендній платі за надані в користування земельні ділянки.
Заслухавши думку прокурора, який вважав, що позов підлягає задоволенню, пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ПП «Вулкан-2»зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 18 лютого 1992 р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 21383790).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XII плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Спеціальним Законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю»від 3 липня 1992 року № 2535-XII (надалі за текстом -«Закон № 2535-XII»).
Статтею 2 Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що 29 січня 2009 р. та 26 січня 2010 р. подано до ДПІ у м. Черкаси податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності із самостійно визначеними розмірами плати за землю. Згідно вказаних декларацій ПП «Вулкан - 2»мало сплатити в 2009 р. орендну плату в розмірі 161 636 грн. 84 коп., що відповідає 13 469 грн. 74 коп. щомісячної плати, а в 2010 р. -488 086 грн. 28 коп., що відповідає 40 673 грн. 86 коп. щомісячної плати.
20 листопада 2009 р. відповідачем подано уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. За даними цієї декларації за 2009 р., з урахуванням уточнень, підприємство повинно було сплатити 175 508 грн. 27 коп. плати за землю. Зокрема, починаючи з травня 2009 р. розмір орендної плати складав 15 099 грн. 59 коп.
Відповідач неналежним чином виконував покладений на нього обов'язок щодо внесення плати за землю, в результаті чого за 2009 р. та січень, лютий, березень 2010 р. утворилась недоїмка в сумі 258 319 грн. 36 коп.
Законом який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом -«Закон № 2181-III»).
Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України
Відповідно до пункту 1.3. статті 1 названого Закону податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нараховану на суму такого податкового зобов'язання.
За приписами пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII (надалі за текстом -«Закон № 509-ХІІ») органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Актами перевірки: № 5170/15-3107 від 13.07.2009 р., № 6777/15-3107 від 17.09.09 р. та № 7832/15-3107 від 11.11.2009 р. встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю.
Згідно з підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З огляду на викладені вище положення Закону № 2181-III та на підставі даних актів перевірки позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0011461503/0 від 15.07.2009 р.; № 0014081503/0 від 18.09.2009 р. та № 0016711503/0 від 12.11.2009 р., якими визначено зобов'язання відповідача щодо сплати штрафів в загальній сумі 12 957 грн. 26 коп.
Відповідно до підпункту 17.3. статті 17 Закону № 2181-III сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Статтею 16 Закону № 2181-III визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
З огляду на викладені вище положення Закону № 2181-III, за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань відповідачу нарахована пеня в сумі 1 392 грн. 08 коп.
Із зазначеної суми недоїмки в розмірі 272 668 грн. 70 коп. відповідачем фактично сплачено 34 168 грн. 98 коп.
Таким чином заборгованість ПП «Вулкан - 2» складає 238 499 грн. 72 коп.
Оцінюючи обґрунтованість твердження відповідача щодо відсутності у прокурора права на подачу позову в інтересах державної податкової інспекції у м. Черкаси, суд бере до уваги, що відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
При цьому Конституційний Суд України, ухвалюючи рішення від 08.04.1999 р. у справі № 3-рп/99, зазначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Приймаючи до уваги, що прокурор Соснівського району м. Черкаси в позовній заяві обґрунтував в чому полягає порушення інтересів держави, суд відхиляє помилкові міркування відповідача.
Що стосується посилання представника ПП «Вулкан - 2»на факт розірвання договору оренди земельної ділянки по вул. Пацаєва/Петровського, 8/208 в м. Черкаси в березні 2009 р., то суд зазначає, що відповідач самостійно врахував цю обставину при подачі уточнюючої податкової декларації від 20.11.2009 р. При цьому в додатку 1 до названої декларації зазначено, що згаданий договір діяв до 15.03.2009 р.
Насамкінець суд зазначає, що всі перерахування, які були здійснені відповідачем щодо сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, знайшли своє відображення в обліковій картці платника та враховані позивачем при розрахунку суми позову.
У світлі цих обставин, суд приходить до висновку, що у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду 238 499 грн. 72 коп. в рахунок погашення податкового боргу та знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем -суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Вулкан-2»(м. Черкаси, бул. Шевченка, 220, ідентифікаційний код 21383790) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 34503595) податковий борг в сумі 238 499 (двісті тридцять вісім тисяч чотириста дев'яносто дев'ять) грн. 72 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 21 червня 2010 р.
Суддя І.О.Лічевецький