ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
24 вересня 2021 року м. Херсон Справа № 923/991/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М., розглянувши справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" (43010, м. Луцьк, вул. Кременецька, буд. 38, код ЄДРПОУ 33680859)
до: Чаплинського управління водного господарства (75200, Херсонська обл., смт. Чаплинка, вул. Військова, буд. 2, код ЄДРПОУ 01034679)
про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору поставки
без повідомлення (виклику) учасників справи
Товариство з обмеженою відповідальністю "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" (надалі-позивач) звернулось до Господарського суду Херсонської області із позовною заявою до Чаплинського управління водного господарства (надалі - відповідач) про зобов'язання укласти додаткову угоду до Договору поставки нафтопродуктів оптовими партіями № МШКк 0815 від 29.05.2018.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 26.07.2021 постановлено відкрити провадження у справі; розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи; встановити відповідачу строк для подачі до суду відзиву на позов не пізніше 16 серпня 2021 року.
18.08.2021 до Господарського суду Херсонської області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач зазначає, що укладений Договір № МШКк 0815 від 29.05.2018 є чинним, недійсним у судовому порядку не визнавався та є обов'язковим до виконання його сторонами. Крім того відповідач звертає увагу суду на те, що позивач не надав жодних доказів щодо звернення до відповідача з пропозицією щодо погодження змін умов Договору, укладення додаткової угоди на зміну ціни за одиницю товару та не надав документального підтвердження коливання цін на ринку, а тому внесення відповідних змін до Договору про закупівлю № МШКк 0815 від 29.05.2018 є безпідставними.
Вивчивши матеріали справи, суд
29 травня 2018 року, за результатами проведення відкритих торгів, між Товариством з обмеженою відповідальністю «НАФТОТРЕЙД РЕСУРС» (в подальшому по тексту - Позивач) та Чаплинським управлінням водного господарства (в подальшому по тексту - Відповідач) було укладено договір поставки нафтопродуктів оптовими партіями № МШКк 0815 (далі по тексту - Договір).
Згідно п.1. Договору Постачальник (ТОВ «НАФТОТРЕЙД РЕСУРС») зобов'язується постачати Покупцю (Чаплинське управління водного господарства) нафтопродукти партіями, в подальшому іменовані Товар, а Покупець зобов'язується прийняти товар від Постачальника та оплатити його вартість на умовах даного Договору.
Відповідно до п.2.1. Договору ціна за одиницю виміру кількості Товару встановлюється за погодженням сторін у видаткових накладних на Товар.
Загальна сума Договору визначена п.2.2, становить: 919 672,50 (дев'ятсот дев'ятнадцять тисяч шістсот сімдесят дві грн., 50 коп.) без ПДВ, крім того ПДВ 20% 183 934,50 грн. (сто вісімдесят три тисячі дев'ятсот тридцять чотири грн., 50 коп.), разом сума Договору становить: 1 103 607,00 грн. (один мільйон сто три тисячі шістсот сім грн.), з ПДВ.
Згідно специфікації товару, яка є додатком № 1 до договору поставки № МШКк0815 від 29.05.2018 сторони погодили ціни на товар: бензин А-95 21,375 грн без ПДВ, бензин А- 92 20,692 грн без ПДВ, дизельне паливо 19,709 грн без ПДВ.
В подальшому між Сторонами укладено: Додаткові угоди №1 від 30.05.2018р., №2 від 31.05.2018р., №3 від 01.06.2018р. до Договору, якими у зв'язку із зміною роздрібних цін на ринку на ринку нафтопродуктів, Сторони домовилися змінити (збільшити) ціну за одиницю Товару.
На виконання умов Договору, Позивачем поставлено Товар, а саме: Бензин А-92 у кількості 11 580 літрів за ціною з ПДВ 30,89 грн. /л; Бензин А-95 у кількості 8 030 літрів за ціною з ПДВ 31,89 грн./л.; Дизельне паливо у кількості 16 650 літрів за ціною з ПДВ 29,39 грн./л., всього Товару на загальну суму 1103126,40 грн., що підтверджується видатковою накладною №469296 від 04.06.2018 року та актом приймання-передачі карток на пальне №9430 від 04.06.2018.
Рішенням Господарського суду Волинської області від 28.04.2020 у справі № 903/8/20, визнано недійсними додаткові угоди № 1 від 30.05.2018, № 2 від 31.05.2018, № 3 від 01.06.2018 до Договору поставки нафтопродуктів оптовими партіями № МШКк 0815 від 29.05.2018, які укладені між Чаплинським управлінням водного господарства та Товариством з обмеженою відповідальністю «НАФТОТРЕЙД РЕСУРС».
Укладений 29.05.2018 між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором поставки. За змістом ст. 712 Цивільного кодексу України та ст. 265 Господарського кодексу України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України, до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Частиною 1 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.ч 4, 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.
Отже, Законом України «Про публічні закупівлі» встановлено, що зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, за п. 2 ч. 5 наведеної норми - у випадку коливання ціни такого товару на ринку, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Отже, положеннями ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено можливість сторонам вносити зміни до істотних умов Договору, у тому числі в частині перегляду ціни за одиницю товару.
Пунктом 10.3 Договору передбачено, що зміни, доповнення додатки до даного Договору, його пролонгація або дострокове розірвання будуть дійсні при умові, якщо вони здійснені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це представниками обох Сторін. Всі вище перераховані документи до даного Договору становлять його невід'ємну частину. Сторони погодились, що зобов'язання, взяті за цим Договором можуть бути замінені іншими зобов'язаннями прийнятними для обох сторін.
Водночас, в Україні відбулось коливання цін на нафтопродукти в сторону збільшення. Так, за даними інтернет - ресурсу https://index.minfin.com.ua. середня ціна на нафтопродукти, станом на 05 серпня 2020 року становила:
бензин А-95 - 22,90 грн. за один літр,
бензин А-92 - 21,86 грн. за один літр,
дизельне паливо - 22,33 грн. за один літр (інтернет-посилання https://index.minfin.com.ua/ua/markets/fuel/2020-08/).
Разом з тим, за даними інтернет-ресурсу https://index.minfin.com.ua, середні ціни на нафтопродукти, станом на 02 липня 2021 року, становили:
бензин А-95 - 29,76 грн. за один літр,
бензин А-92 - 28,76 грн. за один літр,
дизельне паливо - 28,22 грн. за один літр (інтернет-посилання https://index.minfin.com.ua/ua/markets/fuel/2021 -07/).
Таблиця коливання цін на нафтопродукти даними інтернет-ресурсу https://index.minfin.com.ua
Вид нафтопродуктуЦіна згідно Договору (без ПДВ) (грн.)Ціна (грн.) 05.08.2020р.Ціна (грн.) 02.07.2021р.Зміна ціни (грн)Зміна ціни (%)
Бензин А-9521,37522,9029,76+6,86+29,96
Бензин А-9220,69221,8628,76+6,9+31,56
Дизельне паливо19,70922,3328,22+5,89+26,38
Тобто, з 05.08.2020 до 02.07.2021 відбулось коливання цін на нафтопродукти у бік збільшення:
вартість бензину А-95 зросла з 22.90 грн. до 29,76 грн. за один літр, тобто середня ціна зросла на 6,86 грн., збільшення ціни на 29,96%;
вартість бензину А-92 зросла з 21,86 грн. до 28,76 грн. за один літр, тобто середня ціна зросла на 6,9 грн., збільшення ціни на 31,56%;
вартість дизельного палива зросла з 22,33 грн. до 28,22 грн. за один літр, тобто середня ціна зросла на 5,89 грн., збільшення ціни на 26,38%.
Згідно пункту 414 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm визначається Міністерством економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 та 0,745 кілограма на літр відповідно, витрат на зовнішнє логістичне забезпечення та інших витрат, передбачених зовнішньоекономічним договором (контрактом) у сумі 27 доларів США/тонн, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” подає щомісяця до 1, 11 і 21 числа Міністерству економіки зазначені розрахунки.
Інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства економіки щомісяця до 3, 13 і 23 числа.
Відповідно до вказаних вимог пункту 414 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236, на офіційному веб-сайті Міністерства економіки (за інтернет посиланням https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?1ang=uk-UA&id=976a3ld8-l68d-49c8-8el8-2e422ea5383c&title=SeredniaVartist1-LitraDizelnogoPalivaUlsd10-PpmTaBenzinivAvtomobilnikhGasolinel0-Ppm-stanomNal 4-05-2021 -Roku-) оприлюднено середню вартість дизельного палива та бензинів автомобільних станом на 14.05.2021р., а саме:
- вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm становить 20,89 гривень;
- вартість 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm, становить 25,22 гривень.
За інформацією Міністерства економіки України, станом на 30.06.2021р. середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm, становить 22,55 гривень, та 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm, становить 26,64 гривень, (оприлюднено за інтернет посиланням https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?1ang=uk-UA&id=laf3b9b3-l 308-4637-b58e-5edacl20eebb&title=SeredniaVartistl-LitraDizelnogoPalivaUlsd10-PpmTaBenzinivAvtomobilnikhGasoline 10-Ppm-stanomNa30-06-2021-Roku-).
А відтак, за офіційною інформацією Міністерства економіки України:
- середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm зросла на 1,66 грн. (7,94%) з 20,89 грн. до 22,55 грн.;
- середня вартість бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm зросла на 1,42 грн. (5,63%) з 25,22 грн. до 26,64 грн. за 1 літр.
Позивач наголошує, що чинним законодавством не регламентовано та не визначено, якими саме документами може підтверджуватися коливання ціни товару на ринку, не визначено ані їх форму, ані зміст.
При цьому, положення п. 2 ч. 5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» прямо не визначають, за який саме проміжок часу можуть враховуватись коливання цін на ринку відповідного товару для зміни ціни за одиницю товару.
За таких обставин, офіційна інформація Міністерства економіки України та дані інтернет - ресурсу https://index.minfin.com.ua свідчать про зміну цін на ринку нафтопродуктів у бік збільшення та є належним документальним підтвердженням такого коливання за відсутності нормативних вимог до форм та способів такого підтвердження.
Сторони не дійшли згоди щодо змін умов Договору, укладення додаткової угоди та викладення специфікації у новій редакції, а тому Позивач змушений звернутися за вирішенням спору до господарського суду.
Порядок зміни та розірвання договорів визначений статтями 651, 652 Цивільного кодексу України.
Так, частинами 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, із змісту наведених норм випливає, що за відсутності згоди (домовленості) сторін про зміну умов договору він може бути змінений на вимогу однієї із сторін за рішенням суду лише за наявності підстав, передбачених договором або законом.
Водночас, можливість сторонам вносити зміни до істотних умов Договору в частині коригування цін передбачена ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Господарським процесуальним законодавством визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 74, частина 1 статті 73 ГПК України).
Згідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказі.
Як зазначає Позивач в обґрунтуванні своїх позовних вимог в Україні відбулось коливання цін на нафтопродукти в сторону збільшення та наводить інформаційні дані з Інтернет - ресурсу та наголошує, що з 05.08.2021 року по 02.07.2021 року відбулось коливання цін на нафтопродукти у бік збільшення:
вартість бензину А-95 зросла з 22,90 грн. до 29,76 грн. за один літр, тобто середня ціна
зросла на 6,86 грн., збільшення ціни відбуло на 29,96%;
вартість бензину А-92 зросла з 21,86 грн. до 28,76 грн. за один літр, тобто середня ціна зросла на 6,9 грн., збільшення ціни відбуло на 31,56%;
вартість дизельного палива зросла з 22,33 грн. до 28,22 грн. за один літр, тобто середня ціна зросла на 5,89 грн., збільшення ціни відбуло на 26,38%.
Крім того, за інформацією Міністерства економіки України, станом на 30.06.2021 року середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 рmm становить 22,55 грн., та 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 рmm, становить 26,64 грн.
Необхідно зазначити, що укладений Договір № МШКк 0815 від 29.05.2018 року є чинним, недійсним у судовому порядку не визнавався та є обов'язковим до виконання його сторонами.
Умовами п. 10.3 укладеного Договору № МШКк 0815 від 29.05.2018 року передбачено, що зміни, доповнення додатки до даного Договору, його пролонгація або дострокове розірвання будуть дійсні при умові, якщо вони здійснені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це представниками обох Сторін. Сторони погодились, що зобов'язання, взяті за цим Договором можуть бути змінені іншими зобов'язаннями прийнятими для обох сторін.
Згідно зі статтею 654 ЦК України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (ч. 2 ст. 642 ЦК України).
Згідно з вимогами частин першої - другої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Позивач не надав жодних доказів щодо звернення до Чаплинського УВГ з пропозицією щодо погодження змін умов Договору, укладання додаткової угоди на зміну ціни за одиницю товару.
Свобода договору є загальною засадою цивільного законодавства, і ніхто не може бути зобов'язаний укласти договір без законодавчо встановлених підстав для цього.
У відповідності до ст. 180 ГК України Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або
припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Отже, сторонами на момент підписання Договору про закупівлю, відповідно до вимог визначених ч.3 ст. 180 ГК України та Закону України «Про публічні закупівлі», а відтак договір є належною підставою виникнення у сторін за цим договором господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174 ГК України, ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більще ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Тобто законодавством передбачено зміну умов договору після його підписання, щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
У відповідності до роз'яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 року № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю у залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.
Таким чином, наявність коливання ціни має бути підтверджена, оскільки в іншому випадку цієї норми є необгрунтованим. Отже для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обгрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.
Згідно Закону України «Про торгово - промислові палати в Україні» одним із завдань є надання довідково-інформаційних послуг, основних відомостей, що не є комерційною таємницею, про діяльність українських підприємців і підприємців зарубіжних країн згідно з національним законодавством. Торгово - промислові палати мають право проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість. Видавати інформаційні, довідкові, рекламні та методичні матеріали з питань своєї діяльності.
Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (постанова Верховного суду від 18.06.2021 року справа № 927/491/19).
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанова Верховного суду від 18.03.2021 року, справа № 924/1240/18).
Враховуючи те, що коливання ціни на ринку повинно бути документально підтверджено, а Позивач такого підтвердження не надав, тому внесення відповідних змін до Договору про закупівлю № МШКк 0815 від 29.05.2018 року є безпідставними. Інформація із сайту Мінфіна України, може бути використана лише в сукупності із іншими доказами на підтвердження коливання ціни на ринку.
Укладення додаткових угод до Договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання Договору. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних кощтів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (постанова Верховного суду від 12.09.2019 року, справа № 913/1868/18).
Згідно п. 10.9 укладеного Договору, він набуває сили з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2018 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання сторонами.
Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов"язки відповідно до договору (ч.1 ст. 631ЦК України).
Враховуючи те, що строк дії договору закінчився, суд прийшов до висновку, що юридично неможливим укладення додаткової угоди до Договору.
У зв"язку з викладеним, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Л.М. Немченко