61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
13.09.2021 Справа № 905/1273/21
Господарський суд Донецької області у складі:
судді Фурсової С.М.,
при секретарі судового засідання Хнипель Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Краматорської міської ради (84313, Донецька область, місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2; код ЄДРПОУ 24812116)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» (84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Перша Горна, будинок 5-А; код ЄДРПОУ 43259920)
про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, -
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Краматорська міська рада звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 у сумі 295 791,41 гривень за період з 18.06.2020 до 27.04.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що земельна ділянка площею 0,5892 га з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, на якій розміщено нерухоме майно, власником якого з 18.06.2020 року є Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок», перебуває у комунальній власності Краматорської міської ради.
Позивач стверджує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» є фактичним користувачем вказаної земельної ділянки, яке без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, внаслідок чого повинен повернути ці кошти власнику земельної ділянки -
Краматорській міській раді.
Ухвалою суду від 09.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/1273/21, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 28.07.2021, встановлено строк сторонам для подання до суду заяв по суті справи, доказів.
До Господарського суду Донецької області 28.07.2021 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» надійшов відзив на позовну заяву, в якому останнім заперечено проти позовних вимог у повному обсязі.
Відзив на позовну заява обґрунтований наступним:
- відповідно до інформації з Державного земельного кадастру від 08.07.2021 та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка № 257276399 від 19.05.2021, яка надана позивачем до позовної заяви) право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 зареєстровано Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» 12.10.2015, номер запису про право (в державному реєстрі прав) - 11627745, запис про припинення права оренди відсутній;
- 28.05.2021 між Краматорською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» укладено угоду про припинення права оренди спірної земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 відповідно до рішення Краматорської міської ради від 28.04.2021 № 8/VIII-395;
- 28.05.2021 на виконання умов зазначеної угоди був складений акт приймання-передачі земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522;
- державну реєстрацію припинення речового права Товариства з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» (права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522) на даний час не проведено.
Оскільки у період з 18.06.2020 по 27.04.2021 (період нарахування позивачем безпідставно збережених коштів у сумі 295 791,41 гривень) земельна ділянка з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, загальною площею 0,5892 га перебувала в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД», відповідач вважає, що доводи позивача про позбавлення можливості отримувати орендну плату за користування спірною земельною ділянкою у вказаний період є непідтвердженими, внаслідок чого відсутні правові підстави для застосування до спірних правовідносин положень статті 1212 Цивільного кодексу України.
Ухвалою суду від 28.07.2021 відкладено підготовче засідання на 02.09.2021, встановлено строк сторонам для надання суду заяв по суті справи, доказів що мають значення для правильного вирішення спору.
До Господарського суду Донецької області 16.08.2021 від Краматорської міської ради надійшла відповідь на відзив, в якій викладено заперечення проти доводів відповідача та зазначено, що з моменту набуття права власності 18.06.2020 на об'єкт нерухомості Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» повинно було невідкладно звернутись до Краматорської міської ради для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, не чекаючи закінчення строку дії договору оренди землі від 06.10.2015, укладеного між Краматорською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД».
Ухвалою суду від 02.09.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 13.09.2021.
На електронну пошту суду 13.09.2021 надійшла заява від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» - адвоката Требік Т.Ю., яка не скріплена кваліфікованим електронним підписом (КЕП).
Частиною восьмою статті 42 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Означена заява, яка надійшла на електронну пошту 13.09.2021, не скріплена кваліфікованим електронним підписом, що підтверджується довідкою Господарського суду Донецької області від 13.09.2021 № 04-18/7022.
Заяви, клопотання без накладення КЕП, не можуть вважатися оригіналом документа, оскільки суд позбавлений можливості ідентифікувати автора електронного документа.
У судове засідання 13.09.2021 представники сторін не з'явились. Про місце, дату та час проведення судового засідання повідомлялись своєчасно та належним чином.
Від представника Краматорської міської ради на електронну пошту суду 13.09.2021 надійшла заява, в якій останній просить розгляд справи провести без його участі та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті заявлених вимог за наявними у ній документами.
Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Так, на підставі рішення Краматорської міської ради від 09.09.2015 № 55/УІ-233 «Про поновлення договорів оренди землі» 06.10.2015 між Краматорською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» (Орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір), за умовами пунктів 1-5, 9, 15 якого Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,5892 га несільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, що знаходиться за адресою: місто Краматорськ, вулиця Орджонікідзе (на теперішній час - Олекси Тихого), 25-А. На момент обстеження на ділянці розташована автостоянка (з адміністративною будівлею та будівлею контрольно-пропускного пункту), яка знаходиться у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» на підставі договору купівлі-продажу серія ВМА № 766193 від 15.11.2008. Земельна ділянка передається в оренду без об'єктів нерухомості, що перебувають у комунальній власності. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки управління Держземагентства у Донецькій області становить на час прийняття рішення Краматорською міською радою - 4 219 791,48 гривень. Орендна плата за землю сплачується Орендарем виключно у грошовій формі з дня наступного за днем закінчення дії попереднього договору в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить (річна) на час складення Договору - 210 989,57 гривень. Земельна ділянка передається в оренду для функціонування комплексу з продажу та технічного обслуговування автомобілів.
Договір укладено на 5 років (з 09.09.2015 - дня прийняття рішення Краматорською міською радою). Згідно з частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України сторони домовились, що умови цього Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання, а саме з 01.09.2015. Після закінчення строку Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов Договору. Орендар повинен не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити або не продовжити його дію (пункт 8 Договору).
Згідно з актом приймання-передачі від 06.10.2015 Краматорська міська рада передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» прийняло земельну ділянку площею 0,5892 га з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 для функціонування комплексу з продажу та технічного обслуговування автомобілів по вулиці Орджонікідзе (на теперішній час - Олекси Тихого), 25-А у місті Краматорську. Земельна ділянка передана на термін, зазначений у пункті 8 Договору.
За інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційні довідки від 19.05.2021) встановлено, що за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, 25-А зареєстрований об'єкт нерухомого майна - автостоянка. Вказаний об'єкт нерухомості розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522. Право власності на нерухомість зареєстровано 18.06.2020 за договором купівлі-продажу, серія та номер 713, видавник: приватний нотаріус Краматорського міського округу Донецької області Меркулов П.Ю. Власник нерухомого майна - Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок», код ЄДРПОУ 43259920.
Краматорською міською радою на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» надсилався лист від 17.12.2020 за № 01-26/7756, в якому зазначалось, що земельна ділянка комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 використовується відповідачем без оформлення правовстановлюючих документів, орендна плата не сплачується та вимагалось негайне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під автостоянкою по вулиці Олекси Тихого, 25-А у місті Краматорську.
Вказаний лист отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» 25.12.2020, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Розпорядженням міського голови Краматорської міської ради від 01.02.2021 № 15-р «Про створення комісії з обстеження земельних ділянок комунальної власності» створено комісію з обстеження земельних ділянок комунальної власності.
На виконання зазначеного розпорядження міського голови проведено обстеження земельної ділянки комунальної власності Краматорської міської ради, яка знаходиться за адресою: місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, 25-А (кадастровий номер 1412900000:00:005:0522), про що складено відповідний акт від 01.03.2021 № 14.
При обстеженні земельної ділянки встановлено, що на зазначеній земельній ділянці розташовані споруди, перелік яких відповідає зареєстрованим в реєстрі речових прав об'єктам нежитлової нерухомості. Частина земельної ділянки по периметру огороджена парканом, частина - з вільним доступом та має тверде покриття. На час обстеження огороджена територія земельної ділянки використовується як автостоянка. Конфігурація земельної ділянки візуально відповідає конфігурації в кадастровому плані земельної ділянки.
10.03.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» (код ЄДРПОУ 43259920) через Центр надання адміністративних послуг у місті Краматорську звернулось до Краматорської міської ради з заявою (зареєстрована за № 211/13-17-3) про передачу в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності за адресою: місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, 25-А, загальною площею 0,5892 га, кадастровий номер 1412900000:00:005:0522 для розміщення та обслуговування автостоянки строком на 5 років.
До наданого пакету документів був наданий договір купівлі-продажу автостоянки від 18.06.2020, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» (код ЄДРПОУ 13501821) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» (код ЄДРПОУ 43259920), посвідченого приватним нотаріусом Краматорського міського нотаріального округу Донецької області за серією та номером 713, за предметом якого у власність відповідачу передається ціла автостоянка та дворові споруди: контрольно-пропускний пункт «А-1а» площею 9,7 кв.м., адміністративна будівля «Б-б» площею 23,4 кв.м., огорожа № 1-3, замощення «І», що відчужується за даним договором та розташовані в місті Краматорську по вулиці Олекси Тихого (колишня назва вулиці - Ордонікідзе), 25-А.
Перелік відчужуваних об'єктів за договором купівлі-продажу відповідає опису майна, який міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 2104578714000), зареєстрованого за Товариством з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок».
Відчужувана автостоянка розташована на земельній ділянці, що знаходиться у комунальній власності, загальною площею 0,5892 га, кадастровий номер 1412900000:00:005:0522.
За даною заявою Краматорською міською радою, з урахуванням рекомендацій Постійної комісії міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва, прийнято рішення від 28.04.2021 № 8/VIII-395 «Про припинення права користування земельною ділянкою та передачу земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок».
Даним рішенням Товариству з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» (код ЄДРПОУ 13501821) припинено право користування земельною ділянкою у зв'язку з набуттям іншою особою права власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований на земельній ділянці в місті Краматорську по вулиці Олекси Тихого, 25-А, загальною площею 0,5892 га для функціонування комплексу з продажу та технічного обслуговування автомобілів (кадастровий номер 1412900000:00:005:0522) та земельну ділянку зараховано до земель запасу Краматорської міської ради. Передано земельну ділянку в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» (код ЄДРПОУ 43259920) в місті Краматорську по вулиці Олекси Тихого, 25-А, загальною площею 0,5892 га для розміщення та обслуговування автостоянки строком на 5 років із земель запасу комунальної власності (код КВЦПЗ - 03.10) (кадастровий номер 1412900000:00:005:0522).
Відповідно до даних Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (лист від 07.06.2021 № 12147/5/05-99-04-06-21), Товариству з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» за період з 18.06.2020 по 27.04.2021 плата за землю не нараховувалась та не сплачувалась.
Предметом позову у даній справі є вимога Краматорської міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок», як власника об'єкта нерухомого майна, безпідставно збережених за період з 18.06.2020 по 27.04.2021 грошових коштів у розмірі орендної плати, що становить 295 791,41 гривень на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частинами першою та другою статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім державної та приватної власності.
За приписами частини п'ятої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
З наведеного слідує, що чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» і «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності».
Оскільки відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
За змістом глави 15 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується, зокрема, через право оренди.
Частина перша статті 93 та статті 125 Земельного кодексу України встановлюють, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини першої статті 96 Земельного кодексу України).
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами Глави 83 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно зі статтею 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Кондикційне зобов'язання виникає за наявності таких умов: 1) набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Конструкція статті 1212 Цивільного кодексу України, як і загалом норм Глави 83 Цивільного кодексу України, свідчить про необхідність установлення так званої «абсолютної» безпідставності набуття (збереження) майна не лише в момент його набуття (збереження), а й станом на час розгляду спору.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто, набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Загальна умова частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, або отримане однією із сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі статті 1212 вказаного Кодексу тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.
Тобто, у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 Цивільного кодексу України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постановах від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Судом вище зазначалось, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» 18.06.2020 набуло у власність нерухоме майно, а саме: цілу автостоянку та дворові споруди (контрольно-пропускний пункт «А-1а» площею 9,7 кв.м., адміністративна будівля «Б-б» площею 23,4 кв.м., огорожа № 1-3, замощення «І»), що розташовані в місті Краматорську по вулиці Олекси Тихого (колишня назва вулиці - Ордонікідзе), 25-А та знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, загальною площею 0,5892 га, яка є комунальною власністю.
Частиною першою статті 377 Цивільного кодексу України визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Згідно з частинами першою та другою статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
За змістом частини третьої статті 7 Закону України «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
У розумінні наведених положень законодавства у разі переходу права власності на майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці, до нового власника з моменту набуття права власності на це майно переходять права на земельну ділянку, на якій вказане майно розміщене, у тому самому обсязі та умовах, які були у попереднього власника.
У разі переходу права власності на нерухомість заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, незалежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі.
Таким чином, особа, яка набула права власності на це майно фактично стає орендарем земельної ділянки, на якій воно розміщене, у тому ж обсязі та на умовах, як і у попереднього власника. При цьому договір оренди цієї земельної ділянки щодо попереднього її користувача (попереднього власника нерухомого майна) припиняється відповідним договором, на підставі якого новим власником набуто право власності на розташоване на цій земельній ділянці майно.
Перехід права на земельну ділянку до нового набувача нерухомого майна відбувається в силу прямого припису закону, незалежно від волі органу, який уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою (пункт 7.42 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16, пункт 46 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 263/6022/16-ц).
З моменту переходу права власності на розташоване на земельній ділянці нерухоме майно до нового власника у правовідносинах користування земельною ділянкою, на якій знаходиться це майно, відбувається фактична заміна землекористувача: права й обов'язки землекористувача переходять до нового власника відповідного нерухомого майна (пункт 47 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 263/6022/16-ц).
Отже, набувши право власності на об'єкти нерухомого майна: цілу автостоянку та дворові споруди по вулиці Олекси Тихого (колишня назва вулиці - Ордонікідзе), 25-А у місті Краматорську, яка знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, загальною площею 0,5892 га, відповідач отримав право користування земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, в обсязі та на умовах, які були передбачені для попереднього землекористувача (попереднього власника).
Враховуючи наведене, необхідно зробити висновок, що договір оренди земельної ділянки площею 0,5892 га з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522, розташованої за адресою: місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого (колишня назва вулиці - Ордонікідзе), 25-А, починаючи з 18.06.2020 припинився щодо зобов'язань для Товариства з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД», а відповідач фактично став стороною вказаного договору оренди землі від 06.10.2015, за яким у нього виник обов'язок зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою.
При цьому, оскільки внаслідок відчуження нерухомого майна, розташованого на орендованій земельній ділянці, відчужувач повністю вибуває з орендних правовідносин за відповідним договором оренди, його подальші дії як їх учасника, спрямовані на припинення цих правовідносин, зокрема, підписання правочину про припинення відповідного договору оренди не тягнуть настання правових наслідків для нового власника майна як орендаря земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 604 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється за домовленістю сторін. Отже, правочин з припинення договору оренди, вчинений відчужувачем нерухомого майна, який на час його вчинення не є орендарем земельної ділянки за цим договором, тобто не є стороною у відповідному зобов'язанні, не припиняє зобов'язання за договором оренди для нового власника нерухомого майна і його права та обов'язки як орендаря.
Так, за умовами пункту 8 Договору його укладено на 5 років (з 09.09.2015 - дня прийняття рішення Краматорською міською радою), тобто до 09.09.2020. Після закінчення строку Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов Договору. Орендар повинен не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити або не продовжити його дію.
Дія Договору припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено (пункт 35 Договору).
Виходячи із встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, що з моменту переходу до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» права власності на об'єкт нерухомого майна, тобто з 18.06.2020, відбулась автоматична заміна сторони договору оренди землі від 06.10.2015 орендаря (з Товариства з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок»), та саме з цього часу відповідач став новим користувачем земельної ділянки (з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522) на умовах і в обсязі, які були встановлені для попереднього землекористувача - попереднього власника об'єкта нерухомості, в тому числі на нього розповсюджувались умови пунктів 8, 35 цього Договору.
Законом України «Про оренду землі» (у відповідній редакції) визначено умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Статтею 33 цього Закону регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами (частини перша - п'ята цієї норми), так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди (частина 6 цієї статті).
Так, відповідно до частин першої, другої, третьої та четвертої статті 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення із проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята статті 33 Закону України «Про оренду землі»).
Поряд з цим, реалізація переважного права на поновлення договору оренди, передбаченого частиною першою статті 33 Закону України «Про оренду землі», можлива за умови як дотримання встановленої цією нормою (частини перша - п'ята статті 33 Закону України «Про оренду землі») процедури, так і наявності волевиявлення сторін.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина одинадцята статті 33 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Отже, статтею 33 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено як підстави поновлення договору оренди землі, так і порядок такого поновлення шляхом укладення відповідної додаткової угоди до вказаного договору. Право на оскарження в суді відмови або зволікання з укладенням додаткової угоди в контексті спірних правовідносин означають право сторони на звернення до суду для укладення додаткової угоди.
За приписами статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Суд наголошує, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували продовження орендних правовідносин між Краматорською міською радою та первісним (Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД») або новим власником нерухомого майна (Товариством з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок») після закінчення дії Договору, у тому числі не встановлено факту укладення додаткової угоди про поновлення вищевказаного Договору.
При цьому, для продовження договірних відносин необхідно волевиявлення на це сторін договору, дотримання встановленої процедури, а також погодження усіх істотних умов договору, чого у цій справі судом не встановлено.
Встановивши обставини відсутності доказів: направлення відповідачем позивачу у встановлений строк повідомлення про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі; доказів направлення проекту відповідної додаткової угоди; доказів узгодження істотних умов договору оренди; доказів прийняття позивачем рішення про поновлення договору оренди; доказів укладення відповідної додаткової угоди про поновлення Договору оренди та/або доказів оскарження зволікання в укладенні додаткової угоди, суд дійшов висновку про припинення дії договору оренди землі від 06.10.2015 у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено відповідно до умов Договору та в силу Закону України «Про оренду землі», тобто такий договір припинив свою дію після 09.09.2020.
Оскільки, як встановлено судом, договір оренди землі від 06.10.2015, укладений Краматорською міською радою з попереднім власником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД», продовжував діяти на тих самих умовах і в тому самому обсязі для відповідача, як нового власника майна з 18.06.2020 по 09.09.2020 включно, то відповідні обставини виключають застосування до спірних правовідносин за вказаний період положень статті 1212 Цивільного кодексу України, оскільки у наведеному випадку не йдеться про набуття або збереження майна за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала, що є однією з обов'язкових ознак кондикційних зобов'язань (наведене узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом у постановах від 17.11.2020 у справі № 904/5968/19, від 17.05.2021 у справі № 917/804/20).
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача грошових коштів як безпідставно збережених орендних платежів за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 у розмірі 73 557,15 гривень за період з 18.06.2020 по 09.09.2020 включно, внаслідок чого позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо решти позовних вимоги про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 у сумі 222 234,26 гривень за період з 10.09.2020 по 27.04.2021, суд зазначає таке.
Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов'язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.
Верховним Судом у постановах від 29.01.2019 у справах № 922/3780/17 та № 922/536/18, від 11.02.2019 у справі № 922/391/18, від 12.04.2019 у справі № 922/981/18, від 12.06.2019 у справі № 922/902/18 наголошено, що для вирішення спору щодо фактичного користування земельною ділянкою без укладання правовстановлюючих документів та без державної реєстрації прав на неї встановленню підлягають обставини, зокрема, чи є спірна земельна ділянка, за користування якою Краматорська міська рада просить стягнути безпідставно збережені кошти, сформованим об'єктом цивільних прав протягом усього періоду, зазначеного у позові, та необхідність підтвердження площі займаної земельної ділянки належними доказами, якими є витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
За змістом статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі, а об'єктом цивільних прав виступає з моменту державної реєстрації права власності на неї.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є саме нормативні грошова оцінка земель, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 10.09.2018 у справі № 920/739/17, від 06.08.2019 у справі № 922/3560/18, від 08.10.2019 у справі № 904/4737/18 та від 28.09.2020 у справі № 922/4073/19).
Відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (постанови Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 у справі № 922/1276/18, від 01.10.2019 у справі № 922/2082/18, від 06.11.2019 у справі № 922/3607/18).
Так, з наявної в матеріалах справи копії витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.04.2021 № 903, виданого Міжміським управлінням в містах Краматорську та Дружківці Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 становить 6 409 980,76 гривень. Цільове призначення земельної ділянки: 3.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку).
В даному випадку, суд також приймає до уваги правову позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19.
У пункті 51 постанови Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зазначено, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України «Про оцінку земель» не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі. Витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників. У зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру від 15.04.2021 № НВ-1408891042021, державну реєстрацію земельної ділянки, загальною площею 0,5892 га, яка знаходиться по вулиці Олекси Тихого, 25-А у місті Краматорську, проведено 26.11.2010, присвоєно кадастровий номер 1412900000:00:005:0522 та внесено до Державного земельного кадастру, тобто така земельна ділянка вважається сформованою як об'єкт цивільних прав з визначенням площі та межі. Вказана земельна ділянка знаходиться у комунальній власності, категорія землі - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - 3.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку.
Відповідач не надав суду доказів на підтвердження формування за зазначеною адресою земельної ділянки меншою площею, ніж зазначено у вказаних документах.
За змістом частини першої статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Отже, нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знеціненням, а відтак використання нерухомості, яка належать відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки.
Зважаючи на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» є власником цілої автостоянки та дворових споруд, розташованих в місті Краматорську по вулиці Олекси Тихого, 25-А, зазначена обставина свідчить про безпосереднє використання відповідачем земельної ділянки під вказаною будівлею та ділянкою, яка необхідна для обслуговування відповідного нерухомого майна.
Судом достеменно встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» в період з 10.09.2020 по 27.04.2021 використовувало земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 без укладення договору оренди землі та не сплачуючи орендну плату у встановленому законодавчими актами розмірі.
Наведене свідчить, що відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив вартість свого майна (свої доходи), а Краматорська міська рада (потерпілий) втратила належне їй майно у вигляді коштів від орендної плати, що свідчить про безпідставне збереження відповідачем майна (коштів) за рахунок Краматорської міської ради.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 на загальну суму 222 234,26 гривень за період з 10.09.2020 по 27.04.2021, суд зазначає, що він є арифметично вірним та таким, що відповідає положенням діючого земельного законодавства та вихідним даним, які потрібні для розрахунку суми безпідставно збережених коштів.
Розрахунок розміру безпідставно збережених Товариством з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» коштів у розмірі орендної плати обґрунтовано здійснювався Краматорською міською радою на підставі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.04.2021 № 903, виданого Міжміським управлінням в містах Краматорську та Дружківці Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 09.04.2021 № 903.
Цей розрахунок безпідставно збережених коштів проведено на підставі ставки орендної плати у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки до 31.12.2020 включно, а з 01.01.2021 на підставі ставки орендної плати у розмірі 6 % від нормативної грошової оцінки, що узгоджується з рішеннями Краматорської міської ради від 22.04.2014 № 37/VI-104 та від 24.06.2020 № 70/VII-340 та не суперечить Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
Таким чином, розрахунок позивача є належним доказом, який підтверджує розмір безпідставно збережених коштів, що складає 222 234,26 гривень за період з 10.09.2020 по 27.04.2021, оскільки такий розрахунок здійснений на підставі витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який містять дані про нормативну грошову оцінку, що є основою для визначення розміру орендної плати, із застосуванням відповідних коефіцієнтів та ставки річної орендної плати, які документально обґрунтовані.
При цьому, суд бере до уваги неподання відповідачем до суду будь-якого контррозрахунку розміру безпідставно збережених грошових коштів позивача.
Стосовно наявних заперечень відповідача про те, що угода між Краматорською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» про припинення права оренди спірної земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 укладена лише 28.05.2021, а державна реєстрація припинення речового права Товариства з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД» (права оренди вказаної зечсельної ділянки) не проведена.
З цього приводу суд зазначає, що само по собі оформлення акту приймання-передачі земельної ділянки 1412900000:00:005:0522 за адресою: місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого (Орджонікідзе), 25-А, як форми правочину з припинення договору оренди, вчинене між відчужувачем нерухомого майна (Товариством з обмеженою відповідальністю «Производственно-коммерческий центр «Оптима, ЛТД»), який на час його вчинення вже не був орендарем спірної земельної ділянки та Краматорською міською радою, хоча і було реалізовано неналежним суб'єктом правовідносин зі сторони орендаря, проте, зазначені обставини ніяким чином не впливають на припинення орендних правовідносин після 09.09.2020 у зв'язку із закінченням строку дії Договору та відсутністю зі сторони нового орендаря (Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок») вчинення належних та достатніх дій, передбачених статтею 33 Закону України «Про оренду землі» для поновлення дії цього Договору.
За змістом приписів Глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Особливістю матеріального об'єкта кондикційного зобов'язання є його універсальність, оскільки таким об'єктом може бути будь-яке майно: як індивідуально-визначене, так і визначене родовими ознаками, у тому числі й грошові кошти.
Ще однією характерною особливістю кондикційних зобов'язань є те, що підстави для їх виникнення мають широкий спектр: зобов'язання можуть виникати як з дій, так і з подій, причому з дій як сторін зобов'язання, так і третіх осіб, з дій як запланованих, так і випадкових, як правомірних, так і неправомірних. Крім того, у кондикційному зобов'язанні не має правового значення, чи вибуло майно з володіння власника за його волею чи всупереч його волі, чи є набувач добросовісним або недобросовісним.
З урахуванням викладеного суд, встановивши факт використання Товариством з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» земельної ділянки в період з 10.09.2020 по 27.04.2021, а також безпідставне збереження відповідачем коштів у розмірі орендної плати за її використання, дійшов висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин саме приписів статей 1212-1214 ЦК України, оскільки для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
У даному випадку обов'язок відповідача сплатити суму безпідставно збережених коштів виникає в силу самого користування ним спірною земельною ділянкою без сплати орендної плати, і не залежить від того чи сталося це внаслідок поведінки набувача, потерпілого чи інших осіб, або сталось поза їх волею.
При цьому, відновлення порушених прав позивача за таких обставин і в такий спосіб не створює для відповідача жодних необґрунтованих, додаткових або негативних наслідків, оскільки предметом позову є стягнення грошових коштів, які останній мав би сплатити за звичайних умов як і фактичний добросовісний землекористувач.
Навіть за умови правомірної поведінки відповідача у спірних правовідносинах, в обраний позивачем спосіб захисту відбувається відновлення справедливої рівноваги між правами та обов'язками сторін спору, встановлення якої ґрунтується на визначеній нормами земельного законодавства умові платності використання земельної ділянки.
Частиною першою статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю визначена як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що внаслідок використання земельної ділянки загальною площею 0,5892 га з кадастровим номером 1412900000:00:005:0522 без правовстановлюючих документів та не здійснюючи плату за землю в період з 10.09.2020 по 27.04.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» за рахунок Краматорської міської ради отримало дохід (безпідставно набуте майно) у вигляді грошових коштів у сумі 222 234,26 гривень, що свідчить про наявність правових підстав для їх стягнення з відповідача та часткового задоволення позову.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропоріційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позовні вимоги Краматорської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» (84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Перша Горна, будинок 5-А; код ЄДРПОУ 43259920) на користь Краматорської міської ради (84313, Донецька область, місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2; код ЄДРПОУ 24812116) 222 234,26 гривень безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати та 3 333,51 гривень судового збору.
У задоволенні позовних вимог в частині стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 73 557,15 гривень - відмовити.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (пункт 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
У судовому засіданні 13.09.2021 складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 24.09.2021.
Позивач: Краматорська міська рада (84313, Донецька область, місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2; код ЄДРПОУ 24812116)
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Орендний будинок» (84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Перша Горна, будинок 5-А; код ЄДРПОУ 43259920)
Суддя С.М. Фурсова