Справа № 338/157/16-а
09 вересня 2021 року смт.Богородчани
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого-судді Битківського Л.М.
з участю секретаря Остапишин І.Р.,
заявника (позивача) ОСОБА_1 ,
представника заявника Олійника Я.М.,
представників УПФУ Федоляк Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани клопотання про застосування заходів судового контролю за виконанням рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій відповідача при нарахуванні та виплаті пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
28.07.2021 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник повторно поставив питання у порядку ст. 382 КАС України щодо оцінки протиправних дій начальника Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області ОСОБА_2 стосовно подачі суду неправдивого звіту про виконання рішення від 28.04.2016 року. З метою реалізації повноважень щодо судового контролю просив накласти штраф на керівника Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області ОСОБА_2 .
Заявлені вимоги мотивував тим, що постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області при призначенні йому державної (основної) пенсії за віком. Зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком виходячи з вимог ч.1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пропорційно необхідному стажу 20 років, в межах строку, визначеного ст. 99 КАС, починаючи з 10.08.2015 року з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 року апеляційну скаргу Управління ПФУ в Богородчанському районі Івано-Франківської області залишено без задоволення, а постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 26.04.2016 року без змін. Таким чином постанова набрала законної сили.
13.06.2017 року ухвалою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області за заявою Тисменицького об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області (правонаступник Богородчанського УПФУ в Івано-Франківській області) відмовлено у задоволенні заяви про роз'яснення постанови Богородчанського районного суду за відсутності потреби у роз'ясненні, оскільки рішення є чітким, зрозумілим і містить однозначний алгоритм дій відповідача якого зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2017 року за апеляційною скаргою відповідача залишено без змін ухвалу Богородчанського районного суду від 13.06.2017 року про відмову у роз'ясненні постанови у справі №338/157/16-а.
25.09.2020 року заявник звернувся до суду із заявою до Головного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання протиправними дій відповідача щодо умисного зупинення виконання постанови Богородчанського районного суду від 28.04.2016 року та забезпечення виконання чинного судового рішення.
Ухвалою від 07.10.2020 року заяву ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії (бездіяльність) Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області щодо умисного зупинення виконання постанови Богородчанського районного суду від 28.04.2016 року у справі № 338/157/16-а. У вказаній ухвалі суд констатував, що постанова Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року є чинною і такою, що підлягає безумовному виконанню, а відповідач, безпідставно посилаючись на зміну законодавства, протиправно не виконує судове рішення. З огляду на це, Головному управлінню ПФУ в Івано-Франківської області було встановлено місячний строк для надання звіту про виконання рішення Богородчанського районного суду від 28 квітня 2016 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківської області стосовно зобов'язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком виходячи з вимог ч.1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пропорційно необхідному стажу 20 років починаючи з 10.08.2015 року.
Заявник зазначає, що управління ПФУ саботує виконання судового рішення щодо порядку обрахунку його пенсії та її виплати, безпідставно посилаючись на те, що його виконано за період з серпня 2015 по жовтень 2017 року, а підстави для подальшого його виконання нібито припинили існування у зв'язку із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII.
Більше того, поданий ПФУ звіт про виконання судового рішення не містить жодних розрахунків навіть за період, у якому нібито було воно виконано, що не дає можливості достеменно визначити виходячи з яких величин проведено дорахування. При цьому звернули увагу на те, що з переписки, яку вів позивач з УПФУ встановлено, що до нарахування і виплати пенсії ОСОБА_1 застосували Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 01.04.2015 року, який жодного відношення до заявника немає, оскільки той не є ні державним службовцем, ні суддею, ні прокурором, і в такий спосіб за період із серпня 2015 року по вереснеь 2017 року незаконно вирахували з пенсії 6753 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник Олійник Я.М. підтримали клопотання з підстав, викладених у поданих суду заявах.
Представник головного управління ПФУ в судовому засіданні підтримала позицію викладену у звіті про виконання судового рішення та додаткових поясненнях.
Зокрема, УПФУ вказує, що постанова Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року є виконаною, перерахунок пенсії позивачу проведено до 11.10.2017 року. Однак, починаючи з вказаної дати відбулися зміни у законодавстві. Зокрема Законом №2148 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нормою ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесені зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до 1,2,3,4 категорії за умови стажу роботи для чоловіків не менш як - 20 років, із збільшенням пенсії на один проце роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку. Відтак вказує, Закон №796 пов'язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж встановлений ч.2 ст.56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах визначених ч. 2 ст. 27 Закону №1058, а відтак після вказаних змін пенсія позивачу виплачується з урахуванням приведених положень закону, оскільки позивач не виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах визначених ч. 2 ст. 27 Закону №1058, то відсутні підстави для подальшого застосування ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вирішуючи клопотання, суд виходить з наступного.
Ухвалою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 07.10.2020 року визнано протиправними дії (бездіяльність) Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області щодо умисного зупинення виконання постанови Богородчанського районного суду від 28.04.2016 року у справі № 338/157/16-а.
Одночасно встановлено Головному управлінню ПФУ в Івано-Франківської області місячний строк з часу отримання ухвали для надання звіту про виконання рішення Богородчанського районного суду від 28 квітня 2016 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківської області стосовно зобов'язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком виходячи з вимог ч.1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пропорційно необхідному стажу 20 років починаючи з 10.08.2015 року.
Дану ухвалу відповідачем оскаржено, однак відповідно до ухвали восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області повернуто скаржнику. 11.01.2021 року від Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області до Богородчанського районного суду поступив «Звіт про виконання судового рішення по справі №338/157/16-а» відповідно до якого начальник управління Павлюк Н.М. ігноруючи попередні судові рішення у цій справі підтвердила, що починаючи з 11.10.2017 року рішення суду стосовно ОСОБА_1 не виконується.
За результатом розгляду звіту, Богородчанський районний суд 22.03.2021 року постановив ухвалу, яка була скасована постановою восьмого апеляційного адміністративного суду від 10,06,2021 року з ухвалення нової постанови, відповідно до якої заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області подати до суду у місячний строк з дати ухвалення даної постанови звіт про виконання постанови Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року у справі № 338/157/16-а з відповідними доказами з урахуванням висновків даної постанови.
Звіт про виконання судового рішення надійшов до Богородчанського районного суду 13.07.2021 року, а 21.07.2021 року суду надіслано додаткові пояснення стосовно виконання судового рішення.
Проте наданий звіт, як і попередній поданий у формі, яка не дає достатнього розуміння про складові розрахунку пенсії і охоплює період лише з серпня 2015 року по жовтень 2017 року.
Доданий заявником витяг з програми нарахування пенсії ОСОБА_1 , а також копії документів пенсійної справи заявника свідчать, що при наявності страхового стажу понад 35 років величина розміру пенсії за віком, яка взята за основу до розрахунку (1050,13 грн.), всупереч вимог ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є меншою від мінімального розміру пенсії за віком, що встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При наявності кількох складових пенсії ОСОБА_1 : 1. повна державна пенсія; 2. Додаткова пенсія за втрату здоров'я в розмірі 170,82 грн.; 3. Надбавка для жителя гірського населеного пункту; 4. Надбавка за понаднормовий стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону 796-ХІІ, загальний розмір пенсії ОСОБА_1 , починаючи з листопада 2017 року складав лише 1391,26 грн., як і за попередній період 2016-жовтень 2017 року, за який нібито, виплачена надбавка за рішенням суду.
Посилання УПФУ на зміну правового регулювання спірних правовідносин внаслідок змін, внесених Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» є не обґрунтованим
Згаданий Закон від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII був прийнятий з метою підвищення соціальних гарантій для окремих категорій, про що свідчить і його назва - Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Зменшення розміру пенсійного забезпечення на його підставі неможливе в силу п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону, яким встановлено: «Установити, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі».
Таким чином, в УПФУ не було законних підстав для припинення виконання судового рішення і перерахунку пенсії ОСОБА_3 у бік зменшення, складові якої були визначені постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року у справі № 338/157/16-а.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне, з метою забезпечення судового контролю за своєчасним і належним його виконанням, що в свою чергу сприяє гарантуванню прав особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку, накласти штраф на керівника Головного управління Пенсійного Фонду України України в сумі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто - 45400 грн. (Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270 грн.)
Крім того, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до суду у місячний строк з дати прийняття даної ухвали суду звіт про виконання Постанови Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 у справі № 338/157/16-а.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 382 КАС України суд, -
Клопотання представника позивача задовольнити.
Накласти на керівника Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 штраф у розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб в сумі 45400 грн.
Половину штрафу в сумі 22700 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 , (ід.н. НОМЕР_1 житель АДРЕСА_1 ), іншу половину штрафу в сумі 22700 грн. стягнути на користь Державного бюджету України.
Попередити керівника Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про те, що за правилами ч. 6 ст. 382 КАС України з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня в розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Попередити керівника Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про те, що відповідно до ч. 7 ст. 382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області подати до суду у місячний строк з дати прийняття даної ухвали суду належний звіт про виконання Постанови Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28.04.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 у справі № 338/157/16-а.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя БитківськийЛ.М.