Рішення від 24.09.2021 по справі 640/10104/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2021 року м. Київ № 640/10104/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2

до треті особи:Консульства України в м. Новосибірську 1. Державна міграційна служба України; 2. Міністерство закордонних справ України

провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 (позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Консульства України в м. Новосибірську (відповідач), в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Консульства України в місті Новосибірськ (Росія) щодо скасування рішення про набуття громадянства України, прийняте у формі Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України від 25 вересня 2020 р. стосовно ОСОБА_1 ;

- визнати незаконним та скасувати рішення Консульства України в місті Новосибірськ (Росія) щодо скасування рішення про набуття громадянства України, прийняте у формі Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України від 25 вересня 2020 р. стосовно ОСОБА_2 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №640/10104/21, залучено до участі у справі в якості третіх осіб Державну міграційну службу України, Міністерство закордонних справ України.

Позов мотивований тим, що позивач в повній відповідності з вимогами відповідача оформила Декларації про відмову від іноземного громадянства та повернула паспорти громадян Росії в Генеральне консульство Росії в Харкові. Крім того, позивач повністю припинила користуватись правами громадянина іноземної держави.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав правомірності прийнятих рішень, оскільки на момент скасування Консульством рішення про оформлення позивачу та її доньки набуття громадянства України не надано документів стосовно виходу позивача та її доньки з громадянства Російської Федерації відповідно до чинного законодавства Російської Федерації.

В поясненнях третя особа (Державна міграційна служба України) зазначила, що позивачем дано зобов'язання припинити громадянство Російської Федерації, проте протягом двох років з моменту реєстрації громадянкою України не подано до консульства документ про припинення цього іноземного громадянства.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та її неповнолітня донька ОСОБА_2 звернулись до консула-керівника Консульства України в м. Новосибірську із заявою від 26.07.2018 про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням.

Також, 26 липня 2018 року позивачем та її донькою надано зобов'язання припинити іноземне громадянство.

26 липня 2018 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 зареєстровані громадянками України.

31 липня 2018 року та 21 серпня 2018 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 видані паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

25 вересня 2020 року Консульством України в Новосибірську прийняті подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Вважаючи такі рішення Консульства щодо скасування рішення про набуття громадянства України позивачкою та її донькою протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» (далі - Закон №2235-ІІІ).

Відповідно до п.9 ч.2 ст.9 Закону №2235-ІІІ іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.

Умовами прийняття до громадянства України є:

1) визнання і дотримання Конституції України та законів України;

2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців).

Іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Відповідно до п.12 та 13 ч.1 ст.1 Закону № 2235-ІІІ зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України; незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Відповідно до п. 16 ч.1 ст.1 Закону № 2235-ІІІ декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов'язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

Аналіз вказаних правових норм дає можливість зробити висновок, що особа, яка набула громадянство України, зобов'язана протягом двох років подати до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав або, у випадку неможливості надання такого документу з незалежних від них причин, декларацію про відмову від іноземного громадянства.

При цьому, до незалежних причин законодавцем віднесено, зокрема, якщо вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Судом встановлено, що 26.07.2018 року позивачем та її донькою підписано зобов'язання про припинення іноземного громадянства.

Відповідно до змісту вказаного документа позивач зобов'язався протягом двох років з моменту набуття громадянства представити до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, документ про припинення громадянства іншої держави.

Відповідно, 26 липня 2018 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 зареєстровані громадянками України. Таким чином, датою прийняття позивача до громадянства України є 26.07.2018 року та з цієї дати позивач повинен був протягом двох років виконати підписане зобов'язання щодо припинення громадянства Російської Федерації.

Позивач, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, зазначає, що звернулася в Консульство України в Новосибірську за консультацією з приводу процедури припинення громадянства Росії. Позивачку цікавило питання, які саме документи необхідно надати відповідачу, щоб належним чином виконати обов'язок щодо відмови від громадянства Російської Федерації.

В подальшому, 18 березня 2020 року позивач оформила у нотаріуса Декларації про відмову від іноземного громадянства щодо себе та доньки і направила зазначені декларації відповідачу. Даний факт підтверджується Декларацією про відмову від іноземного громадянства від 18.03.2020 року під № 483 в реєстрі нотаріуса (щодо ОСОБА_1 ) та Декларацією про відмову від іноземного громадянства від 18.03.2020 року під № 484 в реєстрі нотаріуса (щодо ОСОБА_2 ).

Декларації були надіслані відповідачу 25.06.2020 p., що підтверджується квитанцією про відправлення поштової кореспонденції службою DHL.

13 липня 2020 року позивачем направлені засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з описом вкладення в Генеральне консульство Росії в Харкові:

- паспорт громадянина РФ ОСОБА_1

- закордонний паспорт громадянина РФ ОСОБА_1

- закордонний паспорт громадянина РФ ОСОБА_2 .

Поряд з цим, позивач обґрунтовує не подання документа про припинення громадянства Російської Федерації, неможливістю з незалежних від нього причин отримання такого документа від уповноваженого на те органу Російської Федерації, оскільки згідно абзацу 13 статті 1 Закону України «Про громадянство України» незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства, зокрема, є - вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону № 2235-ІІІ незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Аналізуючи вказані положення, суд доходить висновку, що при оформленні припинення іноземного громадянства (підданства) необхідно застосовувати суму мінімальної заробітної плати, яка встановлена законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України. Тобто, у даному випадку станом на 26.07.2018 року - дата набуття позивачем громадянства України.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі, з 1 січня - 3723 гривні.

Відповідно, половина розміру мінімальної заробітної плати складає 1861,50 грн.

За посиланням відповідача у відзиві, чинним законодавством РФ передбачена можливість оформлення виходу з громадянства РФ на території федерації. За інформацією ФМС Кемеровської області - державне мито за прийняття до громадянство РФ, поновлення в громадянстві РФ, вихід з громадянства РФ, посвідчення відомостей, що підтверджують наявність або відсутність громадянства РФ становить 3500 руб., що за офіційним курсом Центрального банку РФ станом на дату набуття Позивачем та її дочкою громадянства України (26.07.2018) становить 55.48 дол. США/1477,43 грн.

Суд відхиляє такі доводи, оскільки як зазначає позивач вона має постійне місце проживання на території України, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про реєстрацію місця проживання від 06.02.2019 №03607/18-07/19, виданою Виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області.

Отже, суд бере до уваги саме тарифи збору за здійснення консульських дій.

Як встановлено судом, за інформацією із сайту Консульського відділу Посольства Російської Федерації в Україні та у відповідності до розділу II, пункту 2 Наказу Посольства Російської Федерації в Україні від 30.01.2021 "Тариф збір за здійснення консульських дій", передбачає необхідність сплати за оформлення заяви про вихід з громадянства Російської Федерації в загальному та спрощеному порядку в розмірі 78 дол.США чи 2262 грн., в тому числі консульський збір у розмірі - 1885 гривень, в тому числі збір за відшкодування фактичних витрат у розмірі - 377 гривень.

При цьому, у змісті вказаного Наказу не визначається та відсутні застереження, що консульський збір та збір за відшкодування фактичних витрат включається в збір за здійснення консульських дій (де є визначення: "в тому числі"), відповідно передбачається, що громадянин Російської Федерації, що має намір подати заяву про вихід з громадянства РФ повинен сплатити загальну вартість.

Також з відкритих джерел встановлено, у відповідності до розділу II, пункту 2 Наказу Посольства Російської Федерації в Україні за №1 від 10.01.2020 "Тариф збір за здійснення консульських дій", передбачає необхідність сплати за оформлення заяви про вихід з громадянства Російської Федерації в загальному та спрощеному порядку в розмірі: збору за здійснення консульських дій у розмірі - 1950 гривень, в тому числі консульський збір у розмірі - 1625 гривень, в тому числі збір за відшкодування фактичних витрат у розмірі - 325 гривень.

Таким чином, вартість подання заяви про вихід з громадянства Російської Федерації перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, що становить 1861,50 грн.

В свою чергу, як уже зазначалося вище, у разі, якщо вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України", є незалежною від особи причиною ненадання документа про припинення іноземного громадянства.

Оскільки, вартість оформлення припинення громадянства Російської Федерації на момент набуття позивачем громадянства України перевищувала половину розміру мінімальної заробітної плати в Україні, позивачем подано декларацію про відмову від іноземного громадянства, яку протиправно не прийнято до уваги відповідачем.

Варто зазначити, аналіз законодавства свідчить, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі подання органів міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України та на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Тобто, необхідною та обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону України «Про громадянство України» є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України

Вказані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Проте, відповідачем, на якого покладено тягар доказування в адміністративному процесі, не надано суду доказів, які б підтверджували, що позивач подав неправдиві відомості або фальшиві документи, або приховав факти, які унеможливлюють набуття ним громадянства України.

Судом встановлено, у спірних рішення застосовано підставу, фактичний склад якої спростовується наявними у матеріалах справи документами та встановленими судом обставинами, оскільки, не отримання позивачем документа про припинення іноземного громадянства в даному випадку не свідчить про неправдивість відомостей чи поданих документів, для оформлення рішення про набуття громадянства України, та відповідно не може бути підставою для його скасування.

Враховуючи вищевикладене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягаю задоволенню.

Керуючись ст. ст. 77, 90, 139, 241 - 246, 255, 293, 296 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Консульства України в місті Новосибірськ (Росія) щодо скасування рішення про набуття громадянства України, прийняте у формі Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України від 25 вересня 2020 р. стосовно ОСОБА_1 ;

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Консульства України в місті Новосибірськ (Росія) щодо скасування рішення про набуття громадянства України, прийняте у формі Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України від 25 вересня 2020 р. стосовно ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян