ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
22 вересня 2021 року м. Київ№ 640/1683/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качур І.А., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд:
- визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві сформувати та подати до ГУ Державної казначейської служби України у м. Києва подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві сформувати та подати до ГУ Державної казначейської служби України у м. Києва подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у 16 383,50 грн. (шістнадцять тисяч триста вісімдесят три гривні 50 копійок), що підтверджується квитанцією № 10_1533725 від 06.06.2007 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.01.2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Через канцелярію суду від представника позивача надійшло письмове клопотання про зупинення провадження у справі. В обґрунтування даної заяви зазначає про необхідність зупинення провадження тому, що позивач по справі помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що видано Свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 і наразі визначаються правонаступники приватним нотаріусом.
При вирішенні питання щодо можливості зупинення та наявності у спірних правовідносинах підстав для правонаступництва прав померлого позивача, судом враховується наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення позивача до суду із позовом були дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у поверненні збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості.
Так, згідно доводів позивача та наведених на обґрунтування заявлених у ньому вимог обставин, суду підлягало вирішити питання щодо правомірності відмови відповідача у поверненні позивачу збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості.
Разом з тим, у відповідності до свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , позивач помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до вирішення судом спору по суті.
Згідно статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України Суд зупиняє провадження у справі в разі:
1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.
Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі статтею 1227 ЦК України суми пенсії, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що даними нормами, які передбачають можливість зупинення у справі, визначається подальша доля тільки тих прав, якими був наділений спадкодавець за життя, а також платежів, право на які виникло за життя спадкодавця.
При цьому, як визначено у пунктах 1 і 4 частини першої статті 1219 ЦК України особисті немайнові права, а також права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, не входять до складу спадщини, оскільки є правами та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця.
Отже, виходячи зі змісту статті 1227 ЦК України члени сім'ї або інші спадкоємці можуть претендувати на отримання суми коштів, яку спадкодавцю відповідач повинен сплатити ще за життя.
Разом з тим, обставини даної справи вказують на те, що предметом її дослідження є спір про наявність права позивача на визначення конкретної суми що підлягала поверненню, яка на час смерті позивачу не виплачена, що і слугувало підставою для його звернення до суду із даним позовом.
З огляду на викладене, суд не вбачає правових підстав для зупинення провадження у спірних правовідносинах.
Згідно пункту 5 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Враховуючи висновки суду щодо відсутності правових підстав для визначення у спірних правовідносинах зупинення провадження, суд вбачає підстави для закриття провадження у справі відповідно до пункту 5 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.3, ст.236, ст.ст.241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволені заяви про зупинення провадження у адміністративній справі - відмовити.
Закрити провадження у справі №640/1683/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя І.А. Качур