Ухвала від 24.09.2021 по справі 640/26452/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

24 вересня 2021 року м. Київ № 640/26452/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

ОСОБА_1

до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просить:

1) визнати протиправною відмову Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлену листом від 13.08.2021 вих. № 051-ОП-Ц-12091-044, в частині відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що, з урахуванням раніше виплачених коштів, складає 6 800 грн.;

2) зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу7 Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у відповідності до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що, з урахуванням раніше виплачених коштів, складає 6 800 грн. на картковий рахунок за наступними реквізитами: IBAN НОМЕР_1 в AT «Ощадбанк»;

3) визнати протиправною відмову Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в частині відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що, з урахуванням раніше виплачених коштів, складає 6 800 грн.;

4) зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (просп. Любомира Гузара, буд. 7, м. Київ, 03165, код ЄДРПОУ: 22886300) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у відповідності до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що, з урахуванням раніше виплачених коштів, складає 6 800 грн. на картковий рахунок за наступними реквізитами: IBAN НОМЕР_1 в AT «Ощадбанк».

В обгрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що належні позивачу суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року були виплачені йому у неповному обсязі.

Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу.

Так, ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема:

- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Під «змістом позовних вимог» розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстав позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.

У контексті з наведеним суд звертає увагу позивача на те, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги.

Ознайомившись з текстом позовної заяви ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що зміст позовних вимог в п. 3 і 5 прохальної частини позову суперечать позовним вимогам у п. 4 і 6 вказаної частини позову. А саме позивач просить суд визнати протиправними рішення (дії) суб'єктів владних повноважень (відповідачів) щодо нарахування та виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за період 2020 року, визначеної відповідно до норми ст. 12 (« Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них») Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у меншому розмірі, то водночас позивач просить суд зобов'язати названих відповідачів нарахувати та виплатити йому іншу разову грошову допомогу - щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня, визначену іншою нормою Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а саме ст. 13 вказаного Закону, що регулює питання пільг особам з інвалідністю внаслідок війни). При цьому, в тексті позовної заяви ОСОБА_1 зазначає, що він має право на щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня саме як учасник бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням.

Таким чином, суд вказує позивачу на необхідність приведення змісту позовних вимог п. 4 і 6 прохальної частини позовної заяви у відповідність до решти позовних вимог та викладу обставин у тексті позову.

Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин пропуску.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Аналізуючи зміст наведених норм КАС України судддя дійшов висновку, що необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду є подання позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі за позовом Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії від 25.01.2000 Європейський суд зазначив про те, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях також зазначає про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення Європейського суду у справі Перез де Рада Каванілес проти Іспанії від 28.10.1998 року, заява № 28090/95, пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

З тексту позовної заяви ОСОБА_1 суддя встановив, що предметом даного спору є питання виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Стосовно наведеного суддя зазначає, що разова грошова допомога до 5 травня є щорічною виплатою, а тому позивачу мало бути відомо про можливе порушення його прав внаслідок неотримання такої грошової допомоги в повному обсязі після спливу строку її виплати у відповідному році.

Натомість до суду з цим позовом позивач звернувся лише 17.09.2021. Тобто, до суду з даним позовом позивач звернувся поза межами шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ч. 2 ст. 122 КАС України, а саме: в частині вимог щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, оскільки такий строк на звернення закінчився 05.11.2020.

Правова позиція суду відносно наведеного відповідає правовій позиції викладеній у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 у справі №473/2190/17, в яких відносини є подібними по відношенню до даної категорії справ.

Враховуючи наведене та з урахуванням приписів ст. 123 КАС України, суддя дійшов висновку про необхідність надання позивачу строку для звернення до суду із нормативно та документально обґрунтованою заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даними позовними вимогами.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України, з урахуванням зауважень судді, - у кількості 3-х примірників (тобто, для суду та відповідачів); заяви про поновлення строку звернення до суду із цим позовом, разом із документальними доказами поважності причин пропуску такого процесуального строку.

Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.О. Скочок