Рішення від 24.09.2021 по справі 580/6046/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2021 року справа № 580/6046/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (далі - управління, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення м. Канева щодо непризначення субсидії сім'ї ОСОБА_1 на літній період з травня по вересень 2021 року;

- зобов'язати управління соціального захисту населення м. Канева призначити субсидію з травня по вересень 2021 року сім'ї ОСОБА_1 , використовуючи свідоцтва про народження дітей по досягненню ними 16-річчя.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відмова відповідача у призначенні субсидії без отримання донькою позивача паспорта у формі ID-картки є незаконною, адже субсидія на думку позивача може бути призначена не лише за наявності вказаного документа, а й іншого, що посвідчує особу. Позивач зазначає, що за своїми релігійними переконаннями отримання паспорта у формі книжечки зразка 1994 року відбудеться після досягнення донькою 16-річного віку, а до того часу позбавлення права на отримання субсидії є протиправним.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

09.09.2021 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що враховуючи положення законодавства щодо призначення субсидій, її розрахунок може бути проведений після отримання інформації про доходи осіб, які досягли 14-річного віку, що можливо лише при наявності паспорта громадянина України.

Відповідач стверджує, що відсутність необхідних даних у запиті (паспортні дані, ідентифікаційний номер) унеможливлює отримання від ДФС та ПФУ інформації про доходи 14-річних осіб і, як наслідок, проведення розрахунку субсидії домогосподарствам, у складі яких є такі особи.

Відповідач також зазначає, що відповідно до частини другої статті 21 Закону України “Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 02.09.2010, сім'я позивача відноситься до багатодітних сімей та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. За адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований позивач, його дружина та четверо неповнолітніх дітей.

У травні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою та відповідними документами для призначення субсидії з 1 травня по 31 жовтня 2021 року.

Згідно повідомлення управління від 25 червня 2021 року позивачеві не призначено житлову субсидію з 1 травня 2021 року з таких підстав: середньомісячний дохід менший від мінімальної зарплати.

Як зазначає позивач, отримавши вказане повідомлення, він усно звернувся до відповідача з проханням переглянути справу щодо призначення субсидії.

Згідно повідомлення управління від 16 липня 2021 року позивачеві не призначено житлову субсидію з 1 травня 2021 року з таких підстав: неповний набір документів та (або) за заявою заявника.

04.08.2021 позивач подав до відповідача заяву, в якій просив переглянути рішення комісії від 16 липня 2021 року та призначити субсидію з травня 2021 року. До заяви позивач додав копію посвідчення дитини з багатодітної сім'ї ОСОБА_2 , а також заяву-пояснення щодо відсутності доходів дитини.

Листом від 11.08.2021 № 1943/04-05 відповідач повідомив позивача, що відсутність необхідних даних у запиті (паспортні дані, ідентифікаційний номер) унеможливлює отримання від ДФС та ПФУ інформації про доходи 14-річних осіб і, як наслідок, проведення розрахунку субсидії домогосподарствам, у складі яких є такі особи.

У листі відповідач зазначив, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до закінчення опалювального сезону (до квітня включно), а на наступний період - без звернення, за виключенням окремих категорій отримувачів. Позивачеві не призначено субсидію при автоматичному розрахунку на неопалювальний сезон з 01.05.2021 через неповний набір документів. Положенням не передбачено з 01.05.2021 призначення житлових субсидій на підставі рішень комісій.

Також у листі відповідач проінформував позивача, що відповідно до частини другої статті 21 Закону України “Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Підсумовуючи наведене в листі відповідач зазначив, що розрахунок субсидії домогосподарству позивача буде проведено після отримання інформації про доходи осіб, які досягли 14-річного віку, що можливо лише при наявності паспорта громадянина України.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807) (далі - Положення № 848).

Відповідно до пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим до закінчення періоду, на який призначено житлову субсидію.

Пункт 24 Положення № 848 передбачає, зокрема, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Згідно пункту 30 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

За пунктом 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Відповідно до пункту 46 Положення № 848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника; відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.

Згідно з пунктом 49 Положення № 848 у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви. Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об'єктивного рішення. Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Суд зауважує, що у повідомленні від 16 липня 2021 року про непризначення субсидії відповідач зазначає підставою неповний набір документів та (або) за заявою заявника, а у відповіді від 11.08.2021 № 1943/04-05 та у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що відсутність необхідних даних у запиті (паспортні дані, ідентифікаційний номер) унеможливлює отримання від ДФС та ПФУ інформації про доходи 14-річних осіб і, як наслідок, проведення розрахунку субсидії домогосподарствам, у складі яких є такі особи.

На думку суду, не зазначення позивачем у декларації реєстраційних номерів облікової картки платника податків своїх неповнолітніх дітей, не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії.

Так, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Неможливість зазначення позивачем реєстраційних номерів облікової картки платника податків своїх неповнолітніх дітей зважаючи на фактичну їх відсутність, не тільки звужують конституційні права позивача, але й фактично обмежують право позивача на призначення субсидії.

На переконання суду не зазначення таких даних дітей є формальною підставою для непризначення субсидії, а можливість отримання паспорта у формі книжечки після досягнення 16-річного віку та фактичної відмови у чотирнадцятирічному віці від паспорта у формі ID-картки, встановлено постановою Великої Палатою Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18).

Крім того, суд звертає увагу, що пунктом 14 Положення № 848 визначено випадки, коли житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), а відповідач ні у листі від 11.08.2021 № 1943/04-05, ні у відзиві на позовну заяву не зазначив такого випадку для непризначення субсидії позивачеві.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 60 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії.

Згідно з пунктом 61 Положення № 848 у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електроні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через Портал Дія).

Отже, повідомлення управління від 16 липня 2021 року про непризначення позивачеві житлової субсидії з 1 травня 2021 року свідчить про прийняття відповідного рішення, яке у даному випадку слід визнати протиправним та скасувати.

Внаслідок вказаного, у даному випадку на переконання суду для захисту порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву щодо призначення субсидії та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області про непризначення позивачеві житлової субсидії з 1 травня 2021 року.

Зобов'язати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення субсидії з 1 травня 2021 року та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Канівським МРВ УМВС України в Черкаській області 17.09.1997);

2) відповідач - управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (19003, Черкаська область, м. Канів, вул. Шевченка, 49, код ЄДРПОУ 25660476).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 24.09.2021.

Суддя В.О. Гаврилюк