Рішення від 24.09.2021 по справі 520/15297/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

24 вересня 2021 року № 520/15297/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправними дії відповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії згідно довідки виданій уповноваженим органом МВС України - Державною установою Територіальне медичне об'єднаная МВС України по Харківській області" від 10.06.2021 року № 100/20473 “Про розмір грошового забезпечення” (вихідний № 33/41- 780 від 10.06.2021 року).

-зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області провести, ОСОБА_2 перерахунок та щомісячно виплачувати нараховану пенсію на підставі вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України від і 1.11,2015 року № 988 “Прогрошове забезпечення поліцейських Національної поліції”; Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання., затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 року 260, згідно з яких видана уповноваженим органом Державною установою 'Територіальне медичне об'єднання МВС України у Харківській області" довідки від 10.06.2021 року Ш 100/20473 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавками, доплати, підвищення) та премії з листопада 2019 року, за посадою заступника начальника відділу карного розшуку ГУ НП в Харківській області, за прирівняною посадою поліцейського, заступник начальника відділу: посадовий оклад - 3000,0 ; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2 200.00: надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2 600.00; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 59,75% - 4 660.50; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450.00; премія 49,95% - 6 448,79; основний розмір пенсії - 79% (вислуга 28 років) від суми грошового забезпечення, починаючи з листопада 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 15 грудня 1968 року по 5 листопада 1997 року. Наказом УВСУ в Харківській області від 5 листопада 1997 року № 136 о/с., звільнено заст. 65 п, «т «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України» у відставку за віком, в званні підполковник міліції, з посади заступника начальника відділу - начальника відділення Управління карного розшуку Головного Управління МВС України в Харківській області. Вислуга років на день звільнення складає 28 років 10 місяців 10 днів, має статус ветерана органів внутрішніх справ, з того часу отримує пенсію, як пенсіонер МВС.

Згідно, пункту УІІ/17 Інформації та заяви позивача від 12.05.2021 року, уповноваженим органом МВС України - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" (далі - ТМО) виготовила оновлену довідку № 100/20473 від 10 червня 2021 року «Про розмір грошового забезпечення» та за № 33/41-780 направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, для подальшому перерахунку пенсії.

16 червня 2021 року та 06 липня 2021 року, позивач двічі звернувся до Пенсійного фонду з проханням, на підставі довідки від 10.06,2021 року №100/20473 провести перерахунок пенсії.

23.06.2021 року за №2000-0203-8/83437 та 12.07.2021 року за №2000-0203-8/91286 Пенсійний фонд відмовив у перерахунку пенсії .

Позивач не згоден зі вказаними діями ГУ ПФУ в Харківській області, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку наведеному, суд вказує, що згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

З 05.03.2019р., внаслідок набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Київ від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18. залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду визнано противоправними та не чинними пункти 1,2 постанови КМ У країни від 21.02.201 8р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та де яким іншим категоріям осіб» та зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХП, затвердженого постановою КМ України від 13.02.2000р. №45, підстави для застосування пунктів 1 і 2 постанови КМ України при проведенні перерахунку пенсії позивача відпали.

Таким чином, з 05.03.2019р. дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 - скасовані внесені до Порядку №45 постанови КМ України №103.щодо складових грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018р.. та зняті обмеження щодо виплати підвищення до пенсії колишніх військовослужбовців, перерахованої згідно з постанови КМ України №103.

Враховуючи, що зміни внесені постановою КМ України №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані противоправпими та не чинними, з 05.03.2019р. дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/2018 редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити відповідачі в зв'язку із втратою чинності положень пунктів 1,2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку№45 не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку ) пенсій відповідно до Закону №2262 - XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку№3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262 - XII. Пенсіонери подають органам які призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3 -1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно ст.63 Закону №2262 -XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюються хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або в зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи у них зазначають зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій , спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМ України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема Верховного Суду України від 22.04,2014р. у справі №21-484а 13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

Постановою КМ України №704 установлені додаткові види грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови КМ України №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати приміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019р. -з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій призначених згідно із Законом №2262 -XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових , розрахованих згідно з постановою КМ України №704 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262 - XII та ст.9 Закону №201 1 - XII.

За змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії,а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених в таких довідках (висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 25.1 1.2014р. у справі №21-322а14).

Діскреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закроплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь - ким.

Враховуючи порядок дій пенсійного органу передбачений постановою КМ України №45 та Порядком №3-1, ГУ ПФУ не має діскреційного повноваження щодо перерахунку пенсій позивачу після отримання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, відповідач, як державний орган, який зобов'язаний відповідно до ст. І 9 Конституції України діяти лиш на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що придбачені Конституцією та законами України. зобов'язаний був у відповідності до Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок після отримання довідки про грошове забезпечення від уповноваженого органу. Однак, як підтверджується матеріалами справи, відповідачем не було вчинено дій щодо його проведення, в зв'язку з чим бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2ст.2 КАС України, від так, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також суд зазначає, що відповідно до абзацу третього ст.51 закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії. провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо вимоги позивача провести перерахунок пенсії з листопада 2019 року, то суд вказує, що враховуючи вищенаведені норми діючого законодавства, вказані дії відповідачу слід провести саме з 01 грудня 2019 року, а тому в цій частині позовних вимог суд відмовляє.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії відповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії згідно довідки виданій уповноваженим органом МВС України - Державною установою Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" від 10.06.2021 року № 100/20473 “Про розмір грошового забезпечення” (вихідний № 33/41- 780 від 10.06.2021 року).

Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області провести, ОСОБА_2 перерахунок та щомісячно виплачувати нараховану пенсію на підставі вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”; Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання., затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 року 260, згідно з яких видана уповноваженим органом Державною установою 'Територіальне медичне об'єднання МВС України у Харківській області" довідки від 10.06.2021 року №100/20473 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавками, доплати, підвищення) та премії з 01.12.2019 року, за посадою заступника начальника відділу карного розшуку ГУ НП в Харківській області, за прирівняною посадою поліцейського, заступник начальника відділу: посадовий оклад - 3000,0 ; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2 200.00: надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2 600.00; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 59,75% - 4 660.50; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450.00; премія 49,95% - 6 448,79; основний розмір пенсії - 79% (вислуга 28 років) від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022 м. Харків майдан Свободи,5 Держпром, 3 під'їзд 2-й поверх ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.В.Зінченко