Рішення від 23.09.2021 по справі 440/1362/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/1362/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, Подільської районної у м. Полтаві ради, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень, визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради /далі - відповідач-1/, Подільської районної у м. Полтаві ради /далі - відповідач-2/, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича /далі - відповідач-3/ про:

- визнання протиправними та скасування рішень першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року, а саме: "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету", "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу", "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради";

- визнання протиправними дій голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича щодо внесення запису у трудову книжку серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 №28 від 16 грудня 2020 року про її звільнення з посади у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, частина перша стаття 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";

- поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника голови ради з питань діяльності Виконавчого органу Подільської районної у м. Полтаві ради з дня постановлення судового рішення;

- стягнення з Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 16 грудня 2020 року по день поновлення на роботі з утриманням з цієї суми податків та обов'язкових платежів /а.с. 117-129/.

Позов обґрунтований тим, що рішення першої сесії (другого засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року, а саме: "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету", "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу", "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради", прийняті з підстав відкриття другого пленарного засідання сесії ради всупереч вимог Регламенту роботи Подільської районної у м. Полтаві ради, протоколу засідання тимчасової президії від 14 грудня 2020 року №2, оскільки в ході поіменного голосування щодо відкриття першої сесії (другого засідання) участь у голосуванні прийняло 17 депутатів з 34. Протоколи поіменного голосування депутатів з цього питання (відкриття сесії) відсутні, що є порушенням вимог статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Лише після проведення поіменного голосування щодо відкриття сесії до сесійної зали прибув ще депутат ОСОБА_2 , внаслідок чого було проведено повторне голосування щодо відкриття другого засідання першої сесії Подільської районної у м. Полтаві ради сьомого скликання. Отже, враховуючи вимоги Регламенту та зважаючи, що до встановленого терміну не прибула необхідна кількість депутатів, сесія мала бути оголошеною такою, що не відбулася та перенесена на інший день. Також проекти оскаржуваних рішень, що підлягали обговоренню, у відповідності до Закону України "Про доступ до публічної інформації" не були оприлюднені. В спірному випадку не відбулося попереднього інформування депутатів і населення про питання, що передбачається винести для розгляду на другому пленарному засіданні першої сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання 16 грудня 2020 року. Спірні рішення не проходили погодження постійних комісій та погоджувальної ради. Також у рішеннях ради відсутня, зокрема, інформація щодо припинення трудових відносин між позивачем та виконавчим комітетом ради, а тому у голови ради були відсутні повноваження вчиняти дії по внесенню у трудову книжку позивача запису про звільнення з посади на підставі оскаржуваних рішень. Крім того, в порушення приписів КЗпП України не було дотримано порядку вивільнення позивача, так як її не було повідомлено про наміри припинення з нею трудових відносин. У змісті рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року, протоколу засідання першої сесії (друге засідання) Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року та протоколу поіменного голосування депутатів Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року є досить багато розбіжностей щодо питань, за які голосували депутати, прийнятими рішеннями згідно протоколу та згідно оформленого рішення. Поряд з цим, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань така юридична особа як Подільська районна у місті Полтаві рада не значиться. Натомість, у реєстрі наявна юридична особа Подільська районна у м. Полтаві рада, ідентифікаційний код 34742486, ОСОБА_3 , 16 грудня 2020 року - керівник; Виконавчий комітет Подільської районної у м. Полтаві ради, ідентифікаційний код 05384710, ОСОБА_3 , 16 грудня 2020 року керівник. Отже, не зрозуміло з яких правових підстав та на основі якого рішення внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо керівника, коли існують розбіжності в назвах юридичної особи в реєстрі та рішенні сесії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та роз'яснено позивачеві спосіб усунення недоліку шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року визнано неповажною зазначену у заяві про поновлення строку звернення до суду підставу подання позову з пропущенням встановленого строку звернення до суду та позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, Подільської районної у м. Полтаві ради, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень, визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу повернуто позивачеві.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2021 року ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року у справі № 440/1362/21 скасовано та справу направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 29 червня 2021 року, що підтверджується даними реєстрації вхідної кореспонденції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статей 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

19 липня 2021 року від позивача до суду надійшли документи, якими усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2021 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року визнано причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду з позовними вимогами до Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, Подільської районної у м. Полтаві ради, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень, визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу поважними та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовними вимогами до Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, Подільської районної у м. Полтаві ради, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень, визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а також прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Відповідач-1 та відповідач-2 позов не визнали та у відзиві на позовну заяву /а.с. 193-205/ зазначили, що позивача звільнено з посади заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, про що внесено запис до трудової книжки за підписом голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя С.В. Підставою для звільнення позивача слугувало рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року, яким утворено новий виконавчий комітет в кількості 6 осіб. Рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради" від 25 лютого 2016 року Подільській районній у м. Полтаві раді та її виконавчому органу делеговані повноваження, зокрема, й щодо утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск. Твердження позивача, що вказане рішення не розповсюджує свою дію щодо повноважень Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання, оскільки вона не приймала та не мала законних підстав для прийняття повноважень, що надавалися Подільській районній у м. Полтаві раді сьомого скликання є хибними, так як повноваження делегуються районній у місті ради та її виконавчому органу не на скликання, а в цілому. Лише рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради" від 19 лютого 2021 року визначено, що раніше прийняті рішення Полтавської міської ради, що визначали обсяг і межі повноважень районних у місті Полтаві рад вважати такими, що втратили чинність. Таким чином, утворення виконавчого комітету, як і формування його складу віднесено до виключної компетенції відповідної ради, а тому законною підставою для внесення запису в трудову книжку є рішення першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради". Поряд з цим, позивач помилково до спірних правовідносин застосовує положення КЗпП України (зокрема, статтю 47), оскільки між сторонами виник спір з приводу припинення трудових відносин з підстав, передбачених статтею 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Відтак, застосуванню підлягають норми спеціального законодавства, а саме: Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про службу в органах місцевого самоврядування", а не Кодекс законів про працю України. Щодо твердження позивача про порушення прав депутатів, передбачених статтею 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", то реалізуючи своє право обирати і бути обраним, депутати Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання рішенням "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року обрали ОСОБА_3 головою ради у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Протоколом першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання підтверджується факт волевиявлення депутатів. Крім того, посилання позивача, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань така юридична особа, як Подільська районна у місті Полтаві рада не значиться, а значиться Подільська районна у м. Полтаві рада, є маніпуляцією. Стосовно доводів позивача щодо необхідності оприлюднення проектів оскаржуваних рішень, то рішення Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання щодо утворення виконавчого комітету, затвердження його кількісного та персонального складу, а також щодо затвердження на посаді заступника голови ради є внутрішньо-організаційними актами, адже вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб'єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб. З протоколу поіменного голосування депутатів ради вбачається, що за відкриття першої сесії (друге засідання) проголосувало 18 депутатів, тобто до встановленого терміну прибуло необхідне число депутатів. Крім того, постійні депутатські комісії з числа депутатів Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання були утворені лише рішенням другої позачергової сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 21 січня 2021 року "Про утворення постійних депутатських комісій ради, обрання голів комісій та затвердження їх персонального складу". Таким чином, станом на 16 грудня 2020 року тривала перша сесія та постійні комісії не були створені, у зв'язку з чим не могли й розглядати та погоджувати проекти спірних рішень. Позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, проте ці рішення, дія або бездіяльність мають бути такими, що породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки саме у сфері публічно-правових відносин, однак у спірному випадку позивачем не доведено, що оскаржувані рішення Подільської районної у м. Полтаві ради, які є актами індивідуальної дії, порушують її право, свободу чи інтерес саме у сфері публічно-правових відносин. Регламент роботи Подільської районної у місті Полтаві ради VІІ скликання встановлює певну процедуру розгляду доповнень до проекту порядку денного, зокрема, встановлює, що питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувало більше третини депутатів, присутніх на пленарному засіданні ради. З протоколу вбачається, що депутати голосували за включення до порядку денного питань, пов'язаних з утворенням виконавчого комітету, затвердження його складу, затвердження на посаді заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу, а тому вимоги Регламенту дотримані. Твердження позивача щодо перебування на засіданні невідомих чоловіків спортивної зовнішності, які чинили психологічний та фізичних тиск на депутатів ради, є необґрунтованими з підстав відсутності вироків суду щодо даного факту, а адміністративний суд не може розглядати дане твердження внаслідок обмежень, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (юрисдикція і т.д.). За викладених обставин, звільнення позивача проводилося відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідач-3 також позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 277-283/ зазначив, що підставою для звільнення позивача слугувало рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року, яким утворено новий виконавчий комітет в кількості 6 осіб. При звільненні особи з посади заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу не передбачено прийняття додаткових розпоряджень щодо звільнення, оскільки про таке звільнення вноситься відповідний запис до трудової книжки і такому звільненню передує прийняття рішення про утворення виконавчого комітету ради нового скликання, у зв'язку з чим повноваження виконавчого комітету попереднього скликання припиняються відповідно до положень статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради" від 25 лютого 2016 року Подільській районній у м. Полтаві раді та її виконавчому органу делеговані повноваження, зокрема, й щодо утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск. Твердження позивача, що вказане вище рішення не розповсюджує свою дію щодо повноважень Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання, оскільки вона не приймала та не мала законних підстав для прийняття повноважень, що надавалися Подільській районній у м. Полтаві раді сьомого скликання є хибними, так як повноваження делегуються районній у місті ради та її виконавчому органу не на скликання, а в цілому. Лише рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради" від 19 лютого 2021 року визначено, що раніше прийняті рішення Полтавської міської ради, що визначали обсяг і межі повноважень районних у місті Полтаві рад вважати такими, що втратили чинність. Таким чином, утворення виконавчого комітету, як і формування його складу віднесено до виключної компетенції відповідної ради, а тому законною підставою для внесення запису в трудову книжку є рішення першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради". Поряд з цим, позивач помилково до спірних правовідносин застосовує положення КЗпП України, оскільки між сторонами виник спір з приводу припинення трудових відносин з підстав, передбачених статтею 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Тому, застосуванню підлягають норми спеціального законодавства, а саме: Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про службу в органах місцевого самоврядування", а не Кодекс законів про працю України. Щодо твердження позивача про порушення прав депутатів, передбачених статтею 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", то реалізуючи своє право обирати і бути обраним, депутати Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання рішенням "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року обрали ОСОБА_3 головою ради у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Протоколом першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання підтверджується факт волевиявлення депутатів. Посилання позивача, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань така юридична особа, як Подільська районна у місті Полтаві рада не значиться, а значиться Подільська районна у м. Полтаві рада, є маніпуляцією. Крім того, позивачем не доведено, що оскаржувані рішення Подільської районної у м. Полтаві ради, які є актами індивідуальної дії, порушують її право, свободу чи інтерес саме у сфері публічно-правових відносин. Регламент роботи Подільської районної у місті Полтаві ради VІІ скликання встановлює певну процедуру розгляду доповнень до проекту порядку денного, зокрема встановлює, що питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувало більше третини депутатів, присутніх на пленарному засіданні ради. З протоколу вбачається, що депутати голосували за включення в порядок денний питань, пов'язаних з утворенням виконавчого комітету, затвердження його складу, затвердження на посаді заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу, а тому вимоги Регламенту дотримані. Твердження позивача щодо перебування на засіданні невідомих чоловіків спортивної зовнішності, які чинили психологічний та фізичних тиск на депутатів ради, є необґрунтованими, оскільки відсутні вироки суду щодо даного факту, а адміністративний суд не може розглядати дане твердження внаслідок обмежень встановлених Кодексом адміністративного судочинства України. За викладених обставин, звільнення позивача проводилося відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Рішенням тридцять третьої позачергової сесії Подільської районної у м. Полтаві ради сьомого скликання "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" від 21 лютого 2019 року /а.с. 175-176/ та рішенням тридцять дев'ятої сесії Подільської районної у м. Полтаві ради сьомого скликання "Про внесення змін до складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради " від 06 серпня 2019 року /а.с. 177/ затверджено на посаду заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу та введено до складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради ОСОБА_1 /а.с. 175-176/.

Відповідно до розпорядження голови Подільської районної у м. Полтаві ради від 21 лютого 2019 року №24-ро "Про початок повноважень ОСОБА_1 " /а.с.221/ вирішено вважати ОСОБА_1 затвердженою на посаді заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу Подільської районної у м. Полтаві ради та такою, що приступила до виконання обов'язків з 26 лютого 2019 року, про що внесено відповідний запис №25 до трудових книжок ОСОБА_1 серії АА від 18 липня 2005 року та від 26 лютого 2019 року /а.с.157-169/.

16 грудня 2020 року на першій сесії (другого засідання) Подільською районною у м. Полтаві радою восьмого скликання прийняті наступні рішення:

1) "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" /а.с. 218/, яким вирішено затвердити протокол дільничної комісії від 16 грудня 2020 року про результати голосування по виборах голови Подільської районної у місті Полтаві ради та вважати ОСОБА_3 обраним головою Подільської районної у місті Полтаві ради;

2) "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" /а.с. 214/, яким вирішено утворити виконавчий комітет Подільської районної у м. Полтаві ради в кількості 6 осіб;

3) "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" /а.с.216/, яким вирішено затвердити персональний склад виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, до якого увійшли: ОСОБА_3 - голова Подільської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_4 - заступник голови Подільської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_5 - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу, ОСОБА_6 - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу, ОСОБА_7 - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальник управління соціального захисту населення, ОСОБА_8 - керуючий справами виконавчого комітету;

4) "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" /а.с. 215/, яким вирішено затвердити кількісний склад виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради в кількості 6 осіб;

5) "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу" /а.с.217/, яким вирішено затвердити з 16 грудня 2020 року на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу Подільської районної у м. Полтаві ради ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .

16 грудня 2020 року до трудової книжки ОСОБА_1 серії АА від 26 лютого 2019 року /а.с.167-169/ головою ради Білоконем С.В. внесено запис №28 про звільнення ОСОБА_1 з посади у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, частина перша статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Підставою для внесення такого запису зазначено рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року.

Не погодившись з рішеннями відповідача першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету", "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу", "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради", позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21 травня 1997 року /далі - Закон №280/97-ВР/.

Відповідно до частини третьої статті 46 Закону №280/97-ВР першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

З наявного у матеріалах справи протоколу засідання тимчасової президії №2 від 14 грудня 2020 року /а.с. 244/ слідує, що за пропозицією головуючого засідання (члена президії) ОСОБА_9 вирішено провести друге засідання першої сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання 16 грудня 2020 року о 10:00 год та обрано головуючим на другому засіданні першої сесії ОСОБА_10 .

Частинами одинадцятою та дванадцятою статті 46 Закону №280/97-ВР встановлено, що сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

За змістом протоколу першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року /а.с. 224-231/ сесію розпочато о 10:00 год та головував під час першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання ОСОБА_11 (у зв'язку з відсутністю члена президії - ОСОБА_10 ) як представник політичної партії "За майбутнє", яка набрала найбільшу кількість голосів (представники політичних партій "Рідне місто" та "Європейська солідарність" не з'явились на друге засідання першої сесії)

За змістом протоколу першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року сесію розпочато о 10:00 год та головував під час першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання ОСОБА_11 як представник політичної партії "За майбутнє", яка набрала найбільшу кількість голосів (представники політичних партій "Рідне місто" та "Європейська солідарність" не з'явились на друге засідання першої сесії).

За приписами частини п'ятнадцятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

На дату проведення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання діяв Регламент роботи Подільської районної у місті Полтаві ради VІІ скликання (далі - Регламент) зі змінами згідно рішення 34 сесії 7 скликання від 28 березня 2019 року /а.с. 245-268/.

Пунктом 7 статті 8 Регламенту встановлено, що засідання ради починається у визначений час. Якщо до встановленого терміну не прибуло необхідне число депутатів, то головуючий оголошує засідання таким, що не відбулося і проведення сесії переноситься на інший день.

Враховуючи, що на першу сесію (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання 16 грудня 2020 року для участі у пленарному засіданні станом на 10:00 год прибула необхідна кількість депутатів, 18 депутатами ради було проголосовано та прийнято рішення про відкриття першої сесії (друге засідання) /а.с. 224-232/.

Вказане фактично свідчить про дотримання вимог Регламенту Подільської районної у м. Полтаві ради сьомого скликання. Відтак, у спірному випадку були відсутні підстави для оголошення засідання таким, що не відбулося і перенесення його на інший день.

Стосовно рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року суд враховує наступне.

За змістом статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.

Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті. Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови.

Голова ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації).

У своїй діяльності голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.

Звільнення особи з посади голови ради не має наслідком припинення нею повноважень депутата цієї ради.

Порядок обрання голови ради визначає стаття 25 Регламенту.

Так, згідно вказаної статті голова ради обирається радою на строк її повноважень виключно таємним голосуванням із застосуванням бюлетенів. Рішення про обрання голови ради вважаться прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість депутатів від загального складу ради. Таємне голосування щодо кандидатур та визначення результатів і наслідків голосування проводиться відповідно до порядку, встановленого цим Регламентом. У разі, якщо на посаду голови ради балотувалось більше двох кандидатів і жоден з них не набрав необхідної для обрання кількості голосів, проводиться повторне голосування по двох кандидатурах, які отримали найбільшу кількість голосів. Якщо в результаті повторного голосування жоден із кандидатів не отримав необхідної для обрання кількості голосів, проводяться повторні вибори з новим висуванням кандидатів. При повторних виборах голови ради можуть висуватися кандидатури депутатів, які балотувались на попередніх виборах.

Відповідно до протоколу першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року членами лічильної комісії обрано ОСОБА_12 , ОСОБА_6 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , при цьому згідно протоколу №1 "Про розподіл обов'язків між членами лічильної комісії" від 16 грудня 2020 року головою комісії визначено Носа О.С., а секретарем лічильної комісії - ОСОБА_6 .

За змістом протоколу першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року на пропозицію головуючого висунути депутатами кандидатуру на посаду голови Подільської районної у м. Полтаві ради останні запропонували на вказану посаду депутата від політичної партії "Опозиційна платформа за життя" ОСОБА_16 . Кандидат коротко ознайомив депутатів зі своєю трудовою діяльністю і відповів на їх запитання. Лічильна комісія опломбувала виборчу скриньку для голосування в залі засідань, зачитала порядок таємного голосування та підготувала бюлетні для таємного голосування. Відбулося таємне голосування, по завершенню якого члени лічильної комісії підвели підсумки голосування.

Рішенням першої сесії (другого засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року /а.с. 218, 234/ затверджено протокол лічильної комісії №2 "Про засідання лічильної комісії" від 16 грудня 2020 року про результати голосування по виборах голови Подільської районної у м. Полтаві ради та вирішено вважати ОСОБА_16 головою Подільської районної у м. Полтаві ради.

Посилання позивача в якості підстави для визнання зазначеного рішення протиправним та його скасування на те, що проект рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року в порушення приписів статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не проходив погодження постійних комісій, суд оцінює критично, оскільки ані стаття 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ані стаття 25 Регламенту не передбачають обов'язку погодження проекту рішення постійними комісіями.

Поряд з цим, суд зазначає, що згідно з частиною чотирнадцятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Стаття 21 Регламенту визначає, що у відповідності до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Рада утворює постійні та тимчасові контрольні комісії. Функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається окремим положенням, що затверджується Радою. Постійні комісії діють у складі голови та членів комісії, які обираються Радою. Всі інші питання роботи комісії вирішуються відповідною постійною комісію самостійно. При обранні голів постійних комісій забезпечується реалізація права депутатських фракцій та груп на пропорційне представництво.

Як слідує з наявних у матеріалах справи документів, постійні депутатські комісії з числа депутатів Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання були утворені лише рішенням другої позачергової сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 21 січня 2021 року "Про утворення постійних депутатських комісій ради, обрання голів комісій та затвердження їх персонального складу" /а.с. 240-243/.

Таким чином, станом на 16 грудня 2020 року, коли тривала перша сесія ради, постійні комісії не були створені, а тому останні не могли й розглядати та погоджувати проект вищевказаного рішення.

Крім того, суд враховує, що згідно з пунктом 6 статті 22 Регламенту постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Голова постійної комісії обирається радою за поданням голови ради. До складу постійної комісії не можуть бути обраними голова, заступник голови ради.

З вказаного слідує висновок, що з огляду на черговість обов'язків голови ради по формуванню подання на призначення голови постійної комісії та обов'язків постійної комісії по погодженню проектів рішень, неможливості голові ради бути обраним до складу постійної комісії прийняття рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року обґрунтовано передувало утворенню постійної комісії з визначенням її голови, а тому проект вказаного рішення не міг подаватися на погодження такій комісії.

Довід позивача з приводу того, що рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року, протокол засідання першої сесії (друге засідання) Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року та протокол поіменного голосування депутатів Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року містять багато розбіжностей за що голосували депутати і що було прийнято та міститься в рішенні, судом відхиляється як безпідставний, оскільки зі змісту вказаних документів цілком чітко вбачається, що депутати голосували саме за обрання головою Подільської районної у м. Полтаві ради ОСОБА_3 і за наслідками волевиявлення 18 депутатів ради було прийнято рішення про обрання ОСОБА_3 головою Подільської районної у м. Полтаві ради.

Стосовно твердження позивача про порушення прав депутатів, передбачених статтею 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", то, на переконання суду, реалізуючи своє право обирати і бути обраним, депутати Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання рішенням "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" від 16 грудня 2020 року обрали ОСОБА_3 головою ради у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Протоколом першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання підтверджується факт волевиявлення депутатів.

Стосовно рішень першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету", "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу" суд враховує наступне.

За змістом статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Сільська, селищна, міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Секретар сільської, селищної, міської ради входить до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою. Сільська, селищна, міська рада за пропозицією сільського, селищного, міського голови може прийняти рішення про входження старост до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою.

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Особи, які входять до складу виконавчого комітету, крім тих, хто працює у виконавчих органах ради на постійній основі, на час засідань виконавчого комітету, а також для здійснення повноважень в інших випадках звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням їм середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з виконанням обов'язків члена виконавчого комітету, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

На осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови.Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

В протоколі першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року зафіксовано, що від депутатів надійшли пропозиції внести до порядку денного наступні питання: 1. Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради; 2. Про затвердження заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу; 3. Про затвердження керуючого справами виконкому; 4. Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради; 5. Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради /а.с.228/.

В результаті голосування 18 депутатів "за" внесення вказаних питань до порядку денного, останні були включені до порядку денного /а.с.233/.

Згідно протоколів поіменного голосування депутатів Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання про утворення виконавчого комітету ради у кількості 6 осіб, про затвердження кількісного складу виконавчого комітету Подільської райради, про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської райради, про затвердження заступників голови ради з питань діяльності виконавчих органів /а.с. 235-238/, 18 депутатів проголосували "за" прийняття рішень:

- "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", яким вирішено утворити виконавчий комітет Подільської районної у м. Полтаві ради в кількості 6 осіб;

- "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", яким вирішено затвердити персональний склад виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, до якого увійшли: ОСОБА_3 - голова Подільської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_4 - заступник голови Подільської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_5 - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу, Дубець Н.В. - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу, Каркач А.В. - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальник управління соціального захисту населення, Грузда Д.Є. - керуючий справами виконавчого комітету;

- "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", яким вирішено затвердити кількісний склад виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради в кількості 6 осіб;

- "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу", яким вирішено затвердити з 16 грудня 2020 року на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу Подільської районної у м. Полтаві ради Грініченка Олексія Вікторовича, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .

При цьому суд зауважує, що за змістом протоколу першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року персональний склад виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради був запропонований саме головою Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконем С.В.

Відтак, твердження позивача стосовно того, що з рішення про затвердження персонального складу виконавчого комітету не зрозуміло як саме та на підставі чого затверджувався персональний склад виконкому не відповідають дійсним обставинам справи, що знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Поряд з цим, суд відмічає також ту обставину, що у подальшому персональний склад виконавчого комітету неодноразово змінювався.

Так, рішенням другої позачергової сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 21 січня 2021 року "Про внесення змін до складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" /а.с. 223/ вносилися зміни до персонального складу виконавчого комітету шляхом виведення зі складу ОСОБА_6 - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу та введення Дереги О.І. - завідувача відділу архітектури та містобудування.

А рішенням шостої позачергової сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 15 липня 2021 року "Про внесення змін до складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" /а.с. 222/ вносилися зміни до персонального складу виконавчого комітету шляхом виведення зі складу ОСОБА_17 - завідувача відділу архітектури та містобудування та введення до складу Рибницького В.І. - начальника Полтавського територіального управління філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд "АТ Укрзалізниці".

Посилання позивача в якості підстави для визнання рішень першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету", "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу", "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради" протиправним та їх скасування на те, що проекти таких рішень не проходили погодження постійних комісій, суд оцінює критично, оскільки положення статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не визначають обов'язку погодження проектів таких рішення постійними комісіями.

Поряд з цим, станом на 16 грудня 2020 року коли тривала перша сесія ради, постійні комісії не були створені, а тому останні не могли й розглядати та погоджувати проекти вказаних рішень.

Як вже зазначалося судом вище, постійні депутатські комісії з числа депутатів Подільської районної в м. Полтаві ради восьмого скликання були утворені лише рішенням другої позачергової сесії Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 21 січня 2021 року "Про утворення постійних депутатських комісій ради, обрання голів комісій та затвердження їх персонального складу".

17 грудня 2015 року рішенням другої позачергової сесії Ленінської районної у м. Полтаві ради сьомого скликання було створено Погоджувальну раду депутатських фракцій і постійних депутатських комісій Ленінської районної у м. Полтаві ради сьомого скликання /а.с.269/.

Станом на 16 грудня 2020 року рішення про створення Погоджувальної ради депутатських фракцій і постійних депутатських комісій Подільською районною у м. Полтаві радою восьмого скликання прийняті не були.

Оскільки станом на 16 грудня 2020 року Погоджувальна рада не була створена, то вона не могла й розглядати та погоджувати проекти спірних рішень від 16 грудня 2020 року.

З приводу не дотримання, на думку позивача, відповідачами обов'язку щодо оприлюднення у встановленому законодавством порядку проектів спірних рішень від 16 грудня 2020 року та їх попереднього обговорення суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Так, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Згідно з частиною третьою статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Разом з тим, пунктом 2 частини першої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Стаття 3 Регламенту визначає, що відкритість та гласність роботи районної у місті ради та її постійних комісій забезпечується шляхом обов'язкового оприлюднення всіх проектів рішень, що підлягають обговоренню та всіх рішень і додатків на офіційному веб-сайті районної у місті ради та на інформаційному стенді (що не суперечить Закону України "Про доступ до публічної інформації"), розміщеному на 1 поверсі будівлі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради. За рішенням районної у місті ради рішення публікуються в засобах масової інформації.

Оскільки статті 51, 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та стаття 25 Регламенту не передбачають попереднього обговорення проектів рішень про затвердження персонального складу виконавчого комітету районної у місті ради, про затвердження кількісного складу виконавчого комітету районної у місті ради, про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу, про утворення виконавчого комітету, а також про обрання голови районної у місті ради, суд доходить висновку про відсутність в діях відповідачів порушень частини третьої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини третьої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та статті 3 Регламенту.

При цьому суд зазначає, що питання про обрання голови районної у місті ради, про утворення виконавчого комітету, про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу, про затвердження кількісного складу виконавчого комітету районної у місті ради, про затвердження персонального складу виконавчого комітету районної у місті ради, були включені до порядку денного за пропозиціями депутатів безпосередньо під час проведення другого засідання першої сесії, за що проголосували всі 18 з присутніх на засіданні депутатів, а відтак проекти таких рішень не готувались.

Твердження позивача стосовно того, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань така юридична особа, як Подільська районна у місті Полтаві рада, не значиться, а значиться Подільська районна у м. Полтаві рада, суд вважає безпідставним, оскільки фактично це одна й та ж сама юридична особа, а тому зазначення в оскаржуваних рішеннях від 16 грудня 2020 року назви районної у місті ради у вигляді словосполучення "Подільська районна у місті Полтаві рада" замість словосполучення "Подільська районна у м. Полтаві рада" жодним чином не свідчить про незаконність прийняття таких рішень.

Довід позивача з приводу перебування на засіданні невідомих чоловіків спортивної зовнішності, які чинили психологічний та фізичних тиск на депутатів ради, суд відхиляє з підстав відсутності належних документальних доказів, які б підтверджували цей факт.

Судом встановлено, що 16 грудня 2020 року в трудову книжку позивача головою ради ОСОБА_3 внесено запис №28 про звільнення позивача з посади у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, частина перша статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на підставі рішення першої сесії (друге засідання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року /а.с. 167-169/.

Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є:

- виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

- виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

- посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Порядок прийняття на службу в органи місцевого самоврядування врегульований у статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та передбачає прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Суд зазначає, що рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради" від 25 лютого 2016 року /а.с.208-210/ Подільській районній у м. Полтаві раді та її виконавчому органу делеговані повноваження, зокрема, й щодо утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Твердження позивача про те, що вказане вище рішення не розповсюджує свою дію щодо повноважень Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання, оскільки вона не приймала та не мала законних підстав для прийняття повноважень, що надавалися Подільській районній у м. Полтаві раді сьомого скликання, є хибним, так як повноваження делегуються районній у місті ради та її виконавчому органу не на скликання, а в цілому.

Слід зауважити, що лише рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради" від 19 лютого 2021 року /а.с.211-213/ визначено, що раніше прийняті рішення Полтавської міської ради, що визначали обсяг і межі повноважень районних у місті Полтаві рад вважати такими, що втратили чинність.

Оскільки утворення виконавчого комітету, як і формування його складу, станом на 16 грудня 2020 року було віднесено до виключної компетенції відповідної ради, суд вважає законною підставою для внесення запису в трудову книжку позивача рішення першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради".

Поряд з цим, позивач помилково до спірних правовідносин застосовує положення КЗпП України (зокрема статті 47), оскільки між сторонами виник спір з приводу припинення трудових відносин з підстав, передбачених статтею 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

Відтак, застосуванню у цьому випадку підлягають норми Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про службу в органах місцевого самоврядування", а не Кодекс законів про працю України.

Посада заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу передбачає прийняття на посаду шляхом затвердження відповідною радою.

Дана посада в силу вимог частини третьої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" входить у склад виконавчого комітету районної у місті ради, а тому не затвердження позивача на посаду заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу разом з рішенням "Про утворення виконавчого комітету" є підставою для звільнення позивача відповідно до частини першої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

В ході розгляду цієї справи судом враховано, що Регламент встановлює певну процедуру розгляду доповнень до проекту порядку денного, а саме: встановлює, що питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувало більше третини депутатів, присутніх на пленарному засіданні ради.

З протоколу другого засідання першої сесії від 16 грудня 2020 року вбачається, що всі присутні на засіданні 18 депутатів голосували за включення в порядок денний питань, пов'язаних з утворенням виконавчого комітету, затвердження його складу, затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу, а тому вимоги Регламенту у спірному випадку були дотримані.

Оскільки за спірні рішення першої сесії (друге скликання) Подільської районної у м. Полтаві ради восьмого скликання від 16 грудня 2020 року "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження кількісного складу виконавчого комітету", "Про затвердження на посаді заступників голови ради з питань діяльності виконавчого органу", "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради", "Про затвердження результатів виборів голови Подільської районної у місті Полтаві ради" згідно протоколів поіменного голосування проголосувало 18 депутатів з 34 (більшість), що підтверджує повноважність сесії, суд доходить висновку про законність прийняття вказаних рішень, а також проведення звільнення позивача з посади заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу у повній відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради (вул. Анатолія Кукоби, буд. 39, м. Полтава, Полтавська область, 36022, ідентифікаційний код 05384710), Подільської районної у м. Полтаві ради (вул. Анатолія Кукоби, буд. 39, м. Полтава, Полтавська область, 36022, ідентифікаційний код 34742486), Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Білоконя Сергія Васильовича (вул. Анатолія Кукоби, буд. 39, м. Полтава, Полтавська область, 36022) про визнання протиправними та скасування рішень, визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк