Ухвала від 24.09.2021 по справі 420/8319/21

Справа № 420/8319/21

УХВАЛА

22 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.,

при секретарі: Гудзікевич Я.А.

позивач: не з'явився

відповідач: ОСОБА_1 (в порядку самопредставництва)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання про зупинення провадження у справі, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління ДПС в Одеській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якій позивач просить:

визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №347361-1315-1504 від 30.06.2018 р. на суму 52960,00 грн. за оренду плату фізичних осіб, прийняте ГУ ДФС в Одеській області;

визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №78956-5507-1504 від 03.06.2019 р. на суму 52960,30 грн. за оренду плату фізичних осіб, прийняте ГУ ДФС в Одеській області;

визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №64336-5506-1504 від 28.04.2020 р. на суму 52960,30 грн. за оренду плату фізичних осіб, прийняте ГУ ДПС в Одеській області;

стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені судові витрати.

Ухвалою від 25.05.2021р. позовну заяву залишено без руху; надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали шляхом уточнення суб'єктного складу учасників справи; надання до суду копії уточненої позовної заяви та засвідчених належним чином доданих до неї документів у повному обсязі відповідно до кількості учасників справи.

Ухвалою від 31.05.2021р. поновлено ОСОБА_2 строк звернення до суду; прийнято до розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 ; відкрито провадження в адміністративній справі; визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання по справі на 29.06.2021р.

Ухвалою суду від 29.06.2021р., яка занесена до протоколу засідання, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Любашівську районну державну адміністрацію.

Ухвалою суду від 29.06.2021р. продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів; відкладено підготовче засідання по справі на 26.08.2021 р.

Ухвалою суду від 26.08.2021 р., яка занесена до протоколу засідання, у підготовчому засіданні оголошено перерву до 31.08.2021 р.

В судовому засіданні 31.08.2021 р. ухвалою суду, яка занесена до протоколу засідання, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Подільську районну державну адміністрацію.

Ухвалою суду від 31.08.2021р. у задоволенні клопотання позивача про призначення експертизи відмовлено.

Ухвалою суду від 31.08.2021р. підготовче провадження в адміністративній справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 22.09.2021 р.

Ухвалою суду від 22.09.2021 р., яка занесена до протоколу засідання, суд зобов'язав Любашівську районну державну адміністрацію, Подільську районну державну адміністрацію надати до суду письмові докази по справі.

Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

При цьому, суд зазначає, що розгляд справи здійснюється з урахуванням принципу адміністративного судочинства, що передбачений ст. 9 КАС України щодо змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин справи.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 205 КАС України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.

Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі необхідності отримання витребуваних доказів.

Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.

Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.

Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.

Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

На думку суду, отримання доказів по справі, надання пояснень з приводу отриманих доказів є необхідним для повного та всебічного розгляду справи по суті, у зв'язку із чим, суд вважає доцільним застосування у даному випадку аналогії закону та зупинення провадження у справі на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.

На підставі викладеного, суд вважає, можливим зупинити провадження у справі.

При цьому, суд, з метою недопущення затягування судового розгляду справи, вважає за необхідне відкласти судове засідання та зупинити провадження у справі до конкретної дати, яку суд визначає як 12 жовтня 2021 року о 12 годині 00 хвилин, з урахуванням достатнього проміжку часу для надання витребуваних судом доказів.

З урахуванням наведеного, враховуючи необхідність забезпечення дотримання процесуальних прав учасників справи, строків розгляду справи, забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, про зупинення провадження у справі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 79, 80, 195, 205, 236, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відкласти судове засідання по справі на 12 жовтня 2021 року 12 годину 00 хвилин, яке відбудеться в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога,14, в залі судових засідань № 19.

Зупинити провадження по справі № 420/8319/21 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДПС в Одеській області як відокремленого підрозділу про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 347361-1315-1504 від 30.06.2018р., №78956-5507-1504 від 03.06.2019р., №64336-65506-1504 від 28.04.2020 р. до 12 жовтня 2021 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24.09.2021 р.

Суддя Г.П. Самойлюк