Справа № 420/10829/21
23 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Ізотерм-Еліт» до Державна податкова служба України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Приватного підприємства «Ізотерм-Еліт» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області в якому позивач просить:
визнати протиправним дії Комісії ГУ ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації щодо відмови в реєстрації від 06.05.2021 р., 11.05.2021 р., 06.05.2021 р., 07.05.2021 р., 06.05.2021 р., 06.05.2021 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкових накладних, складених Приватним підприємством «Ізотерм -Еліт;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Приватним підприємством «Ізотерм-Еліт» податкові накладні: № 8 дата складання 15.04.2021 р на загальну суму 134372,87 грн., в тому числі ПДВ 22395,48 грн., № 9 дата складання 16.04.2021 р на загальну суму 207912,41 грн., в тому числі ПДВ 34652,07 грн., № 10 дата складання 22.04.2021 р на загальну суму 50000,00 грн., в тому числі ПДВ 8333,33 грн., № 11 дата складання 23.04.2021 р. на загальну суму 58200,00 грн., в тому числі ПДВ 9700,00 грн., № 12 дата складання 23.04.2021 р на загальну суму 94500,00 грн., в тому числі ПДВ 15750,00 грн., № 14 дата складання 27.04.2021 р на загальну суму 11703,70 грн., в тому числі ПДВ 1950,62 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що дії контролюючого органу є протиправними та такими, що перевищують повноваження ДПС, оскільки не прийняття податкових накладних на підставі порушення вимоги ст. 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», є формальною підставою та відхилення реєстрації податкових накладних відбулось із порушенням законодавчо визначених підстав та процедури, що порушує права позивача, як платника податків та перешкоджає виконанню обов'язку, встановленого п. 201.1 ст. 201 ПКУ, відповідно до наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, -
протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок.).
Положеннями пункту 2 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлені основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів, відповідно до ст.14 якого електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.
З наведених в ст. 1 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» визначень вбачається, що суб'єктами електронного документообігу є автор, підписувач, адресат та посередник, які набувають передбачених законом або договором прав і обов'язків у процесі електронного документообігу.
Наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017року №557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261 Затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, який визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби- України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису.
Пунктами 1-7 р. ІІ наведеного Порядку передбачено, що автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов'язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючись цим Порядком, а також Договором.
Створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого електронного підпису підписувача (підписувачів) та печатки (за наявності).
Після накладання кваліфікованого електронного підпису автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня.
Електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на офіційному вебпорталі ДПС.
У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Автоматизована перевірка електронного документа включає:
перевірку правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги»;
перевірку обов'язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки підписувачів у встановленому порядку;
перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);
перевірку наявності обов'язкових реквізитів;
перевірку права підпису електронного документа підписувачем.
Відповідно до пункту 8 р. ІІ Порядку Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа.
Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС України, в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування. Такий порядок перевірки функціонує з 2017 року.
23.04 2021 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 378 від «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних». Цією Постановою було викладено в новій редакції порядок накладання підпису на податкові накладні:
« 10. До Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням:
кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;
кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця),«що є фізичною особою - підприємцем.
При цьому розрахунок коригування, що підлягає реєстрації отримувачем (покупцем), приймається до Реєстру, якщо він складений з накладенням постачальником (продавцем) та отримувачем (покупцем) кваліфікованого електронного підпису відповідно до абзаців першого - третього цього пункту.
Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку повідомляє про таку особу, в тому числі дані кваліфікованого сертифіката відкритого ключа зазначеної особи, орган ДПС за основним місцем обліку (за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку».
Використовуючи постанову КМУ № 378 від 21.04.2021, як формальну підставу, ДПС вільно інтерпретовані умови перевірки при реєстрації податкових накладних, що врегульовані нормами п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 для Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» та стосуються відповідності електронного підпису.
Як наслідок, податкова накладна приймається на реєстрацію виключно у випадку, коли підписана Кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи, що є чинним як на дату виникнення податкового зобов'язання по ПДВ (податкової накладної) та і на дату реєстрації, що не відповідає діючим нормам Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних та Податкового кодексу України.
Зокрема, 29.04.2021 р. позивачем було здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме змінено директора ПП «Ізотерм-Еліт» ОСОБА_1 на директора ОСОБА_2, який діє на підставі Статуту.
До 29.04.2021 року, за результатами фінансово-господарської діяльності, у позивача виникло податкове зобов'язання по ПДВ та на вимогу законодавства, колишнім директором позивача було складено податкові накладні № 8 від 15.04.2021 р., № 9 від 16.04.2021 р., № 10 від 22.04.2021 р., № 11 від 23.04.2021 р., № 12 від 23.04.2021 р., № 14 від 08.04.2021 р. Відповідно до діючого порядку їх направлено через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, здійснювалось новим директором 06.05.2021 р., 11.05.2021 р., 06.05.2021 р., 07.05.2021 р., 06.05.2021 р., 06.05.2021 р. відповідно.
Тобто, у позивача, як платника податків, момент виникнення обов'язку скласти податкову накладну та її зареєструвати не збігається в часі. Перший виникає за датою настання першої події у відповідності до ст. 187 Податкового кодексу України, а другий - протягом часу, зазначеного в абз. 14 - 18 п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України.
Абз. 14 - 18 п. 201.10. ст. 201 ПК України забезпечено право позивача на реєстрацію податкових накладних до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому складені податкові накладні, та враховуючи, що між цими моментами у підприємства змінився директор, та відповідно було змінено і кваліфікований електронний підпис директора, останнім було подано податкові накладні для реєстрації в межах граничних строків та межах чинності підпису нового директора.
На дату складання податкових накладних, у відповідності до ст. 187 ПК України, директором ПП «Ізотерм-Еліт» був ОСОБА_1 , який мав повноваження, щодо складання даних документів та електронний підпис якого був чинним.
На дату реєстрації податкових накладних, директором ПП «Ізотерм-Еліт» був ОСОБА_2 , який мав повноваження, щодо реєстрації документів та електронний підпис якого був чинним.
Отже, контролюючими органами ДПС було не вірно здійснено перевірку відповідності електронного підпису, адже жодної інформації на підтвердження або спростування наявності чинного кваліфікованого електронного підпису особи ОСОБА_1 на момент складання документів, надано не було, з чого можливо зробити висновок, що така перевірка взагалі не проводилась. Так само, відповідно до отриманих квитанцій, вбачається, що перевірку на чинність кваліфікованого електронного підпису особи ОСОБА_2 на момент реєстрації податкових накладний, як це було раніше, до набрання чинності Постанова Кабінету Міністрів України №378 від «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», також здійснено не було.
У зв'язку з чим, неправомірно видано квитанції про відхилення накладних, що є очевидним перевищенням повноважень, адже жодних належних причин що заважали ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не було виявлено.
Зазначене свідчить, що контролюючими органами ДПС був здійснений формальний підхід до перевірки інформації в поданих для реєстрації податкових накладних, що порушує право позивача і перешкоджає виконанню його обов'язку, встановленого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України. Крім того, діючий порядок не передбачає такої підстави для відхилення реєстрації податкової накладної як відміну посадової особи, що склала податкову накладну та посадової особи, що подала її для реєстрації. В даному випадку складання та реєстрація податкових накладних здійснена директором підприємства, що мав відповідні повноваження.
На підставі викладеного, жодних порушень вимог законодавства зі сторони позивача допущено не було, так як позивач діяв в межах своїх повноважень, а контролюючим органом здійснено формальну перевірку поданих до реєстрації документів та прийнято хибне рішення про відхилення податкових накладних.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 29.06.2021 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.
Вказаною ухвалою встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву до суду та направлення копії іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Ухвала про відкриття провадження по справі та позов з додатками отримана представником відповідача 15.07.2021 року.
29.07.2021 року через канцелярію суду за вхід. № 41226/21 подано відзив ГУ ДПС в Одеській області, який обґрунтовано наступним.
Електронний документообіг між платника податків та органами ДПС здійснюється відповідно до ПК України з дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 №2155-VІII «Про електронні довірчі послуги», а також наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 «Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827.
Платник податків стає суб'єктом електронного документообігу після надсилання до контролюючого органу першого будь-якого електронного документа у встановленому форматі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" (абзац третій п. 42.6 ст. 42 ПК України).
Електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом припиняється виключно у випадках, передбачених п. 42.6 ст. 42 ПК України, зокрема, у разі отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника платника податків (абзац четвертий п. 42.6 ст. 42 ПК України).
За даними інформаційних систем ДПС України, користувачами ресурсу яких є фахівці ГУ ДПС в Одеській області, відповідно до наданого доступу, ПП «ІЗОТЕРМ- ЕЛІТ» з 05.05.2021 у зв'язку зі зміною особи підписувача (директора) набуло статусу суб'єкта електронного документообігу відповідно до абзацу 3 п. 42. 6 ст. 42 ПК України: шляхом надіслання електронного документа.
ПП «ІЗОТЕРМ-ЕЛІТ» з 05.05.2021 приєдналося до Договору про визнання електронних документів з діючим кваліфікаційним електронним підписом директора - Рися Сергія Олександровича, наданого КНЕДП - ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна» з терміном дії до 28.10.2022 р.
Звертаємо увагу суду, що твердження позивача, що податкові накладні №9 від 16.04.2021, № 8 від 15.04.2021, № 10 від 22.04.2021, № 11 від 23.04.2021, № 12 від 23.04.2021, № 14 від 27.04.2021 складені колишнім директором ПП «ІЗОТЕРМ-ЕЛІТ» не відповідає дійсності, оскільки надані разом із позовною заявою вищевказані податкові накладні підписані ОСОБА_2 , про що свідчать відповідні записи у податкових накладних у графі «Посадова (уповноважена) особа/фізична особа (законний представник)».
За результатами передбачених п. 12 Порядку №1246 перевірок надісланих на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних ПП «ІЗОТРЕМ-ЕЛІТ» складених з № 9 від 16.04.2021, № 8 від 15.04.2021, №10 від 22.04.2021, №11 від 23.04.2021, №12 від 23.04.2021, №14 від 27.04.2021, автоматично сформовано квитанції про їх неприйняття із зазначенням причини: «порушено вимоги статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» - кваліфікований електронний підпис особи 2349716492 ОСОБА_2 , яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної, а саме: 06.05.2021, 11.05.2021, 06.05.2021, 07.05.2021, 06.05.2021, 06.05.2021.
Підсумовуючи вищевикладене, інформація зазначена у квитанціях про неприйняття податкових накладних є такою, що відповідає дійсності, а саме, що на дату складання податкової накладної кваліфікований електронний підпис особи 2349716492 ОСОБА_2 , яким засвідчено електронний документ, не є чинним.
Крім того, позивачем заявлені позовна вимога щодо визнання протиправними дій комісії ГУ ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову у такій реєстрації, щодо відмови у реєстрації від 06.05.2021, 11.05.2021, 06.05.2021, 07.05.2021, 06.05.2021, 06.05.2021 в ЄРПН податкових накладних, складених ПП «ІЗОТЕРМ-ЕЛІТ».
ГУ ДПС в Одеській області, ДПС України вважають таку позовну вимогу неправомірною, виходячи з наступного.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія ГУ ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову у такій реєстрації не приймала рішень про реєстрацію або відмову у реєстрації податкових накладних складених ПП «ІЗОТЕРМ- ЕЛІТ» № 9 від 16.04.2021, № 8 від 15.04.2021, № 10 від 22.04.2021, № 11 від 23.04.2021, № 12 від 23.04.2021, №14 від 27.04.2021.
Податкові накладні, які є предметом оскарження в даній справі, є неприйнятими автоматично, на підставі автоматично сформовано квитанції про їх неприйняття із зазначенням причини: «порушено вимоги статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» - кваліфікований електронний підпис особи 2349716492 ОСОБА_2 , яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної».
Підсумовуючи вищевикладене, комісія ГУ ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову у такій реєстрації не вчиняла жодних дій щодо неприйняття податкових накладних ПП «ІЗОТЕРМ-ЕЛІТ».
Щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні, зазначаємо наступне.
Відповідно до п. 19 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання, рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до фактичних обставин справи, податкові накладні №9 від 16.04.2021, №8 від 15.04.2021, № 10 від 22.04.2021, № 11 від 23.04.2021, № 12 від 23.04.2021, № 14 від 27.04.2021 є неприйнятими ДПС України з підстав зазначених у квитанції.
Окрім того, на податкових накладних є відмітка «ВІДХИЛЕНО ДПС» (згідно з наданими позивачем копіями податкових накладних).
З урахуванням наведеного, правові підстави для зобов'язання ДПС здійснити реєстрацію спірних податкових накладних відсутні.
17.08.2021 року через канцелярію суду за вхід. № 45055/21 подано відповідь на відзив за підписом адвоката Нетроніна Р.О., яка обґрунтовано наступним.
Щодо моменту складання та моменту реєстрації податкових накладних.
В спірних правовідносинах, дата виникнення податкового зобов'язання з ПДВ (у відповідності до ст.187 УК України ) та дата фактичного складання податкової накладної та її реєстрації (відповідно до абз. 14-18 п. 201.10. ст.201 ПК України) не збігається у часі, що податковим законодавством допускається з урахуванням граничних термінів.
Тобто законодавством визначено, що фактичні дії щодо складання та реєстрації податкових накладних можуть бути вчинені до визначених граничних термінів, а датованими на дату, виникнення податкового зобов'язання, простіше кажучи датованими «заднім числом».
З точки зору спеціального законодавства про електронний документообіг, застосовується такий термін як «створення електронного документа».
Ч. 2 ст. 6 Закону України «Про електроні документи та електронний документообіг» передбачає, що накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. При цьому для ідентифікації автора може використовуватись електронний підпис (ч. 1 ст. 6 Закону). Відповідно, з аналізу цих положень можна зробити висновок про те, що електронній документ вважається створеним з моменту накладання електронного підпису автором.
Дату (час) накладання підпису можна встановити безпосередньо з електронного документа, оскільки в електронному підписі на документі має бути використана кваліфікована електронна позначка часу (ст. 26 ЗУ «Про електронні довірчі послуги»).
Отже, електронний документ вважається створеним з моменту (часу) накладання підпису автором документа і цей факт фіксується в електронному підписі як реквізит «час підпису».
Як підсумок, створення електронного документа (податкової накладної) його підписання є тотожним складанню та реєстрації через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України податкових накладних, від 06.05.2021 р.. 11.05.2021 р., 06.05.2021 р., 07.05.2021 р., 06.05.2021 р., 06.05.2021 р. відповідно., з чого не зрозуміло чому податкова накладна приймається на реєстрацію виключно у випадку, коли податкова накладна підписана Кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи. що є чинним на дату виникнення податкового зобов'язання по ПДВ (податкової накладної), а не на дату складання (створення електронного документу), адже відповідно до зазначених норм перевірка здійснюється на момент складання та реєстрації.
Відповідно до отриманих квитанцій, вбачається, що перевірку на чинність кваліфікованого електронного підпису особи ОСОБА_2 на момент реєстрації податкових накладний здійснено не було, чим порушено права Позивача, як платника податку.
Особливо звертаємо увагу суду на той факт, що підписувати податкову накладну має особа, уповноважена на це установчими документами платника податку, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства відповідно до ст. 207 ЦК України. Отже, право підписувати податкову мав тільки директор, та ПП «Ізотерм- Еліт», як юридична особа, жодним іншим чином не мало можливості зареєструвати вказані податкові накладні та діяло в межах податкового законодавства.
Щодо визначення кола компетенції структурних органів ДПС України.
Відповідно до п. 25 Порядку Комісією ГУ ДПС В Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі або про відмову в такій реєстрації, як комісією контролюючого органу регіонального рівня здійснюється приймається рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Можливо зробити висновок, що податкові накладні, які є предметом оскарження в даній справі, є відхиленими Комісією контролюючого органу регіонального рівня, адже податкові накладні було відправлено до Реєстру регіонального рівня та автоматичний моніторинг відповідності ПН/РК здійснюється ними. Доказів протилежного, в наданому відзиві зазначено не було.
Щодо настання негативних наслідків для позивача, внаслідок неправомірних дій відповідачів.
Відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Приватне підприємство «Ізотерм-Еліт» (код ЄДРПОУ 36849181) перебуває на обліку в Біляївській державній податковій інспекції ГУ ДПС в Одеській області.
Відповідно до реєстру платників ПДВ, ПП «Ізотерм-Еліт» з 15.02.2013 є платником податку на додану вартість, має найманих працівників.
Основними видами діяльності, згідно КВЕД-2010 підприємства є: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (основний); 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.31 Штукатурні роботи; 43.32 Установлення столярних виробів; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.91 Покрівельні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення; 33.20 Установлення та монтаж машин і устаткування; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 79.11 Діяльність туристичних агентств; 80.20 Обслуговування систем безпеки.
23.09.2020 р. укладено Договір поставки №230920, згідно якого ПП «Ізотерм-Еліт» (Постачальник) зобов'язується передати у власність ОК «Арт Віль» (Покупець) товар (сантехнічні матеріали) що вказуються в накладних на поставку товару, а також у специфікаціях.
Розмір оплати та розрахунки за перевезення вантажів, визначаються згідно положень п.2.1.; п.2.2.; п.2.3.; п.2.4.; п.2.5.; п.2.6.; Договору, та зазначаються у відповідних специфікаціях та видаткових накладних,, які оформляються Сторонами при здійснені господарської операції.
23.09.2020 р., позивачем був виставлений Рахунок №138 на загальну суму 388 176,52 грн. згідно Специфікації №1 на оплату монтажу внутрішньо-майданчикових мереж водопроводу 3-я черга будівництва.
16.04.2021 р. ОК «Арт Віль» для забезпечення виконання умов договору здійснило оплату послуг у розмірі 218 076, 52 грн., що включали погашення попередньої заборгованості за поставлені товари/послуги та часткову оплату за договором на суму 207912,41 грн, згідно рахунку на оплату № 138 від 23.09.2020 р., що підтверджується платіжним дорученням № 5944 від 16.04.2021 р., з яких 9 5434, 11 грн. - сума заборгованості за попередні поставки (ПН зареєстровано), 630,00 грн. - оплата здійсненої поставки від 08.04.2021 р. (ТТН № 0804 від 08.04.2021 р. знаходиться в контрагента), 207 912, 41 грн - аванс здійснення наступних поставок, згідно Договору.
За результатами фінансово-господарської діяльності позивачем було складено податкові накладні, у т. ч. № 9 від 16.04.2021 р на загальну суму 207 912,41 грн., сума ПДВ 34 652,07 грн.
05.04.2021 р. укладено Договір поставки №05/04/2021, згідно якого ПП «Ізотерм- Еліт» (Постачальник) зобов'язується передати у власність ТОВ «Проектно-будівельна компанія» (Покупець) продукцію, вентилятори та комплектуючі системи вентиляції, що зазначається видатковими накладними , за ціною 134 372,87 грн. у тому числі ПДВ в сумі 22 395,48 грн.
Розмір оплати та розрахунки за поставлення товару, визначаються згідно положень п.5.1.; п.5.2.; п.6.1. Договору, та зазначаються у відповідних рахунках-фактури, актах приймання-передачі виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, які оформляються Сторонами при здійснені господарської операції.
На виконання умов договору, позивач здійснив поставку, товару, що підтверджується Додатком до Договору поставки № 05/04/2021 від 05.04.2021 р. Актом приймання передачі, товарно-транспортними накладними №ВН № 71150421 від 31.05.2021р. та №ВН № 71150421/2 від 08.06.2021р. та Видатковими накладними № 71150421 від 31.05.2021р. та № 71150421/2 від 08.06.2021р.
15.04.2021 р. ТОВ «Проектно-будівельна компанія» на виконання умов договору здійснило оплату за надані послуги з поставки товару згідно рахунку на оплату №71 від 15.04.2021, що підтверджується платіжним дорученням №446 від 15.04.2021 .
За результатами фінансово-господарської діяльності позивачем було складено податкову накладну № 8 від 15.04.2021 р на загальну суму 134 372,87 грн., в тому числі ПДВ 22 395,48 грн.
04.01.2021 р. укладено договір про постачання матеріалів № 04/01/2021, згідно якого ПП «Ізотерм-Еліт» (Постачальник) передає у власність ТОВ «Спец-клімат- контроль» (Покупець) матеріали, за ціною визначеною в рахунках-фактурах, що надані постачальником.
Розмір оплати та розрахунки за перевезення вантажів, визначаються згідно положень п.1.9..; п.1.10.; п.1.11.; п. 1.12.; п.1.13.; п. 1.14.;п. 1.15.; п. 1.16.; п.1.17.; п.1.18. Договору, та зазначаються у відповідних рахунках-фактури, актах приймання-передачі виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, які оформляються Сторонами при здійснені господарської операції.
На виконання умов договору, позивач здійснив доставку вантажу (Повітропровід спірально-навивний 0,7 оцинк та 0,5 оцинк), що підтверджується видатковою накладною №223004 від 30.04.2021 р. та товарно-транспортною накладною №223004 від 30.04.2021 р.
30.04.2021 р. ТОВ «Спец-клімат-контроль» на виконання умов договору здійснило часткову оплату за надані послуги по перевезенню вантажу згідно рахунку на оплату №22 від 28.01.2021 р., у сумі 50 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №206 від 22.04.2021 р.
За результатами фінансово-господарської діяльності позивачем було складено податкову накладну № 10 від 22.04.2021 р на загальну суму 50 000,00 грн., в тому числі ПДВ 8 333,33 грн.
05.04.2021 р. укладено Договір підряду на виконання робіт №05042021-2, згідно якого ПП «Ізотерм-Еліт» (Підрядник) зобов'язується за дорученням ОК «Кекс» Замовник) в порядку і строки, встановлені цим Договором, виконати роботи з монтажу систем опалення у Будинку № 2, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, масив № 10, ділянки 170/1, 170/2, 171/1, 171/2 за загальною сумою 194 00,00 грн. у тому числі ПДВ в сумі 32 333,33 грн.
Загальна вартість підрядних робіт, визначаються згідно положень п.4.1.; п.4.2.; п.4.3.; п.4.4.; п.4.5.; п.4.6.; п.4.7.; п.4.8. Договору, та зазначаються у відповідних рахунках - фактури, актах приймання-передачі виконаних робіт, та довідки про вартість виконаних робіт, які оформляються Сторонами при здійснені господарської операції.
01.04.2021 р., позивачем був виставлений Рахунок № 62 на загальну суму 194 000,00 грн. на монтаж систем опалення у Будинку № 2.
05.04.2021 р. укладено Договір підряду на виконання робіт №05/04/2021-2, згідно якого ПП «Ізотерм-Еліт» (Підрядник) зобов'язується за дорученням ОК «Кекс» (Замовник) в порядку і строки, виконати роботи з влаштування внутрішньо-квартирного та внутрішньо-домового водопроводу і каналізації в Будинку № 2, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, масив № 10, ділянки 170/1, 170/2, 171/1, 171/2 за загальною сумою 315 00,00 грн. у тому числі ПДВ в сумі 52 500,00 грн.
Загальна вартість підрядних робіт, визначаються згідно положень п.4.1.; п.4.2.; п.4.3.; п.4.4.; п.4.5.; п.4.6.; п.4.7.; п.4.8. Договору, та зазначаються у відповідних рахунках- фактури, актах приймання-передачі виконаних робіт, та довідки про вартість виконаних робіт, які оформляються Сторонами при здійснені господарської операції.
01.04.2021 р., позивачем був виставлений Рахунок №63 на загальну суму 314 000,00 грн. на влаштування внутрішньо-квартирного та внутрішньо-домового водопроводу і каналізації в Будинку № 2.
23.04.2021 р. ОК «Арт Віль» для забезпечення виконання умов договорів здійснило авансову плату послуг у розмірі 152 700,00 грн, згідно рахунків на оплату № 62 від 01.04.2021 р., та №63 від 01.04.2021 р., що підтверджується платіжним дорученням №1647 від 23.04.2021 р.
За результатами фінансово-господарської діяльності позивачем було складено податкову накладну № 11 від 23.04.2021 р на загальну суму 58 200,00 грн., в тому числі ПДВ 9 700,00 грн., та податкову накладну № 12 від 23.04.2021 р на загальну суму 94 500,00 грн., в тому числі ПДВ 15 750,00 грн.
30.03.2021 р. укладено Договір поставки № 30/03/21, згідно якого ПП «Ізотерм- Еліт» (Постачальник) зобов'язується поставити та передати у власність ТОВ «Коста Дель Соль» (Покупець) будівельні матеріали для монтажу інженерних мереж, за ціною визначеною вартістю товару, отриманого протягом дії цього Договору, згідно видаткових накладних.
Розмір оплати та розрахунки за перевезення вантажів, визначаються згідно положень п.2.1.; п.2.2.; п.2.3. Договору, та зазначаються у відповідних рахунках-фактури, видаткових накладних, які оформляються Сторонами при здійснені господарської операції.
На виконання умов договору, позивач здійснив доставку вантажу (REMOVABLE ODOUR STOP WATERLESS TRAP WHITH ATTRACTIVE COVER REGIO з'ємний сифон для дренажу систем кондиціонування), що підтверджується видатковою накладною№ 526 від 30.04.2021 та товарно-транспортною накладною № 526 від 30.04.2021 р.
27.04.2021 р. ТОВ «Коста Дель Соль» на виконання умов договору здійснило оплату за надані послуги по перевезенню вантажу згідно рахунку на оплату № 54 від 30.03.2021, що підтверджується платіжним дорученням № 146 від 27.04.2021 р .
За результатами фінансово-господарської діяльності позивачем було складено податкову накладну № 14 від 27.04.2021 р на загальну суму 11 703, 70 грн., в тому числі ПДВ 1 950,62 грн.
29.04.2021 р. позивачем було здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме змінено директора ПП «Ізотерм-Еліт» Романєнко Тараса Валентиновича на директора ОСОБА_2, який діє на підставі Статуту.
Новим директором зазначені податкові накладні направлено через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
06.05.2021 р., 11.05.2021 р., 06.05.2021 р., 07.05.2021 р., 06.05.2021 р., 06.05.2021 р., відповідачем сформовано квитанції, згідно яких податкові накладні № 8 від 15.04.2021р., № 9 від 16.04.2021 р., № 10 від 22.04.2021 р., № 11 від 23.04.2021 р., № 12 від 23.04.2021 р., № 14 від 27.04.2021 р. - Документ не прийнято.
Виявлені помилки/зауваження:
Документ не може бути прийнятий - порушено вимоги статті 6 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» - кваліфікований електронний підпис особи 2349716492 ОСОБА_2 , яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної.
Зареєстровані підписи особи:
- директор з 30.04.2021 по 28.10.2022
- директор з 05.05.2021 по 11.05.2021
Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.
У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України зокрема передбачено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Згідно п. 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1. статті 188 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до вимог ПК України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246.
Відповідно до п. 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200 1.3, 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування (п. 5 Порядку №1246).
Згідно з п. 10 Порядку №1246 до Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням:
кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;
кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця), що є фізичною особою - підприємцем.
При цьому розрахунок коригування, що підлягає реєстрації отримувачем (покупцем), приймається до Реєстру, якщо він складений з накладенням постачальником (продавцем) та отримувачем (покупцем) кваліфікованого електронного підпису відповідно до абзаців першого - третього цього пункту.
Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку повідомляє про таку особу, в тому числі дані кваліфікованого сертифіката відкритого ключа зазначеної особи, орган ДПС за основним місцем обліку (за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно- телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 11 Порядку №1246).
Відповідно до п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200.1.9 статті 200.1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (п. 13 Порядку №1246).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (п. 14 Порядку №1246).
Згідно з п. 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Щодо міжнародного досвіду нормативного закріплення поняття ЄЦП.
Типовий закон UNCITRAL "Model Law on Electronic Signatures" у статті 2 визначає електронний підпис, як дані в електронній формі, що містяться у повідомленні даних, прикладені до нього або логічно асоціюються з ним, і які можуть бути використані для ідентифікації особи, яка їх підписала у зв'язку із повідомленням даних і вказівки на те, що дана особа погоджується з інформацією , що міститься у повідомленні даних.
Приписами статті 2 Директиви (1999/93/ЄС) Європейського парламенту та Ради "Про систему електронних підписів, що застосовується в межах Співтовариства" від 13 грудня 1999 року встановлено, що "електронний підпис" визначається як, подані в електронній формі, які додаються чи логічно поєднуються з іншими електронними даними та які служать в якості методу засвідчення достовірності (ч.1);
2. термін "удосконалений електронний підпис" означає електронний підпис, який відповідає наступним вимогам:
a) він пов'язаний винятково з особою, що підписалась;
b) він дає можливість ідентифікувати особу, що підписалась;
c) він створений за допомогою засобів, які особа, що підписалась, може тримати під своїм повним контролем; і
d) він пов'язаний з даними, до яких він відноситься у такий спосіб, що будь-яку подальшу зміну даних можна виявити;
3. термін "особа, що підписалась" означає особу, яка володіє механізмом створення підпису і діє від свого власного імені чи від імені фізичної чи юридичної особи чи організації, яку він представляє;
4. термін "дані, що створюють підпис" означає виняткові дані, такі як коди чи приватні криптографічні ключі, які використовуються особою, що підписалась, для створення електронного підпису;
5. термін "механізм створення підпису" означає пристосоване програмне чи апаратне забезпечення, яке використовується для створення даних, що створюють підпис;
6. термін "безпечний механізм створення підпису" означає механізм створення підпису, який відповідає вимогам, викладеним у Додатку III;
7. термін "дані для перевірки підпису" означає дані, такі як коди чи відкриті криптографічні ключі, які використовуються з метою перевірки електронного підпису;
8. термін "механізм перевірки підпису" означає пристосоване програмне чи апаратне забезпечення, яке використовується для введення в дію даних для перевірки підпису;
9. термін "сертифікат" означає електронну атестацію, яка пов'язує дані для перевірки підпису з особою і підтверджують ідентичність цієї особи;
10. термін "чинний сертифікат" означає сертифікат, який відповідає вимогам, викладеним у Додатку I, і видається постачальником послуг по сертифікації, який виконує вимоги, викладені у Додатку II;
11. термін "постачальник послуг по сертифікації" означає організацію чи фізичну особу, яка видає сертифікати чи надає інші послуги, пов'язані з електронними підписами;
12. термін "продукція для електронного підпису" означає апаратне чи програмне забезпечення, чи його відповідні компоненти, які призначені для використання їх постачальником послуг по сертифікації з метою надання послуг, пов'язаних з електронним підписом, чи призначені для перевірки електронних підписів;
13. термін "добровільна акредитація" означає будь-який дозвіл, що встановлює права і обов'язки по наданню послуг по сертифікації, який надається на запит відповідного постачальника послуг по сертифікації державним чи приватним органом, уповноваженим розробляти і контролювати відповідність таким правам
і обов'язкам, якщо постачальник послуг по сертифікації не має права користуватись правами, що витікають з дозволу, до отримання рішення органу.
Статтею 5 визначена юридична сила електронних підписів
1. Держави-члени забезпечують, щоб удосконалені електронні підписи, засновані на чинних сертифікатах і створені за допомогою безпечних механізмів створення підпису:
a) задовольняли юридичним вимогам до підписів стосовно даних, поданих у електронній формі, так само, як підпис, написаний власноручно, задовольняє вимоги стосовно даних, нанесених на папір;
b) були прийнятними в якості доказів у судочинстві.
2. Держави-члени забезпечують, неможливість позбавлення електронного підпису юридичної сили і прийнятності в якості доказу у судочинстві лише на тій підставі, що він:
- виконаний у електронній формі, чи
- не заснований на чинному сертифікаті, чи
- не заснований на чинному сертифікаті, виданому акредитованим постачальником послуг по сертифікації, чи
- не створений за допомогою безпечного механізму створення підпису.
Відповідно до змін, внесених п.п. 2 п. 6 розд. І Закону України від 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб - підприємців», які набрали чинності 07.11.2020, ст. 42 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) доповнено новим п. 42.6, згідно з яким електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до ПКУ, законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 851), від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2155) без укладення відповідного договору.
Керівник платника податків визначає, змінює перелік уповноважених осіб платника податків, які наділяються правом підписання, подання, отримання ними документів та інформації через електронний кабінет від імені платника податків, та визначає їхні повноваження.
Платник податків стає суб'єктом електронного документообігу після надсилання до контролюючого органу першого будь-якого електронного документа у встановленому форматі з дотриманням вимог Закону № 851 та Закону № 2155.
Електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом припиняється виключно у випадках:
- отримання інформації від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг про завершення строку чинності (або скасування) кваліфікованого сертифіката відкритого ключа керівника платника податків;
- отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника платника податків;
- отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення юридичної особи;
- наявності в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків інформації про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи;
- наявності в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків у зв'язку зі смертю.
Порядок обміну електронними документами платника податків та контролюючого органу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Правові та організаційні засади надання електронних довірчих послуг, у тому числі транскордонних, права та обов'язки суб'єктів правових відносин у сфері електронних довірчих послуг, порядок здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, а також правові та організаційні засади здійснення електронної ідентифікації врегульовані Законом України «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до п. п. 12, 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги», який набрав чинності 07.11.2018, електронний підпис - це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов'язуються і використовуються ним як підпис; кваліфікований електронний підпис - це удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
В ч. 2 ст. 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги» законодавцем передбачено, що електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Разом з тим п. п. 5, 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про електронні довірчі послуги» передбачено, що електронний цифровий підпис та посилений сертифікат відкритого ключа, що його підтверджує, видані відповідно до вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» до набрання чинності цим Законом, використовуються користувачами електронних довірчих послуг, кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, які продовжують їх обслуговувати, відповідно як кваліфікований електронний підпис та кваліфікований сертифікат електронного підпису до закінчення строку дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Електронні дані з накладеним електронним цифровим підписом, який підтверджено з використанням посиленого сертифіката відкритого ключа, визнаються після набрання чинності Законом України «Про електронні довірчі послуги» електронними даними із створеним кваліфікованим електронним підписом, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Таким чином з наведеного вбачається, що Закон України «Про електронні довірчі послуги» (ч. 2 ст. 17) вимагає від суб'єктів господарювання використовувати лише кваліфіковані електронні довірчі послуги при здійсненні електронної взаємодії, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис.
Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами затверджений наказом Міністерства фінансів України № 557 від 06.06.2017 (надалі - Порядок № 557).
Пунктом 2 Розділу І Порядку № 557 визначено, що електронний документообіг - це сукупність процесів створення, подання, приймання, ідентифікації, оброблення, зберігання, використання електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та (у разі необхідності) з підтвердженням факту одержання таких документів; електронні документи - це документи (у тому числі податкова звітність, звітність зі сплати єдиного внеску, фінансова та статистична звітність, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до податкових та акцизних накладних, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, договори, повідомлення, рішення, інші документи), які створені в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу, та/або пов'язане з реалізацією прав та обов'язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами цього Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.
Пунктом 2 Розділу ІІ Порядку № 557 встановлено, що автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов'язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
Створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого електронного підпису підписувача (підписувачів) та печатки (за наявності).
Автор має право отримати кваліфіковану електронну довірчу послугу у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Згідно із п. 5-7 Розділу ІІ Порядку № 557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.
Автоматизована перевірка електронного документа включає:
- перевірку правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги»;
- перевірку обов'язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки підписувачів у встановленому порядку;
- перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);
- перевірку наявності обов'язкових реквізитів;
- перевірку права підпису електронного документа підписувачем.
Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі (п. 8 Розділу ІІ Порядку № 557).
Як вбачається із матеріалів справи, податкові накладні № 8 від 15.04.2021р., № 9 від 16.04.2021 р., № 10 від 22.04.2021 р., № 11 від 23.04.2021 р., № 12 від 23.04.2021 р., № 14 від 27.04.2021 р. не було прийнято податковим органом, причиною неприйняття зазначено:
Документ не може бути прийнятий - порушено вимоги статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» - кваліфікований електронний підпис особи 2349716492 ОСОБА_2 , яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної.
Крім того, судом встановлено, що статус суб'єкту електронного документообігу набуто 05.05.2021 року о 14:26, при цьому, наявний запис, що ОСОБА_2 директор ПП «Ізотерм -Еліт» з 30.04.2021 р., що підтверджується скріншотом з «Єдиного вікна подання електронної звітності».
Також, судом встановлено, що у розділі Відомості про посадових осіб ЮО міститься інформація про внесення 30.04.2021 (двічі) відомостей щодо керівника ОСОБА_2 , за результатом звірки з ДРФО зазначений неіснуючий номер (2349716462).
05.05.2021 року внесені відомості щодо керівника ОСОБА_2 ( НОМЕР_1 ).
Отже, керівник платника податків отримує повноваження підписувати та подавати контролерам електронні документи одночасно з набуттям таким платником статусу СЕД, такий статус ОСОБА_2 набув 05.05.2021 року.
Директивою (1999/93/ЄС) Європейського парламенту та Ради "Про систему електронних підписів, що застосовується в межах Співтовариства" вводиться поняття «advanced electronic signature», яке означає, що електронний підпис відповідає наступним вимогам:
- він пов'язаний винятково з особою, що підписалась;
- він дає можливість ідентифікувати особу, що підписалась;
- він створений за допомогою засобів, які особа що підписалась, може тримати під своїм повним контролем;
- він пов'язаний з даними, до яких він відноситься у такій спосіб, що будь яку подальшу зміну даних можливо виявити.
Згідно з абз. 6 п. 42.6 ПКУ електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом припиняється, зокрема, у разі отримання інформації з ЄДР про зміну керівника платника податків. А отже, новому керівнику потрібно знову «здобувати» для платника податків статус СЕД.
У разі зміни керівника припиняється дія Повідомлень, які підписувались попереднім керівником. Тому попри те, що право підпису залишається за працівниками, інформація щодо яких раніше подавалася до контролюючого органу, тепер відповідне Повідомлення (із зазначенням осіб, яким надається право підпису) за підписом нового керівника слід направити знову.
Приписами частинами першою та третьою статті 237 Цивільного кодексу України встановлено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Згідно з частинами першою та третьою статті 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Відповідно до ч. 5 ст.65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства.
Відповідно до ст. 87 ЦПК для створення юридичної особи її учасники розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками. Установчим документом Товариства є статут.
У статуті вказуються: найменування юридичної особи, предмет та мету діяльності Товариства, склад засновників (учасників), розмір та порядок утворення статутного капіталу, розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі, порядок вступу до Товариства та виходу з нього, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів управління товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок підписання установчих документів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Судом встановлено, що Рішенням власника (засновника) ОСОБА_4 ПП «Ізотерм - Еліт» № 1/02-21 від 26.04.2921 р. затверджений Статут приватного підприємства «Ізотерм - Еліт».
Розділом І? Органи управління, встановлено:
4.1. підприємство може очолювати сам Засновник або призначений для керівництва Підприємством директор.
4.3. директор, а у випадку його відсутності Засновник, який виконує функції директора, зокрема, - здійснює загальне керівництво Підприємством, відповідає за законність та результати господарської діяльності.
Рішенням № 2/04-21 від 26.04.2021 р. звільнено з посади директора ОСОБА_1 (за власним бажанням) з 26.04.2021 р. та призначено на посаду директора ПП «Ізотерм - Еліт» ОСОБА_2 з 27.04.2021 р.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата складання податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;
й) індивідуальний податковий номер.
Податковий кодекс України передбачає, що датою виникнення ПДВ - зобов'язання є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Податкова накладна складається відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, тобто за правилом "першої події".
Відповідно, податкова накладна, складена іншою датою, ніж дата виникнення "першої події" є помилково складеною податковою накладною.
ПК не дає визначення терміну «оформлення». Якщо звернутися до Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні», то він оперує поняттями, як «складання» і «оформлення» (ст. 9), але не розкриває зміст цих понять.
Стаття 9 цього Закону містить вимогу до первинного документа - зазначити дату складання первинного документа, посади осіб відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Закон про бухгалтерський облік визначає термін «первинний документ» - як документ, якій містить відомості про господарську операцію. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Господарська операція відображається на підставі первинного документа. Інструкція щодо документального забезпечення запасів у бухгалтерському обліку (Наказ Мінфіну від 24.05.1995 № 88) передбачає, що первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції, або якщо це не можливо безпосередньо після її завершення.
З огляду на викладене, чи може господарська операція бути відображена в обліку на підставі лише складеного, але не оформленого документа.
За загальними концептуальними правилами тлумачення зазначені терміни мають використовуватись в їх звичайному значенні, яке визначене тлумачним словником української мови. Згідно з академічним тлумачним словником української мови (1970 - 1980) слово «оформлення» визначається, як дія за значеннями оформити, оформляти, оформитись, оформлятися або зовнішнє оздоблення чого - небудь. У свою чергу, слово «оформляти» визначається, як надавати чому небудь законної сили, робити щось дійсним шляхом виконання необхідних формальностей.
Слово «складання» визначається, цим словником, як дія за значенням складати, складатися. Слово «складання» характеризується, як початок процесу, або загалом процес створення чого - небудь з певних частин.
Отже, у визначеннях слова «складання» та слова «оформлення» існує суттєва різниця. Слово «складання» має більш широке значення та характеризує початок певного процесу або весь процес загалом. Слово «оформлення» має більш вузьке значення та характеризує завершення певного процесу з обов'язковим дотриманням необхідних формальностей.
Таким чином, зі звичайного визначення слова «оформлення» і «складання» істотно відрізняються, а тому складений первинний документ не означає, що він є оформленим.
З точку зору спеціального законодавства про електронний документообіг, застосовується такий термін, як «створення електронного документа».
Ч. 2 ст. 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачає, що накладенням електронного підпису завершується створення електронного документа. При цьому, для ідентифікації автора може використовуватись електронний підпис. Відповідно з аналізу цих положень можливо зробити висновок про те, що електронний документ вважається створеним з моменту накладання електронного підпису його автором.
Дату (час) накладення підпису можливо встановити безпосередньо з електронного документа, оскільки в електронному підписі та документі має бути використана кваліфікована електронна позначка часу (ст. 26 Закону України «Про електронні довірчі послуги»).
Отже, електронний документ вважається створеним з моменту (часу) накладання підпису автором документа (тобто стороною, що створила, цей документ) і цей факт фіксується в електронному підписі, як реквізит «Час підпису».
Отже, створення електронного документа є тотожним складанню первинного документа, але не є тотожним оформленню первинного документа.
З огляду на відсутність урегульованого на законодавчому рівні питання щодо «оформлення» і «складання» податкової накладної, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з огляду на наступне.
Досить важливе значення в розбудові правової та демократичної держави відіграє принцип in dubio pro tributario (лат. - до платника з повагою). Сплата податків задовольняє інтерес держави та самих платників (вдосконалення та нормальне функціонування сфери правопорядку, охорони здоров'я, соціального захисту, освіти тощо). Проте виникають неоднозначні ситуації, які потребують правильного розуміння та врегулювання у подальшому. При виникненні проблемних ситуацій і має застосовуватися принцип in dubio pro tributario. Зважаючи на випадки низької якості нормотворчої діяльності, правило вирішення сумнівів на користь платника податків (тобто принцип in dubio pro tributario) набуло надважливого практичного значення. Як ми розуміємо, належне застосування цього принципу забезпечує реалізацію однієї з ознак верховенства права - правової визначеності. Саме можливість платника податків чітко розуміти та передбачати правові наслідки вчинюваних дій має фундаментальне значення для правильності його застосування.
Що стосується міжнародної практики, то ЄСПЛ сформував даний принцип у справах «Сєрков проти України» (п. 43, заява №39766/05) В п.43 рішення «Сєрков проти України» ЄСПЛ чітко вказує на необхідність практичного застосування принципу in dubio pro tributario: «… Суд не може не брати до уваги вимоги ст.4.4.1 закону про погашення зобов'язань платників податків, який передбачає : якщо норма закону чи іншого нормативного акта, виданого на підставі закону, або норми різних законів чи нормативних актів дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав і обов'язків платників податків і органу контролю, то рішення приймається на користь платника податків. Однак в цій справі державні органи вибрали менш сприятливе для платників податків тлумачення національного законодавства, що призвело до стягнення ПДВ з заявника та «Щокін проти України» (п. 57, заяви №23759/03 та №37943/06) З цього ЄСПЛ робить висновок, що «втручання в майнові права заявника було незаконним в контексті ст.1 Протоколу. Відповідно, Суд постановив, що мало місце порушення цього положення »(п.44).Практика Верховного Суду у податкових спорах є однією з найяскравіших та найдинамічніших. Зокрема, постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №826/18755/15 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/76381181) є наявним прикладом застосування даного принципу. Суд вказав, що, враховуючи викладене, касаційний суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що при одночасному регулюванні спірних правовідносин положеннями підрозділу 9-1 розділу ХХ «Перехідні положення» та статті 263 ПК України, які по різному встановлюють ставку податку за користування надрами, застосуванню підлягають положення статті 263 ПК України, які є більш сприятливими для платника податків. В даній постанові суд послався на відому нам справу «Щокін проти України» та вказав, що У вказаному рішенні ЄСПЛ, з посиланням на закріплений в законодавстві України принцип in dubio pro tributario, зазначив, що органи державної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку. У зв'язку із наведеним дійшов висновку про те, що втручання в майнові права заявника було незаконним у контексті статті 1 Першого протоколу.
Отже, ми бачимо, що принцип in dubio pro tributario має обов'язково братися до уваги та застосовуватися судами при вирішенні податкових спорів, для найбільш ефективного та справедливого вирішення питань у сфері оподаткування.
Крім того, серед основних засад податкового законодавства передбачено принцип презумпції правомірності рішень платника податків суть якого зводиться до того, що у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Отже, мова йде не лише про загальнообов'язкове усунення юридичних колізій, яке є одночасно і правом (повноваженням), і процесуальним обов'язком суду при звичайному (безвідносно до виду правовідносин) правозастосуванні. Мова про порядок вирішення ситуацій, у яких стикаються (конфліктують) інтереси платника податків і контролюючого органу, а норми податкового права, що регулюють такі правовідносини, прямо чи внаслідок їх тлумачення, а також у своїй сукупності, не є однозначними та допускають множинне трактування їхніх прав та обов'язків, внаслідок якого можливе вирішення справи як на користь платника, так і проти нього.
Презумпція сформульована як принцип у статті 4 ПК України (пункт 4.1.4). Саме таким чином встановлено найвищий ступінь її імперативності. Крім того, презумпція також закріплена як спеціальна норма у пункті 56.21 статті 56 ПК України саме для цього виду правовідносин, що означає безумовне її врахування при вирішенні спорів, що регулюються означеною статтею.
Сама юридична конструкція норми пункту 56.21 статті 56 ПК України дає підстави стверджувати, що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду. Більше того, наведеною нормою охоплюються не лише очікування платника, запровадженням у податковому законодавстві цієї презумпції як принципу (основної засади) накладається відповідний таким очікуванням обов'язок вибору визначеного нею варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган.
З урахуванням вищевказаного, суд приходить до висновку, про необхідність захисту права платника податків на реєстрацію ПН шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Приватним підприємством «Ізотерм-Еліт» податкові накладні: № 8 дата складання 15.04.2021 р на загальну суму 134372,87 грн., в тому числі ПДВ 22395,48 грн., № 9 дата складання 16.04.2021 р на загальну суму 207912,41 грн., в тому числі ПДВ 34652,07 грн., № 10 дата складання 22.04.2021 р на загальну суму 50000,00 грн., в тому числі ПДВ 8333,33 грн., № 11 дата складання 23.04.2021 р. на загальну суму 58200,00 грн., в тому числі ПДВ 9700,00 грн., № 12 дата складання 23.04.2021 р на загальну суму 94500,00 грн., в тому числі ПДВ 15750,00 грн., № 14 дата складання 27.04.2021 р на загальну суму 11703,70 грн., в тому числі ПДВ 1950,62 грн., з огляду на те, що для системи, яка здійснює реєстрацію ПН в електронному кабінеті не можливо здійснити оцінку правових наслідків щодо «складання» і «оформлення» податкової накладної, а також слід зазначити, що при внесенні ПН та розрахунків коригування у відповідному шаблоні, забезпечується імпорт попередньо створених документів в інших системах, що викликає конфлікт наявної у системі інформації.
При цьому, суд відмовляє у задоволенні вимоги щодо визнання протиправними дій Комісії ГУ ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації щодо відмови в реєстрації від 06.05.2021 р., 11.05.2021 р., 06.05.2021 р., 07.05.2021 р., 06.05.2021 р., 06.05.2021 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкових накладних, складених Приватним підприємством «Ізотерм -Еліт», оскільки, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, такі рішення не приймалось.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене та згідно із ст. 139 КАС України судові витрати Приватного підприємства «Ізотерм-Еліт» в загальній сумі 2 270,00 грн., сплачені за платіжним дорученням № 613 від 24.06.2021 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Приватного підприємства «Ізотерм-Еліт» до Державна податкова служба України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Приватним підприємством «Ізотерм-Еліт» податкові накладні: № 8 дата складання 15.04.2021 р на загальну суму 134372,87 грн., в тому числі ПДВ 22395,48 грн., № 9 дата складання 16.04.2021 р на загальну суму 207912,41 грн., в тому числі ПДВ 34652,07 грн., № 10 дата складання 22.04.2021 р на загальну суму 50000,00 грн., в тому числі ПДВ 8333,33 грн., № 11 дата складання 23.04.2021 р. на загальну суму 58200,00 грн., в тому числі ПДВ 9700,00 грн., № 12 дата складання 23.04.2021 р на загальну суму 94500,00 грн., в тому числі ПДВ 15750,00 грн., № 14 дата складання 27.04.2021 р на загальну суму 11703,70 грн., в тому числі ПДВ 1950,62 грн.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути на користь Приватного підприємства «Ізотерм-Еліт» судові витрати за сплату судового збору у розмірі 2 270, 00 (шість тисяч вісімсот десять гривень) грн. 00 коп. за платіжним дорученням №613 від 24.06.2021 року за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення підписано 23.09.2021 року у зв'язку із перебуванням судді у відпустці.
Приватне підприємство «Ізотерм-Еліт» - адреса: 67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, буд, 15-Г, код ЄДРПОУ 36849181, телефон: (050) 490 63 33
Головне управління ДПС в Одеській області - адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166, телефон: (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua
Державна податкова служба України - адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393
Головуючий суддя Н.В. Потоцька