Рішення від 23.09.2021 по справі 360/2896/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2896/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання - Пономарьової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

04 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області, в якому позивач просить суд стягнути кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб, який з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 21.07.2021 (а.с.45) складає суму 36913,83 грн (тридцять шість тисяч дев'ятсот тринадцять гривень 83 коп.) за період з 19.11.2020 по 20.05.2021.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідач перебуває на податковому обліку в Новопсковській ДПІ Головного управління ДПС у Луганській області з 09.11.2016 за №122416216320 як платник податків за основним місцем обліку.

ОСОБА_1 знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, відповідно до поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, та є платником єдиного податку III групи на ставці 3 %. Станом на 19.07.2021 за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг в загальній сумі 36913,83 грн за період з 19.11.2020 по 20.05.2021.

Головним управлінням ДПС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 04.12.2020 № 12667-13, яку направлено відповідачу поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручене особисто 12.12.2020.

На підставі зазначеного просив суд, стягнути з відповідача кошти за податковим боргом з єдиного податку, позов задовольнити.

Ухвалою від 09 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр.34-35).

06.07.2021 відкладено судове засідання(арк. спр. 40).

Ухвалою суду від 21.07.2021 вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання; прийнято до розгляду заяву позивача від 21.07.2021 про зменшення позовних вимог (арк. спр. 55).

Ухвалою суду від 31.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр.65).

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався, доказів на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, також суду не надав. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач належним чином повідомлений (арк.спр.68).

Суд розглядає справу в порядку статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

Згідно з витягом з реєстраційних даних платника в ITC «Податковий блок» - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, місце проживання: АДРЕСА_1 (арк. спр.26).

Відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 28.02.2018, ОСОБА_1 обрав ставку єдиного податку, групу ІІІ (а.с. 21-22).

Податкова заборгованість виникла у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань по єдиному податку з фізичних осіб самостійно визначених відповідачем:

- в податковій декларації платника єдиного податку за 111 квартали 2020 року по строку сплати 19.11.2020 в сумі 4678,58 грн (з урахуванням часткової стати в загальній сумі - 27982,08 грн.);

- в податковій декларації платника єдиного податку за 2020 рік по строку стати 19.02.2021 в сумі 13257,17 грн.;

- в податковій декларації платника єдиного податку за 1 квартал 2021 року по строку стати 20.05.2021 в сумі 18978,08 грн (а.с.18-20, 45).

Позивачем виставлено відповідачу податкову вимогу форми “Ф” від 04.12.2020 № 12667-13, яку направлено відповідачу поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, 12.12.2020 вручено ОСОБА_1 особисто (арк. спр. 25).

З інтегрованої картки платника податків вбачається, що сума заборгованості за період з 19.11.2020 по 20.05.2021 станом на 23.09.2021 складає 36913,83 грн (а.с.71), отже відповідачем не сплачено суми податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у сумі - 36913,83 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно підпункту 95.2 статті 95 ПКУ (в редакції на час складання та направлення податкової вимоги) стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

На виконання зазначеного пункту контролюючим органом направлено відповідачу податкову вимогу форми “Ф” від 07.12.2020 року № 12857-13, яка вручена відповідачу 12.12.2020 згідно відмітки рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Оскільки податкова вимога форми “Ф” від 04.12.2020 № 12667-13 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної адміністративної справи податковий борг, який виник в результаті несплати грошових зобов'язань з єдиного податку з фізичних осіб в сумі - 36913,83 грн за період з 19.11.2020 по 20.05.2021, не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Згідно з приписами частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що позивачем, який є суб'єктом владних повноважень, у справі підтверджено тільки сплату судового збору та сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Уточнений позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 43143746) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 36913,83 грн (тридцять шість тисяч дев'ятсот тринадцять гривень 83 коп.), який складається в сумі - 36913,83 грн в дохід місцевого бюджету (КБК 18050400) на розрахунковий рахунок UА178999980314000699000012423, код платежу 18050400, отримувач - ГУК у Луганській обл./СТГ смт. Новопсков/18050400, ОКНО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 24 вересня 2021 року.

Суддя В.С. Шембелян