Іменем України
24 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2895/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,
04 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому позивач просить:
- стягнути кошти з відповідача в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі - 96118,57 грн, з яких 94353,68 грн основного зобов'язання та 1764,89 грн пені, який виник у період з 26.08.2019 по 29.08.2020,
в дохід місцевого бюджету:
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Нижньодуванській ОТГ у сумі - 350,74 грн;
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Сватівській ОТГ у сумі - 43042,59 грн;
- по земельному податку з фізичних осіб по Сватівській ОТГ у сумі - 52725,24 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, був зареєстрований фізичною особою підприємцем Сватівською районною державною адміністрацією 31.10.2006 за № 23740000000001550, адреса: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 взято на податковий облік в Сватівській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Луганській області, як платника податків за основним місцем обліку 31.10.2006 за № 237400000000. З 01.01.2013 перебував за неосновним місцем обліку в ГУ ДПС у Луганській області (Ленінський р-н м. Луганськ). Відповідачем 25.01.2007 прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, 26.04.2007 за № 2374006000200155 припинено (ліквідовано, закрито). Станом на 17.05.2021 відповідач допустив податковий борг у загальній сумі - 96118,57 грн, який складається з основних зобов'язань на суму - 94353,68 грн, пені на суму - 1764,89 грн. Борг виник за період з 26.08.2019 по 29.08.2020.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Нижньодуванській ОТГ у сумі - 350,74 грн, який виник у зв'язку з несплатою нарахованих податкових зобов'язань. Згідно з даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, у власності відповідача перебуває: нежитлова будівля млина ( АДРЕСА_2 , загальною площею 222,1 кв. м); нараховано по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 06.03.2019 № 0006890-5306-1227 на суму - 165,38 грн; нараховано по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 23.03.2020 № 0025679-5306-1227 на суму - 185,36 грн.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Сватівській ОТГ у сумі - 43042,59 грн, який виник у зв'язку з несплатою нарахованих податкових зобов'язань. Згідно з даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, у власності відповідача перебуває: гараж з погребом ( АДРЕСА_3 , загальною площею 26,9 кв. м); нежитлове приміщення, цех по виготовлення олії (Луганська область, Сватівський район, м. Сватове, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 2, загальною площею 441,2 кв. м); нежитлове приміщення ( АДРЕСА_4 , загальною площею 649 кв. м); нараховано по узгодженому податковому повідомленні - рішенні від 18.03.2020 № 0014185-5306-1227 на суму - 112,25 грн; нараховано по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 23.03.2020 № 0025680-5306-1227 на суму - 18411,28 грн, з урахуванням переплати на суму - 2563,71 грн, сума до сплати - 15847,57 грн; нараховано по узгодженому податковому повідомленні - рішенні від 23.03.2020 № 0025681-5306-1227 на суму - 27082,77 грн.
Земельний податок з фізичних осіб у сумі - 52725,24 грн, з яких основного зобов'язання - 50960,35 грн, та пені - 1764,89 грн, який виник у зв'язку з несплатою нарахованих податкових зобов'язань: 28.07.2020 в результаті несвоєчасного часткового погашення відповідачем заборгованості минулих років на суму 50783,55 грн, згідно зі статтею 129 Податкового кодексу України в інтегрованій картці платника була нарахована пеня в сумі - 1764,89 грн. Нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення від 02.04.2020 № 32768-5306-1227 за податковий період 2020 рік у сумі - 50783,57 грн. Нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення-рішення від 02.04.2020 № 32766-5306-1227 за податковий період 2020 рік у сумі - 47,71 грн. Нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення від 02.04.2020 № 32767-5306-1227 за податковий період 2020 рік у сумі - 129,07 грн.
Відповідач зазначив, що вищезазначені податкові повідомлення - рішення відповідачем не оскаржувались. Суми податкових зобов'язань визначені в цих податкових повідомленнях - рішеннях вважаються узгодженими. Станом на теперішній час податкові зобов'язання не сплачені. Відповідачу Головним управлінням ДПС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 20.09.2019 № 139660-53, яку направлено ОСОБА_1 поштою з рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі зазначеного позивач, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом 07 червня 2021 року на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) направлено запит на Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
На адресу Луганського окружного адміністративного суду 14.06.2021 надійшла відповідь на запит суду про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
Ухвалою від 04 серпня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 69-71).
Поштове відправлення із ухвалою суду від 04 серпня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу відповідача, повернуто у зв'язку з неврученням адресату (адресат відсутній за вказаною адресою та за закінченням встановленого терміну зберігання) (арк. спр. 56-57).
Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 31.10.2006 по 06.04.2007 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та перебував на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Кремінська ДПІ (Кремінський район) як платник податків, про що свідчить витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків (арк. спр. 42) та інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до витягів з інтегрованої картки платника податків станом на 07.09.2021 за ОСОБА_1 обліковується податковий борг у сумі 96118,57 грн, який складається з:
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Нижньодуванській ОТГ, у сумі 350,84 грн, заборгованість виникла через несплату грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомлення-рішеннями форми «Ф» від 06 березня 2019 року № 0006890-5306-1227 у сумі 165,38 грн, від 23 березня 2020 року № 0025679-5306-1227 у сумі 185,36 грн (арк. спр. 13, 14);
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Сватівській ОТГ, у сумі 43042,59 грн, заборгованість виникла через несплату грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомлення-рішеннями форми «Ф» від 18 березня 2020 року № 0014185-5606-1227 у сумі 112,25 грн, від 23 березня 2020 року № 0025680-5306-1227 у сумі 18411,28 грн, від 23.03.2019 № 0025681-5306-1227 у сумі 27082,77 грн (арк. спр. 20-22);
земельного податку з фізичних осіб у сумі 52725,24 грн, заборгованість виникла через несплату грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомлення-рішеннями форми «Ф» від 02.04.2020 № 32767-5306-1227 у сумі 129,07 грн, від 02.04.2020 № 32766-5306-1227 у сумі 47,71 грн, від 02.04.2020 № 32768-5306-1227 у сумі 50783,57 грн, від 04.03.2019 № 5822-5306-1227 у сумі 50783,55 грн (арк. спр. 30-33).
Податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 23 березня 2020 року № 0025679-5306-1227, від 18 березня 2020 року № 0014185-5606-1227, від 23 березня 2020 року № 0025680-5306-1227, від 23.03.2019 № 0025681-5306-1227 були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу платника податків, та згідно з поштовими повідомленнями були вручені відповідачу 18.06.2020, що підтверджено підписом про отримання в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (арк. спр. 22, 32).
Податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 04.03.2019 № 5822-5306-1227, від 06 березня 2019 року № 0006890-5306-1227 отримані відповідачем особисто, що підтверджено його особистим підписом на корінцях зазначених повідомлень - рішень (арк. спр. 14, 33).
Головним управлінням ДПС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 20 вересня 2019 року № 139660-53, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та повернуто без вручення із зазначенням причини повернення - за закінченням встановленого строку зберігання (арк. спр. 52).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. п. 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п. п. 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (п. п. 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.5).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
З вищеописаних доказів судом встановлено, що за відповідачем станом на 07.09.2021 обліковується податковий борг у загальній сумі 96118,57 грн, у тому числі з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Нижньодуванській ОТГ у сумі - 350,74 грн; з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості по Сватівській ОТГ у сумі - 43042,59 грн; по земельному податку з фізичних осіб у сумі - 52725,24 грн.
Вказаний борг виник за відповідачем через несплату у встановлений статтею 57 Податкового кодексу України строк узгоджених податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями.
Відповідачем доказів сплати вказаного податкового боргу суду не надано.
Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Пунктами 95-1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки ОСОБА_1 вручено податкову вимогу, яка є чинною, суд дійшов висновку, що позивач дотримав визначених статтею 95 Податкового кодексу України вимог та має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу відповідача шляхом стягнення коштів.
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути кошти з ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу у сумі 96118 (дев'яносто шість тисяч сто вісімнадцять) гривень 57 копійок, а саме:
в дохід місцевого бюджету Нижньодуванської селищної об'єднаної територіальної громади податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 350 (триста п'ятдесят) гривень 74 копійки;
в дохід місцевого бюджету Сватівської міської об'єднаної територіальної громади податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 43042 (сорок три тисячі сорок дві) гривні 59 копійок;
в дохід місцевого бюджету Сватівської міської об'єднаної територіальної громади податковий борг по земельному податку з фізичних осіб у сумі 52725 (п'ятдесят дві тисячі сімсот двадцять п'ять) гривень 24 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова