Рішення від 23.09.2021 по справі 360/4468/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4468/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі також - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно із пунктом 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 01.07.2021 у розмірі 60 відсотків в сумі заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідках від 12.12.2018 №1229/389/14; посадовий оклад 7300 грн.; надбавка за ранг (III ранг) - 500 грн.; надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 38 років - 3650 грн.; премія місячна 7300 грн.; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 608 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробити перерахунок пенсії згідно із пунктом 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з дати припинення виплати з 01.07.2021.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області та отримував пенсію згідно пункту 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ» з 12.12.2018 згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі від 31.10.2019 №360/3696/19 до 01.07.2021 в розмірі 11614,8 грн.

Починаючи з 01.07.2021, згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначена пенсійна виплата в сумі 10213, 50 грн.

У листі від 18.08.2021 №3257-3279/М-02/8 - 1200/21 відповідач зазначив, що позивачу відмовлено в пенсії державного службовця відповідно до пункту 10 Перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII, посилаючись на те що, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі від 31.10.2019 №360/3696/19 управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області було прийнято рішення про переведення мене на пенсію згідно пункту 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ» з 12.12.2018, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в податкових органах згідно поданої заяви від 06.08.2019. З 12.12.2018 по 30.06.2021 позивач отримував пенсію згідно стажу та заробітної плати державного службовця у розмірі 11614,80 грн. Але оскільки інші зобов'язання в означеному рішенні суду відсутні та судовим рішенням не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, підстав для врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця при обчисленні пенсії позивачу немає.

Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив йому з 01.07.2021 у пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 Перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII, внаслідок чого змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.

Відповідач позов не визнав, подав відзив, в якому у задоволенні вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк. спр. 37-41).

16.09.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою, зареєстрованою за формою № 10 під № 873 та пакетом документів за призначенням пенсії за віком на підставі Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV). На момент звернення за призначенням пенсії позивач досяг віку 60 років, працює.

Відповідно до розрахунку стажу, загальний стаж позивача складає 42 років 11 місяців 22 днів. Протоколом відповідача від 23.09.2016 № 843 позивачу з 15.09.2016 призначено пенсію за віком на підставі Закону № 1058- ІV.

12.12.2018 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично- Луганському районі Луганської області із заявою, зареєстрованою за формою № 10 під №988/1054, про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Разом з заявою 12.12.2018 позивач надав довідки про заробітну плату, які видані Станично-Луганською районною радою.

Листом від 28.12.2018 № 10417/03-21 позивачу відмовлено в переведенні на інший вид пенсії за Законом України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного стажу роботи 20 років, у зв'язку з тим, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, також відповідачем зазначено, що оскільки станом на 01.05.2016 працював на посаді голови Станично-Луганської районної ради в органах місцевого самоврядування на позивача не поширюються норми Закону України «Про державну службу». Також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, додані до заяви, надані за посадою голови районної ради, яка не відноситься до посад державної служби. Не погодившись з листом про відмову в переведенні на інший вид пенсії від 28.12.2018 № 10417/03-21 позивач оскаржив його до Луганського окружного адміністративного суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 у справі № 360/885/19, що набрало законної сили за наслідками апеляційного перегляду 11.06.2019, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління 1 Іенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії від 12 грудня 2018 року за № 988/1054; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії від 12 грудня 2018 року за № 988/1054 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768,40 грн.

06.08.2019 позивач звернувся до УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою, в якій просив згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 у справі № 360/885/19 повторно розглянути заяву від 12.12.2018 №988/1054 про перехід на інший вид.

Рішенням від 12.08.2019 УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області вдруге повторно відмовило позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, посилаючись на те, що станом на 01.05.2016 у позивача не має 20 років стажу державного службовця, який встановлений законом, а також на те, що займана на той час посада голови Станично-Луганської районної ради не була посадою державного службовця. Не погодившись з рішенням про відмову в переведенні на інший вид пенсії від 12.08.2019 позивач оскаржив його до Луганського окружного адміністративного суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19, що набрало законної сили 06.12.2019. адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити дії задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 12.08.2019 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIІI; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно пункту 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VПІ та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Х1І з дати звернення - 12.12.2018, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 01.12.1995 по 19.05.2015 в податкових органах на таких посадах: з 01.12.1995 по 01.08.1996 на посаді заступника начальника ДПІ у Станично- Луганському районі; з 07.12.1995 присвоєно персональне звання радник податкової служби III рангу; з 02.08.1996 по 21.11.1996 на посаді начальника ДПІ у Станично-Луганському районі; з 22.11.1996 по 24.02.1998 на посаді голови Державної податкової адміністрації в Станично- Луганському районі; з 25.02.1998 по 08.07.1998 на посаді начальника ДПІ в Станично- Луганському районі з присвоєнням з 25.02.1998 персонального звання радник податкової служби II рангу; з 09.07.1998 по 05.12.1999 на посаді заступника голови - начальника управління організації документальних перевірок юридичних осіб Державної податкової адміністрації в Луганській області з присвоєнням з 09.07.1998 спеціального звання державний радник податкової служби III рангу; з 06.12.1999 по 3 1.12.2000 на посаді начальника управління організації документальних перевірок юридичних осіб Державної податкової адміністрації в Луганській області; з 01.01.2001 по 01.01.2002 на посаді начальника управління податкового аудиту Державної податкової адміністрації в Луганській області; з 02.01.2002 по 18.07.2002 переведений на посаді заступника начальника управління податкового аудиту та валютного контролю Державної податкової адміністрації в Луганській області; з 19.07.2002 на посаді начальника ДПІ у Станично-Луганському районі, яку 31.12.2008 було перейменовано в Державну податкову інспекцію в Станично-Луганському районі; з 20.02.2012 по 23.05.2013 у зв'язку з реорганізацією відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» на посаді начальника Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області в порядку переведення з ДПІ в Станично-Луганському районі відповідно до частини третьої статті 36 Кодексу законів про працю України; з 24.05.2013 по 19.05.2015 у зв'язку з реорганізацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.20і 3 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» на посаді начальника Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області у порядку переведення з ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області ДПС відповідно частини четвертої статті Кодексу законів про працю України з присвоєнням 9 рангу державного службовця, та перевести з пенсії за віком; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію згідно із пунктом 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ та статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII з дати звернення - 12.12.2018.

Інших зобов'язань зазначеним судовим рішенням у справі № 360/3696/19, у тому числі щодо врахування довідок про заробітну плату, які 12.12.2018 видані Головним управлінням ДФС у Луганській області, при розрахунку пенсії позивачу як державному службовцю, на Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області не покладалось.

04.12.2019 позивач із заявою звернувся до відповідача, в якій просив долучити до пенсійної справи довідки від 12.12.2018 № 1229/389/14 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, видані Головним управлінням ДФС у Луганській області.

Також 04.12.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою довільної форми про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19, рішенням від 24.12.2019 № 909050151049 позивача переведено з 12.12.2018 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

До стажу роботи державної служби позивача, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19, зараховано періоди роботи з 01.12.1995 по 01.08.1996, з 02.08.1996 по 21.11.1996, з 22.11.1996 по 24.02.1998, з 25.02.1998 по 08.07.1998, з 09.07.1998 по 05.12.1999, з 06.12.1999 по З 1.12.2000, з 01.01.2001 по 01.01.2002,3 02.01.2002 по 18.07.2002, з 20.02.2012 по 23.05.2013, з 24.05.2013 по 19.05.2015.

Однак для розрахунку пенсії позивача 24.12.2019 Управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області було безпідставно враховано довідки про заробітну плату від 12.12.2018 № 1229/389/14.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.08.2018 № 20-1 затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - Порядок № 20-1).

За приписами пункту 5 Порядку № 20-1 реєстр ведеться в електронному вигляді державною мовою. Ведення реєстру здійснюється за допомогою технічних і програмних засобів.

Відповідно до Порядку № 20-1 заборгованість за судовим рішенням у справі № 360/3696/19 перед позивачем з донарахованої пенсії за період з 12.12.2018 по 31.12.2019 Управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, а саме: відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок № 649)

Відповідно до пункту 3 Порядку № 649, Порядок № 20-1 визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, та внесення інформації до нього.

Відповідно до п. 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Боржником є орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення (п. 2 Порядку № 649).

Пунктом 4 Порядку № 649 черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

В зв'язку настанням черговості виконання рішення суду у справі № 360/3696/19, у червні 2021 року проведено перевірку електронної пенсійної справи ОСОБА_1 . За наслідками проведеної перевірки встановлено, що під час виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19 при призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» до стажу державної служби позивачу зараховано періоди роботи періоди роботи, зазначені у рішенні суду, та безпідставно для розрахунку пенсії враховані довідки про заробітну плату від 12.12.2018 № 1229/389/14.

Пенсійну справу ОСОБА_1 з 01.07.2021 приведено у відповідність. Пенсію з 01.07.2021 розраховано без врахування довідок про заробітну плату від 12.12.2018 № 1229/389/14, про що 09.07.2021 прийнято рішення № 909050151049. Заробітну плату розраховано відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV.

Вважають, що Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському Луганської області вчинило усі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19. а саме: періоди роботи з 01.12.1995 по 01.08.1996, з 02.08.1996 по 21.11.1996, з 22.11.1996 по 24.02.1998, з 25.02.1998 по 08.07.1998, з 09.07.1998 по 05.12.1999. з 06.12.1999 по 31.12.2000. з 01.01.2001 по 01.01.2002, з 02.01.2002 по 18.07.2002, з 20.02.2012 по 23.05.2013, з 24.05.2013 по 19.05.2015 зараховано до стажу державної служби позивача, з 12.12.2018 позивача переведено з пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Відповідно до п. 5 Порядку № 5 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048. затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХП «Про державну службу».

Довідки від 12.12.2018 № 1229/389/14 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця - посадовий оклад, надбавка за ранг начальника управління державної фіскальної служби III рангу, надбавка за вислугу років та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, не відповідають вимогам Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форму довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям», оскільки видані Головним управлінням Державної фіскальної служби у Луганській області посадовій особі, яка не відноситься до відповідних категорій посад державної служби.

Відповідно до пункту 2 статті 343 Закону України від 04.07.2013 № 404- VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджується Кабінетом Міністрів. У разі присвоєння посадовій особі спеціального звання відповідно до пункту 343.1 цієї статті надбавка за ранг державного службовця не виплачується.

Відповідно до пункту 3 статті Закону № 404- VІІ спеціальні звання посадовим особам присвоюються довічно. Позбавлення спеціальних звань здійснюється виключно за вироком суду у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України.

Разом з цим, оскільки судовим рішенням у справі № 360/3639/19 не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням зазначених довідок про заробітну плату від 12.12.2018 підстав для врахування довідок при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає.

За таких обставин, на думку відповідача, судове рішення у справі № 360/3696/19 виконано в межах чинного законодавства.

Щодо стягнення судового збору з відповідача зазначено таке.

У відповідності до статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, вказаною нормою прямо забороняється.

Просить в задоволенні позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 30.08.2021 відкрито провадження у справі, справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 29-30).

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, просили розглянути справу за їх відсутності (арк. спр. 33, 34, 35, 41 зв. бік).

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

16.09.2016 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі, правонаступником якого є ГУПФУ в Луганській області, із заявою, зареєстрованою за формою № 10 під № 873 та пакетом документів за призначенням пенсії за віком на підставі Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (арк. спр. 43).

Відповідно до протоколу відповідача від 23.09.2016 № 843 позивачу з 15.09.2016 призначено пенсію за віком на підставі Закону № 1058- ІV (арк. спр. 44).

Відповідно до розрахунку стажу, загальний стаж позивача складає 42 років 11 місяців 23 дні (арк. спр. 44 зв. бік).

12.12.2018 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично- Луганському районі Луганської області із заявою, зареєстрованою за формою № 10 під №988/1054, про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», додавши до заяви довідки про заробітну плату, які видані Станично-Луганською районною радою (арк. спр. 48-49).

Листом від 28.12.2018 № 10417/03-21 відповідач розглянув заяву від 12.12.2018 про перехід на інший вид пенсії та відмовив позивачу в переведенні на інший вид пенсії за Законом України «Про державну службу» у зв'язку з тим, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, також відповідачем зазначено, що остільки станом на 01.05.2016 працював на посаді голови Станично-Луганської районної ради в органах місцевого самоврядування на позивача не поширюються норми Закону України «Про державну службу». Крім того зазначено, що у позивача станом на 01.05.2016 немає 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, тобто не виконано вимоги пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення». Також у листі зазначено щодо обчислення заробітної плати: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби), інші виплати враховуються за 60 календарних місяців роботи державного службовця, починаючи з 1 травня 2016 року у разі, коли звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби, починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні роботи, починаючи з 1 травня 2016 року. Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, додані до заяви, надані за посадою голови районної ради, яка не відноситься до посад державної служби (арк. спр. 50).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 у справі № 360/885/19, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії від 12.12.2018 за № 988/1054. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії від 12.12.2018 за № 988/1054 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 89-95, 96-100).

06.08.2019 позивач звернувся до УПФУ в Станично-Луганському районі із заявою, в якій просив згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 у справі № 360/885/19 повторно розглянути заяву про перехід на інший вид (арк. спр. 51).

Рішенням УПФУ в Станично- Луганському районі від 12.08.2019 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, посилаючись на те, що станом на 01.05.2016 позивача не мав 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, тобто не виконано вимоги пункту 12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889 (ар. спр. 51 зв. бік-53).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 12.08.2019 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно пункту 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з дати звернення - 12.12.2018, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 01.12.1995 по 19.05.2015 в податкових органах на таких посадах: з 01.12.1995 по 01.08.1996 на посаді заступника начальника ДПІ у Станично- Луганському районі; з 07.12.1995 присвоєно персональне звання радник податкової служби ІІІ рангу; з 02.08.1996 по 21.11.1996 на посаді начальника ДПІ у Станично-Луганському районі; з 22.11.1996 по 24.02.1998 на посаді голови Державної податкової адміністрації в Станично-Луганському районі; з 25.02.1998 по 08.07.1998 на посаді начальника ДПІ в Станично- Луганському районі з присвоєнням з 25.02.1998 персонального звання радник податкової служби II рангу; з 09.07.1998 по 05.12.1999 на посаді заступника голови - начальника управління організації документальних перевірок юридичних осіб Державної податкової адміністрації в Луганській області з присвоєнням з 09.07.1998 спеціального звання державний радник податкової служби ІІІ рангу; з 06.12.1999 по 31.12.2000 на посаді начальника управління організації документальних перевірок юридичних осіб Державної податкової адміністрації в Луганській області; з 01.01.2001 по 01.01.2002 на посаді начальника управління податкового аудиту Державної податкової адміністрації в Луганській області; з 02.01.2002 по 18.07.2002 переведений на посаді заступника начальника управління податкового аудиту та валютного контролю Державної податкової адміністрації в Луганській області; з 19.07.2002 на посаді начальника ДПІ у Станично-Луганському районі, яку 31.12.2008 було перейменовано в Державну податкову інспекцію в Станично-Луганському районі; з 20.02.2012 по 23.05.2013 у зв'язку з реорганізацією відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» на посаді начальника Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області в порядку переведення з ДПІ в Станично-Луганському районі відповідно до частини третьої статті 36 Кодексу законів про працю України; з 24.05.2013 по 19.05.2015 у зв'язку з реорганізацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» на посаді начальника Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області у порядку переведення з ДПІ у Станично- Луганському районі Луганської області ДПС відповідно частини четвертої статті Кодексу законів про працю України з присвоєнням 9 рангу державного службовця, та перевести з пенсії за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію згідно із пунктом 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII з дати звернення - 12.12.2018 (арк. спр. 7-14).

04.12.2019 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично- Луганському районі Луганської області із заявою, в якій просив долучити до пенсійної справи довідки від 12.12.2018 № 1229/389/14 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, видані Головним управлінням ДФС у Луганській області (арк. спр. 15, 16, 53 зв. бік, 54).

Відповідно до довідки від 12.12.2018 №1229/389/14, виданої Головним управлінням ДФС у Луганській області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби середні розміри надбавок, премій та інших виплат за листопад 2018 року, що передують місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: премія місячна - 7300 грн.; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 608 грн, разом 7908,00 грн (арк. спр. 15,55 зв. бік).

Відповідно до довідки від 12.12.2018 №1229/389/14, виданої Головним управлінням ДФС у Луганській області, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) заробітна плата позивача на посаді начальника Станично-Луганського управління Головного управління ДФС у Луганській області станом на грудень 2018 року становить: посадовий оклад - 7300 грн.; надбавка за ранг (III ранг) - 500 грн.; надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 38 років - 3650 грн. всього - 11450,00 грн (арк. спр. 16, 55).

04.12.2019 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично- Луганському районі Луганської області із заявою про добровільне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19 (арк. спр. 55).

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19, рішенням від 24.12.2019 № 909050151049 позивача переведено з 12.12.2018 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії, розмір пенсії складає 11614,80 грн (арк. спр. 55 зв. бік-56).

До стажу роботи державної служби позивача, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 360/3696/19, зараховано періоди роботи з 01.12.1995 по 01.08.1996, з 02.08.1996 по 21.11.1996, з 22.11.1996 по 24.02.1998, з 25.02.1998 по 08.07.1998, з 09.07.1998 по 05.12.1999, з 06.12.1999 по З 1.12.2000, з 01.01.2001 по 01.01.2002,3 02.01.2002 по 18.07.2002, з 20.02.2012 по 23.05.2013, з 24.05.2013 по 19.05.2015, страховий стаж складає 44 р. 11 міс. 23 дні (арк. спр. 56 зв. бік-57).

Відповідно до рішення від 09.07.2021 № 909050151049 пенсію позивачу з 01.07.2021 розраховано без врахування довідок про заробітну плату від 12.12.2018 № 1229/389/14, заробітну плату розраховано відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV, розмір пенсії складає 9991,02 грн. (арк. спр. 77, 78-81)

Відповідно до розрахунку стажу, загальний стаж позивача складає 47 років 11 місяців 23 дні. (арк. спр. 82)

У листі від 30.06.2021 № 53/01-23 Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області зазначило, що під час вирішення питання виплати заборгованості, яка утворилась під час виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 по справі № 360/3696/19 було переглянуто виконання рішення суду в частині вирахування довідки про заробітну плату, видану Станично-Луганською об'єднаною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області, для проведення зазначеного у рішенні суду перерахунку. Рішенням суду зобов'язано призначити пенсію згідно пункту 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в податковій службі. Пенсійну справу було приведено у відповідність згідно чинного законодавства, починаючи з 01.07.2021, про що також зазначено у листі ГУПФУ в Луганській області від 23.07.2021 № 2801-2832/М-02/8-1200/21. (арк. спр. 22-23, 73, 76)

У листі від 18.08.2021 №3257-3279/М-02/8 - 1200/21 на звернення позивача від 05.07.2021 ГУПФУ в Луганській області зазначило, що Відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі від 31.10.2019 року №360/3696/19 (далі - рішення суду) управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - управління) було прийнято рішення про переведення Вас на пенсію згідно пункту 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-УІІІ та статті 37 Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року №3723-ХІІ» з 12.12.2018 р., зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в податкових органах згідно поданої заяви від 06.08.2019 року. З 12.12.2018 по 30.06.2021 Ви отримували пенсію згідно стажу та заробітної плати державного службовця у розмірі 11614,8 грн. Але оскільки інші зобов'язання в означеному рішенні суду відсутні та судовим рішенням не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, підстав для врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця при обчисленні пенсії Вам немає. Враховуючи необхідність виконання судового рішення в межах чинного законодавства, пенсійну справу за №909050151049 було приведено у відповідність згідно чинного законодавства, починаючи з 01.07.2021 - заробіток розраховано згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.07.2021 сума призначеної пенсійної виплати складає 10213,50 грн. (арк. спр. 20-21, 83)

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Пунктом 5 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Дослідженням довідки від 12.12.2018 №1229/389/14, виданої Головним управлінням ДФС у Луганській області, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) судом встановлено, що її форма повністю відповідає затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форму довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям» формі довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям. Тобто, форма цієї довідки відповідає положенням пункту 5 Порядку № 622 та постанові правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.

Згідно вказаної довідки заробітна плата позивача на посаді начальника Станично-Луганського управління Головного управління ДФС у Луганській області станом на грудень 2018 року становить: посадовий оклад - 7300 грн.; надбавка за ранг (III ранг) - 500 грн.; надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 38 років - 3650 грн. всього - 11450,00 грн.

Судом встановлено, що станом на грудень 2018 року позивач не перебував на державній службі.

Як встановлено судовим рішенням по справі № 360/3696/19, позивач за останнім місцем роботи на державній службі обіймав посаду начальника Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області.

Станом на грудень 2018 року прирівняною до зазначеної посади була посада начальника Станично-Луганського управління Головного управління ДФС у Луганській області, що відповідає положенням пункту 4 Порядку № 622.

Як наслідок, довідка від 12.12.2018 №1229/389/14, видана Головним управлінням ДФС у Луганській області, повністю відповідає пунктам 4 та 5 Порядку № 622, у зв'язку з чим визнається належним доказом по справі.

Зазначені обставини спростовують позицію відповідача, стосовного того, що довідки від 12.12.2018 №1229/389/1 не відповідають вимогам Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форму довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям», оскільки видані Головним управлінням Державної фіскальної служби у Луганській області посадовій особі, яка не відноситься до відповідних категорій посад державної служби.

Посилання відповідача у листах від 30.06.2021 № 53/01-23 та від 18.08.2021 №3257-3279/М-02/8 - 1200/21 на ті обставини, що перерахунок пенсії з 01.07.2021 рішенням від 09.07.2021 № 909050151049 без врахування довідок про заробітну плату від 12.12.2018 № 1229/389/14 обумовлений необхідністю виконання судового рішення по справі № 360/3696/19 в межах чинного законодавства, є незмістовним, оскільки у вказаному рішенні зовсім не йшлося про порядок перерахунку пенсії, на що звертає увагу й сам відповідач.

Навпаки, згідно судового рішення по справі № 360/3696/19 відповідач зобов'язаний призначити ОСОБА_1 пенсію згідно із пункту 12 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з дати звернення - 12.12.2018.

Призначення пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» безпосередньо передбачає застосування відносно позивача положень Порядку № 622 та Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, що і було виконано згідно рішення відповідача від 24.12.2019 № 909050151049, яким позивача переведено з 12.12.2018 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Посилання відповідача на пункт 2 статті 343 Закону України від 04.07.2013 року № 404- VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, а також пункту 343.1 ст. 343 ПК України є незмістовним, оскільки у довідках від 12.12.2018 №1229/389/1 зовсім відсутні відомості щодо визначення позивачу розміру надбавок за спеціальне звання.

Навпаки, вказані довідки повністю відповідають положенням пункту 5 Порядку № 622 та постанові правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 щодо зазначення розміру посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років.

Таким чином, під час розгляду даної справи судом встановлено, що відповідач не мав жодних правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.07.2021, який був зроблений згідно рішення від 09.07.2021 № 909050151049.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:

визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 09.07.2021 № 909050151049 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.07.2021 перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Оскільки у даній справі позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404,) про зобов'язати вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 09.07.2021 № 909050151049 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.07.2021 перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця