Справа № 152/1157/21
3/152/561/21
іменем України
23 вересня 2021 року м. Шаргород
Справа №152/1157/21
Провадження №№3/152/561/21,
3/152/562/21
Суддя Шаргородського районного
суду Вінницької області - Славінська Н. Л.,
з участю особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - не встановлювався,
- за ч.3 ст.178, ч.2 ст.173-2 КпАП України,
встановив:
ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.3 ст.178, ч.2 ст.173-2 КУпАП, а саме: 02.08.2021 року о 15 годині в АДРЕСА_1 , будучи протягом року підданим адміністративному стягненню за одне із порушень, передбачених частиною першою ст.173-2 КУпАП, вчинив домашнє насильство по відношенню до матері ОСОБА_2 , висловлюючись у її адресу нецензурними словами, чим завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої; 02.08.2021 року о 16 годині знаходився в п'яному вигляді в м. Шаргород в приміщенні Шаргородської МЛ, чим ображав людську гідність і громадську мораль.
Частиною 1 ст.276 КУпАП встановлено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно з протоколами про адміністративне правопорушення, місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначено с. Пеньківка та м. Шаргород Жмеринського району Вінницької області.
Означена справа про адміністративне правопорушення підсудна Шаргородському районному суду Вінницької області на підставі ст.276 КУпАП.
Так, відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», яка набрала чинності 19.07.2020 року, в Україні утворено 136 нових та ліквідовано 490 районів, в тому числі, ліквідовано Шаргородський район Вінницької області. Пунктом 3.1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року.
ОСОБА_3 та місто Шаргород входять до територіальної юрисдикції Шаргородського районного суду, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року.
Відтак, справа про адміністративне правопорушення підсудна Шаргородському районному суду.
В суді ОСОБА_1 винуватим себе у вчиненні адміністративних правопорушень при вище наведених обставинах визнав. Пояснив, що 02.08.2021 року о 15 годині за місцем його проживання в АДРЕСА_1 , між ним та матір'ю ОСОБА_2 дійсно виникла суперечка, в ході якої він висловлювався на адресу останньої нецензурними словами, а о 16 годині того ж дня, перебуваючи у м. Шаргород, він зайшов у приміщенні Шаргородської міської лікарні у стані алкогольного сп'яніння. У своїх діях він щиро кається.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ч.1 ст.251 КУпАП).
Крім признання ОСОБА_1 вини, його винуватість доведена матеріалами справи: протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАБ №166612 від 02.08.2021 року, серії ВАБ №166611 від 10.08.2021 року (а.с.1, 8), оскільки протоколи містять відомості, передбачені ст.256 КУпАП, підписані особою, яка склала протокол, а також зазначено про роз'яснення ОСОБА_1 прав та обов'язків, повідомлено про розгляд справи у Шаргородському районному суді, надано право подати пояснення до протоколу; копією висновку попереднього медичного огляду в приймальному відділенні Шаргородської МЛ від 02.08.2021 року №135, з якого вбачається, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (а.с.2); копією рапорту чергового ВП №2 Жмеринського РВП від 02.08.2021 року, з якого вбачається, що надійшло повідомлення зі служби 102 від ОСОБА_2 про те, що 02.08.2021 року її син вчинив домашнє насильство (а.с.9); письмовим поясненням потерпілої ОСОБА_2 від 25.06.2021 року, в якому міститься повідомлення про обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення (а.с.10).
В діях ОСОБА_1 вбачаю склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.178 КпАП України, - поява в громадських місцях у п'яному вигляді.
Також, виходячи з аналізу доказів, що наявні в матеріалах справи та пояснень ОСОБА_1 , у діях останнього вбачаю склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КпАП України, - вчинення домашнього насильства особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із порушень, передбачених частиною першою цієї статті, оскільки, відповідно до постанови Шаргородського районного суду від 20.11.2020 року, ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КпАП України (а.с.14-17).
Так, відповідно до п.п.3, 17 ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Пунктом 7 ч.2 ст.3 вказаного Закону встановлено, що дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється, в тому числі, на таких осіб: батьки (мати, батько) і дитина (діти).
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Так, протоколи серії ВАБ №166612 від 02.08.2021 року, серії ВАБ №166611 від 10.08.2021 року про адмінправопорушення, передбачені ч.3 ст.178, ч.2 ст.173-2 КУпАП, вчинені ОСОБА_1 , надійшли до Шаргородського районного суду одночасно, а також розглядаються одночасно, тому вони підлягають об'єднанню в одне провадження, а стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у виді штрафу в розмірі, встановленому ч.2 ст.173-2 КУпАП, тобто в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, виходячи із санкції у виді штрафу за вказаними статтями КУпАП.
При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення, обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, вважаю його щире розкаяння, згідно з п.1 ст.34 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ч.3 ст.178, ч.2 ст.173-2, ст.ст.283, 284, 287, 294, 307 КпАП України,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим за ч.3 ст.178, ч.2 ст.173-2 КпАП України і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а вразі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду через Шаргородський районний суд Вінницької області.
Суддя: