Справа № 640/3923/20 Суддя (судді) першої інстанції: Каракашьян С.К.
15 вересня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Грибан І.О.,
судді: Парінов А.Б.,
Сорочко Є.О.,
за участі:
секретар с/з Піскунова О.Ю.,
пр-к позивача Тараканова А.В.,
пр-к позивача Чернюк О.О.,
пр-к відповідача Павленко С.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Сіті Кепітал» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Сіті Кепітал» звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві в якому просило, а саме:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 11 грудня 2019 року №0013451406 в частині збільшення суми податкового зобов'язання на 1813151,20 грн. та нарахування фінансових санкцій у розмірі 453287, 80 грн., що загалом становить 2266439,00 грн. (два мільйона двісті шістдесят шість тисяч чотириста тридцять дев'ять гривень 00 копійок)». Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2021 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби м.Києві №0013451406 від 11.12.2019 року в частині визначення грошових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Сіті Кепітал» зі сплати податку на прибуток в сумі 1813151,20грн. та застосування штрафних (фінансових) санкції в сумі 453287,80грн.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Головним управлінням ДПС у м. Києві подано апеляційну скаргу, відповідно до змісту якої, апелянт посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Доводи апелянта, обґрунтовані зокрема тим, що судом першої інстанції здійснено хибний висновок, що сума 2211160 грн., визначена позивачу в якості суми податкових зобов'язань, є загальною сумою коштів, перерахованих контрагентам.
З огляду на зазначене, апелянт вважає, що неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, а також не повне з'ясування обставин справи мало наслідком прийняття незаконного та необґрунтованого рішення, яке відповідно до положень ст. 317 КАС України підлягає скасуванню.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 15 вересня 2021 року.
До Шостого апеляційного адміністративного суду 01 вересня 2021 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами «Сіті Кепітал» надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідно до змісту якого позивачем щодо задоволення вимог апеляційної скарги заперечено.
У судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні повністю заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, надаючи оцінку правильності застосування судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, звертає увагу на наступне.
З матеріалів справи убачається та колегією суддів встановлено, що відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «КУА «Сіті Кепітал» податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, валютного - за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2011 по 31.12.2017, за результатами якої 28.12.2018 складено акт №1529/26-15-14-06-02/33302670, яким встановлено порушення пп. 134.1.1 п.134.1, ст.134, пп.141.6.1 п.141.6 ст.141 Податкового кодексу України.
Встановлене порушення призвело до заниження податку на прибуток підприємств загальну суму 134 037 982 грн ., у тому числі:
- за 2015 рік на суму 11 670 202 грн.;
- за 2016 рік на суму 57 391 306 грн.;
- за 2017 рік на суму 64 976 474 грн.;
За результатами проведеної перевірки та встановлених порушень відповідачем 17.04.2019р. винесено податкове повідомлення-рішення №0019551406, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 164 629 927,00грн., з яких:
- за основним платежем 134 037 982,00 грн;
- за штрафними санкціями 30 591 946,00грн.
Застосована штрафна санкція у розмірі 25% від донарахованої суми податкового зобов'язання застосована за встановлені порушення у 2016 та 2017 роках, розрахована наступним чином: (57 391 306 грн. + 64 976 474 грн.) * 25% = 30 591 946 грн.
Штрафна санкція за встановлені порушення за період 2015 року не нараховувалась у відповідності до положень п. 31 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України.
До складу правопорушень, що увійшли ППР 17.04.2019 №0019551406 віднесено два епізоди:
1. Епізод з неправомірного застосування Позивачем пільги з податку на прибуток (ст. 141.6.1 ПК України). Епізод описано за змісте акту перевірки на сторінках з 6 по 11. Встановлено заниження доходу на загальну суму 742 444 297 грн., в т.ч.:
- за 2015 рік-64 834 455 грн.,
- за 2016 рік - 318 840 592 грн.,
- за 2017 рік - 358 769 250 грн.
Відповідно, сума донарахування податку на прибуток по даному епізоду становить:
742 444 297 грн. * 18% = 133 639 973,46 грн. (основний платіж);
((318 840 592 грн. + 358 769 250 грн.) * 18%) * 25% = 30 492 442,89 грн. (штрафна санкція, за вирахуванням 2015 року).
2. Епізод з безпідставного включення до складу витрат понесених витрат по взаємовідносинах з ФОП на загальну суму 2 211 160 грн. за період 2017 рік.
Складові формування суми у розрізі контрагентів:
- ФОП ОСОБА_1 - витрати у розмірі 1 925 000 грн. (2017 рік);
- ФОП ОСОБА_2 - витрати у розмірі 286 159,5 грн. (2017 рік). Відповідно, сума донарахування податку на прибуток по даному епізоду становить:
2 211 160 грн. * 18% = 398 008,8 грн. (основний платіж);
398 008.8 грн. * 25% = 99 502,2 грн. (штрафна санкція).
Не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням позивачем подано позов про скасування податкового повідомлення-рішення в частині 161 865 978.00грн., з яких: за основним платежем на суму 131 826 822,00 грн., за штрафними санкціями на суму 30 039 156,00 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2019р. у справі №640/8711/19 за позовом ТОВ «КУА «Сіті Кепітал» до ГУ ДФС у м. Києві про скасування податкового повідомлення-рішення в частині та винесено рішення, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2019р., адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0019551406 від 17.04.2019р. в частині збільшення суми грошового зобов'язання на 131 826 822,00 та нарахування штрафних санкцій у розмірі 30 039 156,00грн.
11 грудня 2019 року відповідачем, на підставі акту №1529/26-15-14-06-02/33302670 від 28.12.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2019р, винесено податкове повідомлення-рішення №0013451406, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 2763950, 00 грн., з яких 2211160,00 грн. за основним платежем та 552 790,00 грн. за штрафними санкціями.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржене позивачем в суд.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що податкові нарахування за встановленим порушенням по застосуванням пільг у відповідності до положень ст. 141.6.1 ПК України вже розглянуто та визнано протиправними у провадженні №640/8711/19, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.12.2019 №0013451406 «містить значно завищені суми грошових зобов'язань, які не відповідають дійсності та проведеним операціям (сума 2211160 грн., визначена позивачу в якості суми податкових зобов'язань, є загальною сумою коштів, перерахованих контрагентам), таке рішення складене з порушенням норм чинного законодавства, отже підлягає перегляду та скасуванню. позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення в частині того, що оскаржуваним рішенням йому було визначено податкові зобов'язання в сумі об'єкта оподаткування, а не податку.
Надаючи правову оцінку встановленим по справі обставинам та фактам колегія суддів апеляційної інстанції зважає на таке.
Відповідно до положень ст. 129 Конституції України, серед основних засад судочинства є, зокрема, обов'язковість судового рішення, що також закріплюється положеннями ст. 129, згідно яких судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з положеннями ст. 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Отже, після винесення судом апеляційної інстанції постанови по справі №640/8711/19, рішення суду першої інстанції набрало законної сили та підлягало виконанню.
Колегія суддів звертає увагу, що у справі №640/8711/19 ТОВ «КУА «Сіті Кепітал» визначено суму позовних вимог щодо оскарження податкового повідомлення-рішення від 17.04.2019 №0019551406 в частині основного платежу на суму 131 826 822,00 грн. та штрафних санкцій - 30 039 156,00 грн.
Отже, що стосується другого епізоду порушення податкового законодавства, зафіксованого у акті перевірки №1529/26-15-14-06-02/33302670 від 28.12.2018 на загальну суму - 2211160 грн.(за період 2017р.), то вказані суми нарахування податкових зобов'язань позивачем не оспорювалися, а відтак є узгодженими зобов'язаннями.
Таким чином, податкове повідомлення- рішення №0019551406 від 17.04.2019р. в частині визначення податкового зобов'язання на загальну суму 2211160 грн. підлягало виконанню платником податків.
Форма та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків визначена Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 846)( далі -Порядок №1204).
Відповідно до пп. 5-9 розділу 2 цього Порядку, податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором та/або іншим зобов'язанням, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Якщо за результатами адміністративного оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, збільшуються, то, крім раніше сформованого податкового повідомлення-рішення, складається та додатково надсилається (вручається) окреме податкове повідомлення-рішення на суму збільшення шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному порядку, наданої підрозділами, до функції яких належить розгляд таких скарг.
Якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Якщо податкове повідомлення-рішення скасовується в інших випадках, передбачених статтею 55 Кодексу, у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства або відповідно до статті 56 Кодексу під час проведення процедури його адміністративного оскарження не внаслідок зміни зазначеної в ньому загальної суми грошових зобов'язань, суми зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, платнику податків надсилається (вручається) нове податкове повідомлення-рішення, яке містить виправлені показники з урахуванням рішення контролюючого органу. У разі необхідності до такого податкового повідомлення-рішення додається новий розрахунок грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 6-8 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пп.1-4 розділу V Порядку №1204, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо:
1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення;
2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні;
3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу;
4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.
У випадках, визначених підпунктом 1 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення.
У випадках, визначених підпунктами 2 і 4 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.
У випадках, визначених підпунктом 3 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем у відповідності до вимог Порядку №1204 винесено податкове повідомлення - рішення від 11.12.2019 №000013451406 на залишкову (нескасовану) суму податкових зобов'язань - 2 211 160 грн.
Отже, судом першої інстанції здійснено хибний висновок, що дана сума є об'єктом оподаткування.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального права, що стали підставою для неправильного вирішення справи.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду, у зв'язку з чим, колегія суддів вважає за необхідне подану до суду апеляційну скаргу задовольнити та скасувати рішення суду першої інстанції, прийнявши нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Приписи п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві задовольнити.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2021 року скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий суддя І.О. Грибан
Судді: А.Б. Парінов
Є.О. Сорочко
(повний текст постанови виготовлено 23.09.2021 р.)