Справа №320/12622/20 Суддя (судді) першої інстанції: Кушнова А.О.
22 вересня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Беспалова О.О.,
Єгорової Н.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року, прийнятого в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та не виплаті позивачу пенсії, згідно нової довідки, виданої Київським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 з 01.01.2018;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії позивачу, виходячи із розмірів згідно нової довідки, наданої Київським обласним військовим комісаріатом із застосуванням за період:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VІІІ станом на 01.01.2018, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VІІІ станом на 01.01.2018, помножений на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VІІІ станом на 01.01.2019, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VІІІ станом на 01.01.2019, помножений на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- з 01.01.2020 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14.11.2019 №2000 станом на 01.01.2020, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14.11.2019 №2000 станом на 01.01.2020, помножений на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- встановити відповідачу строк для надання суду звіту про виконання судового рішення протягом 30 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.08.2020 №2/5/1752;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Кивській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019, виходячи із розмірів, згідно з новою довідкою Київського обласного військового комісаріату від 12.08.2020 №2/5/1752 із застосуванням за період:
з 01.01.2018 по 31.12.2018 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VІІІ станом на 01.01.2018, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VІІІ станом на 01.01.2018, помножений на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VІІІ станом на 01.01.2019, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VІІІ станом на 01.01.2019, помножений на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
з 01.01.2020 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14.11.2019 №2000 станом на 01.01.2020, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно із ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14.11.2019 №2000 станом на 01.01.2020, помножений на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;
- в іншій частині позовних вимог відмовлено;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подало апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач вказує, що згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб») розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеним законом на 01.01.2018 та 01.01.2019, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Крім того, відповідач наголошує, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20 не містить зобов'язання ГУ ПФУ в Київській області.
07.09.2021 до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить залишити таку без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін. Позивач вважає апеляційну скаргу відповідача необґрунтованою та суперечливою, також вказує що наведена в ній судова практика не є тотожною до обставин даної справи.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України, серії НОМЕР_2 , виданим Міським відділом №2 Білоцерківського МУГУМВС України в Київській області 16.02.1996.
Відповідно до витягу з наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) №158 від 01.08.2008 підполковника ОСОБА_1 , начальника відділення зберігання автомобільної техніки 148 центру формування та зберігання медичної техніки і майна непорушних запасів, звільнено з військової служби у запас за пп. 63 п. «б» (за віком). Згідно витягу з Наказу Командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) №114 від 03.11.2008 підполковника ОСОБА_1 , начальника відділення зберігання автомобільної техніки, з 03.11.2008 виключено зі списків особового складу частини, знято з усіх видів забезпечення і направлено на облік до Білоцерківського ОМВК.
Позивач знаходиться на обліку у ГУ ПФУ у Київській області з 04.11.2008 та отримує пенсію за вислугою років, як військовослужбовець відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII. Також, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим 12.11.2019, що дає йому право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Як вбачається матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 №1001002811 (Міноборони), при обчисленні пенсії позивачу (станом на 01.04.2009) відповідачем було враховано 86% грошового забезпечення, яке складалось з наступних видів: посадового окладу - 1 050,00 грн.; окладу за військове звання - 130,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (40%) - 472,00 грн.; середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10% - 933,00 грн., а всього 2 585,00 грн., основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення у розмірі 2 223,10 грн., а також позивач отримував надбавку до пенсії як потерпілий від наслідків аварії на ЧАЕС Категорія 2 - 74,70 грн., соціальний захист непрацюючих - 7,50 грн., підсумок пенсії (з надбавками) - 2 305,30 грн.
Відповідач керуючись постановами Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» 01.05.2018 здійснив перерахунок пенсії з 01.01.2018. за наслідками такого перерахунку, основний розмір пенсії позивача складає 70% сум грошового забезпечення з врахуванням складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 510,00 грн., оклад за військове звання - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2 960,00 грн., всього - 8 880,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 6 386,82 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії - 3 172,01 та підвищення - 1 607,41 грн. (50% від 3 214,81 грн.) - 4 779,42 грн.
Згідно з Постановою №103 підвищення складає - 3 214,81 грн., з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1 607,41 грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2 411,11 грн.;
- з 01.01.2020 - 100 % щомісячно від підвищення - 3 214,81 грн.
Вказаний перерахунок був здійснений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 у березні 2018 року, з наступними видами грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 510,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2 960,00 грн., усього 8 880,00 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 у справі №320/662/19, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.07.2019, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не включення до довідки про грошове забезпечення гр. ОСОБА_1 премії 10% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень при перерахунку пенсії з 01.01.2018 - протиправними; зобов'язано Київський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил України, а саме: премії 10 % від посадового окладу; надбавки за особливості проходження служби 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно» 10 %; у решті позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 у справі №320/662/19, ГУ ПФУ в Київській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019, за наслідками якого: основний розмір пенсії складає 70% сум грошового забезпечення з врахуванням складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 510,00 грн., оклад за військове звання - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2 960,00 грн., всього - 8 880,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 6 386,82 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії - 3 172,01 та підвищення - 2 411,11 грн. (75% від 3 214,81 грн.) - 5 583,12 грн. Згідно з Постановою №103 підвищення складає 3 214,81 грн., з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1 607,41 грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2 411,11 грн.;
- з 01.01.2020 - 100 % щомісячно від підвищення - 3 214,81 грн.
Вказаний перерахунок був здійснений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 26.07.2019 №ФК79727 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 у справі №320/662/19, з наступними видами грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 510,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2 960,00 грн., надбавка за таємність 10% - 451,00 грн., надбавка за особливі умови служби 50% - 2 255,00 грн., премія 10% - 451,00 грн., всього - 12 037,00 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 по ненаданню довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військове звання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із урахуванням Додатку № 1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року - протиправною; зобов'язано Київський обласний військовий комісаріат включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року згідно з Додатком № 1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 7 грудня 2017 р. №2246-VIII станом на 01 січня 2018 року, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 7 грудня 2017 р. №2246-VIII станом на 01 січня 2018 року, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23 листопада 2018 р. №2629-VIII станом на 1 січня 2019 року, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23 листопада 2018 р. №2629-VIII станом на 1 січня 2019 року, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; з 1 січня 2020 року згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14 листопада 2019 р. №2000 станом на 1 січня 2020 року, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 20 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14 листопада 2019 р. №2000 станом на 1 січня 2020 року, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та передати довідку про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку і виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20 супровідним листом від 12.08.2020 №2/5/1753 ІНФОРМАЦІЯ_4 направив на адресу ГУ ПФУ у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Відповідно до оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.08.2020 №2/5/1752, виданої на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20, розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 за аналогічною посадою, із застосуванням 20 тарифного розряду та 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 при обчисленні окладу за посадою та окладу за спеціальним званням становить: посадовий оклад - 4 765,44 грн., оклад за військовим званням «підполковник» - 1 489,20 грн., 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 при обчисленні окладу за посадою та окладу за спеціальним званням, становить: посадовий оклад - 5 341,44 грн., оклад за військовим званням «підполковник» - 1 669,20 грн., 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2020 при обчисленні окладу за посадою та окладу за спеціальним званням становить: посадовий оклад - 6 045,44 грн., оклад за військовим званням «підполковник» - 1 889,20 грн.
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної оновленої довідки.
Відповідач листом б/н б/д відмовив у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі такої довідки, посилаючись на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з тим, що рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не приймалося. Також повідомлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20 зобов'язано до певних дій Київський обласний військовий комісаріат, та на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області ніяких зобов'язань не покладалось.
Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Київській області у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.08.2020 №2/5/1752 протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково виходив з того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Також суд першої інстанції прийшов до висновку, що враховуючи набрання рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20 законної сили, не підлягають перевірці обставини щодо визначення Київським обласним військовим комісаріатом складових грошового забезпечення позивача, зазначених у довідці, виданій на виконання зазначеного судового рішення, отже відмовляючи у перерахунку грошового забезпечення позивача на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.08.2020 №2/5/1752, відповідач діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки ОСОБА_1 дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: надано до територіального пенсійного органу заяву з документом, форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів приходить до наступного.
За приписами ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Керуючись ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведені положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ містяться в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» затвердив Порядок №45 (далі - Порядок №45).
За приписами п. 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзац 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб») (далі - Постанова №103) передбачає, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
До компетенції Уряду належить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на вказані органи покладено функції з формування довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює постанова правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
За приписами п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Керуючись п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Зокрема, пунктами 2 та 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Зважаючи на вказане вище, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 може бути здійснений відповідачем виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 у справі №636/662/17 та від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 01.01.2017) всі призначені за нормами цього Закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Саме в такій редакції ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ викладено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 (далі - Постанова №704).
Згідно із абз. 4 пп. 1 п. 5 та п. 6 Постанови №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.
Підпунктом 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, отже з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Частини 2 та 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що саме з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Київського обласного військового комісаріату від 12.08.2020 №2/5/1752, яка була надіслана на адресу відповідача.
Відповідно до частин 1-3 ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Зважаючи на вказану норму, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги щодо відсутності зобов'язання у справі №320/434/20 ГУ ПФУ у Київській області здійснювати перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки безпідставними та погоджується з судом першої інстанції, що право ОСОБА_1 на проведення такого перерахунку відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.08.2020 №2/5/1752 є беззаперечним, оскільки передумовою для його проведення є оформлення довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка видана на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20.
Крім того до моменту отримання належної довідки від Київського обласного військового комісаріату в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Щодо повноважень у ІНФОРМАЦІЯ_1 видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії слід зазначає наступне.
За приписами п. 2 розділу ІІ Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 №937, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за №73/26518 (далі - Інструкція №937), робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється:
районними (міськими, районними у містах, об'єднаними районними, об'єднаними міськими) військовими комісаріатами (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні військові комісаріати (ТЦКСП));
обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП);
фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України;
військовою частиною НОМЕР_5 у межах, наданих їй Департаментом фінансів повноважень.
Відповідно до пункту 2.13 розділу ІІ Інструкції №937 на військову частину НОМЕР_5 покладаються:
обчислення вислуги років (загального страхового стажу) на пенсію військовослужбовцям цієї та підпорядкованих їй військових частин, які підлягають звільненню з військової служби;
оформлення скорочених особових справ для призначення пенсій звільненим із військової служби військовослужбовцям та членам сімей померлих під час проходження військової служби військовослужбовців з числа співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України та відправка їх до обласних військових комісаріатів (ТЦКСП) за обраним місцем проживання;
правильне і своєчасне визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби з військової частини НОМЕР_5 та підпорядкованих їй військових частин, та членам їх сімей, а також у разі прибуття на постійне проживання в Україну осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про розвідувальні органи України»;
оформлення та подання через обласні військові комісаріати (ТЦКСП) до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей;
виплата одноразової грошової допомоги особам, звільненим з військової служби з військової частини НОМЕР_5 та підпорядкованих їй військових частин, та визнаним інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби;
ведення централізованого обліку пенсіонерів з числа військовослужбовців-співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України та членів їх сімей з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних»;
підтримання постійного зв'язку з пенсіонерами з числа співробітників розвідувальних органів Міністерства оборони України з метою надання їм необхідної допомоги і сприяння в наданні пільг відповідно до чинного законодавства та задоволення їх невідкладних потреб;
надання роз'яснень пенсіонерам з числа співробітників розвідувальних органів Міністерства оборони України законодавства з питань пенсійного забезпечення в межах наданої компетенції;
розгляд звернень, участь у судових засіданнях з розгляду позовів громадян, які проходили військову службу в цій та підпорядкованих їй військових частинах, та членів їх сімей з питань обчислення вислуги років та пенсії.
Сторонами у справі не заперечується, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20 супровідним листом від 12.08.2020 №2/5/1753 ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено на адресу ГУ ПФУ у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 за посадою начальник відділення зберігання автомобільної техніки, яку позивач займав на день звільнення зі служби, із застосуванням 20 тарифного розряду та 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 при обчисленні окладу за посадою та окладу за спеціальним званням становить: посадовий оклад 4 765,44 грн., оклад за військовим званням «підполковник» - 1489,20 грн., 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 при обчисленні окладу за посадою та окладу за спеціальним званням, становить: посадовий оклад - 5 341,44 грн., оклад за військовим званням «підполковник» - 1 669,20 грн., 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2020 при обчисленні окладу за посадою та окладу за спеціальним званням становить: посадовий оклад - 6 045,44 грн., оклад за військовим званням «підполковник» - 1 889,20 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що враховуючи набрання рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі №320/434/20 законної сили, не підлягають перевірці обставини щодо визначення Київським обласним військовим комісаріатом складових грошового забезпечення позивача, зазначених у довідці, виданій на виконання зазначеного судового рішення.
З аналогічних підстав колегія суддів не надає оцінки доводам відповідача щодо неможливості застосування відповідних коефіцієнтів та величини мінімальної заробітної плати під час перерахунку пенсії позивача.
Також, сторонами у справі не заперечується, що відповідачем не було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Втім, як зазначено вище, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
За таких обставин, є вірним висновок суду першої інстанції, що відмовляючи у перерахунку грошового забезпечення позивачу на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.08.2020 №2/5/1752 відповідач діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки ОСОБА_1 дотримався всіх законодавчо визначених для цього умов: надав до відповідача заяву з документом, форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом.
Також, колегія суддів вважає вірним висновок суду, що позовні вимоги зобов'язального характеру по відношенню до відповідача підлягають задоволенню, оскільки вказане не є втручанням в дискреційні повноваження ГУ ПФУ в Київській області, зважаючи на те, що алгоритм дій пенсійного органу у даному випадку чітко зазначений законодавчо. Крім того, у позивача були обґрунтовані правомірні очікування щодо належного перерахунку відповідачем його пенсії відповідно до наданої Київським обласним військовим комісаріатом нової довідки від 12.08.2020 №2/5/1752 про розмір грошового забезпечення, яка видана на виконання судового рішення, що набрало законної сили та є обов'язковим для виконання.
Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції не оспорюється в частині позовним вимог, у задоволенні яких відмовлено, колегія суддів не вважає за необхідне перевіряти оспорюване рішення у цій частині.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції було у повній мірі встановлено обставини справи, яким надано належну правову оцінку із дотриманням діючих норм матеріального та процесуального права.
У свою чергу, вказані в апеляційній скарзі доводи ГУ ПФУ в Київській області не свідчать про наявність передбачених ст. 317 КАС України підстав для скасування рішення суду першої інстанції, зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують та не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242-245, 308, 311, 315-316, 321-322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Ю. Ключкович
Судді О.О. Беспалов
Н.М. Єгорова