про відмову у відкритті касаційного провадження
21 вересня 2021 року
м. Київ
справа № 560/2627/21
провадження № К/9901/34600/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі № 560/2627/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 , перерахованої пенсії з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (Закон №2262-XII), статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (Закон №2011-XII), положень постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова №704) з урахування видів грошового забезпечення, зазначених у довідках від 04.01.2021 ХС-49108 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 для перерахунку основного розміру пенсії позивача, поданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Хмельницьким обласним військовим комісаріатом;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 та 01.01.2019 обчислення, перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, перерахованої пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011-XII, положень Постанови №704, на підставі наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідок від 04.01.2021 ХС-49108 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 для перерахунку основного розміру пенсії позивача;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 05.03.2019 та 01.01.2020 обчислення, перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум та 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, перерахованої пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011-XII, положень Постанови №704, на підставі наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідок від 04.01.2021 ХС-49108 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, 01.01.2020 для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 та 01.01.2020 з визначеними у них розмірами посадового окладу, окладу за військовим званням, шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 і 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти і зазначеними відомостями про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2021 позовні вимоги було задоволено, внаслідок чого:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 (від 04.01.2021 ХС-49108), виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020, відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 (від 04.01.2021 ХС-49108), виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2021 - скасовано, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 (від 04.01.2021 ХС-49108), виданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020, відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 (від 04.01.2021 ХС-49108), виданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Відмовлено у задоволенні позову в іншій частині.
Не погоджуючись із таким судовим рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанцій та ухвалити в цій справі нове судове рішення про відмову в позові повністю.
Дослідивши зміст касаційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, колегія суддів дійшла висновку про те, що у відкритті касаційного провадження у цій справі належить відмовити з огляду на таке.
Приписами пункту 8 частини другої статті 129 Конституції України передбачено, що однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом -КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє оскарження у касаційному порядку тільки у визначених законом випадках.
Тому розв'язуючи питання про прийнятність касаційної скарги, Верховний Суд, насамперед, має з'ясувати, чи належить справа, що в ній подається касаційна скарга, за своїми ознаками до тих справ, судові рішення в яких можуть оскаржуватися у касаційному порядку.
Законодавець у КАС України встановив диференційований підхід до визначення категорій справ, які належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, за критерієм їхньої складності, виокремивши з-поміж них справи незначної складності, для яких з огляду на їхні змістовні ознаки встановлений особливий порядок судового розгляду, зокрема й щодо можливості їхнього касаційного оскарження.
За приписами пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративною справою незначної складності (малозначна справа) вважається адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
У частині шостій статті 12 КАС України закріплено перелік справ, які для мети КАС України слід вважати справами незначної складності. Зокрема, положеннями пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України передбачено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Спір у цій справі виник через дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягали у відмові, оформленій листом від 01.02.2021, у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 (від 04.01.2021 ХС-49108), виданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом. Тому з огляду на те, що предметом спору є дії суб'єкта владних повноважень щодо відмови у перерахунку пенсійного забезпечення, ця справа є справою незначної складності відповідно до вимог пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України.
Водночас за правилами пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Буквальне тлумачення положень зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності тільки з тими юридичними фактами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах «а», «б», «в» та «г» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України. Водночас обов'язок доведення наявності таких виняткових обставин покладається на особу, яка звертається до суду з касаційною скаргою.
Вказані критерії прийнятності касаційної скарги встановлені задля можливості забезпечення Верховним Судом ключової мети касаційного перегляду - виправлення судових помилок та усунення недоліків судочинства, що призвели до порушення прав учасників справи. Тобто касаційний перегляд за своєю сутністю має екстраординарний характер і спрямований на забезпечення основоположних гарантій справедливого судового розгляду, які становлять зміст конституційного принципу верховенства права.
У касаційній скарзі заявник зазначає про обставини, на підставі яких Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також надає правове обґрунтування наведеним ним обставинам.
Натомість ці обставини та аргументи не є підставою для касаційного перегляду справи незначної складності, оскільки скаржник не обґрунтував у касаційній скарзі того, чи стосується касаційна скарга питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; чи був скаржник позбавлений можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, під час розгляду іншої справи; чи справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; чи суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Колегія суддів також не встановила випадків, зазначених у пункті 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження у справі незначної складності.
Колегією суддів не може бути прийнято до уваги посилання на існування обставин, визначених підпунктом “а” пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки скаржником не обґрунтовано в чому саме полягає фундаментальне значення саме цієї справи для формування єдиної правозастосовчої практики із зазначенням новітніх, проблемних, засадничих, раніше ґрунтовно не досліджуваних питань права, відповідь касаційного суду на які мала б надати нового, уніфікованого розуміння та застосування права як для сторін спору, так і для невизначеного, але широкого кола суб'єктів правовідносин.
Суд відхиляє твердження скаржника про відсутність правового висновку Верховного Суду у справах з подібними правовідносинами, оскільки у касаційній скарзі останнім не зазначено, який саме висновок необхідно сформулювати та на підставі аналізу яких актів законодавства, а Верховним Судом самостійно не встановлено, що у судовій практиці, яка склалася у подібних правовідносинах, існують підстави, які б вказували на наявність проблеми, що може бути вирішена, шляхом формулювання нової правової позиції.
Відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на те, що касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подана на судове рішення, яке за законом не належить оскаржувати у касаційному порядку, у відкритті провадження за цією скаргою треба відмовити.
Керуючись приписами статей 12, 328, 333 КАС України, Верховний Суд
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі № 560/2627/21.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя В.М. Кравчук
Суддя О.П. Стародуб