20 вересня 2021 року
м. Київ
справа №420/10367/20
адміністративне провадження №К/9901/31132/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 в адміністративній справі №420/10367/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНІТ-001» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України 20.08.2021 звернулось з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та недотримання норм процесуального права, просить скасувати постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 у адміністративній справі №420/10367/20 в частині задоволення позовних вимог та залишити в силі рішення суду першої інстанції, відповідно до якого у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Також, як вбачається з документів долучених відповідачем до касаційної скарги, останнім, у зв'язку з пропуском процесуального строку на касаційне оскарження судового рішення, порушено питання про його поновлення.
Ухвалою Верховного Суду від 30.08.2021 касаційну скаргу відповідача було залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України - ненадання документа про сплату судового збору. Цією ж ухвалою скаржнику визначено строк на усунення виявлених судом недоліків тривалістю у десять днів з дня отримання копії даної ухвали.
Вказану ухвалу вручено представнику заявника 06.09.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання вимог ухвали Верховного Суду про залишення касаційної скарги без руху, на адресу суду надійшло клопотання Головного управління ДПС в Одеській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про усунення недоліків касаційної скарги з долученням документа про сплату судового збору (платіжне доручення №2948 від 01.09.2021).
Оскільки заявником усунуто недоліки, які стали підставою для залишення касаційної скарги без руху, касаційна скарга вважається поданою у день її первинного подання до суду.
Надаючи оцінку доводам викладеним Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України у клопотанні про поновлення строку на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанції, Верховний Суд зазначає наступне.
В обґрунтування підстав для поновлення строку, скаржник вказує на наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав, передбачених статтею 47, 328 Кодексу адміністративного судочинства України щодо оскарження судових рішень у касаційному порядку в такі строки.
Так, Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України посилається на те, що вперше відповідач звернувся до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою у справі №420/10367/20 в межах встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку на касаційне оскарження, втім Верховний Суд ухвалою від 29.07.2021 подану відповідачем касаційну скаргу повернув особі, яка її подала з підстав недотримання останнім положень пункту 4 частини п'ятої статті 332 цього Кодексу, а саме у касаційній скарзі не викладені передбачені частиною четвертою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для оскарження судового рішення у касаційному порядку.
Копію вказаної ухвали Верховного Суду від 29.07.2021, направлену судом згідно супровідного листа від 30.07.2021, було вручено представнику відповідача 04.08.2021.
Усунувши недоліки касаційної скарги та скориставшись наданим Кодексом адміністративного судочинства України процесуальним правом повторного звернення, Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою у справі №420/10367/20 з проханням визнати поважними причини пропуску строку на касаційне оскарження судового рішення суду апеляційної інстанції. Також відповідач вказав, що повернення касаційної скарги заявнику не повинно перешкоджати праву особи, в межах розумних строків та при дотриманні всіх інших вимог процесуального закону, на повторне звернення до суду касаційної інстанції з такою скаргою.
Враховуючи положення частини третьої статті 329 КАС України, суд дійшов висновку, що оформлення касаційної скарги у відповідності до положень Кодексу адміністративного судочинства України, дотримання строків касаційного оскарження при первинному зверненні до суду та бажання заявника реалізувати своє права на касаційне оскарження судового рішення у даній справі після постановлення Верховним Судом ухвали від 29.07.2021 у найкоротші строки, є підставою для поновлення пропущеного строку та відкриття касаційного провадження у даній справі.
Так, відповідно до положень частини третьої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
З огляду на зміст касаційної скарги, підставою касаційного оскарження рішення суду апеляційної інстанції у цій справі відповідачем зазначено неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, зокрема пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи те, що скаржник при визначенні підстав касаційного оскарження постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 в адміністративній справі №420/10367/20 навів мотиви для перевірки застосування судом норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що такі доводи підлягають перевірці під час касаційного перегляду вказаного судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Оглянувши касаційну скаргу та додані до неї матеріали судом встановлено, що скаргу подано з дотриманням інстанційної підсудності, порядку та строків касаційного оскарження, за формою і змістом відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.
Крім того, як вбачається з матеріалів касаційного провадження, відповідачем заявлено клопотання про заміну сторони у справі його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, яке обґрунтовано проведеною реорганізацією у органах Державної податкової служби України, на підтвердження чого надано відповідні докази.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №893 (далі - Постанова №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Головне управління ДПС в Одеській області).
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови №893).
Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС в Одеській області.
Згідно з Положенням про Головне управління ДПС в Одеській області, затверджене наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44069166), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Одеської області та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370).
Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови 893.
Враховуючи викладене, клопотання про заміну відповідача у справі його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, підлягає задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України якщо разом з касаційною скаргою подано заяву чи клопотання, суд встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань.
Частиною першою статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції.
Керуючись статтями 52, 248, 330, 334, 335, 338, 355, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Клопотання про заміну сторони у справі задовольнити.
Замінити Головне управління ДПС в Одеській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Визнати поважними підстави пропуску Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України строку на касаційне оскарження постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 в адміністративній справі №420/10367/20.
Поновити Головному управлінню ДПС в Одеській області, утвореному на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України пропущений з поважних причин процесуальний строк на касаційне оскарження постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 в адміністративній справі №420/10367/20.
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 в адміністративній справі №420/10367/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНІТ-001» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Витребувати з Одеського окружного адміністративного суду справу №420/10367/20.
Встановити строк для подання відзиву на касаційну скаргу тривалістю у десять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття касаційного провадження та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Копію ухвали про відкриття касаційного провадження надіслати скаржнику, а іншим учасникам справи разом з зазначеною ухвалою надіслати також копії касаційної скарги та додані до неї матеріали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Судді І.Я. Олендер
І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова