Справа № 266/2354/21
Провадження № 2/266/762/21
22 вересня 2021 року м. Маріуполь Приморський районний суд м.Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Д'яченко Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" про захист прав споживачів та зобов'язання відновити газопостачання,
21.04.2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАТ «Маріупольгаз» про захист прав споживачів та зобов'язання відновити газопостачання.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 22.11.2020 року до будинку позивача під'їхав автомобіль, з якого вийшли люди, які назвалися працівниками ПАТ "Маріупольгаз" та їм необхідно перевірити лічильник. Позивач провів їх до лічильника та надав пояснення, що у нього встановлено твердопаливний котел за рахунок якого вдається зменшити споживання природного газу. 22.11.2020 року працівника ПАТ "Маріупольгаз" оглянули лічильник, кран та наявність цілісності пломб. Все було на своїх місцях, однак, тільки позивач відійшов від працівників, його відразу повідомили про неіснуюче порушення, що на вхідному вентилі, а саме на нижній його частині мається отвір та нарізана різьба діаметром 10 мм та вкручена шпилька, при викручуванні останньої газ поступає мимо лічильника. Позивачем було надано вичерпні пояснення, які викладено в акті №08/654-20 від 22.11.2020 року, що позивачу невідомо про втручання до газового крану, оскільки його монтувала газова служба. Та просив не блокувати подачу газу, оскільки була холодна пора року та родині необхідно купатися та мити посуд. Проте, будинок було залишено без газопостачання. Зазначає, що зміст акту не відповідає дійсності, складений з порушенням вимог, передбачених п. 9.2 Кодексу газорозподільних систем. 02.12.2020 року у визначений час позивач прибув до ПАТ "Маріупольгаз" для розгляду зазначеного акту, але позивачу було повідомлено, що вже розглянуто та прийнято рішення про наявність вини та повідомили, що рішення можливо отримати поштою. За результатами розгляду акту було складено протокол розгляду порушення від 02.12.2020 року, яким нараховано до слати 10594,88 грн. Копію протоколу з рахунком для сплати позивач отримав 18.12.2020 року. У зв'язку з чим, вважає, що працівники ПАТ "Маріупольгаз", а саме члени комісії вчинили незаконні та протиправні дії, наслідком яких є безпідставне стягнення з позивача 10594,88 грн.
23.04.2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 13.05.2021 року подовжено Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" строк для надання доказів на позовну заяву.
17.05.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 має статус споживача та відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов'язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; 5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. Відповідно до п. 4 розділу 1 глави І Кодексу газорозподільних систем: несанкціонованим відбором природного газу - є відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього кодексу. Ч. 3 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно з законом. Також зазначили, що 22.11.2020 року співробітниками ПАТ "Маріупольгаз" в порядку надання послуг з розподілу природного газу Споживачеві, на об'єкті останнього за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в газорозподільну систему до вузла обліку газу, а саме у відсікаючому крані, у нижній частині просвердлено отвір та нарізано різьблення діаметром 10 мм, вкручено шпильку, природний газ поступає повз лічильник газу, що було зафіксовано газоаналізатором, що кваліфікується у відповідності до п.п. 1 п. 1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ - наявність несанкціонованого газопроводу, був знятий згін, встановлена заглушка, опломбована пломбою № 32058793, кран демонтовано та опломбовано пломбою №62058792, газовий лічильник серійний номер №2112693 опломбовано пломбою №62058795 та залишено Споживачеві. За фактом наявності несанкціонованого газопроводу було складено акт про порушення №08/654-20 від 22.11.2020 року, згідно затвердженої Кодексом ГРМ формою, що підтверджується відеозаписом. Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників Оператора ГРМ та Споживачем, тому, відповідно, з ним ознайомлений Відповідач про що свідчить запис у вказаному Акті. 02.12.2020 року за наслідками в Товаристві здійснено розгляд вказаного акту про порушення №08/654-20 від 22.11.2020 року, комісією ПАТ "Маріупольгаз" з повідомленням Споживача було прийнято рішення та складений Протокол розгляду правопорушення, відповідно до якого прийнято рішення про задоволення в повному обсязі Акту про порушення від 08/654-20 від 22.11.2020 року. Тому, 02.12.2020 року на підставі задоволеного акту про порушення Оператором ГРМ було складено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. За змістом акту-розрахунку відповідно до п. 1 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ виявлено несанкціонований газопровід та здійснено розрахунок об'єму не облікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Споживача (опалювальний прилад - 1 шт., плита газова - 1 шт., колонка газова - 1 шт.), зареєстровано 3 особи, опалювальна площа будинку 73 м2 за період з 22.05.2020 року по 20.11.2020 року (не більше 6 місяців), вартість якого у підсумку становить 10021,75 грн. п. 12 гл. 5 розділу ХІ ГРМ передбачено, що вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператором ГРМ, який надається під особистий підпис споживача або надсилається поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі, Відповідачу 04.12.2020 року за результатами розгляду Акту про порушення №08/654-20 від 22.11.2020 року комісією з розгляду Актів про порушення були направлені рекомендованим поштовим відправленням: лист №08-1729 від 04.12.2020 року; оригінал протоколу розгляду порушення від 02.12.2020 року; акт-розрахунок необлікованого об'єму природного газу; рахунок на оплату. 18.12.2020 року відправлення вручено адресату особисто. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою від 20.05.2021 року клопотання про посвідчення судом довіреності задоволено.
У заяві від 02.07.2021 року позивачем зазначено, що під час ознайомлення з матеріалами справи, шляхом огляду змісту оптичного диску, на відеозаписі відсутній цифровий підпис, як їх автора так і особи, уповноваженої на виготовлення даних копій. Зазначає, що даний доказ недопустимий. Відповідачем не доведено факту вчинення позивачем будь-якого порушення та з матеріалів справи неможливо достовірно встановити даний факт відтак і підстави для обмеження позивача у наданні послуг відсутні. Крім того, на крані стояла оцинкована пластина, поверх якої було встановлено пломбу, що взагалі не дозволяла навіть підійти до крану не пошкодивши пломбу, а тим паче викручувати. Зазначений кран встановлює та пломбує газова служба. Позивач не має відношення до встановлення зазначених кранів.
18.08.2021 року на адресу суду надійшла заява від позивача, відповідно до якої надані фото газових кранів з пломбами. Надано фото на якому зображено, що кран містить два отвори для входу та виходу газу, а також посередині запірна арматура, яка виконана у вигляді конусу та притягується гайкою з іншої сторони.
Ухвалою від 30.08.2021 року відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про об'єднання позовів в одне провадження.
Ухвалою від 30.08.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Позивач в позовній заяві просив справу розглянути без його участі.
Оскільки, відповідно до вимог ст.279 ЦПК України, справа в порядку спрощеного позовного провадження розглядається без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, то, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.
Перешкод для розгляду справи немає.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до Акту про порушення №08/654-20 від 22.11.2020 року складеного інспектором ОСОБА_3, водієм ОСОБА_2 , у присутності споживача ОСОБА_1 , встановлено, несанкціоноване втручання в газорозподільну систему обліку газу. А саме, у відсікаючому вхідному крані, у нижній частині просвердлено отвір та нарізана різьба діаметром 10 мм, вкручена шпилька, при викручуванні шпильки газ потрапляє повз вузол обліку газу, що було зафіксовано газоаналізатором.
Листом від 04.12.2020 року за №08-1729 ПАТ "Маріупольгаз" повідомив ОСОБА_1 , що 02.12.2020 року відбулося засідання Комісії з розгляду Акту про порушення від 22.11.2020 року №08/654-20. Комісією було прийнято рішення про задоволення нарахувань в повному обсязі.
Відповідно до протоколу розгляду порушення від 02.12.2020 року комісією з розгляду актів про порушення ПАТ "Маріупольгаз", було прийнято рішення про задоволення в повному обсязі Акту про порушення від 22.11.2020 року №08/654-20, вирішено дане порушення кваліфікувати, як несанкціоноване втручання в систему газопостачання виконане шляхом прихованих заходів. Проведено донарахування не облікованих об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період з 22.05.2020 року по 22.11.2020 року в розмірі 2672,25 м3.
Відповідно до розрахунку обсягів річної замовленої потужності на 2021 рік по особовому рахунку № НОМЕР_1 період порушення становить з 22.05.2020 року по 22.11.2020 року, визначено обсяг газу по групі споживання за період порушення 739,20 м3, річний - 2044м3, обсяг замовленої потужності на 2021 рік складає 1270,20 м3.
Відповідно до акту-розрахунку необлікованих об'ємів природного газу від 02.12.2020 року встановлено, що проведено розрахунок за період з 22.05.2020 року по 22.11.2020 року та складає 10021,75 грн.
Згідно довідки ПАТ "Маріупольгаз" від 13.05.2021 року встановлено, що ОСОБА_3 - інспектору служби з нагляду за витрачанням газу було видано посвідчення №31/15 від 31.12.2020 року, ОСОБА_2 - водієві автотранспортних засобів було видано посвідчення №23/09 від 14.01.2020 року.
Наказом №315 від 01.12.2020 року "Про призначення складу Комісії з розгляду актів про порушення складених на об'єктах побутових споживачів" призначено комісію, яка складається з голови комісії - Черемісіна В.В. , членів комісії: Песоцької І.А. , Заїченко А.І. , Сивоконь О.В .
Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №28/1/QM від 04.06.2020 року чинне до 04.06.2021 року.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу врегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про ринок природного газу», «Кодексом газорозподільних систем», затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРС), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 (далі - Положення про експертизу).
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно із п. 5, 6 «Типового договору розподілу природного газу», затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу та забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу ГРС та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований газопровід - це самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
У пункті 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу, якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Згідно з підпунктом 6 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п. 1 пар. 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Судом встановлено, що згідно оглянутого відеодиску фіксування порушень від 22.11.2020 року, на якому зафіксований розташований на території подвір'я будинку АДРЕСА_1 газопровід, який проведено на зовнішній стіні будинку відповідача у відсікаючому вхідному крані, у нижній частині просвердлено отвір та нарізана різьба діаметром 10 мм, вкручена шпилька, при викручуванні шпильки газ потрапляє повз вузол обліку газу.
За положеннями, передбаченими у підпункті 3 статті 2, статті 3 Закону України «Про ринок природного газу», у підпункті 5 пункту 5.2 і у підпункті 6 пункту 6.1 Типового договору, пунктами 23-25 розділу III Правил, споживач зобов'язаний не допускати несанкціонойного відбору природного газу, а постачальник у випадку встановлення такого порушення має право на отримання відшкодування збитків від споживача. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Так, підпунктом 6, 12 пункту 1 глави 7 розділу VI передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадках : несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 5 глави 7 розділу VI встановлено, що при несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2)несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ,зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Кодексом газорозподільних систем визначено, що несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу. Несанкціонований газопровід самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) (п.4 гл.1 розділу 1).
Тобто факт наявності самовільно під'єднаного газопроводу (газового відводу, штуцеру, патрубку), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу, через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу), кваліфікується Кодексом газорозподільних систем як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу).
Згідно із вимогами п. п. 1, 2, 3, 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п.7 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Відповідно до п.8 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відповідно до п.10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п.12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Отже, досліджені судом докази в їх сукупності свідчать про те, що у домоволодінні позивача представниками відповідача 22.11.2020 року було виявлено приховане несанкціоноване підключення - несанкціоноване втручання в газорозподільну систему до вузла обліку газу, а саме у відсікаючому крані, у нижній частині просвердлено отвір та нарізано різьбу діаметром 10 мм, вкручено шпильку. Тобто в розумінні наведених вище положень Кодексу газорозподільних систем був встановлений факт несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ.
Суд також не зважає на доводи сторони позивача щодо відсутності необхідних для покладення на позивача відповідальності елементів цивільного правопорушення, з огляду на таке. Особливістю деліктної відповідальності за завдану шкоду є презумпція вини. Відповідно до ч.2 ст.1166 ЦК України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини. Тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач шкоди. Стороною позивача доказів про відсутність вини позивача не надано та про наявність таких доказів не зазначено.
Доводи позивача щодо його необізнаності у наявності несанкціонованої врізки у газову трубу в його домоволодінні, що, на його розсуд, виключає його вину, є неспроможними, оскільки суперечать закріпленому статтею 13 Конституції України та статтею 319 ЦК України принципу "власність зобов'язує".
Крім того, суд відхиляє доводи сторони позивача про те, що матеріали фотофіксації, які є додатком до Акту про порушення, є недопустимими доказами у справі у зв'язку із відсутністю цифрового підпису.
Право оператора ГРМ на здійснення фото- та відеозйомки для фіксації виявленого порушення, передбачено пунктом 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Згідно ж з цим пунктом, здійснення Оператором ГРМ такого права не поставлено в залежність від наявності дозволу споживача на фото-, відео зйомку. А отже, надані відповідачем фотоматеріали є належними та допустимими доказами у цій справі, а доводи сторони позивача про недопустимість таких доказів є безпідставними.
Суд також зазначає, що згідно із принципом диспозитивності цивільного судочинства, предметом судового дослідження у цій справі є правомірність відключення домоволодіння позивача від газових мереж. Позовні вимоги щодо оскарження об'єму та/або вартості необлікованого (донарахованого) природного газу позивачем не заявлені, а тому суд не надає оцінку доводам позивача в частині нарахування відповідачем об'єму необлікованого (донарахованого) природного газу згідно із п.1 абз.2 гл.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Тим більше, що таке нарахування здійснено після відключення будинку позивачки від системи газопостачання.
Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відключення будинку позивача від газопостачання механічним шляхом, яке було здійснено з метою усунення виявленого прихованого несанкціонованого підключення, відповідало вимогам п.п.6, 12 пункту 1 глави 7 розділу VI; п.7 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання дій відповідача по відключенню її домоволодіння від газових мереж (газопостачання) незаконними, зобов'язання відповідача відновити газопостачання його домоволодіння.
При цьому, суд вважає, що застосований відповідачем захід усунення виявленого порушення не суперечить нормам Кодексу газорозподільних систем.
За таких обставин, у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" про захист прав споживачів та зобов'язання відновити газопостачання - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний тест рішення складений 22.09.2021.
Суддя Д'яченко Д. О.