Постанова від 21.09.2021 по справі 542/1499/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 вересня 2021 року права № 542/1499/21

3/542/435/21

Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Кашуба М.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 154 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2021 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 05 липня 2021 серії ГР № 248259, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 154 КУпАП.

З матеріалів справи вбачається наступне.

Постановою судді Новосанжарського районного суду Полтавської області Афанасьєвою Ю.О. від 15 липня 2021 року справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 поверталась до Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області на доопрацювання.

Після доопрацювання вказана справа внаслідок автоматизованого розподілу справи між суддями надійшла до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.

Постановою судді Новосанжарського районного суду Полтавської області Шарової-Айдаєвої О.О. від 10 серпня 2021 року справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 також поверталась до Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області на доопрацювання.

Після доопрацювання вказана справа внаслідок автоматизованого розподілу справи між суддями надійшла до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.

Постановою судді Новосанжарського районного суду Полтавської області Шарової-Айдаєвої О.О. від 27 серпня 2021 року справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 також поверталась до Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області на доопрацювання.

Після доопрацювання вказана справа внаслідок автоматизованого розподілу справи між суддями надійшла до провадження судді Кашуби М.І.

Перевіряючи можливість прийняття до провадження вказаної справи, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню до особи, яка його склала, для належного оформлення з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Так, згідно зі статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

В протоколі про адміністративне правопорушення від 05.07.2021 серії ГР № 248259 зазначено, що 05.07.2021 року близько 17 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 порушив правила тримання собаки, що спричинило шкоду здоров'ю гр. ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 154 КУпАП.

Частина 1 статті 154 КУпАП передбачає відповідальність за тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідведених для цього місцях.

Частина 2 статті 154 КУпАП передбачає відповідальність за ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті.

Диспозиція вказаної статті є бланкетною, тобто такою, що відсилає до частини 1 статті 154 КУпАП. Тому є обов'язковим посилання у протоколі про адміністративне правопорушення на конкретні порушення (дії), що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини, зокрема, або про порушення правил тримання собак, де це заборонено відповідними правилами, чи тримання незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигул собак без повідків і намордників, чи в невідведених для цього місцях.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», домашні тварини - собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування.

Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 154 КУпАП, має обов'язково містити посилання на відповідний нормативний акт, закон України із зазначенням конкретної статті, яка вважається порушеною та має бути викладено її зміст та правила утримання домашніх тварин, що установлюються органами місцевого самоврядування.

До протоколу додано копію Рішення виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської № 38 від 21 жовтня 2020 року, яким затверджено Правила утримання собак, котів і хижих тварин на території Драбинівської сільської ради та перелік небезпечних порід собак відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження. Однак, самих Правил до протоколу не надано, як і не зазначено яку ж саме вимогу цих правил ОСОБА_1 порушив.

Таким чином, у вказаному вище протоколі про адміністративне правопорушення йдеться про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 154 КУпАП, однак в протоколі не зазначено вимоги якого нормативно-правового акту (стаття, частина, пункт) були ним порушені, що є невід'ємною частиною об'єктивної сторони даного адміністративного правопорушення.

Крім того, частиною 2 статті 154 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу з обов'язковою конфіскацією тварини.

Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення та в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про собаку. Зокрема, у протоколі не вказано та до протоколу не приєднано документи, необхідні для ідентифікації собаки, яка згідно з санкцією частини 2 статті 154 КУпАП підлягає конфіскації, в протоколі не зазначені ознаки, за якими вона може бути ідентифікована (вік, окрас, паспорт собаки), не зазначено відомостей про місце перебування собаки.

За таких обставин справа не може бути вирішена по суті, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню ініціатору складення протоколу для належного оформлення.

Відповідно до пункту 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 256, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 154 КУпАП, повернути до Відділення поліції № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Кашуба М.І.