Справа № 464/6738/21
пр.№ 2-о/464/131/21
20.09.2021 Сихівський районний суд м. Львова в складі:
головуючої судді Чорної С.З.,
при секретарі Гринюк Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові про встановлення факту народження дитини , -
20.09.2021 заявники звернулися до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження їх сина ОСОБА_3 , який народився в м. Сімферополь, АР Крим 13.07.2020 від батьків ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Свої вимоги мотивує тим, що за час перебування у шлюбі зі своєю дружиною, що зареєстрований Івано-Франківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Івано-Франківській області у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Сімферополь, АР Крим. Про факт народження сина, відділом державної реєстрації народження м. Сімферополя АР Крим, департаменту запису актів цивільного стану 22.07.2020 було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . На даний час Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією згідно з п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 цього ж Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відтак, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Таким чином, свідоцтво про народження, що видане органами на території АР Крим не засвідчує у встановленому порядку факту народження дитини, родинних зв'язків між дитиною та батьками. Це створює перешкоди заявникам у реалізації батьківських прав і у подальшому реалізації правового статусу громадянина України новонародженою дитиною, тому змушені звернутись до суду із заявленими вимогами.
Заявники та представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явились.
Враховуючи, що згідно ч.2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає завершити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів без участі сторін.
Згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення факту народження особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
Згідно ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження дитини.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається: 1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
Судом встановлено, що заявники ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянами України та зареєстрували шлюб у Івано-Франківському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Івано-Франківській області, в якому у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Сімферополь, АР Крим. Даний факт стверджується копією свідоцтва про шлюб від 29.03.2018 серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про народження, виданого відділом державної реєстрації народження м. Сімферополя АР Крим, департаменту запису актів цивільного стану 22.07.2020 серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки від 15.01.2019 № 2616-5000012879, заявник ОСОБА_2 взята на облік, як внутрішньо переміщена особа, зареєстрована АДРЕСА_1 , проте проживає фактично у АДРЕСА_2 .
Згідно довідки від 24.06.2021 №1333-5000370290, заявник ОСОБА_1 взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа, зареєстрований в АДРЕСА_3 , проте проживає фактично у АДРЕСА_4 .
Відповідно до відповіді Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові від 09.09.2021 ОСОБА_2 відмовлено в реєстрації народження дитини, яка народилась на тимчасово окупованій території, оскільки відсутні підстави для державної реєстрації народження.
Зважаючи на викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт, про встановлення якого просять заявники знайшов своє підтвердження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою ВРУ № 789-ХП від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім.»я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно до абз.2 п.18 постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
З огляду на викладене та ту обставину, що для проведення державної реєстрації народження на території України є об'єктивні перешкоди, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявники, їх дитина, суд вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити.
Згідно ст. 317 ч.4 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст..315,315, 317 ЦПК України суд,-
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_3 , який народився в м. Сімферополь, АР Крим ІНФОРМАЦІЯ_4 від батьків ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Зацікавлена особа: Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові, м.Львів, пр.Ч.Калини,109, ЄДРПОУ 35968907.
Суддя Чорна С.З.