Рішення від 14.09.2021 по справі 310/3185/21

Справа № 310/3185/21

2-а/310/50/21

РІШЕННЯ

Іменем України

14 вересня 2021 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого: судді - Черткової Н.І.,

за участю секретаря судового засідання - Димової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, третя особа: тимчасово виконуючий обов'язки старшого інспектора ВБДР Управління поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції національної поліції України Касаткіна Олена Олександрівна про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, третя особа: тимчасово виконуючий обов'язки старшого інспектора ВБДР Управління поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції національної поліції України Касаткіна О.О. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Позов мотивує тим, що 26.03.2021 року отримав постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, тимчасово виконуючий обов'язки старшого інспектора ВБДР Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Касаткіної О.О. серія БАА №563351 від 16.03.2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1020 грн. за ч.1 ст.140 КУпАП.

Вважає вказану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню з огляду на таке.

З оскаржуваної постанови слідує, що складом адміністративного правопорушення є те, що 10.01.2021 об 11-30 годині в м. Бердянську на перехресті вул. Волонтерів - вул. Нагірна, ОСОБА_1 , перебуваючи відповідальною особою (начальник ЖКГ Бердянського міського виконавчого комітету) по контролю за утриманням автомобільних доріг і вулиць, порушив правила при утриманні автомобільних доріг і вулиць, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме допустив встановлення елементу санітарного облаштування на перехресті вулиць і доріг населеного пункту з відступом від забудови капітальними будівлями, чи не забезпечив трикутник видимості зі сторонами та вжив заходів щодо своєчасності заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху та не прийняв своєчасних заходів до відповідних безпечних умов для руху, чим порушив вимоги п.п. 1.1-3.1.2. ДСТУ - 3587-97 ст.ст. 6,7,9, 12 ЗУ «Про дорожній рух», чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.140 КУпАП. Місцем вчинення правопорушення є м. Бердянськ, перехрестя вул. Волонтерів - вул. Нагірна, а місцем винесення оскаржуваної постанови є вул. Перемоги, 96 в м. Запоріжжя.

Позивач вказав, що інспектором в постанові не вказано на підставі яких доказів ним було встановлено, що саме позивач, як особа, яка виконує обов'язки начальника управління житлово-комунального господарства виконкому Бердянської міської ради на той час, був відповідальною особою за утримання автомобільних доріг і вулиць, що саме він не вжив заходів щодо своєчасності заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху та не прийняв своєчасних заходів до відповідних безпечних умов для руху.

Позивач, перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки начальника управління житлово-комунального господарства виконкому Бердянської міської ради, станом на 16.03.2021 не був суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП, та адміністративного правопорушення, зазначеного оскаржуваною постановою, не скоював, оскільки відповідно до розподілу обов'язків між мером та заступниками.

Обов'язки з розвитку, реформування та управління об'єктами житлово комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста, контроль за їх належнимутриманням таефективною експлуатацією покладено на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради .

Просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія БАА №563351 від 16.03.2021 про притягненняйого до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 140 КУпАПта накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020,00 грн. провадження по справі закрити.

В судове засідання представник позивача не з'явився, скерував до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача - Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в судове засідання не з"явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача - Управління патрульної поліції в Запорізької області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в судове засідання не з"явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Третя особа - т.в.о. старшого інспектора ВБДР Управління патрульної поліції в Запорізькій областіДепартаменту патрульної поліції Національної поліції України Касаткіна О.О. в судове засідання не з"явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин суд розглядає справу за відсутності сторін, без технічної фіксації судового процесу.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як вбачається з копії постановипро накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,

зафіксоване не в автоматичному режимі, серія БАА № 563351 від 16.03.2021 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 140 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1020 грн. за те, що він 10.01.2021 об 11-30 годині в м. Бердянську на перехресті вул. Волонтерів - вул. Нагірна, ОСОБА_1 , перебуваючи відповідальною особою (начальник ЖКГ Бердянського міського виконавчого комітету) по контролю за утриманням автомобільних доріг і вулиць, порушив правила при утриманні автомобільних доріг і вулиць, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме допустив встановлення елементу санітарного облаштування на перехресті вулиць і доріг населеного пункту з відступом від забудови капітальними будівлями, чи не забезпечив трикутник видимості зі сторонами та вжив заходів щодо своєчасності заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху та не прийняв своєчасних заходів до відповідних безпечних умов для руху, чим порушив вимоги п.п. 1.1-3.1.2. ДСТУ - 3587-97 ст.ст. 6,7,9, 12 ЗУ «Про дорожній рух», чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.140 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією України та Законами України.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як вбачається з доводів позивача, зазначених в позовній заяві, останній категорично заперечує факт вчинення ним зазначеного вище правопорушення, вказуючи на відсутність його вини.

Згідно із ч. 1 ст.72КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Відповідно доч. 2ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного СудуУкраїни від23.12.2005№14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Згідно з п. 1ст.247 КУпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Статею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно дост.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

В ході розгляду даної справи відповідачем, на якого у даному випадку покладений обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій, всупереч вимогам ст.251 КУпАП не доведено належними та допустимими засобами доказування вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП.

До постанови не долучено будь яких доказів наявності елементу санітарного облаштування на перехресті вулиць і доріг населеного пункту з відступом від забудови капітальними будівлями, які б свідчили що воно створює безпеку для руху.

Крім того, суд бере до уваги що відповідно до рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018р. №101 «Про розподіл обов'язків між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючим справами виконкому» затверджено розподіл обов'язків між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючим справами виконкому. Заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючому справами доручено організувати роботу в межах визначених посадових обов'язків.

Обов'язки з розвитку, реформування та управління об'єктами житлово комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста, контроль за їх належнимутриманням таефективною експлуатацією було покладено на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Об'єкт житлово-комунального господарства - це житловий фонд, об'єкти благоустрою, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, а також їх мережі чи складові (кришки люків, решітки на них тощо).

Вулично - дорожня мережа, з огляду на визначення Закону України «Про благоустрій населених пунктів», є об'єктом благоустрою. Відповідно до ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про автомобільний транспорт» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, позивач ОСОБА_1 відповідно до вищевказаного, не перебуваючи на посаді міського голови, станом на 16.03.2021 року (дата складання оскаржуваної постанови) не був суб'єктом правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 140 КУпАП.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту скоєння позивачем самого правопорушення. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.

Згідно ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

За приписами ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у випадку відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст.77КАС України відповідачем не доведено належними та допустимими доказами, передбаченимист. 251 КУпАП, правомірності прийнятого ним рішення, твердження позивача відповідачем не спростовані, постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності не містить жодних доказів підтвердження вини ОСОБА_1 , як начальника управління житлово-комунального господарства виконкому Бердянської міської ради, у не вжитті заходів щодо своєчасності заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху та заходів щодо своєчасних заходів до відповідних безпечних умов для руху по перехрестю вул. Волонтерів - вул. Нагірна , тому суд скасовує зазначену постанову, а провадження в справі про адміністративне правопорушення закриває у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 6, 8, 9, 19, 77, 122,139, 241-246, 286 КАС України, ст.9, 222, 245, 247, 251, 258, 268, 276, 278, 279,280, 283, 287, 288, 289 КУпАП, ПДР України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, третя особа: тимчасово виконуючий обов'язки старшого інспектора ВБДР Управління поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції національної поліції України Касаткіна Олена Олександрівна про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення , задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія БАА № 563351 від 16.03.2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 140 КУпАПта накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1020, 00 грн., провадження по справі закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів до Третього апеляційного адміністративного суду з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюєтьсяз дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. І. Черткова