Постанова від 11.06.2010 по справі 2-а-647

Справа № 2-а-647/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2010 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Волощук В.В.

з участю секретаря Корнєйчук О.В.

представника відповідача Саленка А.О.

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА), Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.12.2008 року по 01.12.2009 року їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та за період з 01.12.2008 року по 01.12.2009 року їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення її прав.

Заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону) позивачка визначила в розмірі 2968,80 грн., а заборгованість по доплаті до пенсії, на придбання чистих продуктів харчування, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону), позивачка визначила в розмірі 14 844 грн.

Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 2,10 грн., та щомісячну доплату в розмірі 10.50 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивачка в судове засідання не з'явився, від неї надійшла письмова заява згідно якої просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить притягнути як співвідповідача по справі Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з'явився, але від нього надійшло письмове заперечення, згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.

Представник УПФ в Олевському районі Житомирської області в судовому засіданні позов не визнав та проти позовних вимог заперечує, про що надав до суду заперечення.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, в зазначений період часу проживала та проживає в АДРЕСА_1, що віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, довідкою Олевської міської ради.

Позивачка є непрацюючим пенсіонером і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю проживання, тобто від Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, що стверджується копією пенсійного посвідчення, довідками про отриману допомогу та доплату, згідно з яких слідує, що відповідні виплати повинні сплачуватися відповідачами, обставинами зазначеними у запереченнях відповідачів.

Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі - 40 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячно грошова доплата до пенсії у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі - двох мінімальних заробітних плат.

Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області та УПФ в Олевському районі Житомирської області виплачувались позивачці у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачки.

Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов'язковим для всіх на території України.

Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008.

З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі та доплаті, передбачених ст. ст. 37, 39 зазначеного Закону підлягає стягненню лише за період з 01 січня 2009 по 01 грудня 2009 року.

З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачці у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 2 728, 90 грн.

Також є безпідставними доводи УПФ України в Олевському районі з приводу того, що вони є неналежним відповідачем, оскільки відповідно до положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року №1261 та з урахуванням положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.04.2002 року №8-2, саме зазначений відповідач забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає ( здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справах щодо здійснення виплат доплати до пенсії особам, які проживають на території радіоактивного забруднення за відповідними позовами.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених ст. ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається з адміністративного позову, позивачка просить про захист своїх прав на отримання допомоги та доплати як особа, яка постійно проживає на території радіоактивного забруднення.

Разом з тим, обираючи спосіб захисту порушеного права позивачки, слід керуватися тим, що відповідно до положень Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” зазначена допомога та доплата призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення та органами пенсійного фонду відповідно.

З огляду на те, що спеціальним Законом, який встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, функції щодо призначення та виплати відповідної доплати віднесено до компетенції органів пенсійного фонду відповідно, тому суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум зазначеної доплати, а також стягувати вказані суми.

Крім того, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивачки та зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату позивачці доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 зазначеного Закону починаючи 01 січня 2009 року.

Відповідачі є розпорядниками коштів на вказані видатки, проте допустили протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатили.

Керуючись ст.ст.8,19,22 Конституції України, ст.ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду № від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, ст.ст.10,11,17,71,86,94,99,122, 158 - 163, 167,186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА), Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_2 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 2 728, 90 грн ., заборгованості за період з 01 січня 2009 року по 01 грудня 2009 року, по допомозі, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні двох мінімальних заробітних плат, визначених законодавством щомісячно, починаючи з 01 січня 2010 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54, 40 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області звільнити від сплати державного мита на підставі п. 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”.

Звільнити ОСОБА_2 від сплати державного мита відповідно до п.18 ч.1 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито».

В частині позову про стягнення з Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_2 коштів, передбачених ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відмовити за безпідставністю.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: