про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
21 вересня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/5077/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місце знаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15-Б) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
17 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, викладене у формі листа від 04.08.2021 № 12007/10, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 01.10.2014 № 505, з 19.07.2021;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 01 жовтня 2014 року № 505, з 19.07.2021, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначено, що позивач є громадянкою України та внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12.06.2018 № 0000556866.
Позивач проживала в м. Алчевськ Луганської області.
У 2014 році у зв'язку з військовими діями на території Донецької та Луганської областей вимушена була переселитися на територію, підконтрольну українській владі спочатку до м. Сєвєродонецьк, потім до смт. Троїцьке Луганської області, а у 2018 році знову до м. Сєвєродонецьк, де перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач) з 12.06.2018, що підтверджується листом відповідача від 04.08.2021 № 12007/10 та довідкою про взяття на облік ВПО.
З жовтня 2014 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, яким було призначено виплату щомісячної адресної допомоги на 6 місяців та потім ще на 6 місяців як працездатній непрацюючій особі, оскільки в цей період перебувала на обліку в Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості.
У зв'язку з переміщенням до смт. Троїцьке та переведенням справи внутрішньо переміщеної особи до управління соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації Луганської області (далі - УСЗН Троїцької РДА), останнім здійснено перевірку підстав виплати допомоги та утримано щомісячну адресну допомогу.
Таким чином, фактично позивач отримувала адресну допомогу лише 6 місяців за період з 2014 року і досьогодні, що може бути підтверджено відповідачем та відомостями, які містяться у справі як внутрішньо переміщеної особи.
Так, згідно записів трудової книжки позивача: у період з 20.10.2014 до 11.10.2015 перебувала на обліку в Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості; у період з 14.10.2015 до 18.04.2016 працювала в ПАТ КБ «Приватбанк»; у період з 10.05.2016 до 11.06.2018 працювала в Філії - Луганське обласне управління АТ «Ощадбанк»; у період з 25.06.2018 до 08.01.2019 перебувала в Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості; у період з 09.01.2019 і по теперішній час працюю в Головному управлінні ДПС України.
Навіть у період працевлаштування за заявами позивача, як уповноваженого представника сім'ї, про призначення щомісячної адресної допомоги органом СЗН не призначалася така допомога, що підтверджується листом відповідача від 04.08.2021 № 12007/10, а в усній формі повідомлялося, що позивач не має права на такі виплати.
Як зазначалося з 09.01.2019 позивача призначено на конкурсній основі на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних та самозайнятих осіб управління податків і зборів фізичних осіб Головного управління ДФС у Луганській області (наказ № 14-о від 09.01.2019).
У зв'язку з реорганізацією роботодавця, в порядку переведення з 29.12.2020 по теперішній час позивач працює на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Луганській області, що підтверджується довідкою Головного управління ДПС у Луганській області від 14.09.2021 № 666/12-32-11- 00 та записами у трудовій книжці.
У липні 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі до якої додала документи, які підтверджують, що вона є працюючою особою.
Однак, не дивлячись на факт працевлаштування, відповідачем відмовлено позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги про що зазначено у рішенні, викладеному у формі листа від 04.08.2021 № 12007/10, згідно змісту якого встановлено, що відмова обумовлена тим, що «На підставі п. З Порядку, Управління не має підстав для призначення Вам щомісячної адресної допомоги ВПО».
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з вимогами частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження підлягає задоволенню та справу слід розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов'язати відповідача подати до суду у строк до 04 жовтня 2021 року такі докази:
- заяву ОСОБА_1 від 19.07.2021 про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зі всіма доданими до неї документами;
- рішення, яке прийнято за наслідками розгляду вказаних заяв;
- матеріали справи позивача щодо призначення йому адресної допомоги внутрішньо- переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі: рішення про призначення допомоги, рішення про припинення виплат, довідку про розмір виплаченої допомоги, довідку про наявну заборгованість по виплаті тощо;
- письмові відомості щодо перебування на обліку ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи; період призначення позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; розмір допомоги; дату припинення такої виплати; за наявності про розмір заборгованості по виплаті допомоги.
Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для тримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову разом з доданими до нього документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяІ.В. Тихонов