Рішення від 21.09.2021 по справі 300/3186/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" вересня 2021 р. справа № 300/3186/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Івано-Франківської митниці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачем пропущено шестимісячний строк для розмитнення в пільговому режимі автотранспортного засобу з поважних причин. А саме, протягом пільгового періоду, позивач не мав можливості скористатись своїм правом в силу хвороби, внаслідок якої позивач потребував тривалої реабілітації та постійного догляду. Вказані обставини, на думку позивача, є поважними причинами пропущення строку для розмитнення в пільговому режимі транспортного засобу, відповідно до частини 10 статті 374 Митного кодексу України. З огляду на вказане, позивач просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 відкрито провадження у даній справі.

19.07.2021 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від Івано-Франківської митниці надійшов відзив на позовну заяву (а.с.53-55). Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказав, що зазначені позивачем причини пропуску строку не відносяться до законодавчо встановлених обставин, які дають підстави для продовження терміну для пільгового розмитнення. Надані позивачем документи не підтверджують факту хвороби, у зв'язку з якою не зміг самостійно чи через уповноважену ним іншу особу, завчасно (у шестимісячний строк з дати видачі посвідки на постійне проживання) звернутись до митного органу для оформлення у вільний обіг належного йому автомобіля із звільненням від оподаткування митними платежами, або звернутись у цей період із відповідним зверненням до митного органу для продовження дії строку звільнення його від оподаткування. Відсутність документального підтвердження поважних причин, з яких позивач не зміг завчасно, у встановлений законодавством строк, звернутись до митного органу для оформлення у вільний обіг належного йому автомобіля із звільненням його від оподаткування митними платежами, свідчить про те, що не має підстав для продовження строку розмитнення автомобіля в пільговому режимі.

Крім того, повідомив, що внаслідок реорганізації органів Державної митної служби утворено відокремлений підрозділ Держмитслужби - Івано-Франківську митницю. В той же час, Галицька митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення.

У зв'язку з чим, у відповідності до вимог ст.52 КАС України, суд вважає за необхідне допустити процесуальне правонаступництво та замінити відповідача - Галицьку митницю Держмитслужби її правонаступником - Івано-Франківською митницею.

30.08.2021 представником позивача на адресу суду направлено відповідь на відзив, в якому позовні вимоги підтримав та просив задовольнити (а.с.64-66).

Відповідач скористався своїм правом на подання заперечення, яке надійшло на адресу суду 06.09.2021 (а.с.68,69).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.

08.05.2020 ОСОБА_1 знятий з консульського обліку в Генеральному консульстві України в Мілані та 21.05.2020 отримав паспорт громадянина України у вигляді ID картки (а.с.6,8-10).

В період з жовтня 2020 року по січень 2021 року позивач неодноразово звертався до митного органу з питаннями щодо можливості зміни митного режиму раніше тимчасово ввезеного на митну територію України транспортного засобу, а також щодо продовження строку тимчасового ввезення автомобіля марки VW T4, vin - НОМЕР_1 , на які отримував відповідні роз'яснення (а.с.28-41).

Позивач обґрунтовує поважність пропуску строку пільгового режиму розмитнення автомобіля, тим що з 07.07.2020 йому встановлена І група (підгрупа Б) інвалідності у зв'язку з чим потребує постійного догляду (а.с.11,12).

Окрім того, згідно довідки Снятинської районної лікарні від 08.12.2020, ОСОБА_1 , внаслідок перенесеного геморогічного інсульту з 25.05.2020 не міг особисто здійснювати свої права та обов'язки та давати доручення іншим особам (а.с.13).

Також, в період з 22.02. по 26.02.2021 перебував на лікуванні в травматологічному відділенні міської клінічної лікарні №1 (а.с.14).

Вказані документи направлено позивачем до Галицької митниці Держмитслужби на підтвердження поважності причин пропуску строку пільгового оформлення транспортного засобу.

17.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до Галицької митниці Держмитслужби із заявою про здійснення митного оформлення транспортного засобу VW T4, vin - НОМЕР_1 у пільговому режимі.

Листом від 08.06.2021 за №7.4-1-28-16/10/12888 Галицька митниця Держмитслужби відмовила в митному оформленні транспортного засобу зі звільненням від оподаткування у зв'язку з пропуском шестимісячного строку з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні. Вказане рішення прийнято у зв'язку з відсутністю документального підтвердження поважності причин пропуску строку пільгового оформлення транспортного засобу в період з 09.12.2020 до 17.05.2021, що не дає підстав для продовження терміну пільгового оформлення транспортного засобу (а.с.42).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України (далі Митний кодекс), Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс) та іншими законами України з питань оподаткування.

Пунктами 23, 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу встановлено, що митне оформлення це - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Митний контроль це - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Згідно частин 1, 2, 3 статті 318 Митного кодексу митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Порядок звільнення від оподаткування митними платежами, передбаченими законодавством України під час переселення громадян на постійне місце проживання в Україну регулюється частиною 10 статті 374 Митного кодексу.

Відповідно до підпункту «б» пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб громадянина та початкового облаштування, що ввозяться (пересилаються) громадянами у зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років: транспортні засоби особистого користування, що класифікуються в одній із товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД (у кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку), за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого транспортного засобу не менше одного року, а транспортний засіб перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний транспортний засіб підлягає реєстрації в цій країні.

У разі пропуску внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили, хвороби або з інших поважних причин, що підтверджується відповідними документами, встановленого цим пунктом строку ввезення (пересилання) товарів на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами цей строк може бути продовжений відповідним органом доходів і зборів, але не більш як до двох років з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні.

Аналіз вказаних норм свідчить, що ввезення на митну територію транспортного засобу без оподаткування митними платежами можливо протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні. Цей строк може бути продовжений за наявності поважних причин, підтверджених відповідними документами.

Виходячи з викладеного, пільговий період для звернення ОСОБА_1 до компетентних органів для оформлення належного їй автомобіля без оподаткування митними платежами становив з 21.05.2020 по 21.11.2020.

Питання ввезення громадянами на митну територію України транспортних засобів при переселенні на постійне місце проживання в Україну регулюється Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за №1428/11708 (далі - Правила №1118).

Згідно з пунктом 3 Правил №1118 транспортний засіб для здійснення митного контролю та митного оформлення може бути пред'явлений митному органу як власником, так і вповноваженою особою.

Відповідно до пункту 7 Правил №1118 власник транспортного засобу або вповноважена особа, який переміщує транспортний засіб через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії, крім іншого, паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном.

Пунктом 4 РозділуПравил №1118 визначено особливості митного контролю та митного оформлення ТЗ, митне оформлення яких здійснюється зі звільненням від оподаткування.

Згідно з пунктом 4.1. Правил №11 якщо власником (уповноваженою особою) подано ВМД для митного оформлення транспортного засобу зі звільненням від оподаткування, то до завершення митного оформлення проводиться перевірка обґрунтованості цього звільнення.

Таким чином, Правилами №118 передбачено право пред'явлення транспортного засобу для здійснення митного оформлення власником автомобіля або уповноваженою таким власником особою.

Між сторонами відсутній спір щодо наявності у ОСОБА_1 права на пільгове розмитнення автомобіля у період з 21.05.2020 по 21.11.2020.

Натомість йдеться про наявність підстав для визнання поважними причин пропуску такого строку.

Як зазначалось судом вище, пропуск строку звернення у встановлений Митним кодексом шестимісячний строк позивач пояснює тим що з 07.07.2020 йому встановлена І група (підгрупа Б) інвалідності у зв'язку з чим потребує постійного догляду (а.с.11,12). Окрім того, згідно довідки Снятинської районної лікарні від 08.12.2020, ОСОБА_1 , внаслідок перенесеного геморогічного інсульту з 25.05.2020 не міг особисто здійснювати свої права та обов'язки та давати доручення іншим особам (а.с.13). Також, в період з 22.02. по 26.02.2021 перебував на лікуванні в травматологічному відділенні міської клінічної лікарні №1 (а.с.14). Вказані документи направлено позивачем до Галицької митниці Держмитслужби на підтвердження поважності причин пропуску строку пільгового оформлення транспортного засобу.

Надаючи оцінку вказаним позивачем причинам на предмет поважності і підтвердження належними доказами, суд виходить із наступного.

Як вже зазначалось, Митним кодексом встановлено обставини, при наявності яких такий період може бути продовжено, а саме аварія; обставини непереборної сили; хвороба та і інші поважні причини. Перелік обставин не є вичерпним, однак такі обставини повинні бути підтверджені відповідними документами.

Частиною 2 розділу VIII наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 «Про виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили» визначені терміни «аварія» та «обставини непереборної сили»:

аварія небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Надані позивачем документи на думку суду містять достатньо інформації, яка підтверджує поважність причини пропуску ним строку пільгового оформлення транспортного засобу.

Суд звертає увагу сторін на ту обставину, що протягом усього пільгового періоду і на даний час позивач є інвалідом І групи, що суттєво ускладнює можливість вчинення ним будь яких дій без сторонньої допомоги.

Тому, на думку суду, навіть за відсутності інших поважних причин пропуску ним строку пільгового оформлення транспортного засобу, саме ця причина є достатньою для прийняття рішення про продовження терміну пільгового режиму.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як наслідок суд зазначає, що відповідач, відмовляючи позивачу в митному оформленні транспортного засобу зі звільненням від оподаткування у зв'язку з пропуском шестимісячного строку з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, визначеного п.3 ч.10 ст. 374 Митного кодексу України, діяв без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття відповідного рішення.

Тому слід визнати протиправною відмову Галицької митниці Держмитслужби в митному оформленні транспортного засобу VW T4, vin - НОМЕР_1 зі звільненням від сплати митних платежів відповідно до підпункту «б» пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України та зобов'язати Івано-Франківську митницю провести митне оформлення транспортного засобу VW T4, vin - НОМЕР_1 зі звільненням від сплати митних платежів відповідно до підпункту «б» пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Івано-Франківської митниці (код ЄДРПОУ 43971364, вул. Чорновола, 159, м. Івано-Франківськ, 76005) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову в митному оформленні транспортного засобу VW T4, vin - НОМЕР_1 зі звільненням від сплати митних платежів відповідно до підпункту «б» пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України від 08.06.2021.

Зобов'язати Івано-Франківську митницю (код ЄДРПОУ 43971364, вул. Чорновола, 159, м. Івано-Франківськ, 76005) провести митне оформлення транспортного засобу VW T4, vin - НОМЕР_1 зі звільненням від сплати митних платежів відповідно до підпункту «б» пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України згідно заяви ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) від 17.05.2021.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.