ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"21" вересня 2021 р. справа № 300/5207/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного виконавця Верховинського відділу державної виконавчої служби у Верховинському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Верховинського відділу державної виконавчої служби у Верховинському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій щодо прийняття постанови про стягнення виконавчого збору від 02.09.2021 ВП №66685588 та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 02.09.2021 ВП №66685588.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно змісту позовної заяви та долучених до неї документів суд встановив, що постановою Івано-Франківського апеляційного суду у справі №938/380/21 від 25.08.2021, яка набирала законної сили з дня прийняття, апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - адвоката Госедла О.Д. задоволено частково. Ухвалу Верховинського районного суду від 02.07.2021 скасовано. Ухвалено нове судове рішення, яким заяву про забезпечення позову задоволено частково. Вжито заходів забезпечення позову шляхом заборони ОСОБА_1 здійснювати будівельні роботи на земельній ділянці, кадастровий номер 2620855100:02:003:0517, яка розташована по АДРЕСА_1 та вчиняти будь-які дії щодо цієї земельної ділянки.
Постановою державного виконавця Верховинського відділу державної виконавчої служби у Верховинському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 02.09.2021 відкрито виконавче провадження ВП №66685588 з примусового виконання постанови Івано-Франківського апеляційного суду у справі №938/380/21 від 25.08.2021.
02.09.2021 державний виконавець Верховинського відділу державної виконавчої служби у Верховинському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) прийняв оскаржувану постанову про стягнення виконавчого збору від 02.09.2021 ВП №66685588.
При цьому, на розгляді у Верховинському районному суді Івано-Франківської області перебуває вказана справа №938/380/21 та її розгляд проводиться в порядку загального позовного провадження згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України (вебсайт: http://reуestr.court.gov.ua/Review/99391027).
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, регламентовано статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 1 статті 446 Цивільного процесуального кодексу України, процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень у цивільних справах, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Також, згідно частини 1 статті 74 Закону України “Про виконавче провадження” рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до статті 447 Цивільного процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу (ЦПК України), порушено їхні права чи свободи.
Тобто, стадія виконання рішення суду, що в силу статті 129-1 Конституції України включає в себе і стадію оцінки/контролю за його виконанням та оцінки наслідків невиконання, є невід'ємними стадіями завершальної стадії судового процесу, у даному випадку - цивільного.
Отже, контроль за виконанням судового рішення у цивільній справі, здійснюється судом, який прийняв відповідне судове рішення, що забезпечує виконання частини 2 статті 129-1 Конституції України та завдання цивільного провадження у цивільних справах, що також кореспондується з правилами та вимогами, визначеними у статтях 446, 447 Цивільного процесуального кодексу України.
Таким чином, вищезазначеними нормами передбачена можливість оскарження стороною виконавчого провадження (боржником або стягувачем) дій державного виконавця до того суду, який видав виконавчий документ на виконання свого рішення, зокрема ухваленого в порядку цивільного судочинства.
Разом з тим, статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Так, частиною 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що юрисдикція адміністративних судів виключається у випадку, коли законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби.
Враховуючи, що позивач є боржником у відкритому виконавчому провадженні з примусового виконання рішення апеляційного суду у цивільній справі №938/380/21, то постанова державного виконавця про стягнення виконавчого збору, прийнята в межах виконавчого провадження, може бути оскаржена до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що даний спір не належить розглядати Івано-Франківським окружним адміністративним судом, оскільки його розгляд віднесено до юрисдикції Верховинського районного суду Івано-Франківської області як суду, на розгляді у якого перебуває цивільна справа №938/380/21.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо, позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись статтями 170, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в справі за позовом до Верховинського відділу державної виконавчої служби у Верховинському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій щодо прийняття постанови про стягнення виконавчого збору від 02.09.2021 ВП №66685588 та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 02.09.2021 ВП №66685588.
З врахуванням приписів частини 6 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, роз'яснити ОСОБА_1 , що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції Верховинського районного суду Івано-Франківської області.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію цієї ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Григорук О.Б.