Ухвала від 20.09.2021 по справі 300/4346/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"20" вересня 2021 р. Справа № 300/4346/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 16.08.2021 звернулась до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; зобов'язати Департамент соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми такої допомоги.

Ухвалою від 25.08.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, у зв'язку із невідповідністю адміністративного позову вимогам, встановлених частиною 6 статті 161, частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).

Усунення недоліків позовної заяви визначено шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та докази поважності причин його пропуску.

13.09.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заяву позивача від 06.09.2021 про усунення недоліків позовної заяви, в якій позивач просила суд поновити пропущений строк звернення до суду з цим позовом. Вказана заява мотивована тим, що ОСОБА_1 14.07.2021 дізналась з засобів масової інформації, що їй як учаснику бойових дій повинна бути нарахована щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Цього ж дня ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. За результатом розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 23.07.2021 за № В-969 відмовив позивачу у виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_1 вважає, що строк звернення до суду з цим позовом обчислюється з моменту коли позивач дізналася про порушення своїх прав, тобто з 14.07.2021, оскільки до цієї дати ОСОБА_1 не була обізнана про порушення свої прав.

Вирішуючи питання повноти виконання позивачем вимог ухвали суду від 25.08.2021 і усунення виявлених судом недоліків позовної заяви, суддя виходить із таких підстав та мотивів.

З огляду на зміст адміністративного позову, позивач просить зобов'язати Департамент соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік.

За правилами частини першої статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Отже, у даній категорії справ процесуальний закон визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Частиною 4 статті 171 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Верховний Суд у постанові від 22.07.2021 у справі №420/718/21 зазначив:

“…При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись.

Так, під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів. Суд вважає, що особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу, що здійснює виплату одноразової грошової допомоги відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру допомоги, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок допомоги.

Поняття повинен був дізнатися необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).

В цьому випадку, Суд наголошує на тому, що допомога до 5 травня є платежем, розмір якого в будь-якому разі відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений розрахунок одноразової грошової допомоги.

Отже, з дня отримання допомоги до 5 травня, особа вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.

Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання такої допомоги, демонструючи свою необізнаність щодо підстав нарахування одноразової грошової допомоги в меншому розмірі звернулась до відповідного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні відповіді на подану нею заяву.

В той же час, суд зауважує, що відповідно до статті 17-1 Закону № 3551-XII особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Тобто, Законом № 3551-XII встановлено розумний строк для звернення до органу, що здійснює виплату одноразової грошової допомоги для отримання її доплати, у разі якщо виплату не здійснено або здійснено в розмірі меншому ніж встановлено Законом.

При цьому, Суд зауважує, що Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 року розглядаючи справу № 607/7919/17 зазначив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Як наслідок суд Касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

Отже, враховуючи позицію Верховного Суду у постанові від 06.02.2018 року у справі № 607/7919/17, суд першої інстанції в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, правомірно зазначив, що перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду із цим позовом за період 2011-2019 слід обраховувати з 30 вересня відповідного року”.

Таким чином, 30 вересня 2020 року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.

В даному випадку ОСОБА_1 подала цей позов до установи зв'язку “Укрпошта” для направлення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 14.08.2021, що підтверджується відміткою на поштовому конверті.

Також, вирішуючи питання поважності причин пропуску строку звернення до суду, враховано таке.

Велика палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі № 9901/32/20 висловила таку правову позицію:

"7. Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.

Інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду тощо".

Таким чином, поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Суд відхиляє аргументи позивача про те, що про порушення свого права на належний розмір разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік вона дізналася після отримання листа від Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради № В-969 від 23.07.2021. Суд вважає, що отримання зазначеного листа не змінює моменту, з якого позивач повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права, і ця дата не пов'язується та не змінює початок перебігу строку звернення до суду. Окрім цього, не є винятком з вказаного випадку, й обставини на які посилається позивач, про те, що про її право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком вона дізналася 14.07.2021 з засобів масової інформації, і цього ж дня звернулася до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про перерахунок та виплату такого допомоги в належному розмірі, оскільки такі дії позивача не свідчать про те, що вона об'єктивно не знала і не могла дізнатися про порушення свого права до отримання від Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради листа-відповіді № В-969 від 23.07.2021. Враховуючи виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України (1390 грн.) ще в 2020 році, таке звернення позивача до відповідача аж в липні 2021, його зміст, не свідчить про те, що ОСОБА_1 в розумний строк, з моменту отримання нею виплати звернулася до компетентного органу про надання їй інформації про підстави нарахування такої допомоги.

Отже, Суд зауважує, що 30 вересня 2020 року визначено Законом як кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач могла очікувати на отримання більшої суми, ніж була їй нарахована за 2020 рік.

Позивач не надала доказів в підтвердження виплати їй разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік після 30.09.2020. Отже, перебіг загального (шестимісячного) строку звернення до суду з цим позовом слід обраховувати з 30.09.2020, тому такий сплив 30.03.2021. Оскільки позивач звернувся до суду 14.08.2021, то вона пропустила встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.

Мотиви і аргументи, які вказані ОСОБА_1 в заяві від 06.09.2021, не можуть розцінюватися як поважні причини пропуску строку звернення до суду, а відтак суд вказує на невиконання в повному обсязі вимог ухвали суду від 25.08.2021 про залишення позовної заяви без руху.

Згідно пункту 9 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 КАС України).

Отже, суд дійшов висновку, що повідомлені позивачем обставини не доводять поважності причин пропуску строку звернення до суду, а тому позовну заяву належить повернути ОСОБА_1 .

Керуючись частиною 2 статті 123, пунктом 9 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

1. Визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду із позовом до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.