Ухвала від 07.09.2021 по справі 280/8700/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зміну способу і порядку виконання рішення суду

07 вересня 2021 рокуСправа № 280/8700/20

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву головного державного виконавця про про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

04 лютого 2021 року Запорізьким окружним адміністративним судом прийняте рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, 16, код ЄДРПОУ 37573780) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району щодо виплати ОСОБА_1 щорічної грошового допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі меншому ніж п'ять мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.

Рішення набрало законної сили 27.04.2021.

На виконання рішення судом видано виконавчий лист.

27 серпня 2021 р. від головного державного виконавця надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій державний виконавець просить суд - Встановити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі № 280/8700/20 шляхом: зобов'язання Управління соціального захисту населения Запорізької міської ради по Шевченківському району нарахувати ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800,00 грн.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району на користь ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800,00 грн.

Розгляд даної заяви здійснити за відсутністю представника Відділу. Заява обгрунтована тим, що рішення суду не можливо примусово виконати.

Судове засідання призначено на 07 вересня 2021 року об 14 год. 10 хв. Сторони та їх представники у судове засідання не прибули, заяв, клопотань до суду не надсилали.

Розглянувши заяву головного державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду суд встановив таке.

Судом встановлено, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - Відділ) перебуває виконавче провадження № 65745539 з примусового виконання виконавчого листа № 280/8700/20, виданого 07.06.2021 Запорізьким окружним адміністративним судом, про зобов'язання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800,00 грн.

Постановою державного виконавця № 65745539 від 10.06.2021 в порядку ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» було відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу.

Згідно листа за вих. № 01-68/2979 від 23.06.2021 боржником вищезазначений виконавчий документ виконано частково, а саме проведено нарахування ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800,00 грн.

Щодо виплати нарахованої стягувачу суми в розмірі 6 800,00 грн Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району головному державному виконавцю повідомлено наступне.

Рішення суду винесено відносно виплати щорічної разової грошової допомоги, яка безпосередньо фінансується тільки за рахунок коштів Державного бюджету (ст. 87 Бюджетного кодексу України). Відшкодування виплати (зазначеної у виконавчому листі) стосується судових рішень про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, що виконуються лише відповідно до запровадженого і діючого механізму згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ЗУ «Про державний бюджет» та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим ПКМУ від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядку).

Всі рахунки управління є пільговими на виконання окремих програм, всі видатки передбачаються в Законі про державний бюджет на відповідний рік. На 2021 рік видатки бюджету на здійснення виплат даної допомоги для управління згідно з рішенням суду за минулі бюджетні роки Законом про Державний бюджет України на 2021 рік не передбачено. Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законами України про Державний бюджет на відповідний рік.

Оскільки Управління є бюджетною установою, то вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України про Державний бюджет України. Відповідних асигнувань управлінню не виділено та не передбачено, про що свідчить паспорт бюджетної програми на 2021 рік, тому що ці виплати повинна здійснювати Казначейська служба. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Управління не являється розпорядником коштів, а фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним з таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з п.2 частини першої ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.

Відповідно до норм Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», абзацу другого підпункту 1 пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 03.08.11 № 845, безспірне списання коштів державного бюджету проводиться Казначейством за черговістю надходження таких рішень, утому числі рішень, які надіслані до органів Казначейства органами Державної виконавчої служби відповідно до Порядку. Разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій ОСОБА_1 повинне погасити Казначейство в межах бюджетних асигнувань, визначених Законом України на відповідний рік за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 03.08.11 № 845. Таким чином, судові рішення про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, виконуються відповідно до вказаних актів законодавства в порядку черговості та в межах коштів, передбачених на такі цілі в державному бюджеті.

Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району управління підзвітне та підконтрольне Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації з питань делегованих повноважень. Також управління здійсшос розпорядження бюджетними коштами в межах встановлених йому бюджетних призначень. Кошториси на виплату управлінням відповідних допомог, компенсацій за програмою 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» затверджуються та доводяться до районного управління, як розпорядника коштів нижчого рівня Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.

Окрім того, управлінням неодноразово надавалася інформація до Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації стосовно обрахування заборгованості за судовими рішеннями національних судів, боржниками за якими с Управління, в тому числі і по ОСОБА_1 .

Тому, судом встановлено, що зазначені причини унеможливлюють проведення виплати управлінням ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551 від 22.10.1993 за 2020 рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена за цей період.

Зважаючи на те, що управління повністю утримується за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів (виділені кошти затверджуються головним розпорядником коштів), невиплата коштів не є безпідставним невиконанням судового рішення.

Також, управління не може виконати рішення суду в частині виплати грошової допомоги, у зв'язку з тим, що резолютивна чистина цього рішення містить вказівку на виконання дій зобов'язального характеру, а органами Казначейства виконуються рішення виключно про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів.

Таким чином, як встановлено судом, боржником рішення суду в повному обсязі не виконано.

Закон не гарантує виконання рішення, яким боржник зобов'язаний здійснити соціальну виплату, в той же час судове рішення про стягнення виплати може бути виконане у порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо рішення суду, зазначені в частіші першій иісї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Згідно з частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, шо істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до ч.3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання суцового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до п.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Управління є бюджетного установою та утримується за рахунок коштів державного бюджету, тому виходячи із вищевикладеного, примусове списання коштів з рахунків Управління, для подальшого повного виконання рішення суду може бути здійснено виключно органами Казначейства.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими с державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Боржником рішення у частині нарахування суми боргу - викопано, але борг не виплачений у зв'язку з відсутністю фінансування боржника - державного органу, який не є фактично розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів, та судове рішення не виконується на стадії відкритого виконавчого провадження.

Під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що на теперішній час для подальшого виконання рішення суду наявні, передбачені законодавством обставини, що ускладнюють виконання судового рішення, а тому заява старшого державного виконавця підлягає задоволеню.

Відповідно ст. 3 Закону України "Про судовий збір ", судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.

Керуючись статтями 241, 248 та 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву головного державного виконавця про становлення способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.

Встановити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі № 280/8700/20 шляхом: зобов'язання Управління соціального захисту населения Запорізької міської ради по Шевченківському району нарахувати ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800,00 грн.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району на користь ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме у сумі 6800,00 грн.

Копію ухвали направити сторонам по справі.

Ухвала набрала законної сили 07 вересня 2021 року та може бути оскаржена до апеляційного суду протягом 15 днів з дня її прийняття.

Суддя Р.В. Сацький