20 вересня 2021 року Справа № 280/7776/21 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Чарівна, буд.16; код ЄДРПОУ 37573780)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (надалі - відповідач), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району щодо недоплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2021 роки у розмірі, визначеному ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької районної міської ради по Шевченківському району здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2021 роки у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (з урахуванням раніше виплачених сум).
Адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.161 КАС України, з огляду на наступне.
Позивачем всупереч вимог ч.4 ст.161 КАС України до позовної заяви не додано доказів того, що права та інтереси позивача в частині позовних вимог за 2020 рік порушені саме відповідачем (доказів виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району).
Позивачем у позові зазначено: "... Відповідно до вимог частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, вважаю початком строку звернення до адміністративного суду за захистом моїх прав, дату надання мені відмови про виплату допомоги від Відповідача - 13.08.2021. ...".
Як зазначено у ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.4 ст.17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, перебіг строку звернення позивача до суду в частині позовної вимоги за 2020 рік слід обраховувати з 30.09.2020.
Аналогічне застосування норм права здійснено у справах цієї категорії та висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 у справі №607/7919/17 (К/9901/1172/17), від 07.03.2018 у справі №664/51/17 (К/9901/30405/18) та від 10.05.2018 у справі №389/1042/17 (К/9901/18757/18).
Адміністративний позов позивачем подано на поштове відділення 19.08.2021.
Тобто, позов в частині позовних вимог за 2020 рік подано позивачем з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст.122 КАС України.
Позивачем всупереч вимог ч.6 ст.161 КАС України не подано з позовом заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та документальних доказів поважності його пропуску в частині позовних вимог за 2020 рік.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2021 позовна заява залишена без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.161 КАС України.
В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання: докази того, що права та інтереси позивача в частині позовних вимог за 2020 рік порушені саме відповідачем (докази виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району); заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та документальних доказів поважності його пропуску в частині позовних вимог за 2020 рік.
Позивачем надано до суду документи на виконання ухвали суду, зокрема: клопотання про поновлення строку звернення до суду.
У клопотанні про поновлення строку звернення до суду зазначено: "... У встановлений законом строк я не подав позов у зв'язку із наданням можливості Відповідачу досудового порядку вирішення спору, вважав що перерахунок допомоги після висновку Конституційного Суду України буде здійснено автоматично. 29.07.2021 я звернувся до Управління соціального захисту населення ЗМР по Шевченківському району з заявою перерахувати мені грошову допомогу до 5 травня за 2020 та 2021 роки, згідно вимог статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) та виплатити мені допомогу у належному розмірі, скористувавшись правом, передбаченим Законом України "Про звернення громадян" та ч.4 ст.122 КАС України (повідомлення про вручення №6909510443772), в результаті чого отримав відмову від 13.08.2021 №С-1583 у перерахунку та виплаті вищевказаної допомоги, з посиланням на купу нормативно правових актів та без підтвердження чи спростування мені виплати мені допомоги за 2020 рік. ...".
Однак, позивачем не додано до клопотання про поновлення строку звернення до суду переконливих доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом в частині позовних вимог за 2020 рік.
Як зазначено у ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду вказані позивачем у клопотанні про поновлення строку звернення до суду визнаються судом неповажними, оскільки не містять переконливих доводів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Враховуючи наведене, суддя вважає, що позивачем не усунуто недолікі позовної заяви відповідно до ухвали суду від 06.09.2021 у повному обсязі. Відкрити провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом в частині позовних вимог за 2020 рік не вбачається можливим через не надання до суду переконливих доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині позовних вимог за 2020 рік - підлягає поверненню.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Якзазначено у п.9 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно з ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч.8 ст.169 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись п.1, п.9 ч.4 ст.169, ст.ст.241-243, 248 КАС України, суддя -
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району в частині визнання протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району щодо недоплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язання Управління соціального захисту населення Запорізької районної міської ради по Шевченківському району здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (з урахуванням раніше виплачених сум) - повернути позивачу.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя О.О. Прасов