20 вересня 2021 року Справа № 160/9706/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Дніпровської міської ради до Громадського формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр", треті особи - Департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради про припинення діяльності,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Виконавчого комітету Дніпровської міської ради до Громадського формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр", треті особи - Департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, в якій позивач просить:
- припинити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку спеціалізованого газону «Центр» (код ЄДРПОУ 39717999, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Короленка, буд.44) шляхом примусового розпуску, а саме, ліквідувати (припинити) юридичну особу Громадське формування з охорони громадського порядку спеціалізованого газону «Центр» (код ЄДРПОУ 39717999, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Короленка, буд.44).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.01.2020 року на адресу Дніпровської міської ради надійшов лист Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області від 13.12.2019 року № 45/13/8-5361 з проханням звернутися з позовною заявою про припинення діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку, в тому числі зазначене громадське формування, до суду, відповідно до якого, громадське формування жодним чином не співпрацює з Дніпровським ВП ГУНП в Дніпропетровській області та підпорядкованим йому відділенням поліції та не здійснює заходи, передбачені законодавством, а саме: згідно статті 11 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом: спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування; участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень. Департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, відповідно до листа від 04.03.2020 № 1/9-119 підтримує звернення поліції, у зв'язку з тим, що зазначене громадське формування не виконує свої завдання відповідно до Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”. Згідно листа Управління превентивної діяльності ГУНП в Дніпропетровській області від 21.10.2020 № 13/4-2177 Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" не виконує свої статутні обов'язки та не взаємодіє з ГУНП в Дніпропетровській області та з відділами, відділеннями поліції ГУНП в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим клопочуть про припинення їх діяльності шляхом примусового розпуску. Враховуючи, що Громадське формування з охорони громадського порядку “Міжрегіональне Дніпровське козацьке військо” не здійснює статутну діяльність, не співпрацює з органами Національної поліції, органами місцевого самоврядування, в силу положень статті 8 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону” Громадське формування з охорони громадського порядку “Міжрегіональне Дніпровське козацьке військо” підлягає припиненню шляхом примусового розпуску.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу та третім особам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Ухвала суду направлена на адресу відповідача, проте на адресу суду 16.09.2021 року повернувся конверт.
26.07.2021 року судом отримано пояснення Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради (третя особа - 2), в яких зазначено, що припинення громадського формування здійснюється в примусовому порядку, а керівництво громадського формування не відповідає не звернення органу, що здійснюється координацію його діяльності, тому єдиною підставою для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про припинення Громадського формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" є саме рішення про припинення юридичної особи, направлене державному реєстратору судом. Згідно ст. 25 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” спрощена процедура державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації проводиться на підставі, зокрема, судового рішення про припинення юридичної особи, якщо таке рішення прийнято судом після 1 липня 2004 року, і в разі якщо голова ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи або ліквідатор юридичної особи протягом трьох років з дати оприлюднення повідомлення про постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з банкрутством юридичної особи, не надав суб'єкту державної реєстрації документи, необхідні для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради правом на подання пояснень щодо позову або відзиву, заперечень чи доказів по суті справи не скористався, згідно статті 165 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 03.10.2005 як юридична особа було зареєстровано Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" (код ЄДРПОУ 33807772, зареєстроване за адресою: 49101, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 44), що підтверджується записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань № 1 224 102 0000 017579.
Листом № 45/13/8-5361від 13.12.2019 року Дніпровський відділ Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області звернувся до міського голови Дніпра Бориса Філатова з проханням звернутися до суду із заявою про заборону діяльності шляхом примусового розпуску громадського формування, яке не взаємодіє з органами Національної поліції.
У свою чергу, Департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, відповідно до листа від 04.03.2020 № 1/9-119 підтримує звернення поліції, у зв'язку з тим, що зазначене громадське формування не виконує свої завдання відповідно до Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”.
21.10.2020 року на адресу Дніпровської міської ради надійшов лист Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вх. № 12/5009), з проханням звернутися до суду із позовною заявою про припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку до суду, оскільки зазначене громадське формування не виконує свої статутні обов'язки, жодним чином не співпрацює з органами Національної поліції у Дніпропетровській області згідно Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”.
На виконання вказаних звернень Виконавчий комітет Дніпровської міської ради звернувся до суду з позовом про припинення діяльності громадського формування.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законами України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону” від 22.06.2000 року №1835-III, “Про громадські об'єднання” від 22.03.2012 року №4572-VI, “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 року №755-IV.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об'єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
Крім того, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону можуть бути створені на засадах громадської самодіяльності як зведені загони громадських формувань, спеціалізовані загони (групи) сприяння Національній поліції та Державній прикордонній службі України, асоціації громадських формувань тощо.
Згідно із приписами ст. 3 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.
Координацію ж діяльності таких громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Повсякденна (оперативна) діяльність таких формувань організовується, спрямовується і контролюється відповідними органами Національної поліції, підрозділами Державної прикордонної служби України.
Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону не мають права займатися підприємницькою або іншою діяльністю з метою одержання прибутку.
Також, використання громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону України для виконання завдань, не передбачених цим Законом, забороняється.
Відповідно до положень абз. 1 ст. 5 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону діє на основі положення (статуту) про нього.
При цьому, статтею 8 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону” передбачено, що діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.
Так, як визначено положеннями п.п.1, 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону - є:
- у сфері охорони громадського порядку: надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам; інформування органів Національної поліції про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань; сприяння органам Національної поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
- у сфері охорони державного кордону: надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні та затриманні осіб, які порушили або намагаються порушити державний кордон чи провадять іншу протиправну діяльність на кордоні; сприяння військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в охороні державного кордону, виключної (морської) економічної зони України, а також здійснення контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, проведення разом з ними пропуску громадян до місць відпочинку і роботи; надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні умов та причин, які можуть призвести до злочинної діяльності на кордоні, і вжиття заходів до їх усунення; участь у спостереженні за місцями роботи і відпочинку поблизу кордону та за прикордонними інженерними спорудами; участь у заходах Державної прикордонної служби України з профілактики порушень або спроб порушення державного кордону і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, незаконного переміщення через державний кордон вантажів, предметів, матеріалів та іншого майна;
- у разі виникнення надзвичайних ситуацій: надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень; участь у рятуванні людей і майна, підтриманні громадського порядку у разі стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
Водночас приписами ст.11 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону” передбачено, що громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом:
1) спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;
2) проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;
3) участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.
Також, у відповідності до ст. 16 зазначеного Закону, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом. Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення (статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення. Контроль за джерелами і розмірами надходжень коштів до цих громадських формувань здійснюється відповідно до закону. У разі порушення фінансової дисципліни з боку громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону воно несе відповідальність згідно з законом.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про громадські об'єднання” визначає, що припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється:
1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації;
2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”.
Умовами ст.25 Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" не здійснювало патрулювання на території м. Дніпро та Дніпропетровської області, також відсутні докази того, що відповідач приймає участь у масових заходах міста, у заходах по охороні природи і пам'яток історії та культури, а також у забезпеченні безпеки дорожнього руху.
Крім того, Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" графіки по охороні громадського порядку не затверджує та перед міськрадою не звітує.
Отже, дане формування жодним чином не взаємодіє з виконавчим органом Дніпровської міської ради , а також її посадовими особами, в зв'язку із чим, міськрада не має змоги координувати діяльність вказаного громадського формування.
Також, з повідомлення Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 13.12.2019 року № 45/13/8-5361, ГФ з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" за весь час свого існування ніяким чином не взаємодіяло і з органами Національної поліції, не надавало допомогу правоохоронним органам у забезпеченні громадського порядку, запобіганні адміністративним правопорушенням та злочинам, не приймало участі у патрулюванні та заходах органів Національної поліції, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.
Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" жодного разу не затверджувало у Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області графіки по охороні громадського порядку та взагалі ніколи не звітувала про свою діяльність перед територіальним відділом поліції.
З викладеного вбачається, що Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" не виконує свої статутні обов'язки з охорони громадського порядку на території м. Дніпра та Дніпропетровської області.
Водночас, на спростування викладеного з боку відповідача до суду не надано жодних належних та допустимих доказів.
Таким чином, відповідач не виконує своїх статутних обов'язків та інших, визначених Законом України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону” завдань, що підтверджує його формальне існування.
З огляду на вище зазначене, враховуючи, що Громадське формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" фактично не здійснює свою статутну діяльність, жодним чином не співпрацює з органами Національної поліції, Державної прикордонної служби, органами місцевого самоврядування, тому, в силу положень ст. 8 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, це Громадське формування підлягає припиненню шляхом примусового розпуску (ліквідації).
Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення позовних вимог та припинення діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку спеціального загону "Центр" (код ЄДРПОУ 39717999, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Короленка, буд.44) шляхом примусового розпуску.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки доказів судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суду не надано, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Припинити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку спеціалізованого газону «Центр» (код ЄДРПОУ 39717999, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Короленка, буд.44) шляхом примусового розпуску, а саме, ліквідувати (припинити) юридичну особу Громадське формування з охорони громадського порядку спеціалізованого газону «Центр» (код ЄДРПОУ 39717999, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Короленка, буд.44).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова