30 серпня 2021 року Справа № 160/8082/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 381-5/VIII Слобожанської селищної ради від 18.03.2021 року про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)) орієнтовною площею до 0,10 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га цільове призначення якої: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, для житлової забудови і громадського призначення, яка розташована на території Слобожанської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області;
- визнати протиправним та скасувати Рішення Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області сорок другої сесії сьомого скликання № 2278-42/VІІ від 17.10.2019 року «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільскогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)» в частині віднесення земельної ділянки несільськогосподарського призначення розташованої на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди якої, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах) площею 16,6217 га кадастровий номер 1221455800:02:001:0928, код УКЦВЗ 1.13.3 землі змішаного використання житлової забудови та громадського призначення;
- зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею до 0,10 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га цільове призначення якої: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, для житлової забудови і громадського призначення, яка розташована на території Слобожанської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області та прийняти рішення відповідно до законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 26 січня 2021 року вона звернулась з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею до 0,10 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га. Рішенням Слобожанської селищної ради №381-5/VIII від 18 березня 2021 року їй відмовлено у задоволенні вказаної заяви. Позивач вказує, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Позивач вважає, що, вказаним рішенням відмовлено у задоволенні клопотання стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою, з підстав не передбачених у ч.3 ст. 123 ЗК України, тому таке рішення є протиправним, та підлягає скасуванню. Крім того, рішенням Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області сорок другої сесії сьомого скликання № 2278-42/VII від 17.10.2019 року «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільскогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)» земельну ділянку з кадастровим номером 1221455800:02:001:0928 неправомірно віднесено до переліку земельних ділянок, набуття права оренди яких підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах). Таким чином, зазначене рішення № 2278-42/VTI від 17.10.2019 року «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільскогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)») прийняте в супереч нормам ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим, також є протиправним та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що рішенням Ювілейної селищної ради від 17.09.2015 №1844-45/VI затверджено Генеральний план сел.Ювілейне Дніпропетровського району Дніпропетровської області, відповідно до якого земельна ділянка площею 16,6217 га за кадастровим номером 1221455800:02:001:0928 перебуває у зоні озеленення територій загального користування. Згідно Плану зонування сел. Ювілейне (наразі - смт Слобожанське) зазначена земельна ділянка віднесена до територіальної зони Р-3. Територіальна зона Р-3 - рекреаційна зона озеленених територій загального користування. Зона призначена для організації повсякденного відпочинку населення. До зони входять парки, сквери, бульвари, та інші озеленені території, що активно використовуються населенням для відпочинку, об'єкти відпочинку, туризму, спортивні та рекреаційні для дітей та дорослих. На підставі рішення Слобожанської селищної ради від 18.04.2019 №1985-37/VII розробляється технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 16,6217 га (розробник - ФОП ОСОБА_2 , визначений на підставі рішення Слобожанської селищної ради від 17 жовтня 2019 року № 2215-42/VII «Про затвердження протоколу засідання комісії з конкурсного відбору виконавця робіт із землеустрою»). Робота з розроблення технічної документації із землеустрою продовжується, наразі триває присвоєння кадастрових номерів. Таким чином, надання позивачці дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею до 0,10 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га, суперечило б затвердженому генеральному плану селища Ювілейне (Слобожанське). Щодо визнання протиправним та скасування рішення Слобожанської селищної ради від 17.10.2019 № 2278-42/VII «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)» відповідач зазначає, що проведення земельних торгів для можливості надання земельних ділянок в оренду, в тому числі визначення переліку таких земельних ділянок, передбачено чинним законодавством України.
Позивачкою подано письмові пояснення, в яких вона просила відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі, а також зазначила, що наявність генерального плану, та розділ земельної ділянки на частки не є предметом спору, та не підлягає оцінці судом, як докази.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2021 року прийнято до свого провадження вказану справу та ухвалено здійснювати розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у порядку визначеному ст.287 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За правилами частини 6 статті 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Першим днем для прийняття рішення по даній справі є 14.08.2021р. - вихідний день (субота), а також припадає на перебування судді у відпустці (інший неробочий день), у зв'язку з чим, дане рішення прийнято першим робочим днем - 30.08.2021р.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 26 січня 2021 року звернулась з заявою до відповідача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею до 0,10 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га цільове призначення якої: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, для житлової забудови і громадського призначення, яка розташована на території Слобожанської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Додатком до заяви надані: копія паспорту, довідка ідентифікаційного коду та графічні матеріали.
Рішенням Слобожанської селищної ради №381-5/VIII від 18 березня 2021 року позивачу відмовлено у задоволенні вказаної заяви, стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею до 0,10 га.
Так, у вказаному рішенні Слобожанської селищної ради №381-5/VIII від 18.03.2021р. зазначено: «Розглянувши заяву громадянки ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), долучені до клопотання графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, відповідно до статей 12, 40, 118, 122, 134 Земельного кодексу України, статей 19, 20, 50 Закону України «Про землеустрій», враховуючи рекомендації комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища та керуючись статями 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Слобожанська селищна рада, ВИРІШИЛА: 1. Відмовити громадянці ОСОБА_1 у задоволенні клопотання стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку з тим, що запитувана земельна ділянка з кадастровим номером 1221455800:02:001:0928 включена до Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах), затвердженого рішенням сесії Слобожанської селищної ради від 17 жовтня 2019 року № 2278-42/VII «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)».
Також, судом встановлено, що Рішенням Ювілейної селищної ради №1844-45/VI від 17.09.2015 затверджено Генеральний план сел.Ювілейне Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Відповідно до Генерального плану сел.Ювілейне земельна ділянка площею 16,6217 га за кадастровим номером 1221455800:02:001:0928 перебуває у зоні озеленення територій загального користування. Відповідно до Плану зонування сел. Ювілейне (смт Слобожанське) зазначена земельна ділянка віднесена до територіальної зони Р-3. Територіальна зона Р-3 - рекреаційна зона озеленених територій загального користування. Зона призначена для організації повсякденного відпочинку населення. До зони входять парки, сквери, бульвари, та інші озеленені території, що активно використовуються населенням для відпочинку, об'єкти відпочинку, туризму, спортивні та рекреаційні для дітей та дорослих.
Рішенням Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області №1985-37/VІI від 18.04.2019р., вирішено: 1. Розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 16,6217 га, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928. 2. Зобов'язати виконавчий комітет Слобожанської селищної ради провести конкурс на визначення виконавців робіт із землеустрою відповідно до «Положення про конкурсний відбір виконавців робіт із землеустрою», затвердженого рішенням Слобожанської селищної ради від 14 червня 2018 року № 1362-30/VII та замовити розробку технічної документації із землеустрою.
Згідно Протоколу засідання комісії з конкурсного з відбору виконавців робіт із землеустрою від 27.08.2019р., Про розгляд конкурсної пропозиції, що надійшла на підставі оголошення про проведення конкурсу з визначення виконавця робіт із землеустрою щодо розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928, розташованої в смт Слобожанське, на території Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області. вирішено: 1. Прийняти конкурсну пропозицію ФОП ОСОБА_2 як таку, що відповідає вимогам Положення про конкурсний відбір виконавців робіт із землеустрою, затвердженого рішенням Слобожанської селищної ради від 30.05.2018 року № 669 „Про затвердження Положення про конкурсний відбір виконавців робіт із землеустрою". 2. Визначити виконавцем робіт із землеустрою ФОП ОСОБА_2 . 3. Подати протокол на затвердження на черговій сесії селищної ради.
Рішенням Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області №2215-42/VІI від 17.10.2019р., вирішено: 1. Затвердити протокол засідання комісії з конкурсного відбору виконавців робіт із землеустрою від 27.08.2019 року, згідно з додатком. 2. Визнати виконавцем робіт із землеустрою ФОП ОСОБА_2 . 3. Доручити селищному голові укладення договору про виконання робіт із землеустрою протягом 15-ти робочих днів з дати оприлюднення даного рішення на офіційному веб-сайті Слобожанської селищної ради.
Рішенням Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області №2665-47/VІI від 18.06.2020р., вирішено: 1. Надати дозвіл на розробку детального плану частини громадської зони та зони озеленення в районі вулиці Київська смт Слобожанське території Слобожанської селищної територіальної громади. 2. Замовником розробки детального плану частини громадської зони та зони озеленення в районі вулиці Київська смт Слобожанське визначити виконавчий комітет Слобожанської селищної ради.
При вирішенні спору суд виходить із того, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Частиною 6 статті 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Положеннями ч.7 ст.118 ЗК України, встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч.8 ст.118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 9 статті 118 ЗК України врегульовано, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно з ч.10 ст.118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Приписами ч.10 ст.118 ЗК України закріплено, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частинами 1-3 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частин 1-2 статті 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі:
розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів;
використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями;
будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів;
надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні;
надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено;
розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України;
надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб;
надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону;
надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала;
будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд);
передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва;
надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим;
поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності;
надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків;
надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу;
надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення;
надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
Частиною 6 статті 186 ЗК України визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Положеннями ч.18 ст.186 ЗК України встановлено, що кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.
Згідно з ч.12 ст.186 ЗК України погодження документації із землеустрою здійснюється за місцем розташування земель (земельних ділянок) територіальними органами центральних органів виконавчої влади, утвореними у районі, місті обласного, республіканського значення (Автономної Республіки Крим), містах Києві та Севастополі, або міжрегіональним територіальним органом, у разі якщо повноваження його поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частинами 1, 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Частинами 1, 4 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Конституційний Суд України у рішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 ЗК України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України, зокрема, вирішив, що положення пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 ЗК України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Слобожанської селищної ради від 18.03.2021 № 381-5/VIII «Про розгляд звернення», суд зазначає, що частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду клопотання, а саме:
- невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів;
- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації,
- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць,
- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що рішенням Ювілейної селищної ради від 17.09.2015 №1844-45/VI, копія якого наявна в матеріалах справи, затверджено Генеральний план сел.Ювілейне Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Відповідно до Генерального плану сел.Ювілейне земельна ділянка площею 16,6217 га за кадастровим номером 1221455800:02:001:0928 перебуває у зоні озеленення територій загального користування. Відповідно до Плану зонування сел. Ювілейне зазначена земельна ділянка віднесена до територіальної зони Р-3. Територіальна зона Р-3 - рекреаційна зона озеленених територій загального користування. Зона призначена для організації повсякденного відпочинку населення. До зони входять парки, сквери, бульвари, та інші озеленені території, що активно використовуються населенням для відпочинку, об'єкти відпочинку, туризму, спортивні та рекреаційні для дітей та дорослих.
На підставі рішення Слобожанської селищної ради від 18.04.2019 №1985-37/VII розробляється технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 16,6217 га (розробник - ФОП ОСОБА_2 , визначений на підставі рішення Слобожанської селищної ради від 17 жовтня 2019 року № 2215-42/VII «Про затвердження протоколу засідання комісії з конкурсного відбору виконавця робіт із землеустрою»).
З матеріалів справи вбачається, що розроблено «Детальний план частини громадської зони та зони озеленення в районі вул. Київська смт Слобожанське Слобожанської територіальної громади», який пройшов громадські слухання щодо врахування громадських інтересів, та затверджений рішенням Слобожанської селищної ради від 18 червня 2020 року № 2665-47/VII.
Таким чином, суд зазначає, що надання позивачці дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею до 0,10 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га, суперечило б затвердженому генеральному плану селища Ювілейне (нині Слобожанське), іншої містобудівної документації - Детальному плану частини громадської зони та зони озеленення в районі вул. Київська смт Слобожанське Слобожанської територіальної громади, що в свою чергу, відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України є підставою для відмови позивачці у вказаному вище клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Крім того, суд звертає увагу, що земельна ділянка, щодо якої позивачка просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, входить до земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га, яка, в свою чергу, включена до «Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)», затвердженого рішенням Слобожанської селищної ради від 17.10.2019 № 2278-42/VII, про що зазначено в рішенні Слобожанської селищної ради від 18.03.2021 № 381-5/VIII «Про розгляд звернення», що також унеможливлює у наданні позивачі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Отже, відповідач не мав правових підстав для задоволення клопотання позивача про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вірно відмовив у задоволенні клопотання позивача у т.ч. з підстави, що земельна ділянка на яку претендує позивач входить до земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1221455800:02:001:0928 площею 16,6217 га, яка, в свою чергу, включена до «Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)», затвердженого рішенням Слобожанської селищної ради від 17.10.2019 № 2278-42/VII.
Судом відхиляються посилання позивача на те, що оскаржувані рішення порушують законні сподівання на отримання земельної ділянки у власність, оскільки згідно правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 11.10.2016 № 21-1625а16, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає в подальшому обов'язкового позитивного рішення про надання її у користування (оренду).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28.11.2018 року по справі № 826/5735/16 також вказує на те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.10.2018 року у справі №380/624/16ц Верховний Суд вказав, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим документом. Відтак, правовідносини, пов'язані з прийняттям та реалізацією такого рішення, не підпадають під визначення приватноправових, оскільки не породжують особистих немайнових та майнових прав та зобов'язань осіб.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що рішення Слобожанської селищної ради від 18.03.2021 № 381-5/VIII «Про розгляд звернення», яким відмовлено позивачці у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, прийнято у відповідності до норм Земельного кодексу України, є правомірним, у зв'язку з чим відсутні підстави для його скасування.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Слобожанської селищної ради від 17.10.2019 №2278-42/VII «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)» слід зазначити наступне.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: - розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад (п.а); - передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (п.б); - надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (п.в); - вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (п.к).
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як було зазначено вище, відповідно до статті 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною 2 ст.134 Земельного кодексу України. Статтями 135-137 Земельного кодексу України визначаються основні засади проведення земельних торгів.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати земельних торгів.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що проведення земельних торгів для можливості надання земельних ділянок в оренду, в тому числі визначення переліку таких земельних ділянок, передбачено чинним законодавством України.
На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що рішення Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області сорок другої сесії сьомого скликання № 2278-42/VІІ від 17.10.2019 року «Про затвердження Переліку земельних ділянок несільскогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких, підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах)», прийнято відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, є правомірним, у зв'язку з чим відсутні підстави для його скасування.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею до 0,10 га, то вказана вимога є похідною від первісної, а також суд не вправі втручатись у внутрішню діяльність суб'єкта владних повноважень, що віднесена до його виключної компетенції, та переймати на себе його дискреційні повноваження, вказуючи на те, яке саме рішення він має прийняти за результатами розгляду певної заяви, у зв'язку з чим не підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході судового розгляду довів обґрунтованість своїх висновків і правомірність прийнятих на їх підставі рішень.
З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, суд доходить висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскаржувані рішення прийняті з дотриманням вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (52005, Дніпропетровська обл.,смт.Слобожанське, вул.Василя Сухомлинського, 56Б, ЄДРПОУ 04525024) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова