Справа №: 671/1351/21
26 серпня 2021 року м. Волочиськ
Суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Бабій О.М., ознайомившись з матеріалами, що надійшли від Хмельницького районного управління ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , директора ПМП «Угрус», за ст. 185-14 КУпАП,
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 019813 від 18 серпня 2021 року, згідно з яким ОСОБА_1 ставиться в вину вчинення правопорушення, передбаченого ст. 185-14 КУпАП.
Стаття 185-14 КУпАП містить дві частини та її зміст наступний:
ч. 1. Створення перешкод у діяльності уповноважених посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, пов'язаній з проведенням перевірок, -
тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ч. 2. Те саме діяння, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Вважаю, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, зокрема: не викладено належним чином суть правопорушення (його об'єктивну сторону), а також не зазначено, за якою частиною статті 185-14 КУпАП кваліфіковано дії ОСОБА_1 (адже стаття містить дві частини).
Так, згідно із протоколом, ОСОБА_1 ставиться в вину те, що «18.08.2021 року о 14 год. в приміщенні ПМП «Угрус» м. Волочиськ вул. Незалежності, 4-а під час здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, директор ПМП «Угрус» ОСОБА_1 створив перешкоду посадовим особам органу державного нагляду (контролю) а саме: головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям ХРУ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області підполковника служби ЦЗ ОСОБА_2 чим порушив вимоги абзаців 2 та 3 статті 11 Закону України про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 р. № 877-V, чим вчинив правопорушення, передбачене статтею 185-14 КУпАП».
У вказаному формулюванні суті правопорушення не зазначено, у чому саме полягало створення перешкоди посадовій особі, та не зазначено частину статті 185-14 КУпАП.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою, має доводитись в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Оскільки діючи таким чином, суд перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення, для належного оформлення протоколу та усунення недоліків, зазначених в описовій частині постанови.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,-
Повернути матеріали протоколу про адміністративне правопорушення № 019813 від 18 серпня 2021 року стосовно ОСОБА_1 за ст. 184-15 КУпАП до Хмельницького районного управління ГУ ДСНС України у Хмельницькій області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Бабій