Справа № 583/3462/21
3/583/1491/21
Іменем України
21 вересня 2021 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Сидоренка Р.В.,
при секретарі Шаміладзе В.В.,
за участю особи що притягається ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Охтирського РВП ГУ НП в Сумській обл. про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , що працює в АЗС «Овіс», проживає в АДРЕСА_1 ,
за ст. 130, ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18 №173532 від 30.08.2021 р. ОСОБА_1 30.08.2021 року о 01.10 годині знаходячись в м. Охтирці, по вул. Мішечкіна, 12, керував автомобілем Опель Омега д.н.з. НОМЕР_2 , із ознаками наркотичного сп'яніння, координація рухів, зіниці очей не реагують на світло, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився у встановленому порядку, порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КпАП України.
У підтвердження винуватості водія у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення до протоколу також було додано записи відео з камери поліцейського.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин викладених у протоколі не визнав. Заявив, що керував автомобілем трезвим, пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння йому ніхто не пропонував.
Згідно з ст. 245 КпАП України, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст. 280 КпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно з'ясовувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського Суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Статтями 251, 280 КпАП України, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КпАП України, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного:
Згідно ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення є основним документом, на підставі якого висувається обвинувачення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та який може визнаватись джерелом доказів у справі лише за умови його відповідності вимогам ст. ст. 254-256 КпАП України.
Згідно п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України N 1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу зазначається, зокрема місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення (суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Як видно із змісту зазначеного протоколу водій підозрювався інспектором у тому, що мав ознаки наркотичного сп'яніння. Проте зазначено, що він відмовився від проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Із переглянутого відео наданого поліцейським встановлено, що водію не пропонувалось пройти огляд на стан саме алкогольного сп'яніння, як про це зазначено у протоколі. Крім того, водій не заперечував пройти огляд на місці.
Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на інші ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати, адже у протилежному випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст. ст. 213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи.
Отже суддя суду не вправі вийти за межі своїх процесуальних повноважень, перебрати на себе функції обвинувачення, самостійно відшуковувати докази, та формулювати обвинувачення поза межами обставин викрадених у протоколі про адміністративне правопорушення, так як останнє призведе порушення права на захист, а також права на справедливий суд, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у частині принципу рівності сторін та змагальності процесу, що є підставою для скасування постанови судді.
Із переглянутого відео також вбачається істотне порушення прав водія, оскільки фактично у процесі складання адміністративного матеріалу йому права передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КпАП України роз'яснені не були.
Відповідно до ст. 284 КпАП України по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність у діях водія складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Тому відповідно до ч. 1, п. 1, ст. 247 КпАП України, провадження у даній частині підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 130 ч. 1, 247 ч. 1, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити, в зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайсуд шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя Охтирського міськрайонного суду Р.В.Сидоренко