печерський районний суд міста києва
Справа № 757/46750/21-к
Примірник № ___
09 вересня 2021 року
слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: не з'явився,
представника особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002246 від 18.11.2020 за фактом вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,-
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , за погодженням прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ,з можливістю вилучити їх оригінали.
В обґрунтування вказаного клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування, у кримінальному провадженні № 42020000000002246 від 18.11.2020 за фактом вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, під час якого для встановлення обставин у кримінальному провадженні виникла необхідність в одержані тимчасового доступу до документів, що перебувають володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . В інший спосіб довести вказані обставини неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився. Подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, в якій підтримав клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити. Особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності представника особи у володінні якої перебувають речі та документи..
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування, у кримінальному провадженні № 42020000000002246 від 18.11.2020 за фактом вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено факт зловживання монопольним становищем посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , котрі за сприянням посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 ), виставляють завищені рахунки споживачам за послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, достовірно знаючи, що паливна складова тарифу значно менша, таким чином завдають збитків мешканцям м. Києва в особливо великих розмірах.
Так з початку опалювального періоду 2019/2020 років НАК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » для теплопостачальних організацій (виконавців послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води) значно знижено ціну природного газу у порівнянні з ціною, що діяла у попередньому опалювальному періоді. Зміна вартості природного газу має вирішальний вплив на розмір тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для споживачів, оскільки газова складова у структурі собівартості послуг з теплопостачання є найбільшою. З метою забезпечення захисту прав споживачів послуг із централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в частині оплати ними справедливої вартості комунальних послуг Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24 грудня 2019 № 1082 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв'язку зі зміною ціни природного газу». Зазначеною постановою внесені зміни до Постанова КМУ № 630 та Правил користування тепловою енергією, відповідно до яких теплопостачальним організаціям надано право змінювати розмір нарахованої споживачам плати за послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води у разі зміни для них ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії та надання відповідних комунальних послуг. Згідно з пунктом 2 Постанови № 1082, у разі прийняття теплопостачальною організацію (виконавцем послуг із централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води) рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, споживачам, у зв'язку із зміною для них ціни природного газу протягом опалювального періоду 2019/2020 року, відповідні зміни (починаючи із нарахувань за грудень 2019 року) мають відображатися щомісяця у платіжних документах споживачів, надісланих у місяці, що є наступним за розрахунковим періодом.
Так Постановою НКРЕКП № 1819 від 11.12.2018 встановлено тариф ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на теплову енергію, її виробництво, постачання для потреб населення на рівні 1 315 грн/Гкал (у тому числі паливна складова 1 011 грн/Гкал). Зазначена постанова набирає чинності з 01.01.2019.
Також Постановою НКРЄКП № 1823 від 11.12.2018 встановлено тариф на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на рівні з централізованого опалення 1 341 грн/Гкал (у тому числі паливна складова 1 011 грн/Гкал). Зазначена постанова набирає чинності не раніше дня набрання чинності Постанови НКРЕКП № 1819 від 11.12.2018.
14.01.2020 Постановою ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено тариф та теплову енергію, її виробництво, постачання для потреб населення на рівні 894 грн/Гкал, для бюджетних установ 892 грн/Гкал, для інших споживачів (крім населення) 850 грн/Гкал (у тому числі паливна складова 643 грн/Гкал). Зазначеною постановою визнано втрату чинності Постанови НКРЄКП № 1819 від 11.12.2018 по встановленню тарифу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на теплову енергію, її виробництво, постачання для потреб населення, але не внесено змін до Постанови НКРЕКП № 1823 від 11.12.2018, у зв'язку із зменшенням ціни на паливну складову, так як постанова № 1823 залежна від постанови № 1819 однією паливною складовою. Таким чином посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 порушено ст.17 Закону України «Про захист економічної конкуренції» відповідно до якої забороняються дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), що полягають у схиленні суб'єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, створенні умов для вчинення таких порушень чи їх легітимації.
З січня 2020 року посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » при нарахуванні плати за теплову енергію бюджетним установам та іншим споживачам застосовували паливну складову (з урахуванням зміни ціни на газ) на рівні 643 грн/Гкал, а для населення за аналогічні послуги застосовували паливну складову на рівні 1 011 грн/Гкал, різниця складає 368 грн. В ході моніторингу об'ємів наданих послуг населенню за минули роки, в середньому за січень, лютий та березень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відпускає населенню в середньому 480 тис. Гкал. Таким чином посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зловживаючи монопольним становищем незаконно було нараховано за січень, лютий та березень 2020 року населенню плату за послуги з централізованого опалення у розмірі близько 176,6 млн. грн.
Таким чином посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 , зловживаючи своїм посадовим становищем, всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » створили умови останнім для порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що завдало істотної шкоди правам та інтересам членів територіальної громади м. Києва.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 зберігаються документи, які мають значення для матеріалів кримінального провадження, а саме:
- документи, що стали підставою щодо формування та структури тарифів на виробництво та відпуск електричної та теплової енергії, а також витрат, що використовувались для визначення їх собівартості, а також рішення НКРЕКП з зазначеного питання;
- документів щодо заходів інвестиційних програм врахованих у тарифах на електричну та/або теплову енергію, їх вартості, складових, обґрунтування;
- звітні дані про обсяги виробництва та відпуску електричної та теплової енергії у період з 2015 по 2021 роки;
- матеріали перевірок НКРЕКП ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 за період з 2015 по 2021 роки;
- лист НКРЕКП № 1415/185/7-20 від 05.02.2020;
- постанови НКРЕКП «Про затвердження реєстру нормативів перерахування коштів , що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання теплопостачальних і теплогенеруючих організацій як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, послуги з постачання теплової енергії, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання гарячої води від усіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію» за 2019-2020 роки, в яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року № 217 «Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки», до Реєстру включено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з документами, на підставі яких проведено розрахунки та встановлено нормативи, перерахування коштів на рахунок оператора газорозподільної системи та постачальника природнього газу, на якого покладено спеціальні обов'язки.
-
Так, слідчий зазначає, що вказані документи необхідні для швидкого, повного та неупередженого розслідування, оскільки дані документи самі по собі та в сукупності з матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в даному провадженні, а також містять відомості, за відсутністю яких неможливо встановити обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, зокрема вказані документи у подальшому дадуть можливість провести відповідні слідчі дії для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.
Відтак, у органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів вказаних вище суб'єктів господарської діяльності, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій вказаних документів.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, щодокументіи, до яких слідчий просить тимчасовий доступ та які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідні для проведення повного та всебічного досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про надання доступу до документів є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002246 від 18.11.2020 за фактом вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати страшому слідчому в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та іншим слідчим групи слідчих та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42020000000002246 від 18.11.2020, дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- документи, що стали підставою щодо формування та структури тарифів на виробництво та відпуск електричної та теплової енергії, а також витрат, що використовувались для визначення їх собівартості, а також рішення НКРЕКП з зазначеного питання;
- документів щодо заходів інвестиційних програм врахованих у тарифах на електричну та/або теплову енергію, їх вартості, складових, обґрунтування;
- звітні дані про обсяги виробництва та відпуску електричної та теплової енергії у період з 2015 по 2021 роки;
- матеріали перевірок НКРЕКП ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 за період з 2015 по 2021 роки;
- лист НКРЕКП № 1415/185/7-20 від 05.02.2020;
- постанови НКРЕКП «Про затвердження реєстру нормативів перерахування коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання теплопостачальних і теплогенеруючих організацій як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, послуги з постачання теплової енергії, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання гарячої води від усіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію» за 2019-2020 роки, в яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року № 217 «Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки», до Реєстру включено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з документами, на підставі яких проведено розрахунки та встановлено нормативи, перерахування коштів на рахунок оператора газорозподільної системи та постачальника природнього газу, на якого покладено спеціальні обов'язки.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2 примірниках
Прим.1 - справа № 757/46750/21-к
Прим.2 - Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3
Копія - ІНФОРМАЦІЯ_1
09.09.2021 р.