20 вересня 2021 року справа № 542/1525/21
2-а/542/13/21
Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Кашуба М.І., ознайомившись з адміністративним позовом Новосанжарського РС УДМС України в Полтавській області до ОСОБА_1 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, примусове видворення з України,
встановив:
До Новосанжарського районного суду Полтавської області, надійшов адміністративний позов Новосанжарського РС УДМС України в Полтавській області до ОСОБА_1 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, примусове видворення з України.
Вказана справа внаслідок автоматизованого розподілу справи між суддями від 20 вересня 2021 надійшла до провадження судді Кашуби М.І. 20 вересня 2021 року.
Суддя, дослідивши матеріали адміністративного позову, приходить до наступних висновків.
Так, встановлено, що позовна заява підписана завідуючою Новосанжарського РС УДМС України в Полтавській області.
У позовній заяві представник позивача, на підтвердження своїх повноважень, посилається, зокрема, на відповідні пункти наданої в додатках до позову копії Положення про Новосанжарський районний сектор УДМС України в Полтавській області, затвердженого Наказом Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 23.06.2020 №91 (далі - Положення) з чого слідує, що в обгрунтування наявності повноважень звертатися до суду із відповідним позовом та підписувати позовну заяву посилається на інститут самопредставництва.
Згідно з доданою до адміністративного позову копією наказу №86-к від 19.05.2015, ОСОБА_2 призначено на посаду завідувача Новосанжарського районного сектору Управління ДМС України в Полтавській області.
Відповідно до підпункту 10 пункту 4 Положення, Новосанжарський районний сектор УДМС України в Полтавській області, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, звертається до судів з позовами про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов'язані з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства України.
Пунктом 7 Положення визначено, що самопредставництво ДМС, УДМС територіального підрозділу як суб'єктів владних повноважень у судових справах та судових процесах здійснюється через завідувача Новосанжарського РС УДМС в Полтавській області.
Посадові особи, які здійснюють самопредставництво, користуються правами, наданими процесуальним законом учаснику справи.
Відповідно до частини 1 статті 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.
Частиною третьої вказаної статті визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Разом з тим, згідно з частиною першою статті 7 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі- Закон) Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до пункту 8 частини 3 статті 9 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Таким чином, до Єдиного державного реєстру включається інформація щодо осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, та дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
При цьому, за змістом положень частини 1 статті 10 Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які містяться на офіційному веб-порталі ДП "Інформаційно-ресурсний центр", інформація щодо повноважень Федоренко І.А. представляти інтереси УДМС України в Полтавській області без довіреності та в порядку самопредставництва в такому Реєстрі відсутня.
Отже, відсутність відповідного запису в реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Відповідно до п. 3 ч. 4 с. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, адміністративний позов необхідно повернути позивачу, оскільки його підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.
Аналогічного висновку дійшов Верховний суд в ухвалі від 11 листопада 2020 року у справі № № 826/17330/14 при вирішенні питання щодо прийняття касаційної скарги.
Враховуючи наведене, з огляду на відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів на підтвердження повноважень Федоренко І.А. підписувати та подавати адміністративний позов, він підлягає поверненню.
Доказів на спростування зазначеного висновку суду матеріали справи не містять.
Керуючись ст. 2, 3, 5, 6, 169, суддя,-
Позовну заяву Новосанжарського РС УДМС України в Полтавській області до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, примусове видворення з України повернути позивачу разом з доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали направити позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Кашуба М.І.