Справа № 947/26944/21
Провадження № 2-а/947/230/21
20.09.2021 року м. Одеса
Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Маломуж А.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної установи «Пункт тимчасового розміщенням біженців у м. Одеса», третя особа: Головне управління державної міграційної служби в Одеській області про скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Київського районного суду м. Одеси звернулося надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Пункт тимчасового розміщенням біженців у м. Одеса», третя особа: Головне управління державної міграційної служби в Одеській області про скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
В своїй позовній заяві позивач просить суд:
1) Визнати неправомірним та скасувати Наказ по ПТРБ № 6-з від 30.07.2021 року про втрату мною. Амро ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , права користування жилим приміщенням, розташованого за адресою:
АДРЕСА_1 ) Зобов'язати Державну установу «Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одеса» продовжити строк перебування ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , у ДУ «Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одеса». розташованого за адресою: м. Одеса. вул. Зої Космодем'янської. будинок № 7.
Суд дослідивши позовну заяву, вважає, що вона не підсудна Київському районному суду м. Одеси з наступних підстав.
Згідно з п.4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України
З 15.12.2017 року набув чинності Закон України від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Проте, як вбачається з позовної заяви у позивача виник спір із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Обов'язковою ознакою публічно-правового спору, що належить розгляду судом у порядку адміністративного судочинства, є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб'єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, і ці функції та повноваження повинні здійснюватися цим суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Згідно пунктів 1-2 частини 1статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Приписами п.1 ч.1 ст.19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Таким чином, Київський районний суд м. Одеси не є належним судом для розгляду даної справи, оскільки публічний спір не відноситься до переліку, який встановлено ч. 1 ст. 20 КАС України, а тому справа підсудна для розгляду Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч.ч. 1-2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Пункт тимчасового розміщенням біженців у м. Одеса», третя особа: Головне управління державної міграційної служби в Одеській області про скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії слід направити за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 171 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Пункт тимчасового розміщенням біженців у м. Одеса», третя особа: Головне управління державної міграційної служби в Одеській області про скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії направити за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 20.09.2021.
Суддя Маломуж А. І.