Постанова від 15.09.2021 по справі 380/7627/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий суддя у першій інстанції: Качур Р.Н.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/7627/20 пров. № А/857/11455/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Кузьмича С.М., Матковської З.М.

за участю секретаря судового засідання: Пославсього Д.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельна інспекція України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року у справі № 380/7627/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Хар Марти Іванівни, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

18.09.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівські області Хар М.І. з позовом в якому просив суд визнати: протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівські області Хар М.І. № 65-мб/пз від 18.11.2019р. «Про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим гаражем зі знесенням існуючих будинку та споруд на АДРЕСА_1 , які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 13.09.2019 № 870».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2021р. позов задоволено.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції України подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.04.2021р. скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові.

Представник позивача Школьна А.В. просила суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

З договору купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки від 23.11.2018, який уклала ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) видно, що продавець передає у власність покупцю житловий будинок АДРЕСА_2 та земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель споруд (присадибна ділянка), площею 0,0524 га, а покупець зобов'язується прийняти у власність згадане нерухоме майно і сплатити за нього грошову суму, визначену у п. 2.1 цього договору. ( т.1 а.с. 17)

Вказана земельна ділянка яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 4610137200:003:0016, згідно з пп. 1.3 п. 1 договору відведена попередньому власнику - ОСОБА_2 , на підстав ухвали Львівської міської ради №1455 від 26.12.2016р. з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».

З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 146678357 від 23.11.2018р. видно, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4610137200:08:003:0016, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), зареєстровано за ОСОБА_1

02.09.2019р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Львівської міської ради із заявою про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим гаражем зі знесенням існуючих будинку та споруд за адресою: АДРЕСА_2 .

Виконавчий комітет Львівської міської ради 13.09.2019р. прийняв рішення №870 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на будівництво гр. ОСОБА_1 багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим гаражем зі знесенням існуючих будинку та споруд за адресою: АДРЕСА_2 . (т.1 а.с. 33)

Вказаними містобудівними умовами та обмеженнями передбачено:

1.1. Вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки - нове будівництво за адресою: АДРЕСА_2 .

1.2. Інформація про замовника - громадянин ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 .

1.3. Відповідність цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні - цільове призначення земельної ділянки площею 0,0524 га (кадастровий номер 4610137200:003:0016) - 02.03 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку;

-категорія земель - землі житлової та громадської забудови;

-вид використання - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.08.2019 № 4610568232019.

Функціональне призначення земельної ділянки - зона Ж-2-р - зона малоповерхової квартирної житлової забудови відповідно до плану зонування територій (зонінгу) Личаківського району, затвердженого ухвалами Львівської міської ради від 01.12.2016р. № 1283 та від 25.01.2018р. № 2914.

Отже, судом першої інстанції встановлено, що містобудівні умови та обмеження видані з врахуванням того, що земельна ділянка яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 згідно з Планом зонування території 9 зонінгу) Личаківського районо, затвердженого ухвалами Львівської міської ради від 01.12.2016р. № 1283, від 25.01.2018р. № 2914 знаходиться в зоні Ж-2 - зона малоповерхової забудови ( до 4-х поверхів).

Із змісту службової записки (щодо можливих порушень вимог містобудівного законодавства об'єктом нагляду) від 17.10.2019р., довідки про результати документальної перевірки від 21.10.2019р., наказу «Про проведення позапланової перевірки» №1190 від 24.10.2019р., направлення на проведення планової перевірки № 65-мб/пз від 29.10.2019р. видно, що головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Хар М.І. та ОСОБА_3 у період з 29.10.2019р. - 19.11.2019 проведено позапланову перевірку Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради.

За наслідками проведеної перевірки головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівські області Хар М.І. 18.11.2019р. прийнято рішення № 65-мб/пз «Про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим гаражем зі знесенням існуючих будинку та споруд на АДРЕСА_1 , які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 13.09.2019р. № 870. ( т.1 а.с. 35-36).

Підставою для прийняття вказаного рішення є встановлення перевіркою порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: запланований об'єкт будівництва відповідно до плану зонування території (зонінгу) Личаківського району, затвердженого ухвалами Львівської міської ради від 18.09.2014р. № 3840 і від 25.01.2018р. № 2019, розміщено в зоні Ж-2-р - малоповерхова квартирна житлова забудова.

Зокрема, буква «Р» в умовному позначенні індексу функціональної зони дозволяє тільки переважні та супутні види забудови та використання території фактичної зони. Земельна ділянка, яка забудовується відповідно до схеми зонування за санітарно-гігієнічним регламентом Личаківського адміністративного району, знаходиться в підзоні САН-1 (санітарно-захисна зона підприємств).

Згідно пояснюючої записки Зонінгу в підзоні САН-1 не допускається розміщувати житлові будинки, дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, установи охорони здоров'я та відпочинку, спортивні споруди, сади, парки. Містобудівні умови та обмеження № 870 від 13.09.2019р. та наміри забудови не відповідають містобудівній документації на місцевому рівні (Плану зонування території (Зонінгу) Личаківського району, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 18.09.2014р. № 3840 та від 25.01.2018р. № 2019), що є порушенням вимог ч.2 ст.5, ч.1 ст.25, ч.4 ст.26, п.3 ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім того, у п. 2.4 містобудівних умов та обмежень № 870 від 13.09.2019р. не зазначено мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих будинків та споруд зі східної та північно-східної сторони (відповідно до наявного у справі топо-геодезичного знімання на суміжній ділянці знаходяться сім споруд, позначених «КН»), чим порушено п. 7 ч.5 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

ч.2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

В п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови або обмеження забудови земельної ділянки це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверхності та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

В п.6 ч.1 ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Із змісту ч. 1, ч.2 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» видно, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, іншими органами що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В п.2.1 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, який затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011р. № 109 ( далі Порядок №109) передбачено, що містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими п.2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно п.2.4 Порядку №109 надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Отже, єдиною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Тобто, така невідповідність встановлюється на стадії надання містобудівних умов та обмежень.

При цьому, з системного аналізу ст. 29, ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.2.2, п.2.2 Порядку № 109 видно, що невідповідність намірів забудови означає, що запланований для будівництва об'єкт не відповідає вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Тобто, затвердженим текстовим та графічним матеріалам з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій конкретного населеного пункту.

ч.8 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що однією з підстав для скасування містобудівних умов та обмежень є їх невідповідність містобудівному законодавству, містобудівній документації та місцевому рівні, будівельним нормам та стандартам, які виявлені при здійсненні державного архітектурно-будівельного нагляду уповноваженими особами.

Проте, як видно із оскаржуваного рішення, однією з підстав для скасування містобудівних умов та обмежень, які затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради № 870 від 13.09.2019р. забудови для проектування об'єкта будівництва є та обставина що земельна ділянка, яка забудовується відповідно до схеми зонування за санітарно-гігієнічним регламентом Личаківського адміністративного району знаходиться в підзоні САН-1 (санітарно-захисна зона підприємств). Тобто, невідповідність містобудівних умов та обмежень, намірів забудови земельної ділянки кадастровий номер 4610137200:003:0016, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Кордуби, 2-А положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні ( Плану зонування території ( зонінг) Личаківського району затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 18.09.2014р. № 3840 та від 25.01.2018р. № 2919), що є порушенням вимог ч.2 ст.5, ч.1 ст.25, ч.4 ст.26, п.3 ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім того, в п.2.4 вказаних містобудівних умов та обмежень не зазначено мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих будинків та споруд із східної та північно-східної сторони ( відповідно до наявного у справі топо-неодезичного знімання на суміжній ділянці знаходиться 7-м споруд призначених «КН»).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та доводами позивача, що покликання в оскарженому рішенні на ухвали Львівської міської ради від 18.09.2014р. № 3840 та від 25.01.2018р. № 2919) є помилковими, оскільки вказані ухвали не мають жодного відношення до земельної ділянки на якій планується будівництво позивачем та до Личаківського району м. Львова де розміщена вказана земельна ділянка. Дані ухвали стосуються затвердження містобудівної документації «План зонування територій м. Львова: Франківській та Сихівській район» та стосується Комунального підприємства «Адміністративне-технічне управління» якому надано в оренду нежитлове приміщення по вул. Пластовій, 125.

Також, в порушення вимог ст. 77 КАС України відповідач не надав суду належних, достовірних та допустимих доказів які свідчать про ту обставину, що спірна земельна ділянка яка забудовується знаходиться в підзоні САН-1, щодо якої існують заборони у будівництві житлових будинків.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відсутність у містобудівних умовах та обмеженнях конкретних даних зокрема, не зазначення мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих будинків та споруд, не може свідчити про наявність підстав для скасування таких містобудівних умова та обмежень.

Разом з тим, в п.2.4 містобудівних умов та обмежень, які затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради № 870 від 13.09.2019р. зазначено мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд - об'єкт (будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано прибудованим гаражем із знесенням існуючих будинку та споруд на вул. Кордуби, 2-А) запроектувати з дотриманням діючих будівельних норм в межах відведення земельної ділянки (кадастровий номер 4610137200:003:0016. Проектування здійснюється без відстані від червоної лінії з північної сторони до існуючих будівлі відстані - 10м., із західної сторони до існуючої 4-х поверхової будівлі - 15 м.)

В п.7 ч.5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» видно, що містобудівні умови та обмеження містять мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки відповідачі як суб'єкти владних повноважень діяли не у спосіб що визначені Конституцією та законами України.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

В ст.242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст. 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.229,308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельна інспекція України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року у справі № 380/7627/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді С. М. Кузьмич

З. М. Матковська

Повне судове рішення складено 17.09.2021р.