Рішення від 20.09.2021 по справі 640/26237/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/342

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 року м. Київ № 640/26237/19

за позовомОСОБА_1

до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання повернути вилучену картку № НОМЕР_1 на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з благоустроєм території, прилеглої до будівлі літера "Ь" по АДРЕСА_1 та продовжити строк виконання робіт на 164 дні за контрольною карткою шляхом проставляння штампу у відповідному розділі картки.

Ухвалою суду від 17.03.3030 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

02.04.2020 р. до суду надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є власником 1/2 об'єкту нерухомого майна (апартаменти (літ. "А" та літ "Ь")) за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 18 березня 2015 року індексний номер 35085322.

Державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна за позивачем проведено 16 березня 2015 року державним реєстратором Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Приваловою Євгенією Євгеніївною, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 18 березня 2015 року індексний номер 35085892.

Департаментом, на підставі листа-звернення від 10 травня 2016 року №1149, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, схеми благоустрою та переліку робіт, декларації Департаменту ДАБІ у м. Києві від 15 січня 2015 року №КВ 143150150512 про готовність об'єкта до експлуатації, листа-згоди управителя будинком та фотофіксації, видано ОСОБА_1 контрольну картку №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з благоустроєм території прилеглої до будівлі літера "Ь" за адресою: АДРЕСА_1 ; зазначено термін виконання робіт - з 11 травня 2016 року (початок) до 11 травня 2017 року (закінчення); виконання робіт подовжено до 01 січня 2018 року.

Листом від 20 липня 2017 року №064-7550 Департамент повідомив ОСОБА_1 та ТОВ "Моноліт" про те, що відповідно до пункту 15.5.2 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 (із змінами) контрольна картка №16070037-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з благоустроєм території, прилеглої до будівлі літера "Ь" по АДРЕСА_1 - анульована та підлягає терміновому поверненню до Департаменту, а зазначений лист є приписом Департаменту.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2018 р. у справі №826/9422/17 визнано протиправним та скасовано припис (рішення) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене листом від 20 липня 2017 року №004-7550, яким анульовано контрольну картку №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з благоустроєм території прилеглої до будівлі літера "Ь" по вул. Межигірська, 78, у Подільському районі.

Вказане рішення залишене без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2019 р. та Верховного Суду від 12.08.2019 р.

На запит представника позивача листом від 13.11.2019 р. за №064-6502 Департамент повідомив про те, що Правилами благоустрою м. Києва, затвердженими рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. №1051/1051, не передбачено процедуру відновлення дії анульованої контрольної картки №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення.

Згідно з п. 15.5.3 Правил для відновлення робіт необхідно оформити у встановленому порядку нову контрольну картку у зв'язку з виконанням робіт відповідно для виду робіт згідно п. 15.3 "Основні види робіт".

Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказану відмову протиправною з таких підстав.

Позивач посилається на висновки рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2018 р. у справі №826/9422/17, а також на ту обставину, що строк дії картки визначено до 01.01.2018 р., тоді як її анульовано 20.07.2017 р., тобто, у позивача було 164 дні для продовження робіт.

Також позивач посилається на оплати ним КП "Київблагоустрій" послуг з опрацювання поданих документів для отримання контрольної картки вимогам законодавства на загальну суму 23 142 грн. та 16 250 грн.

Відповідач - Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що питання анулювання виданої контрольної картки врегульовано п. 15.5.2 Правил благоустрою, і в даному випадку були наявні підстави для анулювання дії картки, а висновки судів у справі №826/9422/17 відповідач вважає необґрунтованими.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 4, 5 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 27 січня 2011 року №94, основними завданнями Департаменту є, зокрема: контроль за станом благоустрою міста; контроль за дотриманням вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Правил благоустрою міста Києва, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою.

Департамент відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: сприяє забезпеченню чистоти і порядку в місті, очищення території та об'єктів благоустрою від побутових відходів, безхазяйного майна, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою; здійснює видачу, подовження та закриття контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою на період виконання будь-яких земляних, монтажних та інших робіт, пов'язаних з тимчасовим порушенням існуючого благоустрою, з подальшим його відновленням; здійснює контроль за дотриманням термінів виконання робіт за виданими Департаментом контрольними картками на тимчасове порушення благоустрою.

Аналогічні завдання та повноваження Департаменту зазначені і у Положенні про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 11 лютого 2021 року №223.

Зокрема, згідно з п. 5.37 Положення №223 Департамент відповідно до покладених на нього завдань видає контрольні картки на тимчасове порушення благоустрою на час виконання земляних, будівельних та інших робіт і капітальних ремонтів, продовжує їх, закриває, призупиняє, зупиняє (анулює).

Згідно з частиною першою статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06 вересня 2005 року № 2807-IV, правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 затверджені Правила благоустрою міста Києва, які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до абзацу 17 розділу І Правил, контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою - документ встановленої форми згідно з додатком до цих Правил, на підставі якого здійснюються фіксація та контроль за порушенням існуючого благоустрою та його відновленням при виконанні земельних і будівельних робіт та капітальних ремонтів на території міста Києва.

Відповідно до підпунктів 15.1.1 та 15.1.3 пункту 15.1 Правил, підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.

Згідно з підпунктом 15.5.2 пункту 15.5 Правил у разі зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою власник повертає його до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2018 р. у справі №826/9422/17 визнано протиправним та скасовано припис (рішення) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене листом від 20 липня 2017 року №004-7550, яким анульовано контрольну картку №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з благоустроєм території прилеглої до будівлі літера "Ь" по вул. Межигірська, 78, у Подільському районі.

Суд враховує висновки вказаного судового рішення в порядку ч. 4 ст. 78 КАС України.

Зокрема, згідно зі змісту вказаного рішення, як встановлено під час розгляду справи, в листі Департаменту від 20 липня 2017 року №064-7550 відповідачем не зазначено обставини, що зумовили анулювання контрольної картки №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення та заходи, які необхідно вжити замовнику для усунення причин, на підставі яких анульовано дію ордера, всупереч положенням Правил.

Зміст акта обстеження земельної ділянки від 01 березня 2017 року №17-0266-07 та лист від 09 березня 2017 року №057027-4187, складених Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), свідчать про низку порушень, виявлених під час обстеження земельної ділянки за адресою: вул. Межигірська, 78 у Подільському районі міста Києва, на якій в тому числі знаходяться нежитлові будівлі, що належать позивачу. Проте, які саме порушення слугували підставою для анулювання контрольної картки №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення відповідно до підпункту 15.5.2 пункту 15.5 Правил відповідач не зазначив (доказів не надав), а судом не встановлено.

Крім того, відповідач не надав суду доказів на підтвердження наявності у Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повноважень здійснювати контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Так, в акті зазначено, що при обстеженні КП "Київблагоустрій" об'єкту благоустрою за адресою: вул. Межигірська, 78, літера "Ь" в м. Києві виявлено проведення на цій території будівельних робіт, у зв'язку з чим відповідач дійшов висновку про порушення пункту 15.5.2 Правил.

Однак, доказів того, в якій саме частині позивачем порушено вказану норму Правил відповідач суду не надав, а судом не встановлено.

За наведених обставин доводи відповідача про вчинення позивачем порушення законодавства, що стало підставою для анулювання контрольної картки №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення, є необґрунтованими.

Також судом констатовано, що наявний в матеріалах справи лист від 20 липня 2017 року №064-7550, який відповідач пропонує вважати приписом Департаменту, не відповідає вимогам підпункту 20.2.1 пункту 20.1 Правил.

Таким чином, звернення позивача до відповідача щодо відновлення дії контрольної картки фактично скеровано на відновлення порушеного права позивача внаслідок скасування припису (рішення) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформленого листом від 20 липня 2017 року №004-7550.

Згідно з листом від 13.11.2019 р. за №064-6502 відповідач повідомив про те, що Правилами благоустрою м. Києва, затвердженим рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. №1051/1051, не передбачено процедуру відновлення дії анульованої контрольної картки №16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення.

З вказаного приводу суд зазначає наступне.

Відповідач у вказаному листі посилається на п. 15.5.3 Правил благоустрою, згідно з яким відповідальність за відновлення порушеного благоустрою та за утримання будівельного майданчика після зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою покладається на замовника (забудовника), який зобов'язаний вжити заходів для усунення причин, на підставі яких зупинено дію ордера.

Для відновлення робіт необхідно оформити в установленому порядку новий ордер.

Згідно зі змістом вказаної норми отримання нового ордеру є наслідком зупинення (анулювання) дії контрольної картки як негативний наслідок для замовника (забудовника), який допустив порушення.

Проте, в даному випадку судом встановлено протиправність висновків і рішень щодо допущення позивачем порушень після отримання контрольної картки №16070036-Пд, тому п. 15.5.3 Правил благоустрою його не стосується, тоді як до застосування підлягають загальні правила поновлення порушеного права позивача внаслідок прийняття судового рішення на його користь.

Зокрема, згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Належним способом захисту порушеного права позивача є, в свою чергу, поновлення стану, що існував на час прийняття скасованого припису (рішення) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформленого листом від 20 липня 2017 року №004-7550, а саме - повернення контрольної картки.

Оскільки строк дії картки визначено до 01.01.2018 р., тоді як її анульовано 20.07.2017 р., тобто, у позивача було 164 дні для продовження робіт, і саме на цей термін позивач має отримати можливість продовжити роботи з чинною контрольною карткою №16070037-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з благоустроєм території, прилеглої до будівлі літера "Ь" по вул. Межигірська, 78 у Подільському районі.

При чому, поновлення (продовження) дії контрольної картки знаходиться в межах повноважень відповідача згідно з п. 5.37 Положення №223.

В той же час, після завершення вказаного попередньо подовженого періоду дії картки відповідача в межах свої повноважень має право вирішувати питання наступного продовження термін дії картки у випадку надходження такого звернення.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного відмова відповідача поновити порушене право позивача свідчить про допущення ним протиправної бездіяльності і є необґрунтованою.

На підставі вищевикладеного, ст. 9, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відмови ОСОБА_1 повернути вилучену картку № НОМЕР_1 на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з благоустроєм території, прилеглої до будівлі літера "Ь" по АДРЕСА_1 .

3. Зобов'язати Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04074, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корп. 2, код 34926981) продовжити строк виконання робіт на 164 дні з моменту повернення за контрольною карткою № 16070036-Пд на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з благоустроєм території, прилеглої до будівлі літера "Ь" по АДРЕСА_1 шляхом проставляння штампу у відповідному розділі картки.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04074, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корп. 2, код 34926981) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) 768, 4 грн. судового збору.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 20.09.2021 р.